Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

dummy

AaaaaaAaaaaaA
Член од
16 јуни 2009
Мислења
43
Поени од реакции
8
Само што ме вратија на дополнителна... :place: бр. 2xxx
Имав приложено стара крштеница од 44та од сестра на татко ми. Посредникот ми рече да не се грижам, процедурата демек била прво да ги вратат на дополнителна, па за месец два во задолжителна иако документот го приложив уште пред 4-5 месеци, а денес ме вратија... Не знам веќе во што да верувам. :(
Досега посредникот коректно си ги вршеше работите, па не верувам дека не го дал стариот документ.
Слушнал некој од вас за сличен ваков случај што завршил позитивно или да не се надевам?
Истото се случи и кај мене. Не бев во таа листа од 10 Јули иако бројчињата околу мене беа тогаш вратени на дополнителна.. Не знам зошто мене ме враќаат на дополнителна после недела дена. Имав доставено документ- венчаница од сестрата на дедо ми и документи од тетка ми која е родена и живее таму... Ваљда не е доволно за жал :(
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Za tie sto prasuvaat do kaj se so 2014 eve provervav brojkite vrateni na dopolnitelna ima do kaj 3301 denes im go smenija statusot na mn od zadolzitelna vo dopolnitelna od 2500 se do 3301
 
Член од
30 јуни 2007
Мислења
12
Поени од реакции
42
Истото се случи и кај мене. Не бев во таа листа од 10 Јули иако бројчињата околу мене беа тогаш вратени на дополнителна.. Не знам зошто мене ме враќаат на дополнителна после недела дена. Имав доставено документ- венчаница од сестрата на дедо ми и документи од тетка ми која е родена и живее таму... Ваљда не е доволно за жал :(
За жал изгледа прават како им чини... мислам овде имаше случаи кои со документи слични на нашите беа вратени од дополнителна во редовна процедура и добија пасоши, а ние сме вратени. Или прават како ќе им текне или ги смениле правилата. Да се надеваме дека ова што ми го кажа посредникот(дека ваквите случаи ќе ги вратат за некој месец во редовна) овој пат ќе испадне точно.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
koga se zakazuva za intervju,se ostava original proizhod ili kopija?
i dali mozam da vidam na strnaata na DABCH dali e podignat proizhodot od strana na mojot posrednik ili samo pisuva 'izdadeno udostoverenie'?
 
Последно уредено:

GoranX

Евреин
Член од
16 септември 2011
Мислења
66
Поени од реакции
9
вчера носев фотокопија од пасош во правосудие од прв братучед, имаше еден куп посредници што носеа документи на нивни клиенти од прв братучед.
мојот посредник или подобро да кажам посредничка која е од бугарија со потекло а е мажена во мојот град ми кажа дека и во ДАБЧ можело да се поднаса за произход со фотокопија од прв братучед
A od vtor bratuced ne mozi?
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
@dummy @phenom
Луѓе бидејки никој не ви пишал јас ќе ви пишам
Значи ова нема никаква логика и закон и ништо воопшто веќе ништо не ме изненадува од министерството значи не се слушаат поминати искуства секое искуство си е за себе секој човек си е за себе и својата среќа не стојте на зборовите на другите што ви говорат и туѓите искуства.
Сега да преминам на главното значи ова не е како што треба воопшто што на вас ви се случило или пак имате некој проблем со посредникот затоа што неможам да најдам некое објаснување што ве вратиле или пал за 4 5 месеци сеуште дополнителните не ви стигнале во купот со документи незнам што да ви кажам само пробајте да одете до софија да лице место да видите што е проблемот или да се јавите или да пишете до министерство затоа што ова не мириса на добро најубаво подгонете си ја сами работата додека е време.
А во објаснувањето на посредникот дека со доп.документи те враќаат па за 3 месеци те одобруваат тоа се само чисти и смешни лаги до сега не верувам дека е имачо воопшто ваков прроблем да имаш документи на астал и да те вратат со нив и потоа да ти одобрат нема ми никаква логика ова.

Ми имат кажувано дека воопшто не се грижат за документите по ходниците носејки им пагале и ги оставале така да заврашат во канта или пак ги бркале горе доле се преместувале затоа ништо не ме чуди .
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
@dummy @phenom
Луѓе бидејки никој не ви пишал јас ќе ви пишам
Значи ова нема никаква логика и закон и ништо воопшто веќе ништо не ме изненадува од министерството значи не се слушаат поминати искуства секое искуство си е за себе секој човек си е за себе и својата среќа не стојте на зборовите на другите што ви говорат и туѓите искуства.
Сега да преминам на главното значи ова не е како што треба воопшто што на вас ви се случило или пак имате некој проблем со посредникот затоа што неможам да најдам некое објаснување што ве вратиле или пал за 4 5 месеци сеуште дополнителните не ви стигнале во купот со документи незнам што да ви кажам само пробајте да одете до софија да лице место да видите што е проблемот или да се јавите или да пишете до министерство затоа што ова не мириса на добро најубаво подгонете си ја сами работата додека е време.
А во објаснувањето на посредникот дека со доп.документи те враќаат па за 3 месеци те одобруваат тоа се само чисти и смешни лаги до сега не верувам дека е имачо воопшто ваков прроблем да имаш документи на астал и да те вратат со нив и потоа да ти одобрат нема ми никаква логика ова.

Ми имат кажувано дека воопшто не се грижат за документите по ходниците носејки им пагале и ги оставале така да заврашат во канта или пак ги бркале горе доле се преместувале затоа ништо не ме чуди .

Имаш право,еве бев до амбасада да прашам за другар со документи од тетка му и тој дечкото што е на врата ми вика додека не се смени законот не може освен со документи од права линија .А надвор стојат посредници и ме убедуваат дека може.Им викам еве ви ги документите поднесете ги во амбасада и ке платам.И проблем.......ми вика не тука во Софија,во министерство дрн,дрн.Затоа кој сака да е сигурен дека документите му се валидни и дека навистина се поднесени нека сам си заврши работа.Преку амбасада е најсигурно,но поспоро ама не одиш неколку пати до Софија и на кој не му се брза и да не се нервира дали посредникот поднел или не, па да ве вракаат после една година на дополнтелна.Вака амбасадата гарантира нотариално сепак тоа е министерство за надворешни работи дека се е во ред со поднесените документи.И јас чекам 6 месеци за происход ама знам дека документите се во ред.Затоа пазете се од посредници ама секој си има право на избор
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
јас ке го кажам моето мислење за брзата постапка т.е. За давање пари и вадење пасош веднаш......
Извинете сите што размислувате но тоа не е воопшто логично. Како може да му дадат на било кој државјанство ако нема никаква врска со бугарија. Дајте ве молам не си давајте лажна надеж сите сакаме тоа да е точно но искрено не верувам. Можеби ке може по брза постапка да се делат пасоши за они кои имаат цврсти докази за врските мајки, татковци, баби, дедовци , првата линија мн пати спомната како златна линија. А на другите што ќе имаат врски од на тетка ми стрината па нејзина комшика :) нне верувам дека ќе даваат брзи постапки без разлика колу и да чини. Нив им е јасно зошто ние македонците вадиме бг пасош и јасно е тоа дека и да е прескапо ке се снајдеме за да земеме пасош но после неколку жмесеци работс во странство ке ги извадиме тие пари :) vistina, neli? :D поздрав до сите измени на законот и да се надеваме дека ќе биде во наша полза :-*
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
decki,tie sto ste za vo DABC - brkajte si rabota ovaj mesec oti avgust ne primale dokumenti, samo ke gi provervale zaostanatite dokumenti. septemvri se ocekvat mnogu guzvi vo DABC.
btw posrednikot veli deka od septemvri ke pocnele so glasanje na zakonot: za odredena suma na pari, vo rok od 1 mesec da ti gi proverat dokumentite za grazdanstvo - i sigurno ke go izglasaat bidejki imaat dokumenti od 2012 vo arhiva sto znaci deka seto toa sto sedi vo arhiva se pari za R. Blgarija...
бате не те разбирам но од април/мај сега е септември за гласање,,дечки само сигурни информации не моабети слушнати посело...
 
Член од
3 јуни 2015
Мислења
13
Поени од реакции
10
Me interesira dali moze od zadolzitelna procedura pak da te vratat na dopolnitelna poverka znae li nekoj da mi kaze posto sum nov na forumov
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
znae li nekoj koe idealno vreme za podavanje na dopolnitelni dokumenti dali sega rabotata ili se na odmor ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
добро дечки ако ве интересира за законот зашто не се обратите кај ПЕТАР КОЛЕВ нели тој е творец и борец за нас тука,плус работи во БГ.министерство?тој ке ви каже когај ке е и каков!!!!
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
бате не те разбирам но од април/мај сега е септември за гласање,,дечки само сигурни информации не моабети слушнати посело...
Pepi jas za drug zakon slusnav i kazvam ssto slusnav, ne mora odma da me kudite! inace muabetov vo Sofija slusnat e, tamu kaj so odime da se molime za pasosi.. ne e od pred koperacija
јас ке го кажам моето мислење за брзата постапка т.е. За давање пари и вадење пасош веднаш......
Извинете сите што размислувате но тоа не е воопшто логично. Како може да му дадат на било кој државјанство ако нема никаква врска со бугарија. Дајте ве молам не си давајте лажна надеж сите сакаме тоа да е точно но искрено не верувам. Можеби ке може по брза постапка да се делат пасоши за они кои имаат цврсти докази за врските мајки, татковци, баби, дедовци , првата линија мн пати спомната како златна линија. А на другите што ќе имаат врски од на тетка ми стрината па нејзина комшика :) нне верувам дека ќе даваат брзи постапки без разлика колу и да чини. Нив им е јасно зошто ние македонците вадиме бг пасош и јасно е тоа дека и да е прескапо ке се снајдеме за да земеме пасош но после неколку жмесеци работс во странство ке ги извадиме тие пари :) vistina, neli? :D поздрав до сите измени на законот и да се надеваме дека ќе биде во наша полза :-*
normalno deka nema na sekoj da mu dat drzavjanstvo ako si plati pari, sigurno proverkata ke bidi neophodna, i toj sto go sledva ke si dobie a toj so ne go sledva dzabe si uplakal pari :) znaci jas mislam deka ke davaat na site brzi postapki, samo uplati pari i nikoj ne ti garantira deka ke pominis .. sve e to plus pari za drzavata. kako i da e, vremeto ke kazi sve, dzabe si nagagjame nie
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
posrednikot velese 100 - 200 leva, ali nikoj ne mozi da ti kazi so sigurnost kolku ke bidi ... inace ako imas proizhod nema potreba da cekas 1-2 godini kako sto e sega.. teski neka donesat i takov zakon pa za drugoto neka mu go berat tie gajleto :)
abe ovaj muabetov ubav e sve,no dali ke bide taka nekoj oficijalen link nesto da imase ke bese podobro oti ova dosega nigde nebese spomnato odednas izleze muabetov od rekla kazala,pak ke recam keski da bide taka
 

dummy

AaaaaaAaaaaaA
Член од
16 јуни 2009
Мислења
43
Поени од реакции
8
@dummy @phenom
Луѓе бидејки никој не ви пишал јас ќе ви пишам
Значи ова нема никаква логика и закон и ништо воопшто веќе ништо не ме изненадува од министерството значи не се слушаат поминати искуства секое искуство си е за себе секој човек си е за себе и својата среќа не стојте на зборовите на другите што ви говорат и туѓите искуства.
Сега да преминам на главното значи ова не е како што треба воопшто што на вас ви се случило или пак имате некој проблем со посредникот затоа што неможам да најдам некое објаснување што ве вратиле или пал за 4 5 месеци сеуште дополнителните не ви стигнале во купот со документи незнам што да ви кажам само пробајте да одете до софија да лице место да видите што е проблемот или да се јавите или да пишете до министерство затоа што ова не мириса на добро најубаво подгонете си ја сами работата додека е време.
А во објаснувањето на посредникот дека со доп.документи те враќаат па за 3 месеци те одобруваат тоа се само чисти и смешни лаги до сега не верувам дека е имачо воопшто ваков прроблем да имаш документи на астал и да те вратат со нив и потоа да ти одобрат нема ми никаква логика ова.

Ми имат кажувано дека воопшто не се грижат за документите по ходниците носејки им пагале и ги оставале така да заврашат во канта или пак ги бркале горе доле се преместувале затоа ништо не ме чуди .
Јас сам си ги доставив документите, без посредникот .. Така што беше предаден документот ко што треба.. Сепак ќе ги контактирам во министерство дали биле разгледани истите, и се надевам ќе добијам одговор.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom