Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Има ли некој што ќе оди во Софија во Петок, тргам од Велес.(а може и среда)
 
Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
zdravo. me interesira dali nekoj ima vadeno bugarsi preku bitolskiot konzulat , jas denes podnesuvam dokumenti i sto mislite imam krstenica bugarska od tatko mi dali ke zavrsi rabota?
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
боби има 500 страни темава секој ли има време да ја разлистува, а и што е најстрашно полна е со глупости и препукувања. Веќе кога одвојуваш време да реплицираш одговори и помогни.
@mcuska да можеш и таму да поднесеш док само побавно ќе оди процедурат. А за доказите мислам дека секој со среќата ( барем тоа го имам сватено од темава шѕо ја следам 100тина страни уназад ) со среќа
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
боби има 500 страни темава секој ли има време да ја разлистува
Сте се заинтересирале некогаш за опцијата за пребарување низ темата?
 

Attachments

Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
боби има 500 страни темава секој ли има време да ја разлистува, а и што е најстрашно полна е со глупости и препукувања. Веќе кога одвојуваш време да реплицираш одговори и помогни.
@mcuska да можеш и таму да поднесеш док само побавно ќе оди процедурат. А за доказите мислам дека секој со среќата ( барем тоа го имам сватено од темава шѕо ја следам 100тина страни уназад ) со среќа
Има пребарувач темата.Во право бев кога реков,а еве и се потврдува дека некој има проблем со IQ.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
На сајтот на ДАБЧ има важно соопштение дека сите документи од 1.7.2015 треба да бидат преведени и легализирани на бугарски јазик. Па до сега нели беше така? Јас ги преведував и легализирав преку овластен преведувач и подадов преку амбасада..
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
ima novo vazno soopstenie .. do 3000 se vrateni na dopolnitelna
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
На сајтот на ДАБЧ има важно соопштение дека сите документи од 1.7.2015 треба да бидат преведени и легализирани на бугарски јазик. Па до сега нели беше така? Јас ги преведував и легализирав преку овластен преведувач и подадов преку амбасада..
"Без превод и легализација зајавленија нјама да се приемат!"
Можеби до сега си дозволувале исклучоци и им прогледувале низ прсти на луѓето кои можеби дошле од многу далеку за да ги дадат документите. Можеби важи за оние од Украина или Молдавија со документи на руски јазик. Ние Македонците не сме некои кои доаѓаат од којзнае колку далеку, па ништо чудно што со нас и до сега не прават такви исклучоци и сега ни звучи чудно што ова го објавуваат како некоја новост.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Вчера гледав емисија на ТВ СКАТ беа гости Јулиан Ангелов и Борис Вангелов. Ја објаснија постапката на разгледување на нашите предмети за добивање гражданство, прво советот е составен од повеќе институции како на пример мвр мнр национална безбедност правосудие итн итн , тие секој поединечно го разгледуваат секој предмет и кога се состануваат сите заедно даваат мислење кој добива а кој не добива гражданство но на крај има уште еден проблем има случаи каде указите не сака да ги потпише вицепрезидентот Попова. и дека целиот проблем е предизвикан од доаѓањето на власт на ДСП кој бил поборник за турците протерани или избегани од бугарија и се чудат зошто таа практика продолжува и денеска и покрај смената на власта, во тој контекст беа спомнати и измените но не дадоа конкретен датум кога ќе се случат освен дека треба што поскоро да бидат ставени во функција.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
На сајтот на ДАБЧ има важно соопштение дека сите документи од 1.7.2015 треба да бидат преведени и легализирани на бугарски јазик. Па до сега нели беше така? Јас ги преведував и легализирав преку овластен преведувач и подадов преку амбасада..
Cista situacija na informacija ! Odlicno napravile. Edna dilema pomalku na forumov.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
има случаи каде указите не сака да ги потпише вицепрезидентот Кунева. и дека целиот проблем е предизвикан од доаѓањето на власт на ДСП кој бил поборник за турците протерани или избегани од бугарија.
Не ја сфаќам поврзаноста на Кунева со ДПС. Инаку за ДПС е јасно, тие веќе имаа поднесено предлог за измена на законот за државјанство во таа насока.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Вчера гледав емисија на ТВ СКАТ беа гости Јулиан Ангелов и Борис Вангелов. Ја објаснија постапката на разгледување на нашите предмети за добивање гражданство, прво советот е составен од повеќе институции како на пример мвр мнр национална безбедност правосудие итн итн , тие секој поединечно го разгледуваат секој предмет и кога се состануваат сите заедно даваат мислење кој добива а кој не добива гражданство но на крај има уште еден проблем има случаи каде указите не сака да ги потпише вицепрезидентот Кунева. и дека целиот проблем е предизвикан од доаѓањето на власт на ДСП кој бил поборник за турците протерани или избегани од бугарија и се чудат зошто таа практика продолжува и денеска и покрај смената на власта, во тој контекст беа спомнати и измените но не дадоа конкретен датум кога ќе се случат освен дека треба што поскоро да бидат ставени во функција.
Edna ispravka druze I jas ja gledav emisijata,Kuneva e potpresedatel na vlada I koordinator na sovetot na grazdanstvo.Ukazite GI potpisuva Popova koja e vice president na bugarija...e tuka nekogas IMA zastoj
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Вчера гледав емисија на ТВ СКАТ беа гости Јулиан Ангелов и Борис Вангелов. Ја објаснија постапката на разгледување на нашите предмети за добивање гражданство, прво советот е составен од повеќе институции како на пример мвр мнр национална безбедност правосудие итн итн , тие секој поединечно го разгледуваат секој предмет и кога се состануваат сите заедно даваат мислење кој добива а кој не добива гражданство но на крај има уште еден проблем има случаи каде указите не сака да ги потпише вицепрезидентот Кунева. и дека целиот проблем е предизвикан од доаѓањето на власт на ДСП кој бил поборник за турците протерани или избегани од бугарија и се чудат зошто таа практика продолжува и денеска и покрај смената на власта, во тој контекст беа спомнати и измените но не дадоа конкретен датум кога ќе се случат освен дека треба што поскоро да бидат ставени во функција.
Dojdoa turci na vlast i im ja srusija celata istorijska ideologija na Bugarija za nivniot sonarod od Makedonija, gradena uste od pred 1903 g.

Ako sega se otkazat od nas kako bugari, bugarski jazik - dijalekt, kulturno nasledstvo itn, ce se smeni tekstot na celata dosegasna istorija i fakti, i NIKOGAS povece nema da mozat da kazat nisto vo toj kontekst. Bugarite ce si bidat bugari, normalno, a lugjeto od Makedonija ili makedoncite, ce im ostanat na grcite, figurativno kazano, BG ce im gi podarat na grcite, so istorijata zaedno.

Ne znam kolku se svesni za ova vo Bugarija.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom