Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Издадено удостоверение
дали ова значи дека е издаден произход
инаку поднесов на 15 мај со крстеница од баба
мозно ли е толку бргу да помине.
 
Последно уредено:
D

Daniel_faca

Гостин
Издадено удостоверение
дали ова значи дека е издаден произход
инаку поднесов на 15 мај со крстеница од баба
мозно ли е толку бргу да помине.
da da izdaden ti e...samo kazi preku sofija bese ili preku ambasada?[DOUBLEPOST=1438109078][/DOUBLEPOST]
Ima li nekoj imformacija koga ke bide vtoroto glasanje na zakonot
septemvri se zborese...:)
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Дали знае некој дали работи администрацијата во министерството на правосудие во август или ќе идат на колективен одмор?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
M

mile_s

Гостин
Zdravo,

Statusot za proishod mi se smeni vo "Статус'т на зајавлението е : Без движение"

Dali se smeni bidejki pomina 1 mesec kako sum podnel dokument i seuste nema odluka dali ke dobijam ili ne?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Zdravo,

Statusot za proishod mi se smeni vo "Статус'т на зајавлението е : Без движение"

Dali se smeni bidejki pomina 1 mesec kako sum podnel dokument i seuste nema odluka dali ke dobijam ili ne?
статусов е епик.. Без движение,, хахаха :lolzz:

незнам колку има врска ова со твојот статус ама се спомнува без движение.

http://lokalno.mk/makedonskite-bugari-mu-pishaa-na-borisov-mozhno-e-da-se-ostvari-dolgiot-son-na-lokalnite-bugaro-mrazachi/
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
38
Здраво!

Јас сум од 2012 година. Бев вратена на дополнителна проверка некаде почетокот на 2014 година, не се сеќавам на точната дата.Барав документи од дедовци, баби итн но не најдов ништо. Пишав дури и до Архивот во Велико Трново бидејќи дедовците служеле во Бугарската војска но немав доволно податоци за нив и ништо не можеа да најдат. Така да, се решив да пробам со документи од прв братучед. Документите ги дадов на посредниците во октомври 2014, кога ги однеле точно во Министерството не знам но цело време ме убедуваа дека ќе добијам државјанство. Пред отприлика 2 месеци ми се смени статусот од дополнителна проверка во задолжителна процедура за сега да прочитам дека молбата ми е уважена и дека чекам указ од Вицепрезидентот. Дали некој знае што е следниот чекор?

Поздрав!!!
 
Член од
29 јули 2015
Мислења
15
Поени од реакции
9
ВАЖНО С'ОБштЕНИЕ!
28.07.2015

ОТ 03 ДО 31 АВГУСТ 2015 Г. В Д'РЖАВНАТА АГЕНЦИЈА ЗА Б'ЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА НЈАМА ДА СЕ ПРИЕМАТ ЗАЈАВЛЕНИја И ДОП'ЛНИТЕЛНИ ДОКУМЕНТИ ЗА УДОСТОВЕРЈАВАНЕ НА Б'ЛГАРСКИ ПРОИЗХОД.
В С'штИЈА ПЕРИОД ДРЖАВНАТА АГЕНЦИЈА ЗА Б'ЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА штЕ ПРЕДАВА ГОТОВИ УДОСТОВЕРЕНИЈА ЗА Б'ЛГАРСКИ ПРОИЗХОД ПРИ СЛЕДНОТО РАБОТНО ВРЕМЕ:
- ОТ ПОНЕДЕЛНИК ДО ЧЕТВ'РТ'К ОТ 10.00 ДО 14.00 ЧАСА



ОТ Р'КОВОДСТВОТО НА ДАБЧ
http://www.aba.government.bg/?show=38&nid=1682
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom