Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Јас го знам одговорот, ти шо мислиш, дали ова што Исус го рекол е вистина или не?
Сеа и ти не знаеш што ме прашуваш :D Прво ме прашуваш дали е вистина,сеа ме прашуваш јас што мислам :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Сеа и ти не знаеш што ме прашуваш :D Прво ме прашуваш дали е вистина,сеа ме прашуваш јас што мислам :D
Така рече Исус :
17 А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18 ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”

некој верува дека тоа е вистина, некој не верува, ти што мислиш дали е вистина или не, дека оној кој ќе поверува, (покрај другото) ќе лекува со полагање раце и ако испие отров нема да му наштети
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Така рече Исус :
17 А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18 ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”

некој верува дека тоа е вистина, некој не верува, ти што мислиш дали е вистина или не, дека оној кој ќе поверува, (покрај другото) ќе лекува со полагање раце и ако испие отров нема да му наштети
Сеа кога ќе речам дека верувам,одма хистерија ќе те удри и ќе ме прашаш ,,Па зашто не полагаш раце врз болни и тие оздравуваат ? ааа ? заштооо ?? ајде испи варикина и остани жив ако веруваш!!!''.. што по моето мислење е многу смешно и ниско :D
Веруван Лет :D.Одма да ти одговорам на твоето прашање што ќе следи.Неможам тоа да го правам што пиша затоа што сум голем грешник(во Христијанството Христијанинот треба да признае дека е најголем меѓу грешниците,така и се причестува).Така, и јас признавам дека сум голем грешник(немој да мислиш дека вие сатанистите,окултистите и тие како тебе незнабошци сте на пониска и подобра гревовна позиција од мене затоа што јас имам храброст тоа да го признаам,напротив),и тоа значи дека чуда неможе да прави секој.Библијата има јасно утврдени критериуми КОЈ и КАКО може да прави чуда.Под секој мислам на споредба на мојот живот и со животот на некој светец.Јас неможам,но имало луѓе што можеле.Затоа ќе идеш во црква да прашаш истото ова,и ќе видиш колку многу можеле да го прават тоа :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Сеа кога ќе речам дека верувам,одма хистерија ќе те удри и ќе ме прашаш ,,Па зашто не полагаш раце врз болни и тие оздравуваат ? ааа ? заштооо ?? ајде испи варикина и остани жив ако веруваш!!!''.. што по моето мислење е многу смешно и ниско :D
Веруван Лет :D.Одма да ти одговорам на твоето прашање што ќе следи.Неможам тоа да го правам што пиша затоа што сум голем грешник(во Христијанството Христијанинот треба да признае дека е најголем меѓу грешниците,така и се причестува).Така, и јас признавам дека сум голем грешник(немој да мислиш дека вие сатанистите,окултистите и тие како тебе незнабошци сте на пониска и подобра гревовна позиција од мене затоа што јас имам храброст тоа да го признаам,напротив),и тоа значи дека чуда неможе да прави секој.Под секој мислам на споредба на мојот живот и со животот на некој светец.Јас неможам,но имало луѓе што можеле.Затоа ќе идеш во црква да прашаш истото ова,и ќе видиш колку многу можеле да го прават тоа :D
Mногу муабет одоколу, а ништо не кажа, значи вака вели Исус
17 А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18 ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”
Марко 16

Знаци на тие кои поверуваа. Нема ни помен дали се грешници или не се. Тоа е знак кој го добиваш со тоа што си поверувал, значи ако си поверувал - спрема Исус би требало да ги правиш тие работи. Не му додавај зборови на Исус кој не ги изрекол.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Mногу муабет одоколу, а ништо не кажа, значи вака вели Исус
17 А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18 ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”
Марко 16

Знаци на тие кои поверуваа. Нема ни помен дали се грешници или не се. Тоа е знак кој го добиваш со тоа што си поверувал, значи ако си поверувал - спрема Исус би требало да ги правиш тие работи. Не му додавај зборови на Исус кој не ги изрекол.
Во ред,толку ја познаваш Библијата и затоа знаеш како се прават чуда :D јасно ми е,видов денеска :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во ред,толку ја познаваш Библијата и затоа знаеш како се прават чуда :D јасно ми е,видов денеска :D
пак избегнуваш одговор
имаш 2 одговори
1. Веруваш дека е точно како што рекол Исус :
А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”

2. Не веруваш дека е точно како што рекол Исус:
А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”

Кажи одговорот да можеме да продолжиме со дискусијата
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Знаци на тие кои поверуваа. .
Земи троа читни по житијата од Светиите и ќе видиш какви чуда чинат луѓето со јака вера. Значи со вера, која дава плод (дела), а не со механичко повикување на „...цитати од Библијата...„.[DOUBLEPOST=1435686433][/DOUBLEPOST]
тоооооо мајсторе инаку пиши во превод “ако има некој педер овде нек одговори со “Бамбучааааа!“
Еве пишувам:

„...Ако има некој педер овде нек одговори „....кама веве куелева нини мана имеандиква унавеза куниамбиа?...„.

П.С.
Изразот „Бамбучаааа!„ е извик од еден учесник во спотот за рекламирање газиран пијалок. :coffee:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Земи троа читни по житијата од Светиите и ќе видиш какви чуда чинат луѓето со јака вера. Значи со вера, која дава плод (дела), а не со механичко повикување на „...цитати од Библијата...„.
остај сега тие се втора - трета категорија, овде зборуваме за она што го кажал Исус, ни еден свет не е свет колку Исус а тој рекол
17 А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18 ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”
Ни кој “јако“ ќе поверува ни кој “ептен силно“ ќе поверува
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
пак избегнуваш одговор
имаш 2 одговори
1. Веруваш дека е точно како што рекол Исус :
А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”

2. Не веруваш дека е точно како што рекол Исус:
А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”

Кажи одговорот да можеме да продолжиме со дискусијата
Лет :D седи мирен да не голтнеш уште некој блинкер,јас сум сто години во риболов :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Лет :D седи мирен да не голтнеш уште некој блинкер,јас сум сто години во риболов :D
ако де не се секирај, него нешто тешко ти оди со одговорот, не знам дали го прочита убаво значи во Марко 16 Исус вели:

17.А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18.ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”
Дали ти мислиш дека е ова вистина и дека оној кој ќе поверува ќе може покрај друго да лекува со полагање на раце врз болен и ако испие отров - нема да му нашкоди
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
ако де не се секирај, него нешто тешко ти оди со одговорот, не знам дали го прочита убаво значи во Марко 16 Исус вели:

17.А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18.ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”
Дали ти мислиш дека е ова вистина и дека оној кој ќе поверува ќе може покрај друго да лекува со полагање на раце врз болен и ако испие отров - нема да му нашкоди
Лет,дојди на поправен по Теологија во Август.Јас тоа што имав да ти одговорам ти одговорив ти џабе инсистираш на нешто повеќе кога дадов одговор а и уморен сум веќе :D не сум јас млад како тебе..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Лет,дојди на поправен по Теологија во Август.Јас тоа што имав да ти одговорам ти одговорив ти џабе инсистираш на нешто повеќе кога дадов одговор а и уморен сум веќе :D не сум јас млад како тебе..
Е ако де, одмори, прашањето те чека, дали мислиш дека е вистина како што рекол исус дека:

17.А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18.ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”

или мислиш дека не е вистина
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Е ако де, одмори, прашањето те чека, дали мислиш дека е вистина како што рекол исус дека:

17.А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18.ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”

или мислиш дека не е вистина
Па ти одговорив погоре бе дека е вистина :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па ти одговорив погоре бе дека е вистина :D
сега ми одговори, до преѓе некако избегаваше али во ред, е сега како стоиш ти со лекување со полагање на раце врз болни?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
сега ми одговори, до преѓе некако избегаваше али во ред, е сега како стоиш ти со лекување со полагање на раце врз болни?
Не се лути,стварно немам ни најмал процент намера да те увредам ама ти ми изгледаш како сенилен.А верувам дека си млад дечко и тоа ме загрижува... и на ова прашање ти одговорив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom