Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Ти си имаш проблем во разбирањето на поимот религија.За тебе можеби и кабалата е религија ама не е. Учи си ти за себе,немој молим те мене таква неука да ми продаваш.
Се најдобро,да не се цитираме повеќе оти очигледно се плашам или пак ме мрзи глупи муабети да дебатирам,едно од тие две.
Поздрав..
Тоа ќе ти биде најпаметниот потег што си го направил на религија.
Уште попаметно ти е да не мудруваш со религиозните оти ќе бидеш рендан од моја страна.
Поздрав
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
КОСКА (мошти) = ОКСА (свет круг, О) = СКА = св. Благица Павловска! (БОГОРОДИЦА)
Ебате минд гејмс,спомна Благица Павловска со големиве нули и се цицки ми се видоа пред очи.
Минд контрол,сублиминали.Паркети и ламинати.Лом..
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ебате минд гејмс,спомна Благица Павловска со големиве нули и се цицки ми се видоа пред очи.
Минд контрол,сублиминали.Паркети и ламинати.Лом..
А таа О на средина ?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ти веруваш во нив ти цело време се нарекуваш ПРОСВЕТЛЕН!
Јас верувам во Господ исус Христос и во неговото учење. Затоа те молам немој лажно да ме набедуваш.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Јас верувам во Господ исус Христос и во неговото учење. Затоа те молам немој лажно да ме набедуваш.
OK POPE остани ми "просветлен"... исто како и ИЛУМИНАТИТЕ!
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Релативното веќе објаснив што е, тоа што се менува, што се трансформира и тоа не е суштината, бидејќи таа е неменлива, вечна, и кога ќе допреш до неа, ќе знаеш дека си постоел и пред да се родиш. Ако неможеш да го разбереш тоа, твој проблем.
Интересно, што има во тебе непроменливо? Во што си ист со божественото? Суштината, што си всушност по суштина?
Ниту сум бил жртва, ниту сум се претставувал како таков, тоа е ваша специјалност. Вие сакате вашите лаги и клевети да поминуваат непречено и мислиш дека со провокации како оваа ќе постигнеш нешто, ама си се зезнал гадно.
Доста со тоа, вие, кажи што сум те навредил лично јас?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Гледам и Изгрев тврди дека Христијанството го познаваш само ако си дел од црквата. Ме интересира што е за тебе Христијанството - дали е тоа вера дека постои Бог Кој бара од луѓето да се однесуваат етички и се што следи од тоа, или Христијанството е извршување на некакви црковно пропишани ритуали, свети тајни и вера во одредени догми?
Христијанството е Живот, Литургиска Заедница во Христа, што е еквивалент на Црква.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
Јас верувам во Господ исус Христос и во неговото учење. Затоа те молам немој лажно да ме набедуваш.
Зоте,ти си повеќе по мистериите,едно прашање(важи и за другите Христијани).
Зошто Исус е често пати низ фреските а и другите уметнички дела како филмовите,представен или насликан со дефект во едното око.
Пример:





и.т.н,и.т.н.
Ова е случајност на авторите или пак има некое значење?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Зоте,ти си повеќе по мистериите,едно прашање(важи и за другите Христијани).
Зошто Исус е често пати низ фреските а и другите уметнички дела како филмовите,представен или насликан со дефект во едното око.
Пример:





и.т.н,и.т.н.
Ова е случајност на авторите или пак има некое значење?
Kaжи прво од кои цркви ти се овие сликиве.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А ти што очекуваш кога зараза ќе почне да се шири.
Епа ти како дел од една таква зараза најдобро би требало да знаеш.
Немој да лажеш.
Без гајле, тоа е резервирано специјално за вас, никој не ви го зема.
Бидејќи велиш оти теоретски го познаваш Православието неброј некоја пракса, и сам ќе си одговориш на прашањето.
Литургиите и богослужбите не се во никој случај пракса и искуство, од проста причина што верникот само пасивно ја следи истата, нема индивидуално инволвирање. Верникот нема друг избор освен да ја прифати догмата, нема можност за преиспитување на религиозните догми.
Ај бре, а ти си познавач по се
:bravobe:
Велат ако баба лаже, рог нелаже. Повели ќе дискутираме за конкретните теми, тоа е барем лесно да се види кој има познавање а кој трола, клевети, лаже и плука.
Да, тоа беше еден од ""наj јаките"" аргументи- телемит кажа разобличувањето на телемата не е вистина:pos:
Тоа беше демант, а не аргумент! Бидејќи ти изнесуваш обвинување и клевета, на тебе останува да изнесеш аргументи, докази! Глупите и ретардирани статии од таблоидите се далеку од тоа! Дури и посочив случај во Автралија, каде една веб страна беше тужена и судот одлучи да му исплати на Редот 30 000 долари оштета за сторената клевета, која ти ја копи пастираше. Тоа што посегаш по такви бедни потези, само ја покажува твојата подслост и бедотија.[DOUBLEPOST=1434230918][/DOUBLEPOST]
Интересно, што има во тебе непроменливо? Во што си ист со божественото? Суштината, што си всушност по суштина?
Веќе кажав, на фундаментално, суштинско ниво, креаторот и креацијата се едно исто, нема разлика.
Доста со тоа, вие, кажи што сум те навредил лично јас?
Јас не дискутирам за тебе, туку со тебе. Еве по втор пат те прашувам, дали лагите и клеветите за телемата, јогата, кавбалата, ОТО и слично ти не ги посочи како оправдана "критика", по што следуваше прашање до тебе - како ќе критикуваш нешто за кое е неопходно искуство, кога самиот си признаваш дека никогаш си немал такво искуство.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom