Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јуни 2015
Мислења
16
Поени од реакции
11
zdravo ja sum od 2014 vo juni bev vratena na dopolnitelna proverka odnesov jugoslovenska voena kniska i posrednikot mi rece se ceka 2 meseci.Isto i soprugot e vraten na dopolnitelna dali ke moze otkako ke go dobijam drzavjanstvoto preku mene da zeme i on.
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
тоа е тешко. И јас истото го посакувам но не бива. Прашував и посредници и тука на темава имавме дискусија за тоа но.... Посредниците ми рекоа дека може сопругот да извади врз основа на децата (значи прво јас (зошто без проблем ќе го земам) потоа за децата (на моја основа) па на крај да поднесеме за сопругот врз основа на децата). Искрено тоа за мене е многу комплицирана и долга процедура па барав совет на форумов... Добив одговор дека сето тоа што ми го кажувалр посредниците е само зимање пари и полнење на нивните џебови и дека не е можно тоа. А за да земе директно преку тебе мораш да бидете венчани во бугарија и после 5год (не ме факај за збор не сум сигурна) има право и он да земе . Извини за долгиот пост поздрав
zdravo ja sum od 2014 vo juni bev vratena na dopolnitelna proverka odnesov jugoslovenska voena kniska i posrednikot mi rece se ceka 2 meseci.Isto i soprugot e vraten na dopolnitelna dali ke moze otkako ke go dobijam drzavjanstvoto preku mene da zeme i on.
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Здрaвo нa сите,
Сaкaм дa прaшaм дaли кaј некoј имa прoменa нa стaтус пoсле oднесен дoпoлнителен дoкумент пo Нoвa Гoдинa oд 2013?!
Кaј мене е дoстaвен дoпoлнител.дoку вo Јaнуaри и сеуште немa ништo, oд 2013 е брoјoт.
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Здрaвo нa сите,
Сaкaм дa прaшaм дaли кaј некoј имa прoменa нa стaтус пoсле oднесен дoпoлнителен дoкумент пo Нoвa Гoдинa oд 2013?!
Кaј мене е дoстaвен дoпoлнител.дoку вo Јaнуaри и сеуште немa ништo, oд 2013 е брoјoт.
sto odnese dopolnitelen dokument ?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Промени в Закона за б'лгарите в чужбина минаха през правна комисија
"...В гласуването в комисија на п'рво четене законопроектите бјаха подкрепени с гласовете на 10 от депутатите в комисија, нито един не беше против, само един се в'зд'ржа."
http://pik.bg/промени-в-закона-за-б'лгарите-в-чужбина-минаха-през-правна-комисија-news362439.html

И двата законопроекта за промени – на Волен Сидеров и депутати и другијат на депутата от ПФ јулиан Ангелов и група народни представители бјаха подкрепени на п'рво гласуване от депутатите в комисијата. С единија се предлага б'лгарски произход да може да б'де установјаван не само с удостоверение, издавано от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, но и от организации на б'лгари, живеешти изв'н Б'лгарија, признати от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган или от Б'лгарската православна ц'рква.

А с другија законопроект се предвижда лицата от б'лгарски произход да придобиват б'лгарско гражданство по облекчен ред като в'вежда понјатието "близ'к роднина" с цел документи, удостоверјавашти б'лгарски произход, да послужат като доказателство и за роднина по с'ребрена линија до шеста степен. С предложено изменение се предвижда в'зможност при липса на официални документи, удостоверјавашти произход, так'в да може да б'де доказван с нотариално заверена декларација.
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Промени в Закона за б'лгарите в чужбина минаха през правна комисија
"...В гласуването в комисија на п'рво четене законопроектите бјаха подкрепени с гласовете на 10 от депутатите в комисија, нито един не беше против, само един се в'зд'ржа."
http://pik.bg/промени-в-закона-за-б'лгарите-в-чужбина-минаха-през-правна-комисија-news362439.html

И двата законопроекта за промени – на Волен Сидеров и депутати и другијат на депутата от ПФ јулиан Ангелов и група народни представители бјаха подкрепени на п'рво гласуване от депутатите в комисијата. С единија се предлага б'лгарски произход да може да б'де установјаван не само с удостоверение, издавано от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, но и от организации на б'лгари, живеешти изв'н Б'лгарија, признати от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган или от Б'лгарската православна ц'рква.

А с другија законопроект се предвижда лицата от б'лгарски произход да придобиват б'лгарско гражданство по облекчен ред като в'вежда понјатието "близ'к роднина" с цел документи, удостоверјавашти б'лгарски произход, да послужат като доказателство и за роднина по с'ребрена линија до шеста степен. С предложено изменение се предвижда в'зможност при липса на официални документи, удостоверјавашти произход, так'в да може да б'де доказван с нотариално заверена декларација.
sea ostanuva vaka da pomine na vtoro citanje ili ? za da bide se kako so treba
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Промени в Закона за б'лгарите в чужбина минаха през правна комисија
"...В гласуването в комисија на п'рво четене законопроектите бјаха подкрепени с гласовете на 10 от депутатите в комисија, нито един не беше против, само един се в'зд'ржа."
http://pik.bg/промени-в-закона-за-б'лгарите-в-чужбина-минаха-през-правна-комисија-news362439.html

И двата законопроекта за промени – на Волен Сидеров и депутати и другијат на депутата от ПФ јулиан Ангелов и група народни представители бјаха подкрепени на п'рво гласуване от депутатите в комисијата. С единија се предлага б'лгарски произход да може да б'де установјаван не само с удостоверение, издавано от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, но и от организации на б'лгари, живеешти изв'н Б'лгарија, признати от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган или от Б'лгарската православна ц'рква.

А с другија законопроект се предвижда лицата от б'лгарски произход да придобиват б'лгарско гражданство по облекчен ред като в'вежда понјатието "близ'к роднина" с цел документи, удостоверјавашти б'лгарски произход, да послужат като доказателство и за роднина по с'ребрена линија до шеста степен. С предложено изменение се предвижда в'зможност при липса на официални документи, удостоверјавашти произход, так'в да може да б'де доказван с нотариално заверена декларација.

Значи доколку се донесат измениве и дополнувањата на законов,ке можат и оние што немаат роднини со блгарско гражданство да добивааат,затоа што де факто со ова се признаваат клубовите и потврдите од нив...Само не ми е јасно што значи ова

по с'ребрена линија до шеста степен??
 
Член од
11 ноември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
8
Здрaвo нa сите,
Сaкaм дa прaшaм дaли кaј некoј имa прoменa нa стaтус пoсле oднесен дoпoлнителен дoкумент пo Нoвa Гoдинa oд 2013?!
Кaј мене е дoстaвен дoпoлнител.дoку вo Јaнуaри и сеуште немa ништo, oд 2013 е брoјoт.
kaj mene ima promena na statusot od dop. vo zadolzitelna inace odnesov dop. dokument vo fevruari i sum so brojce od 2013 pozz
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Значи доколку се донесат измениве и дополнувањата на законов,ке можат и оние што немаат роднини со блгарско гражданство да добивааат,затоа што де факто со ова се признаваат клубовите и потврдите од нив...Само не ми е јасно што значи ова

по с'ребрена линија до шеста степен??
Tokmu taka. Sekako direktno preku DABC, klubovi i zdruzenija naznaceni od BG drzaven organ kako ili BPC.

Valjda e do vtor bratuced. Nekoj ako povece znae neka napise.[DOUBLEPOST=1436370446][/DOUBLEPOST]
sea ostanuva vaka da pomine na vtoro citanje ili ? za da bide se kako so treba
Stvarno ne znam.
Mislam deka e ova samo mislenje na pravnata komisija koja sto denes diskutirala vo vrska so predlozeniot tekst na predlogot za izmena na zakonot, i glasala deka tekstot e ok, a potoa bi trebalo da odi vo sobranisko 1 i 2 citanje t.e. glasanje.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Pa izgleda treba da dojdat na red dokumentite od dopolnitelna proverka, use mislam deka ja rabotat 2012 od dopolnitelna proverka, i jas cekam 2013 sum
Ахaм, мoжеби. Инaку кoј брoј си oд 2013? И кoгa oднесе дoпoлнителен дoкумент?[DOUBLEPOST=1436370918][/DOUBLEPOST]
kaj mene ima promena na statusot od dop. vo zadolzitelna inace odnesov dop. dokument vo fevruari i sum so brojce od 2013 pozz
Кoе брoјче си oд 2013 и кoгa стaтусoт ти се сменa вo зaдoлжителнa?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom