Прашања до Атеистите II

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
3. WTF има ова сето со атеизам и атеистите?
Дозволи ми да ти објаснам: има.

Неверувањето во Бога Творецот, популарно сведено на поимот „атеизам„, наметнува разно-разни „размишљања„ за алетрантивните (?) начини на создавање на Светов, животов и човекот. Пош'о Бог, нели, не постои, тогаш мора да постои „некој„ или „нешто„ кое ги движи нештата во одреден правец или одредени целни состојби.

Но, дури и тоа е добро, оти има и полошо: а тоа е не само не размислувањето за Бога Творецот, туку себепретворање во „човек-машина„,. според Ламетер, а на така механизиираниот и обезбожен човек, све му е (само)допуштено, а смртта му доаѓа само како среќен крај во механизираното битисување.

Инаку, кога ќе ојме на пиво?...
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Те гледам и ти се чудам подолго време.
1. Што пробуваш да објасниш?
2. Кому?
3. WTF има ова сето со атеизам и атеистите? Колку знам не е ова подфорум за наука.
1. Хахаха не пробувам кизнај што да објаснам, едносавно одговарам на прашања што ми поставуваат.
2. Знам дека е залудно да му објаснувам нешто на Мики, ама пак ми е интересна дискусијата за да видам на кои начини ги негираат научните откритија (макар да овие за абиогенезата се многу магливи)
3. Па за мене има врска, мојот атеизам е делумно последица на мојот интерес во науката, па нормално дека ќе се обидам мојот атеистички поглед и да го поткрепам со наука.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
3. Па за мене има врска, мојот атеизам е делумно последица на мојот интерес во науката, па нормално дека ќе се обидам мојот атеистички поглед и да го поткрепам со наука.
Кон болтот: само го потврдуваш она кое го имам миљнон пати напишано: дека науките се атеистички настроени.
Ти благодарам на потврдата...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Дозволи ми да ти објаснам: има.

Неверувањето во Бога Творецот, популарно сведено на поимот „атеизам„, наметнува разно-разни „размишљања„ за алетрантивните (?) начини на создавање на Светов, животов и човекот. Пош'о Бог, нели, не постои, тогаш мора да постои „некој„ или „нешто„ кое ги движи нештата во одреден правец или одредени целни состојби.

Но, дури и тоа е добро, оти има и полошо: а тоа е не само не размислувањето за Бога Творецот, туку себепретворање во „човек-машина„,. според Ламетер, а на така механизиираниот и обезбожен човек, све му е (само)допуштено, а смртта му доаѓа само како среќен крај во механизираното битисување.

Инаку, кога ќе ојме на пиво?...
Ти дозволувам да изнесеш твое лично мислење, кое за жал као и увек е погрешно.
Алтернативни начини на стварање има не милион..... катрљон. Кое е точно.... веројатно ни твојот бог не знае. Атеизмот и тие алтернативни (ма кои и да биле) "начини“ немаат никаква врска. И милијарда пати кажано дена атеизмот не е негација на боговите туку неверување во нив.
3. Па за мене има врска, мојот атеизам е делумно последица на мојот интерес во науката, па нормално дека ќе се обидам мојот атеистички поглед и да го поткрепам со наука.
Тоа е твое мислење. Ако навистана го мислиш тоа тогаш не гледам разлика меѓу твоето верување и на Мики1. Мојот атеизам не произлегува од таму.

П.С. Што ако појма нема од наука? Не можам да сум атеист?
 
Последно уредено:

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Тоа е твое мислење. Ако навистана го мислиш тоа тогаш не гледам разлика меѓу твоето верување и на Мики1. Мојот атеизам не произлегува од таму.
Па мислам дека разликата е тоа што јас не мислам дека погледот на науката е единствена вистинка можност за настанување, туку дека е само една поверојатна опција која колку-толку може да се објасни. Мојот атеизам не се заснова само на науката, многу поголем удел има тоа што има 1000 религии сите со различни приказни, што мене ми укажува на тоа дека религијата е измислица на човекот и неговата фантазија. Ниедна религија нема некој доказ или трвдење со кое би се издвоила од сите други.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мојот атеизам не се заснова само на науката, многу поголем удел има тоа што има 1000 религии сите со различни приказни, што мене ми укажува на тоа дека религијата е измислица на човекот и неговата фантазија.
Постоењето на 1000, 2000 или миљон религи, може да те натера и на друго дејание: да се потрудиш да увидиш која од нив е вистинита, оти надвор од умот е можноста за постоењето на 1000 паралелни и вистинити религии.

Туку, кај ти паднаа на памет токму тие 1000 религии, како оправдување за твоето неверие? Зашто таа причина не е на пример, еволуцијата, која во себе нема ништо научно?[DOUBLEPOST=1437430631][/DOUBLEPOST]
Ниедна религија нема некој доказ или трвдење со кое би се издвоила од сите други.
Има: затоа религиите се различни, оти во спротивно, ќе беа или слични или идентични.
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Постоењето на 1000, 2000 или миљон религи, може да те натера и на друго дејание: да се потрудиш да увидиш која од нив е вистинита, оти надвор од умот е можноста за постоењето на 1000 паралелни и вистинити религии.

Туку, кај ти паднаа на памет токму тие 1000 религии, како оправдување за твоето неверие? Зашто таа причина не е на пример, еволуцијата, која во себе нема ништо научно?
Или можеби сите се измислени и грешни. Не гледам дека и ти си се зафатил да откриеш дали постојат еднорози, змејови, минотаури, ламји, јети и све остало.

Има: затоа религиите се различни, оти во спротивно, ќе беа или слични или идентични.
Се различни во детали, но никој од нив не нуди многу поразличен аргумент за постоењето на божеството. Аргументите се сведуваат на „така вели книгата“.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Или можеби сите се измислени и грешни. .
Можеби да, а можеби и не.[DOUBLEPOST=1437433390][/DOUBLEPOST]
Не гледам дека и ти си се зафатил да откриеш дали постојат еднорози, змејови, минотаури, ламји, јети и све остало.
Да, постојат, во соодветна литература, не и надвор од неа, а која ги опфаќа митолошките толкувања за генезата и структурата од Светов.[DOUBLEPOST=1437433521][/DOUBLEPOST]
Се различни во детали, но никој од нив не нуди многу поразличен аргумент за постоењето на божеството. Аргументите се сведуваат на „така вели книгата“.
Религиите се различни и во целина и во детали, оти, како веќе реков, ќе беа или слични или идентични.
Бога Творецот, Кого Го исповеда мојата вероисповест, има суштнски различни атрибути од другите богови-идоли.
„Така вели книгата„ е фраза која ја користат (идоло)поклониците на таа и таа книга.
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Да, постојат, во соодветна литература, не и надвор од неа, а која ги опфаќа митолошките толкувања за генезата и структурата од Светов.
Но ти не сфаќаш дека и Христијанството спаѓа во тие митолошки толкувања.
Религиите се различни и во целина и во детали, оти, како веќе реков, ќе беа или слични или идентични.
Бога Творецот, Кого Го исповеда мојата вероисповест, има суштнски различни атрибути од другите богови-идоли.
„Така вели книгата„ е фраза која ја користат (идоло)поклониците на таа и таа книга.
Бесцелно е да ја водиме оваа дискусија. Јас ти викам едно, ти одговараш друго, а и местото за оваа дискусија не е за во оваа тема.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Но ти не сфаќаш дека и Христијанството спаѓа во тие митолошки толкувања.
.
Верата рисјанска не е испразно философирање, кое виси „таму у некаде„, туку начин на живот, преку чии искуства се поврдува точноста од верата.

Наведи ми митолошко учење, кои некој може да го (од)живее и искуствено да го потврди како точно и вистинито.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Верата рисјанска не е испразно философирање, кое виси „таму у некаде„, туку начин на живот, преку чии искуства се поврдува точноста од верата.

Наведи ми митолошко учење, кои некој може да го (од)живее и искуствено да го потврди како точно и вистинито.
И ти преку твојот начин на живот, дозна дека земјата е 8000 години стара, еволуцијата погрешна, потопот вистинита случка, дека лавовите паселе трева, дека морето се раздвоило итн, итн?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И ти преку твојот начин на живот, дозна дека земјата е 8000 години стара, еволуцијата погрешна, потопот вистинита случка, дека лавовите паселе трева, дека морето се раздвоило итн, итн?
„На погрешно прашање се дава погрешен одговор„-велиТ мојо' омилен професор.

А ти, после своето практикување на телемитската доктрина, до која вистина дојде?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
„На погрешно прашање се дава погрешен одговор„-велиТ мојо' омилен професор.

А ти, после своето практикување на телемитската доктрина, до која вистина дојде?
Јас никаде не сум тврдел дека преку начинот на живот сум открил колку е стара земјата или дали е точна еволуцијата. Кога самиот ќе се уплеткаш и глупост, тогаш криви ти се и погрешни прашањата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас никаде не сум тврдел дека преку начинот на живот сум открил колку е стара земјата или дали е точна еволуцијата. Кога самиот ќе се уплеткаш и глупост, тогаш криви ти се и погрешни прашањата.
Секако: дури поставуваш погрени прашања, нема да добиеш одговор.

Суштината од мојата вероисповест се состои во личната одлука за движење кон Христа Спасителот, заработување вечен живот во Царството Небесно и враќање на човекот во заедница со својот Бог и Спасител.

Ти текнува?

И сега, ш'о везе има староста од Земјата со намерата и желбата зе вечен жиот?
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Секако: дури потавуваш погрени прашања, нема да добиеш одговор.

Суштината од мојата вероисповест се состои во личната одлука за движење кон Христа Спасителот, заработување вечен живот во Царството Небесно и враќање на човекот во заедница со својот Бог и Спасител.

Ти текнува?

И сега, ш'о везе има староста од Земјата со намерата и желбата зе вечен жиот?
Ти самиот негираше дека земјата била 4 милијарди години стара, и тврдеше дека е 8000 години стара! Исто така често ја прогласуваш еволуцијата за погрешна, тврдиш дека потопот е реален историски настан итн итн. Сето ова е дел од твојата рисјанска вера, а ти самиот кажа дека таа не била само напразно филозофирање, туку преку начинот на живот се потврдувала таа вера! Еве го тој момент:
Верата рисјанска не е испразно философирање, кое виси „таму у некаде„, туку начин на живот, преку чии искуства се поврдува точноста од верата.

Наведи ми митолошко учење, кои некој може да го (од)живее и искуствено да го потврди како точно и вистинито.
Е сега, повели објасни како ти преку твојот начин на живот, востанови дека земјата е 8000 години стара, дека еволуцијата е погрешна, потопот реален историски настан итн, итн?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom