Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
OK Znaci site ovie luge ili mu zgresile nesto ili neveruvale vo nego. OK bitno on e praveden...logika!
Za Biblijata...Zavisi koj kako ja gleda taa kniga za tebe moze e book of life so site odgovori a za mene toaletna hartija...! Ednostavno "odgovorite" vnatre se poveke od smesni zatoa pobarav da objasnite! Nema veze nemozes nekes da ogovoris ok e te svakam. Pozdrav
Не го пишува директно со таква реченица како првата што ја напиша но слично е.Но за да Бог се одлучи на такво нешто верувај ми дека тој морал мнооооооооогу му згрешил.Не е тоа ја прекршил Божјата заповед ''Не лажи'' и излажал некој некого дека е на работа а тој дома е.. овде се збори за тешки и големи престапи.Што значи дека луѓето со нивното живеење носат одговорност која го предоредува животниот тек на нивните следни генерации.Има гревови и ГРЕВОВИ.Бог толерира,трпи,се воздржува со цел да му даде на човекот време да се покае.Обично ретко се дрзнува да го казни во овој живот бидејќи секако ќе одговара на Страшниот Суд.Но за да се дрзне Бог да казни некого така.. тоа треба да се ГРЕВОВИ огромни и мега-тешки гревови за да го испровоцира човекот Бог да дејствува на тој начин.
Да,според твоето/вашето мислење,Бог е неправеден зошто треба вас кои не знаете за ред и поредок а најмалце за основно ниво на морал да направите анархија од светот.За вас е нормално хомосексуалност,содомонија,зоофилија во името на ''човековите слободи и права" односно луциферскиот концепт ,,Прави што ти е волја''.Даааааа беее... ее многу е неправеден значи Бог! цццццццццццццц каква неправедност!...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Одговор сеуште нема, а прашањето си останува.[DOUBLEPOST=1435153190][/DOUBLEPOST]

По чија логика, по онаа од Кроули?
Логиката исто како и вистината немаат сопственик, име, презиме и слично. За оној што има здрав разум, очигледни се. Дека е апсурдно и глупо да тврдиш дека се потекнува од тебе, плус дека си сезнаен и семоќен од една страна, а да тврдиш дека нешто нема цел, е погрешно и зло од друга страна е очигледно за секој со просечен интелектуален капацитет. Еве те прашувам по незнам кој пат! Ако се потекнува од Бог, ако тој е семоќен и безгрешен, тогаш како може за него да постојат грешни, непотребни и зли нешта!? Дискутираме за монотеизам, концепт каде постои само еден креатор, не десет, па еден создал добри и исправни нешта, а друг лоши и погрешни!
Ајде едно полесно прашање.

Последниве месеци, сведоци сме дека „пукна тиквата„ и стана јасно дека тековната власт не' лаже и краде. Не дека претходно не знаевме, ама сега „апла„ знаеме.

Што чаре може да понуду јогата, за да можеме да се надеваме дека некоја идна власт пак нема да лаже и краде?
Јогата е спиритуален, духовен систем, а не општствено политички. Прашањево ти е апсурдно, исто како на пример да прашаш колку литри бензин има во еден домат.
О Боже мој ....
Ипси стално ова го читам од твоја страна, демек како факт дека Бог не е совршен.
Не факт дека Бог не е совршен, туку нечија претстава за Бог, има огромна разлика. Јас дискутирам за нивната претстава, нивното разбирање за Бог.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јогата е спиритуален, духовен систем, а не општствено политички. Прашањево ти е апсурдно, исто како на пример да прашаш колку литри бензин има во еден домат.
.
Ај кажи какво прашање да ти поставам, да не биде тешко а ти да можеш да одговориш?[DOUBLEPOST=1435154749][/DOUBLEPOST]
Логиката исто како и вистината немаат сопственик, име, презиме и слично.
Има, има...[DOUBLEPOST=1435154791][/DOUBLEPOST]
За оној што има здрав разум, очигледни се.
Посочи ми како изгледа логиката: форма, боја, способности...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ај кажи какво прашање да ти поставам, да не биде тешко а ти да можеш да одговориш?[DOUBLEPOST=1435154749][/DOUBLEPOST]

Има, има...[DOUBLEPOST=1435154791][/DOUBLEPOST]

Посочи ми како изгледа логиката: форма, боја, способности...
Веќе видено, кога аргументите ќе те прегазат, тролањето е се што ти останува.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Еве те прашувам по незнам кој пат! Ако се потекнува од Бог, ако тој е семоќен и безгрешен, тогаш како може за него да постојат грешни, непотребни и зли нешта!? Дискутираме за монотеизам, концепт каде постои само еден креатор, не десет, па еден создал добри и исправни нешта, а друг лоши и погрешни!
Кога Адам ја „утна„ работата, Бог од Адама чекаше да се покае.

Адам, наместо да се покае, Го обвини и Бога и жена си за својата грешка. Тоа обвинување не му помогна на Адама, оти Адам почна да умира.

Истото го чиниш и ти.[DOUBLEPOST=1435154994][/DOUBLEPOST]
Веќе видено, кога аргументите ќе те прегазат, тролањето е се што ти останува.
А кои ти се „аргументите„?
Пак „вртиш одoколу„ и уште се фалиш дека веќе си одговорил...
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кога Адам ја „утна„ работата, Бог од Адама чекаше да се покае.

Адам, наместо да се покае, Го обвини и Бога и жена си за својата грешка. Тоа обвинување не му помогна на Адама, оти Адам почна да умира.

Истото го чиниш и ти.
Имаш конкретно прашање, до кога ќе го игнорираш:
Еве те прашувам по незнам кој пат! Ако се потекнува од Бог, ако тој е семоќен и безгрешен, тогаш како може за него да постојат грешни, непотребни и зли нешта!? Дискутираме за монотеизам, концепт каде постои само еден креатор, не десет, па еден создал добри и исправни нешта, а друг лоши и погрешни!
А кои ти се „аргументите„?
Пак „вртиш одoколу„ и уште се фалиш дека веќе си одговорил...
Толку ти сече, је*и га.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Имаш конкретно прашање, до кога ќе го игнорираш:
.
Имаш конкретен одговор, кога ќе го разбереш...[DOUBLEPOST=1435155739][/DOUBLEPOST]
Толку ти сече, је*и га.

Интелигенцијата кај еден човек се гледа од одговорите, а мудроста од прашањата што ги поставува!!
-Дервиш Муа
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Имаш конкретен одговор, кога ќе го разбереш...
Повели кажи го, што те спречува?
Интелигенцијата кај еден човек се гледа од одговорите, а мудроста од прашањата што ги поставува!!
-Дервиш Муа
Во тој случај, нема надеж за тебе.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804
Не го пишува директно со таква реченица како првата што ја напиша но слично е.Но за да Бог се одлучи на такво нешто верувај ми дека тој морал мнооооооооогу му згрешил.Не е тоа ја прекршил Божјата заповед ''Не лажи'' и излажал некој некого дека е на работа а тој дома е.. овде се збори за тешки и големи престапи.Што значи дека луѓето со нивното живеење носат одговорност која го предоредува животниот тек на нивните следни генерации.Има гревови и ГРЕВОВИ.Бог толерира,трпи,се воздржува со цел да му даде на човекот време да се покае.Обично ретко се дрзнува да го казни во овој живот бидејќи секако ќе одговара на Страшниот Суд.Но за да се дрзне Бог да казни некого така.. тоа треба да се ГРЕВОВИ огромни и мега-тешки гревови за да го испровоцира човекот Бог да дејствува на тој начин.
Да,според твоето/вашето мислење,Бог е неправеден зошто треба вас кои не знаете за ред и поредок а најмалце за основно ниво на морал да направите анархија од светот.За вас е нормално хомосексуалност,содомонија,зоофилија во името на ''човековите слободи и права" односно луциферскиот концепт ,,Прави што ти е волја''.Даааааа беее... ее многу е неправеден значи Бог! цццццццццццццц каква неправедност!...
OK fala na objasnuvanjeto. E sega dali seto ovoa vazi da receme i za eden invalid musliman ili budist. Koj bog gi kaznuva niv... Isus, alah ...etc...?
Drugo nie ateistite,nevernecite,satanistie(whatever) ....Ne se bazirame site na ista kniga,ne sudime,i nemame svesteni lica da ne "vodat"..Eve pr jas,ipsi,ateist i drugite tuka imame razlicni mislenja za site tie raboti\osobini . Sekoj so licni stavovi i svoi idoli.Ne mora da bideme stado so ist pastir.
Eve da go zememe slucajot so jogata....Crkvata ti veli deka toa e satanizam ...bla bla...Veruvam znaes deka jogata ima mnogu pozitivni raboti i vo nikoj slucaj ne uci protiv religii ili bogovi ...moras da ja osudis vo sportivno ke goris...Toa e toj mentalen sklop na ovca... Koga licnata percepcija svesno ja ignoriras zaradi nekoj si duhovni zabeleski napraveni pred 2000 godini bez nikakva kritika ili licen stav.
A da ovoj clenov pogore so te lajkuva on e hristijanin-satanist-budist-zaspan.. duri i meditira! Kaj ke odi pekolot ili rajot.
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
OK fala na objasnuvanjeto. E sega dali seto ovoa vazi da receme i za eden invalid musliman ili budist. Koj bog gi kaznuva niv... Isus, alah ...etc...?
Drugo nie ateistite,nevernecite,satanistie(whatever) ....Ne se bazirame site na ista kniga,ne sudime,i nemame svesteni lica da ne "vodat"..Eve pr jas,ipsi,ateist i drugite tuka imame razlicni mislenja za site tie raboti\osobini . Sekoj so licni stavovi i svoi idoli.Ne mora da bideme stado so ist pastir.
Eve da go zememe slucajot so jogata....Crkvata ti veli deka toa e satanizam ...bla bla...Veruvam znaes deka jogata ima mnogu pozitivni raboti i vo nikoj slucaj ne uci protiv religii ili bogovi ...moras da ja osudis vo sportivno ke goris...Toa e toj mentalen sklop na ovca... Koga licnata percepcija svesno ja ignoriras zaradi nekoj si duhovni zabeleski napraveni pred 2000 godini bez nikakva kritika ili licen stav.
A da ovoj clenov pogore so te lajkuva on e hristijanin-satanist-budist-zaspan.. duri i meditira! Kaj ke odi pekolot ili rajot.
Првото прашање не ти го разбрав зошто не е прецизирано,што со нив? за што ме прашуваш во врска со нив ?
Друго,нити Бог во Библијата нити во Каноните на Православната Црква(втемелени на Библијата) не се забранува ВЕЖБАЊЕ.Дури,можам да ти кажам дека Библијата ја критикува човечката неактивност и мрзеливост.Значи никој нема против ВЕЖБАЊЕТО но има против ФИЛОЗОФСКИОТ концепт на Јогата.Има против философијата на Јогата затоа што има за цел да го повлече тој што ја практикува во учења кои не се Божји,кои се од сосема друга религија,против-Божја т.е Хиндуизмот и слични источни квази-учења.И така кога ќе го повлече во таа вода,еден ден СЛУЧАЈНО ќе види кој е Саи Баба,какви чудеса правел тој.И тој човек ќе рече ,,Ааааа ова е вистинската и единствена религија!'',од денеска ќе обожавам крава и стаорци.А зошто сето ова? Па од непознавање на Библијата како што ти немаш појма и ме прашуваш како има чудеса и кај муслиманите и кај будистите а Новиот Завет многу добро објаснува зошто има.
И да,за да гориш иако мислиш дека треба малце,всушност ТРЕБА МНОГУ.Зошто ТРЕБА МНОГУ,би ти препорачал да се едуцираш кој е и како дејствува Светиот Дух па ќе видиш зошто со големи букви напишав и ШТО Е ХУЛА ВРЗ ИСТИОТ.А за членот што праша,јас не сум Бог а нити па имам дарба на пророкување да видам дали тоа е вистина или не и дали ако е ќе се покае некогаш или не..
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Првото прашање не ти го разбрав зошто не е прецизирано,што со нив? за што ме прашуваш во врска со нив ?
Друго,нити Бог во Библијата нити во Каноните на Православната Црква(втемелени на Библијата) не се забранува ВЕЖБАЊЕ.Дури,можам да ти кажам дека Библијата ја критикува човечката неактивност и мрзеливост.Значи никој нема против ВЕЖБАЊЕТО но има против ФИЛОЗОФСКИОТ концепт на Јогата.Има против философијата на Јогата затоа што има за цел да го повлече тој што ја практикува во учења кои не се Божји,кои се од сосема друга религија,против-Божја т.е Хиндуизмот и слични источни квази-учења.И така кога ќе го повлече во таа вода,еден ден СЛУЧАЈНО ќе види кој е Саи Баба,какви чудеса правел тој.И тој човек ќе рече ,,Ааааа ова е вистинската и единствена религија!'',од денеска ќе обожавам крава и стаорци.А зошто сето ова? Па од непознавање на Библијата како што ти немаш појма и ме прашуваш како има чудеса и кај муслиманите и кај будистите а Новиот Завет многу добро објаснува зошто има.
И да,за да гориш иако мислиш дека треба малце,всушност ТРЕБА МНОГУ.Зошто ТРЕБА МНОГУ,би ти препорачал да се едуцираш кој е и како дејствува Светиот Дух па ќе видиш зошто со големи букви напишав и ШТО Е ХУЛА ВРЗ ИСТИОТ.А за членот што праша,јас не сум Бог а нити па имам дарба на пророкување да видам дали тоа е вистина или не и дали ако е ќе се покае некогаш или не..
Филозовските учења на Платон, Сократ, Аристотел а посебно Хераклит и Питагора и пола од антички филозофи се спротивни на христијанската теологија.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Филозовските учења на Платон, Сократ, Аристотел и пола од антички филозофи се спротивни на христијанската теологија.
,,Писмениот се разликува од неписмениот како живиот од мртвиот'' рекол Аристотел.Јас овде не гледам што е против Божјо...
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Drugo nie ateistite,nevernecite,satanistie(whatever) ....Ne se bazirame site na ista kniga,ne sudime,i nemame svesteni lica da ne "vodat"..Eve pr jas,ipsi,ateist i drugite tuka imame razlicni mislenja za site tie raboti\osobini . Sekoj so licni stavovi i svoi idoli.Ne mora da bideme stado so ist pastir.
.

Пак не си разбрал....вие сте едно стадо со различни пастири и кучиња што ве водат. На каде лаат кучињата натаму одите....

Eve da go zememe slucajot so jogata....Crkvata ti veli deka toa e satanizam ...bla bla...Veruvam znaes deka jogata ima mnogu pozitivni raboti i vo nikoj slucaj ne uci protiv religii ili bogovi ...moras da ja osudis vo sportivno ke goris...Toa e toj mentalen sklop na ovca... Koga licnata percepcija svesno ja ignoriras zaradi nekoj si duhovni zabeleski napraveni pred 2000 godini bez nikakva kritika ili licen stav.
Дечак, јогата постоела пред Христијанството, само таквите како тебе мислат дека јогата е секс и рокенрол со позитивни ефекти.

Ауууу, личната перцепција свесно ја игнорираш заради некои духовни забелешки пред 2 000г..... ментален склоп на овца.....аууууу, дали се читаш што пишуваш ???
Јас мислам дека ни ти самиот не ја разбираш смислата на реченицата напишана од тебе самиот.....заклучок....заспан!!!

A da ovoj clenov pogore so te lajkuva on e hristijanin-satanist-budist-zaspan.. duri i meditira! Kaj ke odi pekolot ili rajot.
Во рајот...
:zver:
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
,,Писмениот се разликува од неписмениот како живиот од мртвиот'' рекол Аристотел.Јас овде не гледам што е против Божјо...
Aристотел верувал во разум и сметал дека со логика може да се спознае се. Тоа е спротивно на православитето кое смета дека има емотивно знаење и дека се не се спознава со разум. Плус Аристотел учел дека животните и растенијата имаат душа што е спротивно на христијанството.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom