Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Што да ти правам кога не веруваш? Блажен е оној кој не видел а поверувал.
Јас само побарав нешто поконкретно, а не докази за најава за доаѓањето на Исус како месија......да бидеме искрени ни за тоа немаше цитати од Мојсеј, туку само од другата страна! Така да ова нелогично и сега за сега теоријата ти е ништовна. ;)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Јас само побарав нешто поконкретно, а не докази за најава за доаѓањето на Исус како месија......да бидеме искрени ни за тоа немаше цитати од Мојсеј, туку само од другата страна! Така да ова нелогично и сега за сега теоријата ти е ништовна. ;)
Исус се наоѓа меѓу писателите и фарисеите кои му се обраќаат со овие изрази:„,Учителе, сакаме да видиме знак од Тебе‘ А Тој им одговори и рече ,Лукав и прељуботворен род бара знак; но нема да му се даде знак освен знакот на пророкот Јона; оти, како што Јона беше во утробата на китот три дни и три ноќи, така и Синот Човечки ќе биде во срцето на земјата три дни и три ноќи‘.
 
З

Зорт

Гостин
Христијанството е Живот, Литургиска Заедница во Христа, што е еквивалент на Црква.
Ако добро те разбрав, Црквата е Литургиска Заедница во Христа. Што конкретно тоа значи? Какви активности, каква идеологија?[DOUBLEPOST=1434269299][/DOUBLEPOST]
Интересно, што има во тебе непроменливо? Во што си ист со божественото? Суштината, што си всушност по суштина?
Свеста за сопственото ЈАС е непроменлива.

Сметаш ли дека човекот нема никаква суштина. Тогаш зошто постои?
 
Последно уредено од модератор:

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
Kaжи прво од кои цркви ти се овие сликиве.
Првата е од црква во источна Еврпа,другата од С.Америка а третата е филмскиот приказ во Пасијата.[DOUBLEPOST=1434271604][/DOUBLEPOST]
Исус се наоѓа меѓу писателите и фарисеите кои му се обраќаат со овие изрази:„,Учителе, сакаме да видиме знак од Тебе‘ А Тој им одговори и рече ,Лукав и прељуботворен род бара знак; но нема да му се даде знак освен знакот на пророкот Јона; оти, како што Јона беше во утробата на китот три дни и три ноќи, така и Синот Човечки ќе биде во срцето на земјата три дни и три ноќи‘.
Да ама Јона беше жив,не умре во китот нити воскресна.Така да паралелава баш и не кореспондира со христијанското сфаќање и учење.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Првата е од црква во источна Еврпа,другата од С.Америка а третата е филмскиот приказ во Пасијата.[DOUBLEPOST=1434271604][/DOUBLEPOST]

Да ама Јона беше жив,не умре во китот нити воскресна.Така да паралелава баш и не кореспондира со христијанското сфаќање и учење.
Moжеш да погледнеш икони во сите православни храмови ликот на Господ Исус Христс е насликан нормално. На старите фрески и на новите како сакаш.

Може да воскресне само тој што нема да направи грев. А тоа го може само Господ и затоа воскресна.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
Moжеш да погледнеш икони во сите православни храмови ликот на Господ Исус Христс е насликан нормално. На старите фрески и на новите како сакаш.

Може да воскресне само тој што нема да направи грев. А тоа го може само Господ и затоа воскресна.
Ги имам погледнато,затоа и ми дојде чудно што во некои фрески е вака презентиран.Има многу повеќе,кладов неколку само за интро.

Во врска со второто прашање,зошто тогаш Исус се идентифицира со Јона,кој ете направил грев?
Па Исус умира а Јона е жив,Исус е мртов во “земјата“ а Јона жив во китот,Исус воскреснува а Јона не и.т.н.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Епа ти како дел од една таква зараза најдобро би требало да знаеш.
Христијанството во Македонија постои околу 2000 години,
телемата од неколку.
Кој е заразителот?
Литургиите и богослужбите не се во никој случај пракса и искуство, од проста причина што верникот само пасивно ја следи истата, нема индивидуално инволвирање. Верникот нема друг избор освен да ја прифати догмата, нема можност за преиспитување на религиозните догми.
Ако знаеше што значи во превод литургија немаше да ја пишеш оваа глупост, и ќе знаеше барем теоретски оти литургијата е заедничка молитва/заедничарење.
Измеша догма со литургигија, незнаеш што преставува литургија, а камоли за практично изкуство(си бил ли на литургија?), и велиш го познаваш доволно Православието за да имаш право да го плукаш:несвест:
Ајде џокер, кои се другите практики во Православието?[DOUBLEPOST=1434280331][/DOUBLEPOST]
Тоа беше демант, а не аргумент! Бидејќи ти изнесуваш обвинување и клевета, на тебе останува да изнесеш аргументи, докази! Глупите и ретардирани статии од таблоидите се далеку од тоа! Дури и посочив случај во Автралија, каде една веб страна беше тужена и судот одлучи да му исплати на Редот 30 000 долари оштета за сторената клевета, која ти ја копи пастираше.
http://forum.kajgana.com/threads/Секти.14615/page-42#post-6957069
http://forum.kajgana.com/threads/Секти.14615/page-42#post-6960607
Тоа што посегаш по такви бедни потези, само ја покажува твојата подслост и бедотија
Умниот насекаде гледа умни, простиот прости, подлиот подли....светот е онаков какви што сме.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ги имам погледнато,затоа и ми дојде чудно што во некои фрески е вака презентиран.Има многу повеќе,кладов неколку само за интро.

Во врска со второто прашање,зошто тогаш Исус се идентифицира со Јона,кој ете направил грев?
Па Исус умира а Јона е жив,Исус е мртов во “земјата“ а Јона жив во китот,Исус воскреснува а Јона не и.т.н.
Господ Исус Христс кажува за тие што бараат знак, и како пример го дава Јона. ЗНачи тој што верува нема потреба од знак туку ја познава вистината. Затоа не го познаа тогашните свештеници и фарисеи.

За фреските тоа зависи кој ги сликал, може има вметнато и шпиуни во такв ите мајсотри, но јас восите цркви што сум бил во Македонија такво нешто нема, а не верувам дека има и во Србија или Русија.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Врз основа на каков доказ го негираш неговото тврдење?
Беше одговорено за тоа-непосредно изкуство.
Додека на прашањето од каде му него право да коментира нешто што непознава и не е дел од истото. Условите се еднакви(како тој бара практично изкуство така и јас) само кога се однесува за другата страна тогаш:oops:
Вака го правиш ѓавол а немаш основа за такво тврдење.
Етикетирањето е специфично за твојот клиент.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Господ Исус Христс кажува за тие што бараат знак, и како пример го дава Јона. ЗНачи тој што верува нема потреба од знак туку ја познава вистината. Затоа не го познаа тогашните свештеници и фарисеи.

За фреските тоа зависи кој ги сликал, може има вметнато и шпиуни во такв ите мајсотри, но јас восите цркви што сум бил во Македонија такво нешто нема, а не верувам дека има и во Србија или Русија.
Беше одговорено за тоа-непосредно изкуство.
Додека на прашањето од каде му него право да коментира нешто што непознава и не е дел од истото. Условите се еднакви(како тој бара практично изкуство така и јас) само кога се однесува за другата страна тогаш:oops:

Етикетирањето е специфично за твојот клиент.
Абе нема атеисти на форумов...сите се на црква..
:lolzz::lolzz::lolzz:
 
D

Daedalus

Гостин
@faust.mephistopheles будизмот е религија со многубројни секти, според секоја дефиниција за тоа што е религија... Тука се страни дебатирани околу овие теми погоре, ти најверојатно детиште, a можда и возрасна особа со плитко разбирање за овие проблематики, со прочитано, недочитано, доаѓаш... и го знам тој тинејџерски дух на „да се докажам колку знам, глуп си брад ако мислиш дека будизмот е религија, будизмот е филозофско учење, хуехуе, врска неам што зборам...“, али читај внимателно, имаш две опции...
Да научиш нешто повеќе или да продужиш да тресеш зелени.

Постојат теистички и нетеистички религии, со што будизмот спаѓа во второнаведените.
Ти најверојатно веруваш дека во дадена религија мора да постои некаков бог или богови за да е религија.
Постојат две дефиниции коишто најчесто се прифаќаат кога станува збор за тоа што е
религија.
Религија е организиран систем од верувања и практикувања којшто се осврнува на природата на постоењето. Во тој систем постојат критериуми за социјален живот со останатите и се одразува внатрешно и надворешно во социјално поставените онтологии на времето, просторот и знаењето.
Втората помалку романтична дефиниција е:
Религија е организирана колекција од верувања, културни системи и светогледи коишто го поврзуваат човештвото со постоењето како концепт. Многу религии имаат наративи, симболи и свети истории коишто го објаснуваат значењето на животот, потеклото на истиот и потеклото на универзумот.

Во ред, расчистивме со тоа што е „религија“ и ако поседуваш основна логика, до сега веќе треба да знаеш дека будизмот е религија и дефиниран е официјално како религија.
Сега откако завршивме со часови за прво, да ти посочам уште една битна ствар којашто поискусните практичари на кабала како @Ipsissimus ќе ти ја појаснат.

Ти уопште не си го сфатил дрвото на животот и значењето на Сефиротите чим практикуваш кабала или мислиш дека практикуваш кабала (што е повеќе од јасно според твоите постови), а се декларираш како атеист. Тие две, не идат рака под рака.
Си утнал нешто. Или си ја утнал литературата или не си ја сконтал.

И олабави со навредите, посебно кога врска немаш што збориш.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Но тоа отпосле е напишано. Зошто апостолите веднаш не запишувале? Тука се отвара можноста за пренесување на извртени и додадени зборови....па дури и измислени.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
Ај уште еднаш.Тешко дека будизмот ќе го ставиш под капата “религија“.
Не ги исполнува целосно критериумите за да биде религија,поготово не онаа негова основна форма која е класична животна филозофија.
Не реков не постојат нонтеистички религии,реков будизмот тешко ќе го класифицираш како религија.

Второво,што сакаше авторот да каже или само пенис покажуваше? Никаде не тврдев дека сум практикант на кабала нити сум преставен како таков.
Мислењето за Ибрахимовичот си останува.
 
D

Daedalus

Гостин
Ај уште еднаш.Тешко дека будизмот ќе го ставиш под капата “религија“.
Не ги исполнува целосно критериумите за да биде религија,поготово не онаа негова основна форма која е класична животна филозофија.
Не реков не постојат нонтеистички религии,реков будизмот тешко ќе го класифицираш како религија.

Второво,што сакаше авторот да каже или само пенис покажуваше? Никаде не тврдев дека сум практикант на кабала нити сум преставен како таков.
Мислењето за Ибрахимовичот си останува.
Па „ај уште еднаш“ ми вика. :X3:
Ајде во ред. Елаборирај ми кои критериуми будизмот не ги исполнува за да биде религија.
И зошто мислиш дека „религија“ и „класична животна филозофија“ се контрадикторни меѓусебно? Будизмот е и религија и животна филозофија.
@Zlatan Ibrahimovic е дупли јузер и наскоро ќе биде избришан, не бери гајле ти за него.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Мислењето за Ибрахимовичот си останува.
Него речиси сите го игнорираат. Пред се поради пристапот и навредите.
Па гледам дека почнале да паѓаат и пријави. Доказ дека дискусијата е ограничена и дека тој пристап не е оправдан од повеќето членови.

Тоа ми беше кажано и на мене кога бев релативно нов член. Така да слободно можеш или да го игнорираш (и да не му даваш задоволство да те нервира) или да му дозволиш да се направи уште малку паметен. ;)

Сега ме интересира, зошто будизмот не ги исполнува критериумите за да биде религија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom