Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Здраво
нов сум во форумов пред недела дена ми излезе бројчето на дополнителна проверка најдов стара крштеница бугарска крштеницата е напишана на македонски дали некој може да ми кажи дали ке помогни да помини како докумет или можеби нема да ја примат малку има и чкртаници на неја има пишано на нејзе православна црква во македонија
Прегледај го приврзокот 124521
Oti ste go ckrtale blgarska egzarhija, i nad ckrtanicata makedonska pravoslavna crvka golem minus probaj, ama navredlivo kje bide za bugarite
 
Член од
10 јули 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Oti ste go ckrtale blgarska egzarhija, i nad ckrtanicata makedonska pravoslavna crvka golem minus probaj, ama navredlivo kje bide za bugarite
јас го најдов таков документот знам дека е минус се мислам дали да го откинам тој дел од докуметот
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
јас го најдов таков документот знам дека е минус се мислам дали да го откинам тој дел од докуметот
Ке кажеш, че така си го најдел и нема да има проблем, јасно е дека почти сите кои са биле кр'стени преди постоенето на МПЦ по долагјането на комустите на власт се кр'стени во Екзархијата, а документот си е автентичен и валиден, бидејки има печат и входјашт номер. Важното е дека постои, па дури и да пишува горе "Турска ц'рква" си останува документ на Б'лгарската Екзархија;
Не режи или откинувај, не морај да правиш нешто со него, зошто тогаш може да ти направат проблем, иако документот си е ОК според мене.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Здраво
нов сум во форумов пред недела дена ми излезе бројчето на дополнителна проверка најдов стара крштеница бугарска крштеницата е напишана на македонски дали некој може да ми кажи дали ке помогни да помини како докумет или можеби нема да ја примат малку има и чкртаници на неја има пишано на нејзе православна црква во македонија
Прегледај го приврзокот 124521
jas mislam deka ke pomini, bidejki ima pecat blgarska eparhija, da si probas i taka nema so da izgubis
 
Член од
10 јули 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ке кажеш, че така си го најдел и нема да има проблем, јасно е дека почти сите кои са биле кр'стени преди постоенето на МПЦ по долагјането на комустите на власт се кр'стени во Екзархијата, а документот си е автентичен и валиден, бидејки има печат и входјашт номер. Важното е дека постои, па дури и да пишува горе "Турска ц'рква" си останува документ на Б'лгарската Екзархија;
Не режи или откинувај, не морај да правиш нешто со него, зошто тогаш може да ти направат проблем, иако документот си е ОК според мене.
во конзулат прашав го видоа вика дека е проблем и вика нај убаво да појдам во софиа да прашам таму по шо ги буни тоа шо е на македонски и плус тоа шо е чкртано
 
D

Daniel_faca

Гостин
вакво прашање може само дете да постави а не зрел човек.
Decko preku k.. mi e od poeti kako tebe, ako neznaes nemora da jades gomna :eek:[DOUBLEPOST=1436555667][/DOUBLEPOST]
Zasto Bobi? Deckoto prasa ubavo.
Faca, nikoj ne znae tocno. Sto god nekoj ti kaze se samo nagagjanja. Vo sekoj slucaj, sega sledi glasanje vo sobranie, t.e. 2 citanja.
Fala ti mnogu
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
јас го најдов таков документот знам дека е минус се мислам дали да го откинам тој дел од докуметот
Zemi otkini go nekako i ne pitaj nogu nogu toa tvojte stari sa go pretcrktale oti sa gi nejkele bugarite, skini go imash pecati se minesh
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
ova e nevidena guzva vo agencija redici za proishod dva dena sum tamu i nemozam da si go zemam od guzvi, ajde site da iscekate da dobiete , srekno na site :oleee:
Јас денес поднесов за произход, немаше жива душа во ДАБЧ, тој беше излегол на цигараи морав да го почекам. :D За 2 минути завршив работа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.682
Поени од реакции
8.136
јас го најдов таков документот знам дека е минус се мислам дали да го откинам тој дел од докуметот
Чуден е документот пошто е пишан на азбуката која е усвоена на заседанието на АСНОМ во 1945 година, а има печат на бугарска егзархија која се сомневам дека постоела после втората светска војна во Македонија.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ova e nevidena guzva vo agencija redici za proishod dva dena sum tamu i nemozam da si go zemam od guzvi, ajde site da iscekate da dobiete , srekno na site :oleee:
што збориш бе!!значи затегнато или не пак има гужва...лелелелел тогаш што ке биде ако го изгласаат законот...ке спиеме пред врата
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom