Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Еве за тоа Македонија е една од најсиромашките землjи во Европа (во пријатната компанија на Блгарија of course), како може ако поголемата част од општеството како тебе не е разбрала зашто овој систем е finished, да разбере што во сегашниот "нема појке". Нема и да има во блиска иднина ... нема как подостапно и лесно да се објасни дека ако си досега си спал 12 часа нема как изведнож да се наспиш со пет. Мизеријата денес е резултат од дејствита од вчера, денес улицата е мр'сна, зошто не е изчистена вчера, денес во Македонија општеството нема сознание за општност во која сите се равни и секој треба да има еднакви права и задолженија и е потребно да ги штитат сите заедно, зошто во С'рбославија тиа лјуге се биле репресирани, убивани; Денес Македонија е бедна, зошто ова е манталитет, зошто тогаш е немало општество кое да штити своите права (тиа кои са барале своите права се биле жестоко наказвани) и еден елит е над сите - сега уште се уздравјава општеството од ова бездушие, едноставност, еднообразност, но јавно штетите се големи, бидејки елитот си купува аутомобили за 500 илјади $ исто што правеле комунистическите елити ... во Блгарија е истото, за тоа сакам да "запнувам" целиот Космосот ил животот ми ке биде напразно. :D:oeoeoe:
Македонија постои 5000 години. Со исто име и ист народ, на колена ги фрли и Илирите и Грците и Персиците и Турците и Бугарите.. ќе помине и ова.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
......................на грчкиот министер за финансии, Јанис Варуфакис, дадено за бугарското национално радио (БНР). Имено, бугарскиот новинар, како и секој новинар, сакал да биде провокативен и го прашал Варуфакис дали го боли фактот што Бугарија е во подобра позиција од Грција, на што го добил следниов одговор: „Тоа може да го тврдите вие, вашите политичари, вашите медиуми, вашите експерти платени од надвор, но не и ние. Јас лично можам да кажам дека Грција е жива, а Бугарија е мртва. Тоа е мое тврдење, ние живееме и се бориме, а вие умирате и не сте способни да се подигнете. Вашите плоштади се пусти како и вашата земја, а нашите се полни со луѓе кои сакаат да се борат. Вие чекате да дојде некој и да ве спаси, а ние вложуваме напор сами да се спасиме. Кај вас за протест се потребни луѓе со пари кои тоа го организират, а кај нас е потребна само каузата. Ние сакаме да живееме, вие сакате да заработите. Затоа ние ќе живееме, а вие ќе исчезнете или во најдобар случај ќе се ’стопите’ по светот“..........;)
Jас не мога да разбера што за комплекс треба да имаш, за да штиташ нешто имагинерно и илјузорно како некоја д'ржава повеке од самиот себе. Ти велиш, дека во времето на Срб-ја се живеело подобре и заштитаваш тезата си со аргументи кои велјат точно обратното ?
 
M

Moon Child

Гостин
Sekoj koj sakal da dobie rabota, moral da stane clen na KPJ. Bez crvena kniska, nemalo rabota.
Lazes!
Jas sum rodena vo 1990 godina i sega vednas kje te demantiram.
Mojata baba pred 4 godini otide vo penzija, bese cistacka vo OU Vasil Glavinov vo Veles, rabotese preku 30 godini tamu. Nikogas ne bila clen na partija.
Istata baba pred da otide vo penzija, i se obesi na direktorkata na klepkite aman za aman, da ja primat majka mi otkako baba kje zamine vo penzija, za mnogu jakoto rabotno mesto cistacka, i baraa dali e clen na vmro, kolku dolgo i sto ima pridoneseno za partijata. Godina dena i povekje ja MOLESE deka situacijata e teska, imame eden student doma, a nieden vraboten, majka mi odese da raboti nokjni smeni vo Sokomak onie pogonite kade se prerabotuva tutun, i toa bese samo po nekolku meseci vo godinata, odese kaj Albanci preku letoto stanata vo niedno vreme da bere tutun za da preziveeme, baba mi na 60 i kusur odese so nea zaedno napupena po tutunskite nivi da bere dodeka ne pukne zestinata, nokjta den, denta nokj. Racete od katran, crni, bolat, grbot od sonceto izgoren... I ne uspea da se vraboti kako cistacka, zatoa sto ne e clen na vmro, nitu na niedna druga partija. Dojde vo Crna Gora sama, nejadena i nepiena po celi denovi za da ustedi sto povekje pari, za sestra mi da go zavrsi fakultetot. Primija zena sto e od vmro da bide cistacka.
I ti kje mi kazuvas za pravda? KAKO NE TI E SRAM? Da dade Gospod ako go ima, eden den site vie sto go branite rezimov da patite i stradate za leb. Ete toa vi go posakuvam, zatoa sto vie go donesovte narodot na voa deredje so vasite lizenja gazovi i kurovi. Za sitni interesi dostonstvoto si go prodadovte, go napravivte nekadarnite kadarni, a kadarnite da se frustriraat ili da begaat po svetot. Dodeka nepismeni rabotat po kancelarii, i kje mi zvoruvate za pravda, koga od ovoj rezim ne ste videle ni 1% toa sto obicniot partiski neopredelen gragjanin go gleda i jade sekoj den. Go ubivte narodot, ja ubivte voljata za zivot, vie rezimskite pottrckovci i slugi. Dali ste svesni deka vo Makedonija e tolku crno, ja ubivte ambicijata vo mladiot covecki zivot, kako be ne vi e sram? KAKO NE VI E SRAM USTE DA NE UBEDUVATE PO FORUMI? Eve jas te zamoluvam, koga vekje ti si partiski pottrcko, de bidi si, i nemoj da ne ubeduvas nas deka sme greska za Boga miloga, bidi si i kjuti si. Jas so moite 25 godini gi vidov iskusiv i doziveav site nepravdi sto mozat da se doziveat vo Makedonija, od frustracija, do nemanje izlez i do ubivanje na voljata za zivot, i nikogas ni za 10 000 milioni godini nema da me ubedis vo toa sto si trgnal da me ubeduvas, deka kolku e mnogu ubavo vo Makedonija. Jas na 19 godini barav i se molev da me primat vo Rosoman da beram praski, zatoa sto i tamu treba da imas vrski da te piknat DA BERES PRASKI! TI TREBAAT VRSKI DA BERES PRASKI. I kje me ubeduvas li uste? Sto kje mi kazes za toa sto i za vo ebana konfekcija ti baraat vrski? Kje zboruvame li uste za pravda? Kje zboruvame li za mizernite plati od 100 evra? Zasrami se, i ti i site slugi na rezimot. SRAM DA VI E!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Ете сега и сам ја увиде колку моќна била таа "треќа веле сила"
не те сфаќам, каде тоа ...ги фалиш земјите на Варшавски Пакт со војска и оружје од СССР (патем една од најголемите сили во историјата). Ептен се исконфузира.
Ете уште неколку прашања-дали знаеш дека по 2 св војна Над Словенија надлетувале авиони на т.н. сојузници и дека ЈНА ги има гаѓано па сојузниците рикверц. Друго, дали знаеш дека имаше неколку кризи на границите на Варшавскиот Пакт со СФРЈ ама ниеднаш немаат влезено пошто можеа само да го јадат. Јна колку што знам беше воглавно дефанзивна, одбрамбена армија. И те прашав нешто ама не одговараш.
ЈНА т.е. СФРЈ имаше и воена индустрија со извоз од 3 млрд (легално пријавени) долари. И Македонија прилично користеше од тоа производство
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Македонија постои 5000 години. Со исто име и ист народ, на колена ги фрли и Илирите и Грците и Персиците и Турците и Бугарите.. ќе помине и ова.
Да, ке помине и ова, но зошто ке има други лјуге со друг манталитет, друго мисленје, кои видат светот по друг начин, за кои смислата за постоене на општество и држава е поинакава и нив токму заради тоа дефенитивно нема да ги интересира од коллу години постоели индианците или Шумер. Ти веке ке си умрел, но можеш да направиш нешто во ова насока докато си уште жив или да остануваш работата за они по тебе.[DOUBLEPOST=1436461216][/DOUBLEPOST]
Lazes!
Jas sum rodena vo 1990 godina i sega vednas kje te demantiram.
Mojata baba pred 4 godini otide vo penzija, bese cistacka vo OU Vasil Glavinov vo Veles, rabotese preku 30 godini tamu. Nikogas ne bila clen na partija.
Istata baba pred da otide vo penzija, i se obesi na direktorkata na klepkite aman za aman, da ja primat majka mi otkako baba kje zamine vo penzija, za mnogu jakoto rabotno mesto cistacka, i baraa dali e clen na vmro, kolku dolgo i sto ima pridoneseno za partijata. Godina dena i povekje ja MOLESE deka situacijata e teska, imame eden student doma, a nieden vraboten, majka mi odese da raboti nokjni smeni vo Sokomak onie pogonite kade se prerabotuva tutun, i toa bese samo po nekolku meseci vo godinata, odese kaj Albanci preku letoto stanata vo niedno vreme da bere tutun za da preziveeme, baba mi na 60 i kusur odese so nea zaedno napupena po tutunskite nivi da bere dodeka ne pukne zestinata, nokjta den, denta nokj. Racete od katran, crni, bolat, grbot od sonceto izgoren... I ne uspea da se vraboti kako cistacka, zatoa sto ne e clen na vmro, nitu na niedna druga partija. Dojde vo Crna Gora sama, nejadena i nepiena po celi denovi za da ustedi sto povekje pari, za sestra mi da go zavrsi fakultetot. Primija zena sto e od vmro da bide cistacka.
I ti kje mi kazuvas za pravda? KAKO NE TI E SRAM? Da dade Gospod ako go ima, eden den site vie sto go branite rezimov da patite i stradate za leb. Ete toa vi go posakuvam, zatoa sto vie go donesovte narodot na voa deredje so vasite lizenja gazovi i kurovi. Za sitni interesi dostonstvoto si go prodadovte, go napravivte nekadarnite kadarni, a kadarnite da se frustriraat ili da begaat po svetot. Dodeka nepismeni rabotat po kancelarii, i kje mi zvoruvate za pravda, koga od ovoj rezim ne ste videle ni 1% toa sto obicniot partiski neopredelen gragjanin go gleda i jade sekoj den. Go ubivte narodot, ja ubivte voljata za zivot, vie rezimskite pottrckovci i slugi. Dali ste svesni deka vo Makedonija e tolku crno, ja ubivte ambicijata vo mladiot covecki zivot, kako be ne vi e sram? KAKO NE VI E SRAM USTE DA NE UBEDUVATE PO FORUMI? Eve jas te zamoluvam, koga vekje ti si partiski pottrcko, de bidi si, i nemoj da ne ubeduvas nas deka sme greska za Boga miloga, bidi si i kjuti si. Jas so moite 25 godini gi vidov iskusiv i doziveav site nepravdi sto mozat da se doziveat vo Makedonija, od frustracija, do nemanje izlez i do ubivanje na voljata za zivot, i nikogas ni za 10 000 milioni godini nema da me ubedis vo toa sto si trgnal da me ubeduvas, deka kolku e mnogu ubavo vo Makedonija. Jas na 19 godini barav i se molev da me primat vo Rosoman da beram praski, zatoa sto i tamu treba da imas vrski da te piknat DA BERES PRASKI! TI TREBAAT VRSKI DA BERES PRASKI. I kje me ubeduvas li uste? Sto kje mi kazes za toa sto i za vo ebana konfekcija ti baraat vrski? Kje zboruvame li uste za pravda? Kje zboruvame li za mizernite plati od 100 evra? Zasrami se, i ti i site slugi na rezimot. SRAM DA VI E!
Еве е жалната стварност, која е резултат од овој тоталитарен систем. Тоа покажува само колку многу штети е донесувал на општеството и колку е тешку да се преборат дури и денес.
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Jас не мога да разбера што за комплекс треба да имаш, за да штиташ нешто имагинерно и илјузорно како некоја д'ржава повеке од самиот себе. Ти велиш, дека во времето на Срб-ја се живеело подобре и заштитаваш тезата си со аргументи кои велјат точно обратното ?
Што те буни бре?
Ништо не беше имагинарно и илозорно туку се беше реално.
Кај нас беше либерален социјализам,кај вас тоталитарен режм ама малку полиберален од тој на Енвер Оџа па моравте ако сакаш да одиш од Благоев град во Дупница да се пријавуваш во тамошните полициски станици и тоа време на тргнување,време на пристигнување,време на враќање и да ќе заборавев време на престој и кај кого ќе престојуваш
Друго што пампам стого беше забрането да имаш брада.
И вашите жени доаѓаа пред 26 јули и бараа некој да ги опне за две червени

А пишав кој не може да го преболи тоа време
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Што те буни бре?
Ништо не беше имагинарно и илозорно туку се беше реално.
Кај нас беше либерален социјализам,кај вас тоталитарен режм ама малку полиберален од тој на Енвер Оџа па моравте ако сакаш да одиш од Благоев град во Дупница да се пријавуваш во тамошните полициски станици и тоа време на тргнување,време на пристигнување,време на враќање и да ќе заборавев време на престој и кај кого ќе престојуваш
Друго што пампам стого беше забрането да имаш брада.
И вашите жени доаѓаа пред 26 јули и бараа некој да ги опне за две червени

А пишав кој не може да го преболи тоа време
Резултатот од "либералниот социализам" денес се вижда, во Норвегија за жал се немале ова шанса да видат што значи "либерален социализам" и да просперират во век и веков...
А да, поточно докато не умре Вождот, по тоа се отива у каналот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Резултатот од "либералниот социализам" денес се вижда, во Норвегија за жал се немале ова шанса да видат што значи "либерален социализам" и да просперират во век и веков...
А да, поточно докато не умре Вождот, по тоа се отива у каналот.
За разлика од вас многу поубаво сме виделе и се уште гледаме
Да не беа пистапните фондови од еу ден денес ќе немавте асални патишта
И пак не можете многу да се пофалите.
Жимити еден асален самолет и неколку молови во Софија и еден асален авто пат што имате.
Се друго ви е на ниво на Илиенци
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.722
Поени од реакции
7.001
Едно е сигурно: Во времето на НРБ полошо се живееше :)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Македонија постои 5000 години. Со исто име и ист народ, на колена ги фрли и Илирите и Грците и Персиците и Турците и Бугарите.. ќе помине и ова.
Ај провери си колку лајкови имаш на твоите постови па ке ти стане јасно зошто твоето пропагирање не поминува кај дргите на темата,ок...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ај провери си колку лајкови имаш на твоите постови па ке ти стане јасно зошто твоето пропагирање не поминува кај дргите на темата,ок...
a бе деца, шо туку пребројувате лајкови? ти гарант и на фејсбук си бришиш профилни слики ако не ти ја лајкнат доволен број луѓе.
Ако појдеш на некој српски или грчки или бугарски форум каде на тема за Македонија тие шо пишат дека Македонија е Српска а Македонци Срби или Бугари или Грци добијат многу лајкови - то тебе ти е доволен доказ дека е така?



Админи, дајте бе некој возрасен зрел дискутант, не мом веќе да се објаснувам со деца кои се уште немаат сменето млечни заби
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
a бе деца, шо туку пребројувате лајкови? ти гарант и на фејсбук си бришиш профилни слики ако не ти ја лајкнат доволен број луѓе.
Ако појдеш на некој српски или грчки или бугарски форум каде на тема за Македонија тие шо пишат дека Македонија е Српска а Македонци Срби или Бугари или Грци добијат многу лајкови - то тебе ти е доволен доказ дека е така?



Админи, дајте бе некој возрасен зрел дискутант, не мом веќе да се објаснувам со деца кои се уште немаат сменето млечни заби
Некој нема сменето млечни заби ама некој уште е во памперси
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
a бе деца, шо туку пребројувате лајкови? ти гарант и на фејсбук си бришиш профилни слики ако не ти ја лајкнат доволен број луѓе.
Ако појдеш на некој српски или грчки или бугарски форум каде на тема за Македонија тие шо пишат дека Македонија е Српска а Македонци Срби или Бугари или Грци добијат многу лајкови - то тебе ти е доволен доказ дека е така?



Админи, дајте бе некој возрасен зрел дискутант, не мом веќе да се објаснувам со деца кои се уште немаат сменето млечни заби
Да не испадне да ме викаш а бе чичо остарен........

По твоите постови се гледа колку си зрел во твоите дискусии.Коментираш и што треба и што не треба.Еднаш си градежен работник,па потоа офицер на бивша јна,па стана министер за здравство.Што е следното?Премиер ли....

Анализирајки ги твоите постови се гледа дека од таа страна на тастатурата е личност која не знае што да прави со своето време,па се расправа на форумот,а трагедијата да е поголема се обидува од петни жили со рекла казала муабети кои не држат вода дека порано било подобро.....

Во ниеден твој пост не спомна дека таа југославија=србославија не чинела за тоа,не било средено за она.Значи се било идеално,така?Е па ајде одговори ми на прашањето кое тебе лично ти го поставувам 1000000 пати,а нигогаш не си одговорил бидејки не го знаеш ни сам одговорт,зошто дозволи да се распадне ако беше се сјајно тогаш?Каде беше ти тогаш кога се распагаше таа држава,а?Или можеби си дремел у некое кафанче надевајки се дека се ке биде во ред и дека е само лошо сценарио.

Во секој твој пост ја величиш како да била Америка,мајката.Се било супер,капело мед и млеко сите биле задволни и весели.Е па ако биле сите весели и задоволни и се живеело убаво,зошто 91-ва се распадна?Јас колку што знам скапано железо се распага.

И сега после 24 години се обидуваш да ме убедиш дека тогаш се живеело убаво,а?Сакаш да ми кажеш дека тогаш немало убиства,немало дрога,немало манијаци тоа сакаш да ме убедиш ли?

Во таа земја се беше шминка и ништо повеке.Се клаљавте ко стапови на ветер со србите и хрватите,лепевте вештачко весело лице,а позади ги пцуевте на големо.....

Глумевте лудило од Триглав до Гевгелија дека е се супер,ама далеку беше од супер.Додека чопавиот загорец ви ги буташе доларите,знаевте да се про***ате за братство и единство,ама кога ги снема почнавте да се мрзите мегу себе.....

И сега после 24 години било супер.Кое супер бе,која убавина си видел во таа скапана држава,кажи ми?Дали си мрднал подалеку од тој Јадран и тоа прашање на која дестинација.Будва,Бечичи.....Хахахахахахаха.Зошто не си стапнал во Дубровник и Сплит,а?Да не си возел Цитроен или Голф во тоа време,или се траскаше со фико или скапана лада.....Купуваше роба која беше даааалеку од квалитет,а за дизајн и поубаво да не коментирам.Затоа се одеше во Италија по гардероба зошто имаше избор во таа земја,а?

Македонија ставена на маргините на државата по секој основ и во категорија неразвиена република.

Дај мислам договори се со себе кога ке постираш пак,зошто веке ми е смачено да ги читам твоите постови.А ако мислиш дека ке престанам да те реплицирам и да ти коментирам тука математиката ти е бајата.....

За крај поздрав другар градежен поручниче.....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Да не испадне да ме викаш а бе чичо остарен........

По твоите постови се гледа колку си зрел во твоите дискусии.Коментираш и што треба и што не треба.Еднаш си градежен работник,па потоа офицер на бивша јна,па стана министер за здравство.Што е следното?Премиер ли....

Анализирајки ги твоите постови се гледа дека од таа страна на тастатурата е личност која не знае што да прави со своето време,па се расправа на форумот,а трагедијата да е поголема се обидува од петни жили со рекла казала муабети кои не држат вода дека порано било подобро.....

Во ниеден твој пост не спомна дека таа југославија=србославија не чинела за тоа,не било средено за она.Значи се било идеално,така?Е па ајде одговори ми на прашањето кое тебе лично ти го поставувам 1000000 пати,а нигогаш не си одговорил бидејки не го знаеш ни сам одговорт,зошто дозволи да се распадне ако беше се сјајно тогаш?Каде беше ти тогаш кога се распагаше таа држава,а?Или можеби си дремел у некое кафанче надевајки се дека се ке биде во ред и дека е само лошо сценарио.

Во секој твој пост ја величиш како да била Америка,мајката.Се било супер,капело мед и млеко сите биле задволни и весели.Е па ако биле сите весели и задоволни и се живеело убаво,зошто 91-ва се распадна?Јас колку што знам скапано железо се распага.

И сега после 24 години се обидуваш да ме убедиш дека тогаш се живеело убаво,а?Сакаш да ми кажеш дека тогаш немало убиства,немало дрога,немало манијаци тоа сакаш да ме убедиш ли?

Во таа земја се беше шминка и ништо повеке.Се клаљавте ко стапови на ветер со србите и хрватите,лепевте вештачко весело лице,а позади ги пцуевте на големо.....

Глумевте лудило од Триглав до Гевгелија дека е се супер,ама далеку беше од супер.Додека чопавиот загорец ви ги буташе доларите,знаевте да се про***ате за братство и единство,ама кога ги снема почнавте да се мрзите мегу себе.....

И сега после 24 години било супер.Кое супер бе,која убавина си видел во таа скапана држава,кажи ми?Дали си мрднал подалеку од тој Јадран и тоа прашање на која дестинација.Будва,Бечичи.....Хахахахахахаха.Зошто не си стапнал во Дубровник и Сплит,а?Да не си возел Цитроен или Голф во тоа време,или се траскаше со фико или скапана лада.....Купуваше роба која беше даааалеку од квалитет,а за дизајн и поубаво да не коментирам.Затоа се одеше во Италија по гардероба зошто имаше избор во таа земја,а?

Македонија ставена на маргините на државата по секој основ и во категорија неразвиена република.

Дај мислам договори се со себе кога ке постираш пак,зошто веке ми е смачено да ги читам твоите постови.А ако мислиш дека ке престанам да те реплицирам и да ти коментирам тука математиката ти е бајата.....

За крај поздрав другар градежен поручниче.....
...шминка викаш??? ...ама мора да признаеш мноооогу добра шминка, ко Ла Мер д'Ессенце , а не некој молерај од Бит Пазар....,како што уште се пафкаме во миомирисот што останал зад неа, иако отшетала пред скоро 30 години.... :):):)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Споредба на Македонија и СФРЈ, а телевизорите на СФРЈ со САД и Германија. А нигде споредба со источна и јужна Европа...Каков телевизор имале Албанија, Блгарска, Унгарија, што авиони и тенкови имаме сега...
Овој месец кога на хрватите им влезе авион во хрватски воздушен простор ги дигнаа миговите во пресрет. Епа Македонија што да дигне, нозете.
Уште еден факт е заканата на ЕУ со затворање на 12 централи на балканот од кои 2 големи во Македонија, Осломеј и Битола. Оние централи кои во претходниот систем беа изградени, сега не можеме да ги одржуваме, камоли да изградиме нови со таков капацитет.
како гастарбајтери, ако не чинел системот, нели било подобро во Германија да се користат здравствени услуги
Веќе беше вратен од Германија, пустата носталгија здравје го чинеше :(
-Не се работи за можноста за одржување на термо-централите. Се работи за нивната нерентабилност поради коповите во рудниците за јаглен со кој се нсабдуваат и кои се веќе или истрошени или поради долгогодишната експлоатација коповите се оддалечени и трошоците за транспорт се неколку кратно зголемени од времето во кое се изградени.
И ептен јак репер најде за мерило на тоа кој живеел поквалитетно. Ако се споредувавме така, тогаш бевме подобри и од Гана, Зимбабве, Брегот На Слонова Коска...за Северна Кореја да не муабетам.
Да набавиш МИГови или какви и да се суперсонични борбени авиони во Македонија е апсурд зашто не можат ни да полетаат без да го повредат воздушниот простор на некој од соседите, за маневар со завртување да не муабетам!:pos:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom