Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Уште ли се замарате со темава аман веке.Ме нема 7 дена а тие пополниле 100 страници......Кој од кој се аналитичари тешки бреееееј......

80% од нив биле во пелени кога постоела,10% и не ја паметат,а остатокот демек живееле убаво,па сега со фанфари и труби се разгласува на големо како една банкнотирана држава во 83-та била поубаво место за живеење.......

Банкротирана,а ?
А сега Македонија што е ?
Којзнае колку сме задолжени бе.
Се крие тоа од јавноста.


Спомна некој претходно дека Кадаиф за инат пишува лошо за СФРЈ.
Јас тука би го додал и Ево.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Банкротирана,а ?
А сега Македонија што е ?
Којзнае колку сме задолжени бе.
Се крие тоа од јавноста.


Спомна некој претходно дека Кадаиф за инат пишува лошо за СФРЈ.
Јас тука би го додал и Ево.
Јас пишувам за инает,а?
Ај прочитај ги моите постови убаво ама баш убаво па да видиме дали пишувам од инает или поради тоа што сум видел и почувствувал јас и мојата фамилија како е да ти дишат на врат шпионите на ОЗНА,па тогаш процени дали пишувам од инает или не

Разбери една работа,и да не повторувам по 100 пати.Мојата фамилија беше бележана во тој систем како промакедонска и со идеи за отцепување на Македонија од СФРЈ.Така да не очекувај од мене да имам симпатии кон државата која ја малтретираше мојата фамилија со години.

Камо таа срека да се распаднеше порано.Па сите овие работи што ни се случуваат сега се производ на тоа време.Буткано под тепих и друг нека му ја мисли што ми е гајле......
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Јас пишувам за инает,а?
Ај прочитај ги моите постови убаво ама баш убаво па да видиме дали пишувам од инает или поради тоа што сум видел и почувствувал јас и мојата фамилија како е да ти дишат на врат шпионите на ОЗНА,па тогаш процени дали пишувам од инает или не

Разбери една работа,и да не повторувам по 100 пати.Мојата фамилија беше бележана во тој систем како промакедонска и со идеи за отцепување на Македонија од СФРЈ.Така да не очекувај од мене да имам симпатии кон државата која ја малтретираше мојата фамилија со години.

Камо таа срека да се распаднеше порано.Па сите овие работи што ни се случуваат сега се производ на тоа време.Буткано под тепих и друг нека му ја мисли што ми е гајле......
Ево,во ред.Те сфаќам дека тој систем ти има наштетено тебе и на твојата фамилија.
И јас не ја оправдувам ОЗНА и УДБА за многу работи.
Ама ти за се и сешто пишуваш дека било лошо во Југославија.
Кога пишуваш лошо за тајната полиција потполно те сфаќам.
УДБА има уништено многу фамилии.Тоа никој не може да го негира.
Ама кога ќе напишеш дека ништо не чинело во Југославија,е тогаш стварно не можам да те сфатам.
Денешниов систем во Македонија има уништено многу повеќе фамилии отколку тогашниот систем.
Денешниов систем те уништува преку сиромаштијата и корумпираноста.
Извини вака што ќе ти речам,ама ти и некој луѓе на темава како да не живеете во реалноста.
По секоја цена ја оцрнувате Југославија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Јас пишувам за инает,а?
Ај прочитај ги моите постови убаво ама баш убаво па да видиме дали пишувам од инает или поради тоа што сум видел и почувствувал јас и мојата фамилија како е да ти дишат на врат шпионите на ОЗНА,па тогаш процени дали пишувам од инает или не

Разбери една работа,и да не повторувам по 100 пати.Мојата фамилија беше бележана во тој систем како промакедонска и со идеи за отцепување на Македонија од СФРЈ.Така да не очекувај од мене да имам симпатии кон државата која ја малтретираше мојата фамилија со години.

Камо таа срека да се распаднеше порано.Па сите овие работи што ни се случуваат сега се производ на тоа време.Буткано под тепих и друг нека му ја мисли што ми е гајле......
Нема врска то шо пишиш сакаш тро да се оправдаш али то е инаку не знам дали си запознат со еден настан во Март 1983 година, тогаш група ерменски терористи со либански пасши на семафор во Београд извршија атентат и го убија турскиот амбасадор во Југославија и мислам дека и шоферот загина.
Е сега шо се случи, народот кој се најде во близина тргна во потера по вооружените терористи, еден пензионер фати еден терориста иовој пукаше во него тешко го ранил него и уште една минувачка, други тројца од кој еден студент потрчаа по нив тој се сврте и го застрела и уби студентот, по нив се пуштија и таксисти и милиционери и пешки и со коли, вистинска хајка и набрзо фатија еден од нив и малце после и други/
Тоа ти кажува за моралот на еден народ, пример ко ќе видиш атентатот на претседателот Реган ќе видиш како сите наоколу дури и полицаец се фрлија на земја кога слушнаа истрели. Светскиот печат се чудеше на храброста и решителноста на обичните луѓе кои го жртвоваа и животот да фатат криминалци и убици Ти се вадиш на тоа дека твојата фамилија била под терор на шпиуни од ОЗНА и така на таму. ОЗНА престана да постои 1946 година. И Италијани и Германци и Французи и Бугари и Австријци и Срби и Албанци и Грци.... правеле злосторства овде во последен век и секој може да мрази секого, и оној шо ќе го фатат со дрога има право да ја мрази власта, и ако некој од твојата фамилија бил апсен и осудуван - бил апсен ради кршење на закон и устав на една земја. И ти мразиш држава која апси и затвара луѓе кои работаат против устав и закони??
Па за тебе тогаш хероји се овие од ИСИС или терористички групи/ Ако некој денес би работел против устав и закон на Македонија и ради тоа би бил затворен - би го подржал!? би му се придружил?? би рекол Алал да ти е само така
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.770
Поени од реакции
8.277
Март 1983 година, тогаш група ерменски терористи со либански пасши на семафор во Београд извршија атентат и го убија турскиот амбасадор во Југославија и мислам дека и шоферот загина.
Е сега шо се случи, народот кој се најде во близина тргна во потера по вооружените терористи, еден пензионер фати еден терориста иовој пукаше во него тешко го ранил него и уште една минувачка, други тројца од кој еден студент потрчаа по нив тој се сврте и го застрела и уби студентот, по нив се пуштија и таксисти и милиционери и пешки и со коли, вистинска хајка и набрзо фатија еден од нив и малце после и други/
По приказнава делува дека тој пензионер, студент, таксисти и тако даље, не биле случајно таму :нинџ:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.240
Поени од реакции
26.094
Е сега го имаш бедниот Хорхе кој со неговиот капацитет во СФРЈ најмногу можел да стигне до претседател на месна заедница или совет на станари.
Всушност, Хорхе во СФРЈ и во социјалистичката младина стигнал до многу повеќе од претседател на месна заедница. Бил доста ценет во партиските структури и има доста битни пријатели од тоа време направено.

Не дека не останува фактот дека Тито е класи над него, ама сепак, и претерано идеализирање на тој систем не чини. Всушност 70% од актуелните македонски политичари ги има креирано тој систем, до пред 2006та таа бројка беше и над 90%.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.139
Поени од реакции
3.900
Кога се зборува за политички затвореници мора да се има во предвид дека такви навистина постоеле но дека постојат и такви кои самите се кажуваат како политички затвореници и тоа како гонети за идеите за македонија а всушност се работи за обични криминалци осудени за кражби, силувања, измами. Секоја чест на оние кои биле судени за идеите за македонија. Факт е дека многу семејства биле уништени, многу луѓе ги изгубиле и животите. посебно во годините после војната кога се создавала СФРЈ. Но, пред се поради почит кон оне кои вистински биле прогонувани за идеи, за да истите не бидат измешани со обични криминалци, несмее да се зема здраво за готово секоја изјава на некого дека бил прогонуван за идеи. Лично познавав неколкумина, сега веќе покојни, кои навистина биле судени за идеи. Но познавам многумина кои своевремено престојувале во Идризново кои за себе тврдат дека биле жртви на комунизмот а целиот град знае дека биле затворани кој за силување, кој за кражби, кој за катран..... сите со судски пресуди. На некои им дошол паметот па кога излегле од затвор биле вработени и живееле убав живот, некои продолжиле со криминал па повторно завршиле во затвор. Го има и еден кој своевремено бил непоправлив криминалец, кој нема никаква врска со политика или историја ( сега веќе бааги остарен) кој по неколку неуспешни третмани во Идризово бил на превоспитување во Голи оток од каде по две години, се вратил како чесен човек и до ден денешен нема направено криминал но тој лаже дека бил прогонуван од комунистите и тој е прв циркузант во вмро.... Изгледа на многумина им е срам да кажат зошто биле во апс па некако згодно им доаѓа тоа да кажуваат дека биле во затвор за вмро а не за класичен криминал и таквите се најгласни за прогонот.Оние кои наистина биле прогонувани за идеи не зборуваат многу и не се членови на партии.... Ги има и такви кои очигледно не успеале да се реализираат во животот поради својот капацитет, карактер, интелект и слично но истите тврдат дека не ги примиле на факултет оти биле за вмро, не го завршиле факултетот оти биле за вмро, не ги ставиле за директори оти биле за вмро, не се ожениле оти биле за вмро, не спечалиле оти биле за вмро..... за се им се криви комунистите а не нивните глави. Реков и пак ке повторам, секоја чест на исклучоците.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Aбе,СФРЈ била како Грчка денес...лепо је било док је трајало.
Редовни плати,13 чак,К-15 ова она..Сигурна работа,кредити земи-неврати и сл. Исто како Грчка денес.
Ама и на СФРЈ и на Грчка и затропа boss-от на врата..и оп.:D
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.255
Поени од реакции
6.955
најлесно е да сепрокламираш како жртва,а да анализираш како било до пред 30 години и како е сега и на која насокаодиме тоа не иди во предвид..........па уште и патриоти ќе се нарекуваат :facepalm:[DOUBLEPOST=1437347526][/DOUBLEPOST]
Aбе,СФРЈ била како Грчка денес...лепо је било док је трајало.
Редовни плати,13 чак,К-15 ова она..Сигурна работа,кредити земи-неврати и сл. Исто како Грчка денес.
Ама и на СФРЈ и на Грчка и затропа boss-от на врата..и оп.:D
викаш готово е,го зедовме Солунско поле и Бело море,нема кај да бега
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
најлесно е да сепрокламираш како жртва,а да анализираш како било до пред 30 години и како е сега и на која насокаодиме тоа не иди во предвид..........па уште и патриоти ќе се нарекуваат :facepalm:[DOUBLEPOST=1437347526][/DOUBLEPOST]
викаш готово е,го зедовме Солунско поле и Бело море,нема кај да бега
Не бе,Грците се паметен народ,единствени.Тие две нешта им фалеа на Југословените.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.255
Поени од реакции
6.955
Не бе,Грците се паметен народ,единствени.Тие две нешта им фалеа на Југословените.
шо се паметни леба ти,имале 12 000 самоубиства последните години откако се отворени прашањата за враќања на кредитите..............[DOUBLEPOST=1437347947][/DOUBLEPOST]http://24vesti.mk/koriere-dela-sera-10000-samoubistva-vo-grcija-za-5-godini

можеби сакаш да демантираш или потврдиш виша интелегенција
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
шо се паметни леба ти,имале 12 000 самоубиства последните години откако се отворени прашањата за враќања на кредитите..............
Остави тоа,обичен народ ќе си пати секаде.Муабетот ми е дека ЈУ се распадна поради неединството и национализмот внатре,тоа во Грција го нема.
Колку и да ги нејќам признавам дека имаа муда и ги дриблаат ЕУ и Америка.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.255
Поени од реакции
6.955
Остави тоа,обичен народ ќе си пати секаде.Муабетот ми е дека ЈУ се распадна поради неединството и национализмот внатре,тоа во Грција го нема.
Колку и да ги нејќам признавам дека имаа муда и ги дриблаат ЕУ и Америка.
кого дриблаат закопани во 500 милијарди гомна бе брат :pos::pos::pos:

порано и покасно СЕ ќе си продадат од националното богатство како што си продадовме и ние и ќе си работат за 200 плата,верувал или не се кладам за максимум 10 години се на ова ниво на кое се сега албанија,македонија,романија,бугарија,србија и другите од регионот
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Aбе,СФРЈ била како Грчка денес...лепо је било док је трајало.
Редовни плати,13 чак,К-15 ова она..Сигурна работа,кредити земи-неврати и сл. Исто како Грчка денес.
Ама и на СФРЈ и на Грчка и затропа boss-от на врата..и оп.:D
Ти гледај нас кога ќе ни затропа шефот на врата.
На оваа сиромаштија уште тоа ни фали.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јас пишувам за инает,а?
Ај прочитај ги моите постови убаво ама баш убаво па да видиме дали пишувам од инает или поради тоа што сум видел и почувствувал јас и мојата фамилија како е да ти дишат на врат шпионите на ОЗНА,па тогаш процени дали пишувам од инает или не

Разбери една работа,и да не повторувам по 100 пати.Мојата фамилија беше бележана во тој систем како промакедонска и со идеи за отцепување на Македонија од СФРЈ.Така да не очекувај од мене да имам симпатии кон државата која ја малтретираше мојата фамилија со години.

Камо таа срека да се распаднеше порано.Па сите овие работи што ни се случуваат сега се производ на тоа време.Буткано под тепих и друг нека му ја мисли што ми е гајле......
..хе,хе Evo XII жива превара си...:) ..нема шанса некоја фамилија да биде бележана како промакедонска. Тоа со идеите за отцепување е друга песна , оди види како би прошол некој таков во грција, тексас, италијанскиот тирол или во баскија...(ова вака што ми падна на памет.., другите не ги ни спомињам).
А што била озна полоша од циа на пример или тие се свети крави???
Сите озни секаде во свет мајка ебаваат на оние кои се доволно будали или невешти за да бидат забележени , или по некоја причина да им се наместат на шут.
Затоа мислам дека постојаното тролање во тој смисол и евентуалната промашеност во животот не е ред да се правда со озна. Живот е еден , глупо е да го вртиш околу некква озна како оправдување за сите глупости...
А СФРЈ...??? ова не е ништо , само гледај какви легенди и митови ќе се распредаат 500 години после...ко за адам и ева, рајот, змијата и јаболкото.....:sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom