Добитници на лотарија за САД

Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Здраво дечки,

Имам неколку прашања .. Кога може да се аплицира за лотаријата оваа година? Дали освен образование, работно искуство има и некои други фактори? Прочитав дека под работно искуство спаѓа работа која се состоела од 2 години обука, или искуство од зона 4 или 5 (неам појма шо е воа) ..
Работам јас у Дубаи, полни 2 години, така да од еден дел го исполнувам тај услов, од друг не сум сигурна .. Малце појаснување ако може?

Иначе, знам едно дете од мојот град шо доби зелена карта, отиде поседе 2-3 месеца и се врати, незнам зашо :)

ПС: Имам тетка у Michigan, мажена е таму, уште од мала е таму заврши средно и факултет, дали може на некој начин да ми биде спонзор за некоја друга виза?
Се аплицира секоја година од почеток на Октомври, до почеток на Ноември на dvlottery.state.gov

Освен образование или работно искуство, нема други услови за квалификација за зелена карта.

За работното искуство:
Work Experience: If you are qualifying with work experience, you must have two years of experience in the last five years, in an occupation which, by U.S. Department of Labor definitions, requires at least two years of training or experience that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) rating of 7.0 or higher.

The U.S. Department of Labor provides information on job duties, knowledge and skills, education and training, and other occupational characteristics on their website http://www.onetonline.org/. The O*Net online database groups work experience into five "job zones." While many occupations are listed, only certain specified occupations qualify for the Diversity Visa Program.

How To Find the Qualifying Occupations on the Department of Labor Website: Qualifying DV Occupations are shown on the Department of LaborO*Net Online Database. Follow these steps, when you are in O*Net Online to find out if your occupation qualifies:

  • Under "Find Occupations" select "Job Family" from the pull down;
  • Then Browse by “Job Family”. (For example, select Architecture and Engineering) and click "GO";
  • Then click on the link for your specific occupation. (As an example, select Aerospace Engineers. At the bottom of this Summary Report for Aerospace Engineers, under the Job Zone section, you will find the designated Job Zone 4, SVP Range, 7.0 to < 8.0. This means using this example, Aerospace Engineering is a qualifying occupation.)
Зависи што си работела во Дубаи, односно дали тоа што си го работела го има во списокот на O*Net датабазата.

Тетка ти е ако американски државјанин или има зелена карта, може само за лотаријата за зелена карта и за туристичка виза да ти биде спонзор, за друга виза не. Односно, она може за било која виза да ти биде спонзор, ама ти мора да ги исполнуваш условите за таа виза.

Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Ако е заинтересиран некој со зелена карта да работи во калифорнија како камионџија нека пише пп. Мора да има зелена карта или ј1 виза, за возачката не е важно дали има или не,ќе се среди тоа
 
Член од
2 јуни 2015
Мислења
18
Поени од реакции
25
Дечки, здраво. Од фамата околу комплицираноста на процесот јас сѐ уште не сум ја завршил апликацијата. Ако не е доцна, би замолил некој да ми каже дали може да штиклирам документите да не се стигнат на адресата наведена како привремено живеалиште и дали може со прикажан кеш да не наведувам спонзор. И каде се пополнува тој формулар I-134 и до кога треба се комплетира :). Благодарам однапред.
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
7
Поени од реакции
11
Здраво и јас сум извлечен. Формуларот I-134 (гарантно писмо) колку што знам не го потполнуваш ти туку спонзорот (колку има имот и слично) само треба да пополне од тебе на која дата си роден и адреса на живеење (домашна)
 
Член од
2 јуни 2015
Мислења
18
Поени од реакции
25
Здраво и јас сум извлечен. Формуларот I-134 (гарантно писмо) колку што знам не го потполнуваш ти туку спонзорот (колку има имот и слично) само треба да пополне од тебе на која дата си роден и адреса на живеење (домашна)
Да, но дали е задолжителен тој формулар? И дали треба да гарантира со некаква банковна состојба или може да биде обичен жител на САД?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
98
Поени од реакции
12
Да, но дали е задолжителен тој формулар? И дали треба да гарантира со некаква банковна состојба или може да биде обичен жител на САД?
за спонзор не е обврзувачко за добивање зелено светло,само е пожелно да не им бидеш на товар,а и најубаво е така,мојот пример е морбиден,пред две сезони ме излекле,доцна дознав за тоа за на бреме да ги испратам документите,а имам роднина таму и ми рече штом добијам зелено светло,веднаш ке преземе обврска за сместување и понатаму и вработување,значи ете пример зашто треба да имаш човек таму инаку не се бара изрично спонзор како во аустралија
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Дечки, здраво. Од фамата околу комплицираноста на процесот јас сѐ уште не сум ја завршил апликацијата. Ако не е доцна, би замолил некој да ми каже дали може да штиклирам документите да не се стигнат на адресата наведена како привремено живеалиште и дали може со прикажан кеш да не наведувам спонзор. И каде се пополнува тој формулар I-134 и до кога треба се комплетира :). Благодарам однапред.
Значи вака да немате заблуди никој.Адресата за да ви стигнат документите можете да ја промените онлајн веднаш по самото влегување во УСА, што се однесува до формуларот I-134 претходниве две генерации на сите им барале така да сватете си дека е морално и обезбедете го, а доколку не ви побараат неморате да го прикажете. Исто така формуларот мора да ви биде заверен на нотар односно спонзорот кој го пополнува ќе мора да си го завери во УСА на нотар и тогаш на вас да ви го испрати...[DOUBLEPOST=1436311299][/DOUBLEPOST]
Да, но дали е задолжителен тој формулар? И дали треба да гарантира со некаква банковна состојба или може да биде обичен жител на САД?
Морално е спонзорот да биде со легален влез во САД и истиот да биде на легален престој како на зелена карта или државјанство. Човек кој што е на работна виза НЕМОЖЕ ДА ВИ БИДЕ ГАРАНТ!
А што се однесува со парите спонзорот ке мора да поже документи или пари согласно законот на САД за имиграција.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2015
Мислења
419
Поени од реакции
148
Едно прашање за следната лотарија во врска со моето образование , јас сум на факултет имам уште 5 испити , е сега ко ке аплицирам требит да се пријавам како со средно образование ????
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Едно прашање за следната лотарија во врска со моето образование , јас сум на факултет имам уште 5 испити , е сега ко ке аплицирам требит да се пријавам како со средно образование ????
Доколку ги немаш сите испити положено во моментот кога ќе аплицираш, да, со средно ќе мора да учествуваш.[DOUBLEPOST=1437520603][/DOUBLEPOST]
Едно прашање за следната лотарија во врска со моето образование , јас сум на факултет имам уште 5 испити , е сега ко ке аплицирам требит да се пријавам како со средно образование ????
Заборавив да напоменам, мора да имаш дипломирано, односно да ги имаш комплетирано студиите пред да аплицираш. Само испитите положени не е доволно за да се квалификуваш со високо образование.
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Znam deka ne e so temava ama sakam da prasam nekoj koj e po ovie raboti dali znae kade se aplicira za Calgary, Canada? Ako mozi da mi pusti link
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki i devojki. I site izmegju :) Dali kje e nekoj dobar, da spodelit iskustvo so toa kako pominal na intervju vo ambasada ? Shto se e potrebno za tamu i nekoja sugestija normalno :) Dobiv na lotarija, gi prativ dokumentite vo Amerika i sega cekam samo potvrda za intervju.

Fala mnogu
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.263
Поени од реакции
3.616
Decki i devojki. I site izmegju :) Dali kje e nekoj dobar, da spodelit iskustvo so toa kako pominal na intervju vo ambasada ? Shto se e potrebno za tamu i nekoja sugestija normalno :) Dobiv na lotarija, gi prativ dokumentite vo Amerika i sega cekam samo potvrda za intervju.

Fala mnogu
Прочитај ја темава од старт има луѓе што рекле дека се добитници и претходно. Означи ги или цитирај ги па ако се активни уште на форумов може ќе пишат подетално како поминале и што направиле за да си ја завршат постапката.
 
Член од
9 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
0
Може ли да ми кажете кога е лотаријата за зелена карта и да ми ја пратите веб страната за апликација ?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
До кога е аплицирањето за оваа година?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom