Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 мај 2015
Мислења
16
Поени од реакции
18
Од оние луѓе кои ги познавам, досега сите кои отидоа со копија од пасош на братучед/брат ги одбија. Ниту еден не доби уверение за потекло.

Така да, по сегашниов закон, не можеш. Само доколку имаш предок по права линија со бугарска воена книшка, венчаница или крштеница или некој друг документ каде пишува дека лицето е Бугарин. Се работи на измени на законот, но се уште е во процедура и ќе потрае дури да го изгласаат. Прелистај го форумот 10 страни назад и се ќе ти стане јасно. Да не се повторуваме непотребно, некои прашања се веќе одговорени.

Ај да сватам некако дека е уште со прв братучед ризично и сега се воведува, мада знам луге што приложиле таков документ во ДАБЧ и поминале за ПРОИСХОД, мада мање више.... ама ова со брат/сестра никогаш не го разјаснив, реално брат или сестра ако има документи треба да поминеш без никаков проблем, ти си од истиот брак, исто како него.... пр. збориме. Инаку на вчерашниот ден во МЗП, датумот за интервју беше 14.10 2015 затоа што Август не работат.
 
Член од
20 јули 2015
Мислења
11
Поени од реакции
11
Ај да сватам некако дека е уште со прв братучед ризично и сега се воведува, мада знам луге што приложиле таков документ во ДАБЧ и поминале за ПРОИСХОД, мада мање више.... ама ова со брат/сестра никогаш не го разјаснив, реално брат или сестра ако има документи треба да поминеш без никаков проблем, ти си од истиот брак, исто како него.... пр. збориме. Инаку на вчерашниот ден во МЗП, датумот за интервју беше 14.10 2015 затоа што Август не работат.
Да, се сложувам дека нема смисла, пријателка поднесе со копија од пасош од брат и', ја одбија во рок од 2 месеци. Таквите пасоши/уверенија во агенцијата ги оспоруваат бидејќи биле издадени само со потпишана изјава без да се приложи документ, а и законот е прилично јасен во тој дел дека потекло се докажува со предок по права линија. Не се виновни луѓето кои работат таму, тие само го спроведуваат законот. Решението е во рацете на политичарите.
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
da ne znae nekoj do koga raboti konzulatot vo bitola? do krajot na juli mi odgovara...
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Ete koga ke se izglasi sekoj sto ke saka da aplicira za grazdanstvo od mkd ke moze da si dobie bugarski pasos I toe to poveke od jasno e deka sakat da izdadat so poveke pasosi na makedonci so toa na NIV im se duplira budjetot a I'm se zgolemuva I nacijata tie ne gubat nisto :) samo edno ne mi e jasno imase prvo glasuvanje na 20/07/2015 ili ???
 
Последно уредено:
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Ovaa nedela ke bide prvoto glasanje za zakonot mi kazaa od ambasada. Istoto go imalo na sajtot na sobranie vo plenarni zasedanija od 22ri juli
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Точно така оваа недела е првото гласање за законот,а септември после одморите второ гласање и усвојување.Ке биде ви реков......
Mozno da se prifati i od prvo glasanje toa ke vidime utre
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ako nema vtoro glasanje ( spored izvestajot od pravnata komisija postiran pogore stoi deka ke projde na prvo ) togas od glasanjeto do 3 rabotni denovi izleguva vo sluzben vesnik na Bugarija i veke stapuva vo sila.
Не е таква процедурата иако на нас ни одговара и да го усвојат на прво гласање законот оди на потпис кај претседателот на Бугарија кој издава указ и после тоа излага за три дена во слузбен весник или може законот да го врати на повторно гласање.Тоа го има на сајтот на народното собрание,как законопроект става закон
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Не е таква процедурата иако на нас ни одговара и да го усвојат на прво гласање законот оди на потпис кај претседателот на Бугарија кој издава указ и после тоа излага за три дена во слузбен весник или може законот да го врати на повторно гласање.Тоа го има на сајтот на народното собрание,как законопроект става закон
da no nekoi zakoni pominuvaat i na prvoto citanje a dali ke bide i so ovoj taka ke vidime utre. Mene me izvestuvaat od ambasadata od skopje zosto gi poznavam
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
da no nekoi zakoni pominuvaat i na prvoto citanje a dali ke bide i so ovoj taka ke vidime utre. Mene me izvestuvaat od ambasadata od skopje zosto gi poznavam
Едно е да помине законот,а друго да се усвои од претседателот.Убаво што споделуваш информации добиени од релевантни фактори.Така е во Бугарија и со гражданството.За да добиеш мора советот за гражданство да даде препорака до вицепезидента за да потпише указ и има право вицепрезидентот да потпише или не.Кај нас е друга процедура МВР издава.Како и да е убава вест за сите нас
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom