Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Кога се чешкаат меѓу себе, значи дека се поштуваат и убаво се слагаат... нема потреба од грижи
фала многу а дали е оваа нормално на сликата така со ноџето бидејќи пред два дена го купив и мн се нервирам, и ако можете да ми кажете дали е машко белкото:)
 

Attachments

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
фала многу а дали е оваа нормално на сликата така со ноџето бидејќи пред два дена го купив и мн се нервирам, и ако можете да ми кажете дали е машко белкото:)
Да бе нормално е, така си стојат кога одмараат и си уживкаат :D Белово е уште малечко, ќе познаеш дали е машко или женско ако над клунчето тоа му посини.[DOUBLEPOST=1434733821][/DOUBLEPOST]А ко што гледам и другото што го имаш е машко. Ако се погодат двете машки од време на време може и покољ да има :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.087
Поени од реакции
15.014
Адријана-јас имав розе колинс кои се папагали со најјак клун за својата големина и тој редовно ми ги чешкаше клепките од очите,ми вадеше честички од внатрешноста на окото!!!!!!!!!!!!(на краевите кај солзните жлезди) и тоа го правеше толку вешто така што изгледаше како некој со пердув да ти врви.:pos:

Агресивен напад се познава оддалеку
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
фал
Адријана-јас имав розе колинс кои се папагали со најјак клун за својата големина и тој редовно ми ги чешкаше клепките од очите,ми вадеше честички од внатрешноста на окото!!!!!!!!!!!!(на краевите кај солзните жлезди) и тоа го правеше толку вешто така што изгледаше како некој со пердув да ти врви.:pos:

Агресивен напад се познава оддалеку
фала мн ми олесна :)[DOUBLEPOST=1434747071][/DOUBLEPOST]
Да бе нормално е, така си стојат кога одмараат и си уживкаат :D Белово е уште малечко, ќе познаеш дали е машко или женско ако над клунчето тоа му посини.[DOUBLEPOST=1434733821][/DOUBLEPOST]А ко што гледам и другото што го имаш е машко. Ако се погодат двете машки од време на време може и покољ да има :)
Јас прашав човек шо одгледува папагли и ми препоручи да земам машко а не женско.... поубаво било двете кога се машки.... е сеа од таму каде шо го земав папагалот ми кажаа дека е машко... ама мене ми е мн сумњиво.. ке чекам да порасне :)[DOUBLEPOST=1434747495][/DOUBLEPOST]а
фал

фала мн ми олесна :)[DOUBLEPOST=1434747071][/DOUBLEPOST] Јас прашав човек шо одгледува папагли и ми препоручи да земам машко а не женско.... поубаво било двете кога се машки.... е сеа од таму каде шо го земав папагалот ми кажаа дека е машко... ама мене ми е мн сумњиво.. ке чекам да порасне :)
А ако биде женско ке носат и јајца или зошто не ми препоручија женско незнам јас коа го прашав човекот тој ми каже поубаво и двете машки да биле зошто не женско незнам ако сака некој дс ми подобјасни :)
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.087
Поени од реакции
15.014
Нека не ми замерат хомиќите, ама ако било природно да се двајца заедно од исти пол ќе имапе такви примери во природата...ама нема. Скоро кај сите живи суштества поделбата на машки-женски е 50-50%. затоа е природно и папагалите да се чуваат дома или само еден за полесно дресирање или едно машко едно женско.

Какви две машки или две женски:tapp:

 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Нека не ми замерат хомиќите, ама ако било природно да се двајца заедно од исти пол ќе имапе такви примери во природата...ама нема. Скоро кај сите живи суштества поделбата на машки-женски е 50-50%. затоа е природно и папагалите да се чуваат дома или само еден за полесно дресирање или едно машко едно женско.

Какви две машки или две женски:tapp:

ништо сега ке чувам две машки :) ако е машки :) но океј е не ми е битно дали е машко машко или машко женско важно нека си имат друштво :) а имам слушнато дека женско и женско ако се мн се тепаат...[DOUBLEPOST=1434769507][/DOUBLEPOST]
ништо сега ке чувам две машки :) ако е машки :) но океј е не ми е битно дали е машко машко или машко женско важно нека си имат друштво :) а имам слушнато дека женско и женско ако се мн се тепаат...
Земав папагал друг бидејки нема никој дома ситте на работа и да не ми е осамено старото папагалче, не е битно какво е можеби сум згрешила и требаше женско, но биднало тоа, најважно има си друштво.... :)
 
Последно уредено:

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Нешто чудно му се случи на мојов Пики. Од сабајле си беше топ, разборен, сите можни зборови што ги знае си ги изнакажа, си скока ко секогаш од едно стапче на друго стапче во кафез. Земав да му го чистам кафезот и го ставив на маса, а пластиката доле што е цела ја извадив за да ја измијам. Си се покака, ама нормално гомце и одеднаш мајка ми со правосмукалката почна да бучи, овој како збудален во тоа кафезот не знаеше што да направи и во рок од 2 минути, два пати се покака ама доста течно и имаше 10-15 капки што му капнаа како бела течност нешто. Приметив зашто беше стаен на маса иначе може немаше да приметам, може и друг пат се случувало вака. Само што отиде мајка ми во друга соба, уште една капка имаше таква и после кога се покака пак исто беше течно. После некое време си касна и сега гледам нормални му се гомцава. Можно е од страв да му се има исподесено тоа?
 
H

HoT IcE

Гостин
Немора да значи дека е од страв, али кај птиците дефинитивно држи она „се усрав од страв“. Ама не е ништо сериозно, ниту алармантно по здравје на папагалчето за да се плашиш. Само му давај песок да јаде обавезно.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
23
Поени од реакции
5
Тигрицата ми е 1 ипол месец одгледувачот ми кажа дека самостојно се храни, но гледам
дека ќе апне неколку зрна и толку. Имам една тигрица па ја ставив заедно и оваа малото
се буткаше во него сакаше да го нахрани по едно време го нахрани. А после почна да го
тепа. Па ги оделив да нема некоја специјална храна за бебиња да му дадам со сприц
или пак ако има некој рецепт како да го подготвам ??
 
H

HoT IcE

Гостин
Пиле е, толку и ќе јаде, ќе касне две три зрцна, па ќе одмара, па пак така и тоа му е.
Ептен им се потресувате на птициве, у најмал детал ги пратите како се понашаат. Олабајлте и вие и птиците облавете ги, не им е ништо, и у глобала премногу паничите. Не се глупи, а ни толку нежни, можат да преживеат и без вас у кафез :D
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Немора да значи дека е од страв, али кај птиците дефинитивно држи она „се усрав од страв“. Ама не е ништо сериозно, ниту алармантно по здравје на папагалчето за да се плашиш. Само му давај песок да јаде обавезно.
песок !! каков песок?
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Да, тоа е факт, птиците поточно папагалите јадат песок!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.087
Поени од реакции
15.014
Мојот ги иструпи ѕидовите:vozbud: бидејќи немам да му дадам песка(немам сеуште најдено)

Наградно прашање-пронајди папагал на сликата:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom