Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Јас сакам да прашам нешто, се работи за мој другар, не е член на форум ама читал дека знаете за ситуацијата во Блгарска, он добил во 2012 година происход (шоидае тоа), во април 2013 бил на интервјју а негде во август бил вратен на дополнителна проверка.
Сеа слушнал дека има промени на законот во Бугарија, дали има шанси за него да добие државјанство пошо е македонец муслиман со овие нови измени.
Ваљда некој знае пошо сте поупатени.
 
D

Daniel_faca

Гостин
Brate od licno iskustvo zboram zena mi ja odobrija vo juni mesec od dabc so dokumenti od vujko od majka brat so bg drzavjanstvo plus imama drugar napravi greska aplicirase za proishod iakp nepotrebno so prva linija tatko mu e so bg drzavjanstvo i go odbija pisa molba i vo juni mesec mu odobrija istoto go imase spodeleno ma forumov e sega rabotava e kasa popara nekoj zema bez nisto a nekoj so poteklo e vraten toa e..se nadevam so zakonov se ke se sredi :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
Drustvo , prvo srekno na site da istrajte ida docekame site da izgrejt sonce pa da si go dobijame site posakuvanoto, no ke ve molam dali nekoj moze da mi kazi sto prasuvaat na intervju ... pisite ovde ili vo poraka srekno na site (y)
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Drustvo , prvo srekno na site da istrajte ida docekame site da izgrejt sonce pa da si go dobijame site posakuvanoto, no ke ve molam dali nekoj moze da mi kazi sto prasuvaat na intervju ... pisite ovde ili vo poraka srekno na site (y)
jas bev pred eden mesec, kakvo ke se smeni km teb kato stanes blgarin?, bastata ti i majka ti imat li blgarsko grazdanstvo? kakvo si po nacionalnost - BLGARIN obavezno! i za kakvo iskas grazdanstvo? i koga pocnav da kazvam: zastoto .... odma mi rece dobre, stiga. ne me ostaj da kazam :)
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Za onie so Преписката е прекратена. ima li nadez ili nisto.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
jas bev pred eden mesec, kakvo ke se smeni km teb kato stanes blgarin?, bastata ti i majka ti imat li blgarsko grazdanstvo? kakvo si po nacionalnost - BLGARIN obavezno! i za kakvo iskas grazdanstvo? i koga pocnav da kazvam: zastoto .... odma mi rece dobre, stiga. ne me ostaj da kazam :)
1. Ште се осештам посвободно, подобре като станам блгарски гражданин.
2 ...
3. ...
4. Искам да имам взможноста един ден да ходим и живеем в Блгарија
5. Дали имаш пари? (Да, имам).. (Еден му рече порано "Јас ако имав пари не барав Бугарски пасош" нормално го одбија..)
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Некој предоходно напиша дека законски временскиот период помеѓу првото и второто гласанје на закон во бг е 15 дена ,тоа значи дека оваа недела треба да се гласаа???или само е тоа некој муабет а тамошниот прламент работи по друг редослед
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
28
Поени од реакции
35
Некој предоходно напиша дека законски временскиот период помеѓу првото и второто гласанје на закон во бг е 15 дена ,тоа значи дека оваа недела треба да се гласаа???или само е тоа некој муабет а тамошниот прламент работи по друг редослед
Мислам дека депутатите се на одмор оваа недела. И не знам точно колку време ќе им трае одморот/
 
Член од
29 јули 2015
Мислења
15
Поени од реакции
9
Некој предоходно напиша дека законски временскиот период помеѓу првото и второто гласанје на закон во бг е 15 дена ,тоа значи дека оваа недела треба да се гласаа???или само е тоа некој муабет а тамошниот прламент работи по друг редослед
Heh, sorry, Reb! Ama nashive parlamentarci imaat letna vakancija do 2 septemvri. Mnogu se umoreni, gorkite.:icon_lol:
Toa znachi deka vtoro chitanje na zakonot kje ima nekade najrano septemvri.[DOUBLEPOST=1438592956][/DOUBLEPOST]
1. Ште се осештам посвободно, подобре като станам блгарски гражданин.
2 ...
3. ...
4. Искам да имам взможноста един ден да ходим и живеем в Блгарија
5. Дали имаш пари? (Да, имам)..
Izvini, ama ako taka si zboruval, mi nalikuvash na nekoj Shop. :)
Sorry ush ednash za offtopic-ot!
 
Последно уредено:

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Heh, sorry, Reb! Ama nashive parlamentarci imaat letna vakancija do 2 septemvri. Mnogu se umoreni, gorkite.:icon_lol:
Toa znachi deka vtoro chitanje na zakonot kje ima nekade najrano septemvri.[DOUBLEPOST=1438592956][/DOUBLEPOST]
Izvini, ama ako taka si zboruval, mi nalikuvash na nekoj Shop. :)
Sorry ush ednash za offtopic-ot!
Значи сега се чека да помине на второ гласање па потоа да помине на пленарна седница и гласање од депутатите на конечната верзија???
 
Последно уредено:
Член од
29 јули 2015
Мислења
15
Поени од реакции
9
Значи сега се чека да помине на второ гласање па потоа да помине на пленарална седница и гласање од депутатите на конечната верзија???
Toa shto jas znam e deka megju prvo i vtoro chitanje na zakon mozhe da se pravat zabeleshki, komentari i t.d. od deputatite. Komisijata, koja e vodechka za daden zakon mora da gi sobere site komentari (ako ima takvi) i so doklad da go vnese odnovo zakonot vo sala za vtoro chitanje. Togash (na vtoro chitanje) se glasa zakonot glava po glava, tekst po tekst. Potoa (ako zakonot mine vtoro chitanje i se primi od NS) zakonot se isprakja do pretsedatelot na R Bugarija za ukaz. Toj mozhe i da go vrati za prerazgleduvanje ili pa da izdade ukaz. Ako izdade ukaz zakonot se publikuva vo Drzhaven vesnik i ako nema nekoj razlichen rok vleguva vo sila 3 dena posle publikuvaneto mu.
Eve ja tuka procedurata:
http://www.parliament.bg/bg/billbecomeact
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Ве читам, па иам прашање: на која основа некои ги вратиле коа имаат валидни документи? Дали дека немале баш блгарско име и презиме или друга причина би можело да биде?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
zdravo nov clen sum na forumot i gi pratam vasite prasanja stavovi i mislenja sakam da prasam imam podneseno 2012 za pasos vo sofija vo 2013 bev na itrevju pa se do sega toa se 2 godini i 2 3 meseci cekam i nisto pred okolku 5 meseci mi se pojavi dopolnitelna postapka podnesov original dokumenti od babi krstenica od bugarska eparhija so bugarsko pismo znaci star dokument od koga e podnesen pominati se najmalku 4 meseci i uste nema ni aber ni nisto za pasost i seuste sum na dopolnitelna znaci uste kolku treba da cekam ili ima nekoj ubrzan proces ? blagodaram odnapred inace brojceto e 4994_ 2013 seuste dopolnitelna postapka skoro 4 meseci od koga e predaden dokumentot original
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom