Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
izvini so te tagnuvam druze ... ama me interesira kaj se sega site onie so kazvaja deka posrednicite ne lazat i deka pred da se izglasa zakonot nema da vi dadat proizhod so bracedi !??.. i koj bese toj so kazvase deka na posrednikot mu trebale pari za na odmor pa moral da ne lazi za da ni gi zemi parite --- ajde sega site da si se javite po red i da se iskazite.. ebave lugjeto .......
Inaku da se nadovrzam informacijava e od denes, denes proveriv.[DOUBLEPOST=1437560749][/DOUBLEPOST]
I mene me intersira istovo?[DOUBLEPOST=1437558409][/DOUBLEPOST]
I mene me intersira istovo?
Daniel ako te interesira istovo so go prasav jas, ako doznaes nesto vo meguvreme pisi, ako doznaam ke pisam.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Inaku da se nadovrzam informacijava e od denes, denes proveriv.[DOUBLEPOST=1437560749][/DOUBLEPOST]

Daniel ako te interesira istovo so go prasav jas, ako doznaes nesto vo meguvreme pisi, ako doznaam ke pisam.
tesko se vadi drzavjanstvo taka, treba da odite po naturalizacija i da zivejte vo bg.. neznam kolku godini.. naj dobro e edniot sopruznik da odi kaj sto misli da odi , da si najdi rabota i da go povleci celoto semejstvo.. jas znam takov slucaj. si ja povlece soprugata i sega drzavata ja pusta soprugata na casoj da nauci jazik...i mu dade pasos.. jas da sum na vase mesto pojke bi igral na taa varijanta otkolku da se vleckam po bg adminitracij
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2007
Мислења
17
Поени од реакции
4
tesko se vadi drzavjanstvo taka, treba da odite po naturalizacija i da zivejte vo bg.. neznam kolku godini.. naj dobro e edniot sopruznik da odi kaj sto misli da odi , da si najdi rabota i da go povleci celoto semejstvo.. jas znam takov slucaj. si ja povlece soprugata i sega drzavata ja pusta soprugata na casoj da nauci jazik...i mu dade pasos.. jas da sum na vase mesto pojke bi igral na taa varijanta otkolku da se vleckam po bg adminitracij
Да. Ако сопругата е бугарски државјанин, тогаш мора да живеете во Бугарија и 5 год да ви е разрешен статус на постојан престој и тек тогаш можа да аплицирате за државјанство ама пак тогаш има и плус некој услови меѓу кои мислам дека беше и банкова сметка.
А ако детето има државјанство, е тогаш незнма како може. Нека каже некој. и јас сакам да знам оти моето дете има а мажот ми не
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Да. Ако сопругата е бугарски државјанин, тогаш мора да живеете во Бугарија и 5 год да ви е разрешен статус на постојан престој и тек тогаш можа да аплицирате за државјанство ама пак тогаш има и плус некој услови меѓу кои мислам дека беше и банкова сметка.
А ако детето има државјанство, е тогаш незнма како може. Нека каже некој. и јас сакам да знам оти моето дете има а мажот ми не
Izvini da te prasam tvoeto dete ima preku tebe dobieno drzavjanstvo ili poinaku?
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
a be te razbiram se toa...prasanjeto e dali po krvna linija nadolna a ne nagorna mose...?
Ти во твоето семејство си во крвна линија само со детето. Меѓутоа по таа линија за сега никој не е добил, се чекаат изментите. Жена ти не ти е крвна рода, тоа си знаеш. А за земање на државјанство преку сопругата ќе си почекаш, треба да поминат доста години. Не брзај наскоро законот ќе биде усвоен и имплементиран и ќе може да земеш и ти пасош. Почни да бркаш работа за пасош на детето во меѓувреме.
 
Член од
29 јуни 2007
Мислења
17
Поени од реакции
4
Lekarsko? da ne odam po bolnicine...ke ve molam. informacija i cena. prilep.bitola...mi odgovara najmnogu. fala
Mislam nikoj ne ti odgvori na ova. Lekarsko se vadi od Prilep od trudova medicina - 2500 den.
Ima i druga opcija. Pisi mi pp[DOUBLEPOST=1437563971][/DOUBLEPOST]
Izvini da te prasam tvoeto dete ima preku tebe dobieno drzavjanstvo ili poinaku?
Preku mene. Moeto e bebe i odma mu podnesov dokumenti. Bese mnogu evtino i bebeto si dobi izvod i mu e za cel zivot , ne e e kako ukaz sto mora da go iskoristis za edna godina.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Ти во твоето семејство си во крвна линија само со детето. Меѓутоа по таа линија за сега никој не е добил, се чекаат изментите. Жена ти не ти е крвна рода, тоа си знаеш. А за земање на државјанство преку сопругата ќе си почекаш, треба да поминат доста години. Не брзај наскоро законот ќе биде усвоен и имплементиран и ќе може да земеш и ти пасош. Почни да бркаш работа за пасош на детето во меѓувреме.
Fala na odgovorot, pretpostavuvam informaciite ti se od siguren izvor, samo pojasni ako znaes, ke treba pak za proishod da podnesam molba ili ke moze direktno da baram? Znaes li kako bi odelo toa.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Kolku e ova vistina,posrednikot mi veli deka so proizhod moze da se zeme licna karta za postojan prestoj ,dur se ceka za intervju. normalno da se dvizis niz evropa i da rabotis,ako nekoj e upaten vo ova ke moze da mi odgovori.Vi Blagodaram
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
a be te razbiram se toa...prasanjeto e dali po krvna linija nadolna a ne nagorna mose...?
Во вашиот случај детето ќе добие државјанство врз основ на бугарско потекло на мајката. Происход значи потекло, неможе да докажеш потекло со тоа што твоето дете има бугарско државјанство, а сопругата секако не ти е крвна рода.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Kolku e ova vistina,posrednikot mi veli deka so proizhod moze da se zeme licna karta za postojan prestoj ,dur se ceka za intervju. normalno da se dvizis niz evropa i da rabotis,ako nekoj e upaten vo ova ke moze da mi odgovori.Vi Blagodaram
i mene taka mi kaza posrednikot. no rabota na crno samo .. i za licna karta edno 800 evra.. trebalo privatna adresa da plaka.. inace kaj sakas vo EU mozis da odis samo so licna karta
 
D

Daniel_faca

Гостин
Во вашиот случај детето ќе добие државјанство врз основ на бугарско потекло на мајката. Происход значи потекло, неможе да докажеш потекло со тоа што твоето дете има бугарско државјанство, а сопругата секако не ти е крвна рода.
toa me intersirase fala ti mnogu
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
i mene taka mi kaza posrednikot. no rabota na crno samo .. i za licna karta edno 800 evra.. trebalo privatna adresa da plaka.. inace kaj sakas vo EU mozis da odis samo so licna karta
Kratka prica: U vreme Jugoslavija, na odmor u Crna Gora, ide tatko mi u mesara, mu naplacaat 5 eur za kilo meso. Ide tetin mi, 10 eura. Dvajcata otisle da prasaat zasto im naplatil razlicno i mesarot im odgovoril -E chocho, kad vigjah tebe obucen ka gospodin, tebi 10, eura, a kad je dosa ovaj tvoj badzo onako go u gacama, e njemu 5.

Taka i posrednicive so cenive za usligi. Mojot posrednik zema 500 evra da izvadis samo licna karta.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Kolku e ova vistina,posrednikot mi veli deka so proizhod moze da se zeme licna karta za postojan prestoj ,dur se ceka za intervju. normalno da se dvizis niz evropa i da rabotis,ako nekoj e upaten vo ova ke moze da mi odgovori.Vi Blagodaram
Пак ке кажам и вие како мене јас уште што не прашував де молби де лични карти.
Ама верувајте да можевме во меѓувреме да земеме лична карта и да одиме во еу без проблем досега знаеш колку ке земеа лична карта и ке ојдеа??ехх само да беше толку лесно..ова е чиста глупост и дезинформација верувај ми ..во спротивно немаше овде да се жалиме и кукаме секој ден.
Е сега точно дека линаа карта можеш да извадиш но таа лична карта ти важи само за во бугарија за постојан престој и на личната карта не ти стои дека имаш државјанство и затоа со неа неможеш освен бг да одиш никаде обично ги вадат тие што нон стоп патуваат за бг и имаат фирми или слично лично мажми и другар негов имаа само лични карти што ги чекаа повеке од година и платија троа пари.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Откако ќе ги подадеш документите во ДАБЧ после колку време можеш да си го провериш статусот во електронскиот систем? Преку бројчето ?
Треба да пројде временски период додека те внесат?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom