Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Ако може некој поупатен да ми одговори,се работи за мој пријател кој воопшто нема почнато процедура(а сака да започне).Неговиот случај е следниот

Сестра на нејзиниот дедо,била мажена за бугарин,нејзините деца и внуци живеат во бугарија,значи тој има втори братучеди со бг државјанство.Што мислите,дали да му сугерирам да почне процедура?
Фала на одговорот
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Пак не им функционира страната за проверка на ДАБЧ..
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Dali ima nekoj sto bil na intervju vo skoro vreme? Jas podadov dokumenti za intervju pred nekoj den I me zakazaja na 10 septrmvri. Ve molam nekoj sto bil ili e za skoro na intervju neka pise vo inbox kako pominal I sto prasuvaat.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Drugar sakam da te prasam,i jas doprva treba da podnesuvam dok za drzavjanstvo i na intervju da odam,ti direkno sofija gi podnese dokumentite i ti zakazaa intervju duri za na 10septemvri,a drugo nesto pri podnesuvanjeto sto treba ako mozes pojasnimi koj dokumenti gi vagase kolku pari??falati odnapred
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Drugar sakam da te prasam,i jas doprva treba da podnesuvam dok za drzavjanstvo i na intervju da odam,ti direkno sofija gi podnese dokumentite i ti zakazaa intervju duri za na 10septemvri,a drugo nesto pri podnesuvanjeto sto treba ako mozes pojasnimi koj dokumenti gi vagase kolku pari??falati odnapred
Da direktno vo sofija, vo ministerstvo za pravosudie. Pa iskreno ne znam tocno sto se od dokumenti bea, posto posrednikot mi sreduva se, no kako sto vidov tamu bea istite dokumenti sto gi imav podneseno vo DABC a isto taka I proishodot, imase lekarsko I edna slika od mene, I mislam deka imase I nekoi drugi dokumenti za plateni taksi koi mi gi sredi posrednikot..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Drugar sakam da te prasam,i jas doprva treba da podnesuvam dok za drzavjanstvo i na intervju da odam,ti direkno sofija gi podnese dokumentite i ti zakazaa intervju duri za na 10septemvri,a drugo nesto pri podnesuvanjeto sto treba ako mozes pojasnimi koj dokumenti gi vagase kolku pari??falati odnapred
Druze najdi si nekoj dobar posrednik inace imas poveke dokumenti i prvo se nosat na prevodi pa vo dabac pa t n inace za pocetok ti treba tvoj izvod sliku dokaz za bugarsko poteklo potvrda deka ne si osuduvan slika lekarsko
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Druze najdi si nekoj dobar posrednik inace imas poveke dokumenti i prvo se nosat na prevodi pa vo dabac pa t n inace za pocetok ti treba tvoj izvod sliku dokaz za bugarsko poteklo potvrda deka ne si osuduvan slika lekarsko
Znaci koga se podnesuva za intervju vo min. za pravosudstvo se nosi proizhod,neosuduvanost(osnovrn sud 1),slika i medicinsko uverenie? Medicinskoto moze makedonsko pa prevedeno vo sofija ili mora bugarsko?
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Znaci koga se podnesuva za intervju vo min. za pravosudstvo se nosi proizhod,neosuduvanost(osnovrn sud 1),slika i medicinsko uverenie? Medicinskoto moze makedonsko pa prevedeno vo sofija ili mora bugarsko?
znaci prvo moras vo dabac osven ako roditelute tvoj imaat bugarsko drzavjanstvo odis pravo vo pravosudie drugo sve ostalo vo dabac
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
вака дечки би сакал да прашам нешто па ако некој знае го молам да ми го одговори,на таткоми некој му кажувал дека зел пасош со слика од негов дедо (наместо дополнителни документи приложил слика) така да сликата му ја задржале и му дале пасош,ме интересира дали некој има вакво искуство,дали вакво нешто е можно??????
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Немора во порака ќе го напишам јавно може и на некој друг ќе му треба.
Прво да ти напоменам дека во тој период не доставував дополнителни документи беа оние основните (извод мој, од родителите, потврди за неосудуваност (од суд и мвр), лекарско мислам дека беа толку), цената и е 250 денари по документ чисто да си пресметаш ако имаш повеќе документи зашто може да не е истата цена.
Асја Портарска-Стефановска (на тој списокот пред амбасада мислам дека е 7ма)
тел: 02 3133 461
емаил: assiap@yahoo.com

Се наоѓа во ДТЦ Палома Бјанка на 1ви кат
Осигурително друштво waiss барај

E sto bi bilo povece dokumenti site podnasaat isti dokumenti gore dole
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
znaci prvo moras vo dabac osven ako roditelute tvoj imaat bugarsko drzavjanstvo odis pravo vo pravosudie drugo sve ostalo vo dabac
od dabc mi izdadoa udostoverenie go cekam sekoj moment da stasa bitola vo konzulatot no ponataka sakam sofija da odam direkno i zatoa prasav za koga zakazuvaat intervju mo ministerstvo
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Пак не им функционира страната за проверка на ДАБЧ..
Izgleda si vo pravo,na stranata za proverka do vcera mi kazuvase iscakva finalen status,sega nema zajavlenija po posocenite kriterii,dali i kaj tebe isto pisuvase ili pak da ne sme prekrateni so postapkava?
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
da prasam ako nekoj znae molam odgovorete......... jas sum vo uk sakam da ja smenam mojata makedonska vozacka dozvola vo bugarska kako odi procedurata i dali nekoj znae nekoe lice sto vrsi promeni .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom