Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Акo тoa не е зa тебе нaпреднa тегнoлoгијa кaде преку oдредени искaжaни збoрoви мoжеш дa oствaриш кoнтaкт сo Гoспoд, oндaк не знaм кaкo зaмислувaш ти нештo нaпреднo.
Zote emi od kaj znais deka gosp`o te slusa? Ti odgovora li? ...Ti ko zvonis na mobilen cekas nekoj da krene pa pocinjas so muabet! Ti ko se molis nema glasovi...nema slika ..znaci nemas nikakov kontakt! Tehnologijata ne raboti taka!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Tehnologijata ne raboti taka!
Суб,

ај просветли не' и кажи ни како работЕ технологијата...:)

И, што е побитно, прајш ли разлика меѓу „технологија„ и „техника„? Не верувам дека си толку писмен...:sneaky:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Суб,

ај просветли не' и кажи ни како работЕ технологијата...:)

И, што е побитно, прајш ли разлика меѓу „технологија„ и „техника„? Не верувам дека си толку писмен...:sneaky:
Imas crkva idi neka te prosvetluvaat taMu!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Imas crkva idi neka te prosvetluvaat taMu!
Суб,
јас си идам у црква и у Црква, туку, прашањето беше до ТЕБЕ упатено, не до Црквата.[DOUBLEPOST=1437495646][/DOUBLEPOST]@SuBZerO ,

дај бар' најави колку време ќе треба да те чекам за одговорот?
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Zote emi od kaj znais deka gosp`o te slusa? Ti odgovora li? ...Ti ko zvonis na mobilen cekas nekoj da krene pa pocinjas so muabet! Ti ko se molis nema glasovi...nema slika ..znaci nemas nikakov kontakt! Tehnologijata ne raboti taka!
Значи све е енергија, ја осечаш светата енергија, ил иприсуство на светиот дух.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Значи све е енергија, ја осечаш светата енергија, ил иприсуство на светиот дух.
Znaci ti vibrirash na frekfrencii sto drugite nemozat da gi osetat! Braos be zote. Nego otkako ke se napunis kako ja trosis ti taa energija?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Znaci ti vibrirash na frekfrencii sto drugite nemozat da gi osetat! Braos be zote. Nego otkako ke se napunis kako ja trosis ti taa energija?
Значи стварно си непоправлив. Ниту си пробал да се молиш, ниту си ги запазувал и следел божјите заповеди а бараш докази и одговори. Па сум ти кажал на тебе и на другите. Постете 40 дена за велигден од храна од мисли од страсти. Кажувајте редовно молитва, идете на света литургија и приемте света причест. Кога ќе го направиш тоа ќе го добиеш сам одговорот.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Значи стварно си непоправлив. Ниту си пробал да се молиш, ниту си ги запазувал и следел божјите заповеди а бараш докази и одговори. Па сум ти кажал на тебе и на другите. Постете 40 дена за велигден од храна од мисли од страсти. Кажувајте редовно молитва, идете на света литургија и приемте света причест. Кога ќе го направиш тоа ќе го добиеш сам одговорот.
E ok de postedi ne od seto toa i obasjni kakva energija primi ti ...Sto oseti...kako ja iskoristi ti taa energija?
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
530
Поени од реакции
1.096
Направено летало според описот на пророкот Езекиел.





Емисија со ауторот на книгата и описот на леталото.


Се сложувам со едно нешто а тоа е дека Господ Бог е напреден, иако некој сакаат да го престават како старец со стап и брада. Значи царството небесно каде живее Господ Исус Христос е напредна цивилизација каде има хиерархија слично како во војска според чиновите кои ги имаат ангелите.
Супер е ова госпот што конструирал свемирски брод, ама пак зошто го оставил Илија да лета по небото само во кочија? Не е ли малку селски за божји пророк?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Супер е ова госпот што конструирал свемирски брод, ама пак зошто го оставил Илија да лета по небото само во кочија? Не е ли малку селски за божји пророк?
Тоа е опишано како кочија, дали така вистински изгледа? Никаде не сум сретнал неко јда го рекунструира описот за кочијата на Илија, па затоа претпосатавувам дека ќе биде слично на ова.[DOUBLEPOST=1437590294][/DOUBLEPOST]
E ok de postedi ne od seto toa i obasjni kakva energija primi ti ...Sto oseti...kako ja iskoristi ti taa energija?
Значи целата поента на следењето на божјите заповеди е да се очисти тој што верува од гревовите што ги правиме секојдневно од знаење или незнаење. Таа енергија која доаѓа од Господ затоа е света = чиста која го уништува гревот = нечисто = црно/а енергија.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Тоа е опишано како кочија, дали така вистински изгледа? Никаде не сум сретнал неко јда го рекунструира описот за кочијата на Илија, па затоа претпосатавувам дека ќе биде слично на ова.[DOUBLEPOST=1437590294][/DOUBLEPOST]
Значи целата поента на следењето на божјите заповеди е да се очисти тој што верува од гревовите што ги правиме секојдневно од знаење или незнаење. Таа енергија која доаѓа од Господ затоа е света = чиста која го уништува гревот = нечисто = црно/а енергија.
Fala za objasnuvanjeto ....no ne mi odgovori...Kako ti ja pocstvuva i iskoristi taa energija...?
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Многу интересен разговор за религијата од страна на научник. Како атеист, мислењата на Neil deGrasse Tyson ми се допаѓаат неизмерливо повеќе од Richard Dawkins.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Fala za objasnuvanjeto ....no ne mi odgovori...Kako ti ja pocstvuva i iskoristi taa energija...?
Па ти кажав, осетив прочистување, се осеќаш полесен. Кога имаш гревови се осеќаш потешко.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Па ти кажав, осетив прочистување, се осеќаш полесен. Кога имаш гревови се осеќаш потешко.
Zote I jas istoto go custvuvam koga odam vo WC! Znaci li toa deka 'gospoT" probuva da komunicira so mene?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Zote I jas istoto go custvuvam koga odam vo WC! Znaci li toa deka 'gospoT" probuva da komunicira so mene?
Што сакаш да слушнеш јас не знам. Све убаво ти објаснив и која е целта на пазењето на божјите заповеди. Гревот што го правиме секојдневно не носи во смрт. Све што им се случува на луѓето е поради нивните гревови, не ги казнува господ, самите се казнуваат, господ сам,о им дава милост и шанса да се спасат преку неговот тело и крвта, лебот и виното преку светата причест.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom