Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.521
Поени од реакции
634
Значи доколку се донесат измениве и дополнувањата на законов,ке можат и оние што немаат роднини со блгарско гражданство да добивааат,затоа што де факто со ова се признаваат клубовите и потврдите од нив...Само не ми е јасно што значи ова

по с'ребрена линија до шеста степен??
С'ребрена линија значи двајца луѓе да имаат заеднички предок.

Секоја генерација од едниот до предокот (родоначалникот) и назад до другиот е степен.

Двајца браќа се роднини на с'ребрена (латерална) линија од 2 степен (пример: Брат1 -> Татко -> Брат2). Двајца први братучеди се од 4 степен (пример Син1 -> Татко ->Дедо->Брат на Таткото/Син на дедото -> Син на братот на таткото).
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
С'ребрена линија значи двајца луѓе да имаат заеднички предок.

Секоја генерација од едниот до предокот (родоначалникот) и назад до другиот е степен.

Двајца браќа се роднини на с'ребрена (латерална) линија од 2 степен (пример: Брат1 -> Татко -> Брат2). Двајца први братучеди се од 4 степен (пример Син1 -> Татко ->Дедо->Брат на Таткото/Син на дедото -> Син на братот на таткото).
Znaci e dozvoleno do 6 Stepen vo zakonot toa znack deka pod 6 Stepen spagaat 2 bratucedi znaci ke moze da se dokazuva do 2 bratuced rodninska vrska :)
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
С'ребрена линија значи двајца луѓе да имаат заеднички предок.

Секоја генерација од едниот до предокот (родоначалникот) и назад до другиот е степен.

Двајца браќа се роднини на с'ребрена (латерална) линија од 2 степен (пример: Брат1 -> Татко -> Брат2). Двајца први братучеди се од 4 степен (пример Син1 -> Татко ->Дедо->Брат на Таткото/Син на дедото -> Син на братот на таткото).
фала на убавото објаснувањето,сега ми е јасно,значи според дадениот пример шести степен реално преставува втор братучед.Во секој случај според предлогов за дополнување работата се врака речиси на стариот систем.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Коалиционите партнери се сите "ЗА" (ГЕРБ-ПФ-РБ-АБВ) не ми текнува точна бројка ама некаде околу 60% од пратениците. Така да сите други да бидат "ПРОТИВ" пак законот ќе биди изгласан зато и постој коалицијата, и не заборавај она малата националистичка партија на Сидеров (Атака) и тие се "ЗА" значи останаја само турците (ДПС) и комунистите (БСП) шо би биле против а то е небитно во случај како овај.
Не си ја стегај душата ќе го внесат во пленарно и лесно ќе помини гласањето
"Припомнјаме, че документ'т е подписан от представителите на пет парламентарни групи, а впоследствие е подкрепен от оште две." (od tekstot na http://www.vmro.bg/и-правната-комисија-подкрепи-пф-за-б'лгарите-зад-граница/)[DOUBLEPOST=1436416351][/DOUBLEPOST]
Припомнјаме, че този законопроект на ПФ беше подкрепен единодушнов Комисијата по политиките на б'лгарите зад граница. Сега предстои гласуването му в пленарна залa http://www.vmro.bg/и-правната-комисија-подкрепи-пф-за-б'лгарите-зад-граница/[DOUBLEPOST=1436372333][/DOUBLEPOST]Tokmu taka. Sekako direktno preku DABC, klubovi i zdruzenija naznaceni od BG drzaven organ kako ili BPC.

Valjda e do vtor bratuced. ako ova e tocno togas nie sto sme na dopolnitelna nema da ni treba dopolnitelen dokumnet zatoa sto veke imame od dabc proizhod
Ima logika. Bevme vrateni radi dopolnitelni, ali proizhod dobivme od DABC.
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2010
Мислења
31
Поени од реакции
46
Како бе не знаете за кој цар станува збор??? Абе, на никој нема да му издадам произход.
Борис Вангелов, претседател на ДАБЧ
Ot 1vi Mart do 9ti Septemvri v 2ta Svetovna vojna vuv Blgaria vladeel Tsar Boris III kato konstitucionalna monarchija .....
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Некаде мислам видов дека со новиов закон процедурата за добивање државјанство се скратува на 3-6 месеци, дали таа информација е точна? И дали за тие кои имаат документи на бугарски за со нив да аплицираат (како во мојов случај) автоматски им се забрзува постапката?

Најдов документ од баба ми дека е крстена во бугарска црква и ми рекоа дека со тој документ секако добивам државјанство :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Некаде мислам видов дека со новиов закон процедурата за добивање државјанство се скратува на 3-6 месеци, дали таа информација е точна? И дали за тие кои имаат документи на бугарски за со нив да аплицираат (како во мојов случај) автоматски им се забрзува постапката?

Најдов документ од баба ми дека е крстена во бугарска црква и ми рекоа дека со тој документ секако добивам државјанство :)
Ne sum siguren deka so noviot zakon ke ja ubrzas postapkata.daj boze veke da go usvojat no tek togas so olesnuvanjata ke IMA uste pogolema guzva za proishod I graZdanstva.zatoa podnesi si so krstenicata I tebe ne ti treba da cekas Nov zakon zosto gi ispolnuvas uslovite
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Ne sum siguren deka so noviot zakon ke ja ubrzas postapkata.daj boze veke da go usvojat no tek togas so olesnuvanjata ke IMA uste pogolema guzva za proishod I graZdanstva.zatoa podnesi si so krstenicata I tebe ne ti treba da cekas Nov zakon zosto gi ispolnuvas uslovite
Веќе поднесов и ми рекоа дека во септември треба да излезе документот за произход, а после до 1 година се чекало за интервју. Како треба да гласи новиот закон можете да ми кажете? Имам братучед кој нема релевантен документ на бугарски ниту некој близок со бугарски пасош, па не може да аплицира моментално. На која основа ќе може да се добие бугарско државјанство со новиов закон?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Некаде мислам видов дека со новиов закон процедурата за добивање државјанство се скратува на 3-6 месеци, дали таа информација е точна? И дали за тие кои имаат документи на бугарски за со нив да аплицираат (како во мојов случај) автоматски им се забрзува постапката?
Тоа е друг предлог закон, сѐ уште не се разговара за него. Во моментов се во тек измени за олеснување на начинот на докажување бугарско потекло и толку.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Веќе поднесов и ми рекоа дека во септември треба да излезе документот за произход, а после до 1 година се чекало за интервју. Како треба да гласи новиот закон можете да ми кажете? Имам братучед кој нема релевантен документ на бугарски ниту некој близок со бугарски пасош, па не може да аплицира моментално. На која основа ќе може да се добие бугарско државјанство со новиов закон?
Никој со сигурност не може да каже како ке гласи конечната верзија. Ке оди на гласање во парламентот таму се можни амандмани, додавки во зависност од пратениците и министрите. Има расположение да се усвои во оваа верзија но политика е тоа се менува.на пример од мвр, државна безбедност, од министерството за надворешни работи не се баш расположени за ваков закон. Ама да веруваме во договорот меѓу Бојко и Каракачанов да се усвои ваков како што е. Тогаш ке може и со декларација и документ од бугарските клубови во Македонија признати од ДАБЧ да се аплицира за државјанство
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
отговор на твоето запитване ти давам следната информација:
  1. Преписката ти се намира в ДАБЧ, с вх. № 201..........;
  2. В момента статуса на преписката е "Обработка - Изчаква финален статус"
  3. Проверка на статус, можеш да изв'ршиш на сајта на ДАБЧ Ке го биде ли?
 

mihajlo_miki

Примариус Професор Д-р
Член од
11 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
5
отговор на твоето запитване ти давам следната информација:
  1. Преписката ти се намира в ДАБЧ, с вх. № 201..........;
  2. В момента статуса на преписката е "Обработка - Изчаква финален статус"
  3. Проверка на статус, можеш да изв'ршиш на сајта на ДАБЧ Ке го биде ли?
Od koj datum si
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Никој со сигурност не може да каже како ке гласи конечната верзија. Ке оди на гласање во парламентот таму се можни амандмани, додавки во зависност од пратениците и министрите. Има расположение да се усвои во оваа верзија но политика е тоа се менува.на пример од мвр, државна безбедност, од министерството за надворешни работи не се баш расположени за ваков закон. Ама да веруваме во договорот меѓу Бојко и Каракачанов да се усвои ваков како што е. Тогаш ке може и со декларација и документ од бугарските клубови во Македонија признати од ДАБЧ да се аплицира за државјанство
Kako go kaza ova kako da se ministrite nad premierot Bojko Borisov?... Za nadvoresni, ne znam. A g-a Bacvarova, minister na vnatresni raboti na BG, od koja partija e?

Tolku pateticni izjavi... Ima tuka materijal postiran, direktni izjavi, stenogrami, podneseni vece predlozi za izmeni .... pa citajte malku i so mozok megju redovi...

Eve konkretno denes u 2 p.m. zasedava komisijata za energetika. Mnogu vazno prasanja i edna od 7-te tocki... KERB i ministerkata za energetika vece od vcera dadoa izjava deka cenata na strujata duri e mozno i da se namali....

Dovolno e za analiza vo pozitiven smer za dogovorot megju premierot i PF... aj malku optimizam....
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom