Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

E

Epsilon

Гостин
Знаеш што, ај у курац со се. Инка да земам у глава нема да ти влезе ебате. Толку од мене.
Жими се те чекав да ми поткажиш нешто, али нишо, те преценив, а мислев да те пофалам. :(

Ти благодарам за натегањето.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Дали ако зголемам повеќе серии че се издефинирам повеќе или да зголемам на повторувањата во една серија?
@komshija cut him some slack bro, најверојатно е почетник и уште не ги знае добро термините.

@Epsilon its pretty much this:



Ако желба ти е хипертрофија, тогаш би правел 3-4 сета од 6-12 репа. А незнам што точно подразбираш под ако правиш повеќе серии дали ќе се издефинираш пошто нема смисла. Ќе се издефинираш ако си на калориски дефицит, а ќе нараснеш ако си во сурплус. Начинот на вежбање си зависи од целта.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Што мислите за програмава? Сакам да ја пробам за сила И маса следниве 3 месеци. Досега вежбам 3 пати неделно и вежбите ми се познати.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Што мислите за програмава? Сакам да ја пробам за сила И маса следниве 3 месеци. Досега вежбам 3 пати неделно и вежбите ми се познати.
За својата намена една од подобрите. Често имам читано за луѓе кои ја користеле како скала од SL5X5/SS на PHAT/PHUL (што се далеку повеќе фокусирани на естетика). Од лично искуство би внел/заменил pull-ups и dips некаде во програмата, ама тоа е тоа генерално.

До сега по специфична програма имаш терано?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
@komshija cut him some slack bro, најверојатно е почетник и уште не ги знае добро термините.

@Epsilon its pretty much this:



Ако желба ти е хипертрофија, тогаш би правел 3-4 сета од 6-12 репа. А незнам што точно подразбираш под ако правиш повеќе серии дали ќе се издефинираш пошто нема смисла. Ќе се издефинираш ако си на калориски дефицит, а ќе нараснеш ако си во сурплус. Начинот на вежбање си зависи од целта.
ова е точно само што за сила longterm е најдобро да вежбаш од 75-85 од 1рм преку целата година, над 90 не би препорачал повеќе од 2-3 недели освен кога правиш peaks затоа што ке дојдеш до плато мн брзо.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
За својата намена една од подобрите. Често имам читано за луѓе кои ја користеле како скала од SL5X5/SS на PHAT/PHUL (што се далеку повеќе фокусирани на естетика). Од лично искуство би внел/заменил pull-ups и dips некаде во програмата, ама тоа е тоа генерално.

До сега по специфична програма имаш терано?
Во основа програмава е Stronglifts + изолациони вежби.
Можеби згибови место curls и разбој(dips) ќе ставам место close grip bench. Имам прилично долги екстремитети и мали ми се бројките ептен. Барам да се зајакнам прво, да формирам основа, а масата ми е споредна.

Досега немам следено нешто специфично. Удирам на compounds 3 пати неделно, прилично лежерно колку да ги научам вежбите како треба плус некои други вежби. Имам стаж 5-6 месеци(со заебавање и чести паузи) и рамката почна да ми се исполнува пополека.
 
E

Epsilon

Гостин
ова е точно само што за сила longterm е најдобро да вежбаш од 75-85 од 1рм преку целата година, над 90 не би препорачал повеќе од 2-3 недели освен кога правиш peaks затоа што ке дојдеш до плато мн брзо.
75 kg сум, уствари намалив на 72 пошто трчам многу.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.740


Зедов ваков креатин и сега ме интересира како да го конзумирам.
На паковката пишува "As a dietary supplement, take one rounded teaspoon(5 grams) two times a day, evenly spaded, in an empty stomach. Optional 8-week creatine monohydrate loading and maintenance cycle: Week 1: Loading (20g/day), Week 2-5: Maintenance (10g/day), Weeks 6-8: Off".
Repeat cycle.

Ваше мислење ?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Во основа програмава е Stronglifts + изолациони вежби.
Можеби згибови место curls и разбој(dips) ќе ставам место close grip bench. Имам прилично долги екстремитети и мали ми се бројките ептен. Барам да се зајакнам прво, да формирам основа, а масата ми е споредна.

Досега немам следено нешто специфично. Удирам на compounds 3 пати неделно, прилично лежерно колку да ги научам вежбите како треба плус некои други вежби. Имам стаж 5-6 месеци(со заебавање и чести паузи) и рамката почна да ми се исполнува пополека.
Има од Stronglifts 5x5 tracker ако може да го наречам, ти дава некоја цел кон која се стремиш и многу помага. Линк има кај нив на страната некаде.

Него, назад на темата.

Вежбата за трицепс што е изолација не ми даде резултати ама ич. Незнам што беше финтата и уште не разбирам. Енивеј, ја сменив со skullcrushers и трицепсот рипна одма. Во ретроспектива, можеби проблемот беше што избегнував Close grip bench од некоја непозната причина.

Целосно да ги елиминираш curls-от не е идеално решение. Пробај како што е направено со трицепс, во случајов микс од изолација и згибови.

Друго не ми текнува во моментов ама слободно пиши ПП за било каков совет со типов на програми. А, уште нешто. Dips ако не ги правиш правилно ќе направат повеќе штета него добро, requirement би било некаде 75-80% од телесна на бенч x5.



Зедов ваков креатин и сега ме интересира како да го конзумирам.
На паковката пишува "As a dietary supplement, take one rounded teaspoon(5 grams) two times a day, evenly spaded, in an empty stomach. Optional 8-week creatine monohydrate loading and maintenance cycle: Week 1: Loading (20g/day), Week 2-5: Maintenance (10g/day), Weeks 6-8: Off".
Repeat cycle.

Ваше мислење ?
5g секој ден без loading. За пауза неможам да ти кажам, не сум стигнал до таму. Пред/после вежбање чинам не прави многу разлика, бонус има после со едвај 5% (брзина на резултати изгледа беше)<на rest денови кога сакале зимале типците.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.740
5g секој ден без loading. За пауза неможам да ти кажам, не сум стигнал до таму. Пред/после вежбање чинам не прави многу разлика, бонус има после со едвај 5% (брзина на резултати изгледа беше)<на rest денови кога сакале зимале типците.
А колку вода да се внесува дневно ?
Таа таму што продаваше ми рече 5-6 кила без газирани сокови.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
А колку вода да се внесува дневно ?
Таа таму што продаваше ми рече 5-6 кила без газирани сокови.
Каде беее со советиве, е и за ова зборев во темана. Не пијте повеќе од 2 литра на ден, да не станете пациенти на нефро на 30 години.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.740
Па и мене многу некако ми се видоа 5 кила вода.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
542
Поени од реакции
281
Какво влијание има креатинот врз желудникот и со што може да се меша истовремено на пр. сурутка итн.?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom