Мигрантите низ Македонија

B

Borg_Drone

Гостин
не е само тоа друже.Треба координација,каде да се движи,треба да има дисциплина,да не заспие на стража...треба да знае да направи линија за да не го пројдат кордонот,треба да знае да седи мирен дури и кога го маваат со камења...

башка,резервата на МВР,ја викнаа после војната,дури пред или после кумановските случувања,на стрелање...а тоа треба константно да се прави.За АРМ да не зборам,овие што идат на воен рок пукаат по еден шаржер(30 до 40 куршуми) за 3 месеци,затоа што се нема пари,а не па за резерва да даваат...
Абе тоа треба да, ама реалноста е и дека немаме и некој голем избор. Се очекува да пристигнат сто илјади мигранти, а тоа не е воопшто малку. Потребен ќе ни биде секој човек, па дури и помош од Србија мислам со додатни полициски и армиски сили. Зошто проблемов и нив ги засега. Веќе напишав претходно, друго чаре нема, овие луѓе ќе биде многу тешко да се задржат. А сите сигурно дека нема да сакаат да чекаат за контроли зошто има многумина со криминално досие и со терористичко досие, нема само од оние кои се чисти како солза.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.092
Поени од реакции
3.274
АРМ е закон.Штета што имаат помали примања од полицајците и слаб буџет.Без АРМ нема ништо.АРМ форевер:uzi:.

Еве уште еден силен...
Ти изгледа си од организација на буквата С.
Организирај се со колегите и правец гевгелија да сликаш;)



Јас ќе одам ако треба да стражарам само нека ми обезбедат јадење и пиење секој ден, не треба да ме плаќаат ништо кажав како ќе се финансирам:icon_mrgr:
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.049
Поени од реакции
7.090
Ти изгледа си од организација на буквата С.
Организирај се со колегите и правец гевгелија да сликаш;)



Јас ќе одам ако треба да стражарам само нека ми обезбедат јадење и пиење секој ден, не треба да ме плаќаат ништо кажав како ќе се финансирам:icon_mrgr:
Брат и ние гевгеличаните немаме пристап до таму (освен ако тргнеме по диви премини и бидеме на страната со мигрантите) :D
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Нема доволно војска на меѓуграничниот простор, потребно е и од таму да се засили за да не се судрат повторно и да падне крв, во меѓувреме да се донесе друга екипа да патролира по селата близу границата. Ако дел од војската се распредели на друг дел,нема да ме чуди мигрантите присилно да навлезат на наша територија. Не може 50 војници да се справат со 5000 мигранти.
Војската не ја чува границата.Од денес,почнуваат.Но тоа бара време...Војската има на располагање околу 7 илјади луѓе,што не е воопшто малку.

Полицијата не може да се стави цела на располагање само на границата со Грција...бидејќи и другите граници треба да се чуваат.Затоа,таа граница со Грција треба да ја земе АРМ со цела опрема и људство,а да ги засилуваат од МВР...
 
Z

zlaki

Гостин
@zlaki друже ти нешто си ги измешал брзините, три страни по ред ГДОМ ги пушташ сега Пешевски. Не знам каква врска има ова со бегалската криза.
па не ли го слушаш што пее,со каков патриотизам и љубов за Македонија...
а што ГДОМ,(нешто интернетот ми сецка па невидов дали испаднале три пати..ставив уште три ама ги нема излезено)..зар бегалската криза не е опасна за Македонија или тие мислат за некои други и друга Македонија да бранат?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.092
Поени од реакции
3.274
у живо ги има на канал 5
и кажаа нешто во најавата за проблеми во камп на мигранти во германија
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
ова ептен удрена била,што не ги соберит сите кај себе в куќа

-Не ја сакам полицијата, не ја сакам ни оваа земја. Тие се терористи…Има труди жени и деца, а тие држат пиштоли. Македонија ни носи зло“ – кажува еден од бегалците
ова изјава е исто за :uzi::toe:
http://reporter.mk/2015/08/21/не-ја-сакам-оваа-земја-оваа-земја-е-зл/
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
Што повеќе ќе се собираат, тоа поагресивни ќе стануваат. Клучниот момент ќе биде кога ќе треба да се пука во нив. Ако тогаш налетаат на некој колеблив командир, се што прават ќе падне како кула од карти.
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Како што кажав цареви сте вие албанците за монтирање и праење жртви. Веројатно ова е од некој албански медиум така? Во моемнтот кога сака да каже нешто паузирано и се плазел демек. Па и да се исплазил големо чудо кога овој прави филмови сам таму за да се слика...
Kako prvo ne sum albanec ,kako drugo ne se zanimavam so secenje,lepenje,kreirani,montirani,ili slicno na ovie,ima eksperti za toa
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
не е само тоа друже.Треба координација,каде да се движи,треба да има дисциплина,да не заспие на стража...треба да знае да направи линија за да не го пројдат кордонот,треба да знае да седи мирен дури и кога го маваат со камења...

башка,резервата на МВР,ја викнаа после војната,дури пред или после кумановските случувања,на стрелање...а тоа треба константно да се прави.За АРМ да не зборам,овие што идат на воен рок пукаат по еден шаржер(30 до 40 куршуми) за 3 месеци,затоа што се нема пари,а не па за резерва да даваат...
Тоа ти е малце стара метода. Веке се користат камери през денот,а нокно време термокамери.
Патрулите исто користат термокамери.


И стационарни камери на секи 100-200 метри


а на повисоките места има вакви стационарни, каде има термокамери и обични камери.


Не знам дали РМ е изградила нешто вакво или има делумно интегрирано наблудуване на границата си.
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Како може да има напушени луѓе, што се јавуваат за одбрана на кучињава? Што не разбираат, колку повеќе ќе доаѓаат, така ќе биде и понапнато и ќе дојде и момент кога ќе треба со водени топови да им забранат да не се пуштаат, а не па со куршуми да се пука.
После пак ќе трба уште еден рамовен да се прави за овие, ПОШТО МАМАТА НИВНА ЌЕ ОСТАНАТ ТУКА.
Ни србија ни па унгарија ќе ги примат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom