Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Kako go kaza ova kako da se ministrite nad premierot Bojko Borisov?... Za nadvoresni, ne znam. A g-a Bacvarova, minister na vnatresni raboti na BG, od koja partija e?

Tolku pateticni izjavi... Ima tuka materijal postiran, direktni izjavi, stenogrami, podneseni vece predlozi za izmeni .... pa citajte malku i so mozok megju redovi...

Eve konkretno denes u 2 p.m. zasedava komisijata za energetika. Mnogu vazno prasanja i edna od 7-te tocki... KERB i ministerkata za energetika vece od vcera dadoa izjava deka cenata na strujata duri e mozno i da se namali....

Dovolno e za analiza vo pozitiven smer za dogovorot megju premierot i PF... aj malku optimizam....
Neznam sto uste sakaat nekoj clenovi I koga odi se vo pozitivna nasoka tie se uste mislat deka nisto nema da se resi se ke se resi i ke se vrati na staro no toa so tek na vreme ke se realizira nisto ne odi preku nok nemozam da svatam so vakvi optimisticki predlozi da bides pesimist toa nemozam da go razberam :/
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
отговор на твоето запитване ти давам следната информација:
  1. Преписката ти се намира в ДАБЧ, с вх. № 201..........;
  2. В момента статуса на преписката е "Обработка - Изчаква финален статус"
  3. Проверка на статус, можеш да изв'ршиш на сајта на ДАБЧ Ке го биде ли?
Кој ти ги даде овие информации? Јас пратив мејл на info@aba.government.bg да ми кажат кога би можело да има промена на статусот пошо више стварно нема смисла.. Сеуште нема одговор досега.
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Кој ти ги даде овие информации? Јас пратив мејл на info@aba.government.bg да ми кажат кога би можело да има промена на статусот пошо више стварно нема смисла.. Сеуште нема одговор досега.
00359 2/ 935 06 50
- за справки и информација ДАБЧ
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Ovde moze da doznaam dali mojot posrednik gi odnesel dokumentite od prv bratuced?
Гледаш дека имам напишано ДАБЧ,а твоите документи се за во правосудство,бидејќи си на дополнителна вратен,и прстот на чело пред да се пишува.Позз
 
Член од
28 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
38
Дали има некој вадено Копија од крштеница од БПЦ (Бугарска православна црква) која е процедурата и слично. Ако сака нека ми пише во пп. Фала многу
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
ima pisav za 2 dena eve denes mi odgovorija toa..da, provereuvam na internet ponatamu... nisto drugo. mu go prativ na posrednikot vo bugarija ova..pa ke vidime. pz.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Цимерот мој, однесе бугарска лична карта од прадедо му од 19хх година. Некаде во април поднесе во ДАБЧ, пред 2 дена му излезе произходот :)
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Znae li nekoj kako se menuvaat statusute vo dabc,eve primer tri nedeli mi stoi finalen status a moze veke sum odobren ili otkazan,a na sajtot da nema promeni?nekoj so vakvo iskustvo da pomogne?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Znae li nekoj kako se menuvaat statusute vo dabc,eve primer tri nedeli mi stoi finalen status a moze veke sum odobren ili otkazan,a na sajtot da nema promeni?nekoj so vakvo iskustvo da pomogne?
Кај мене од денес е финален статус,па ке си почекаме од претходните постови 2-3 месеци чекаат луѓево.
 
Член од
12 април 2008
Мислења
17
Поени од реакции
22
дaли е вaлиден дoкумент бугaрскa личнa кaртa oд брaт нa дедo ми, секaкo пoврзaнa сo извoди?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Цимерот мој, однесе бугарска лична карта од прадедо му од 19хх година. Некаде во април поднесе во ДАБЧ, пред 2 дена му излезе произходот :)
И јас ја поднесов истата лична карта од прадедо ми од 19XX година и еве 4 месеци немам никаков одговор..:mad:[DOUBLEPOST=1436485447][/DOUBLEPOST]
Кај мене од денес е финален статус,па ке си почекаме од претходните постови 2-3 месеци чекаат луѓево.
Денес ти се смени статусот? Обично понеделник или петок ги правеа измените на сајтот.

Znae li nekoj kako se menuvaat statusute vo dabc,eve primer tri nedeli mi stoi finalen status a moze veke sum odobren ili otkazan,a na sajtot da nema promeni?nekoj so vakvo iskustvo da pomogne?
Ке ти се промени наскоро, не се нервирај.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom