Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
постов ме насмеа уште од сабајле :D
имам прашање......
На човекот на сликата на челото да не му пишувало дека има бугарски предци или пак дека е бугаринн???? Хахаха ииззвини сето ова ми е смешно :D
вака дечки би сакал да прашам нешто па ако некој знае го молам да ми го одговори,на таткоми некој му кажувал дека зел пасош со слика од негов дедо (наместо дополнителни документи приложил слика) така да сликата му ја задржале и му дале пасош,ме интересира дали некој има вакво искуство,дали вакво нешто е можно??????
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.495
Поени од реакции
5.048
E sto bi bilo povece dokumenti site podnasaat isti dokumenti gore dole
Па јас во тој период не поднесував дополнителни документи и немав екстра изводи за поврзување или слично. А најголем дел сега ги даваат дополнителните документи уште на почетокот. После тоа кога преведував за дополнителни документи (извод од баба ми, извод од татко ми и молбата за поднесување на дополнителни документи) платив уште 500 денари за превод. Затоа ти реков ако немаш други документи
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.495
Поени од реакции
5.048
od dabc mi izdadoa udostoverenie go cekam sekoj moment da stasa bitola vo konzulatot no ponataka sakam sofija da odam direkno i zatoa prasav za koga zakazuvaat intervju mo ministerstvo
Па нормално дека закажуваат за септември кога во август имаат колективен одмор. Затоа инпази да не отидеш во август кога се на одмор и да неможеш да поднесеш документи или да закажеш интервју
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Do vcera na stranata na DABC za proverka na proishod mi davase Iscakva finalen status, eve vcera i deneska pisuva - Нјама намерени зајавленија по посочените критерии. Dali i kaj nekoj drug se ima sluceno ova? Dali e samo problem so stranata ili e nesto svrzano so prekratuvanje na postapkata? Ako nekoj ima nekoja informacija neka pise.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Прoблем сo стрaнaтa друже не се нервирaј. Не е првпaт дa се случувa oвoј прoблем.Ке средaт.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Бројчето ми е 2xx/2014. Вратен сум на дополнителна проверка и сакам да однесам копија од бугарски пасош и извод од брат ми. Има ли некој терк од молбата за доставување на дополнителни документи, бидејќи одам без посредник.


Ne te bas svativ ako gi prevedes ovdeka dokumentite i gi odneses vo Sofija ok ama ako tamu gi preveduvas gubis mnogu vreme
Значи во Бугарија за легализација на документи (преводи, копии итн.) се чека најмалку 2 дена, а обично четири. Ти можеш да ги преведеш тука во Македонија, кај овластен бугарски преведувач, да ги однесеш во бугарска амбасада и за 15 евра по документ ги зимаш следниот ден.
 
Член од
26 јуни 2015
Мислења
14
Поени од реакции
2
Значи во Бугарија за легализација на документи (преводи, копии итн.) се чека најмалку 2 дена, а обично четири. Ти можеш да ги преведеш тука во Македонија, кај овластен бугарски преведувач, да ги однесеш во бугарска амбасада и за 15 евра по документ ги зимаш следниот ден.
A da te prasam jas sakam da podnesuvam vo sofija direktno ....znaci kako so te svativ mozi tuka da si prevedam se tamu da ne baram a tuka ke bidat legalizirani se za po 15 evra na dokument ? i uste nesto ve molam kakvo tocno lekarsko da baram oti kako so gledam nekoi go plakaat po 1200 a mene mi rekoja na bolnica za dvojno drzavjanstvo e 2300 ve molam za informacija ako nekoj znaj pozz[DOUBLEPOST=1436171360][/DOUBLEPOST]
Drugar sakam da te prasam,i jas doprva treba da podnesuvam dok za drzavjanstvo i na intervju da odam,ti direkno sofija gi podnese dokumentite i ti zakazaa intervju duri za na 10septemvri,a drugo nesto pri podnesuvanjeto sto treba ako mozes pojasnimi koj dokumenti gi vagase kolku pari??falati odnapred
te molam kazi koi denovi se priemni i kaj tocno treba da dam dokumentite se zakazuva nesto ili ?mene spremni mi se i proizhod dobiv sega treba da gi podnesam ama brkam sama rabota i ne znam bas najtocno :)
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Па нормално дека закажуваат за септември кога во август имаат колективен одмор. Затоа инпази да не отидеш во август кога се на одмор и да неможеш да поднесеш документи или да закажеш интервју
Nema vrska toa so odmorite, do septemvri se stignati so zakazuvanje. Vo avgust na odmori odat od DABC, I tie vo avgust ne rabotat, inaku pravosudie kolku sto sum zapoznaen si raboti..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Nema vrska toa so odmorite, do septemvri se stignati so zakazuvanje. Vo avgust na odmori odat od DABC, I tie vo avgust ne rabotat, inaku pravosudie kolku sto sum zapoznaen si raboti..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Ima edna ruska maksima i veli: 'Доверјај, но проверјај" u prevod - Veruj al' proveruj'.

Objava od pretsedatelot na DABC kade sto veli deka ce organizira da i vo mesec avgust ima covek koj sto ce pravi priem na dokumenti:

Ili kontaktirajte za info direktno: http://www.aba.government.bg/?show=32

Пет'к, 3 јули 2015
Труд

03.07.2015 ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Председателјат на ДАБЧ Борис Вангелов обмислја в'веждането на нов график за работа на ведомството през август

Председателјат на ДАБЧ Борис Вангелов обмислја в'веждането на нов график за работа на ведомството през авгус

"По около 25 човека обслужваме преди објад и оште толкова следобјад. Приемането и обработката на документите на всеки отнема 5-10 минути. Но такива опашки има от 10 години, а желаештите да се сдобијат с удостоверенија занапред ште стават все повече", коментира пред "Труд" председателјат на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина /ДАБЧ/ Борис Вангелов.

Тој објасни, че през август Агенцијата нјама да затварја врати и да б'де изцјало разпускана в'в ваканција. "Досега през този месец на годината не е имало прием на документи на гише. С тази дејност се занимават 6 служители и 2/3 от тјах като излјазат в отпуска остава един, којто не може да смогне с цјалата работа", објасни Вангелов

Тој сподели, че обмислја да в'веде нов график и през иднија месец да б'де определен един ден през седмицата за прием.
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
дечки а може ли некако да им пишам меил, да прашам дали ми се доставени дополнителните документи од прв братучед како иде тоа, ќе може ли некој да ме оправе
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
дечки а може ли некако да им пишам меил, да прашам дали ми се доставени дополнителните документи од прв братучед како иде тоа, ќе може ли некој да ме оправе
најлесно за оправање би ти било уште ко требало да ги носе посредникот да потрошеш 20 евра за превоз до софија и сам да си ги подадеш документите
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
A da te prasam jas sakam da podnesuvam vo sofija direktno ....znaci kako so te svativ mozi tuka da si prevedam se tamu da ne baram a tuka ke bidat legalizirani se za po 15 evra na dokument ? i uste nesto ve molam kakvo tocno lekarsko da baram oti kako so gledam nekoi go plakaat po 1200 a mene mi rekoja na bolnica za dvojno drzavjanstvo e 2300 ve molam za informacija ako nekoj znaj pozz[DOUBLEPOST=1436171360][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1436184309][/DOUBLEPOST]
A da te prasam jas sakam da podnesuvam vo sofija direktno ....znaci kako so te svativ mozi tuka da si prevedam se tamu da ne baram a tuka ke bidat legalizirani se za po 15 evra na dokument ? i uste nesto ve molam kakvo tocno lekarsko da baram oti kako so gledam nekoi go plakaat po 1200 a mene mi rekoja na bolnica za dvojno drzavjanstvo e 2300 ve molam za informacija ako nekoj znaj pozz

Јас извадив лекарско кај мојот матичен, во него меѓу другото, имаше и податок дека не сум болен од сида колку што се сеќавам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom