Матура

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Да да,ме мрзеше и за тоа пост да пишам. Според истото се ориентирав и јас, само да немаме ист есеј не дај боже. :D
Абе тоа е за да немаш од исто школо,мислиш ќе му текне на тој дека прочитал ист есеј од,пример,ЈБТ и хемиско :D тие глаата ќе не знаат кај им е...:D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Абе тоа е за да немаш од исто школо,мислиш ќе му текне на тој дека прочитал ист есеј од,пример,ЈБТ и хемиско :D тие глаата ќе не знаат кај им е...:D
Но оценувачот не гледа школо и слично, тој го гледа само кодот и не знае од кој е решаван тестот. Лани имало случај сосема идентични текстови на двајца од различен град и едниот бил оценет со добра оценка,другиот со непризнат есеј. Но сепак се шалев дека ќе имаме исти, јас дури и претерав со зборовите иако е дозволено над 500. :D
 
Член од
20 мај 2015
Мислења
21
Поени од реакции
7
Дечки ајде сеа Англиски помина Македонски :) . Некој писмо, есеј да постира овде примери ако можи :P...
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ги имаш еден куп, само побарај на Гугл. Главно гледај како одат формалните,како неформалните писма.
 
Член од
9 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
123
Oвие се примери како треба да изгледа формално и неформално писмо,а ти си ги пишиш како сакаш,а за есејот мислам дека слободна тема треба да биди.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Па нема везе,мислиш ги мењаат секоја година ?

нон стоп се исти и прашањата и есеите по МК и АНГ,и МК тестот беше од 2007&2012 август.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Нема шанси, секогаш менуваат по нешто. Иста содржина не сум сретнал до сега (сите тестови по англиски ми се изрешени).
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
ама не си ги знаел темите за есеј и писмо,не ? :)

ако ги знаеш за сите претходни,ако моеш пиши ги.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
ама не си ги знаел темите за есеј и писмо,не ? :)

ако ги знаеш за сите претходни,ако моеш пиши ги.
Грешка сум бил,до 2011 ги има темите на самиот лист. Од 2012 на посебно ливче ги давале. Ама како што разбрав секогаш имало различни теми.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
има некој тука од јбт?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ве молам ако може некој што ги има симнато тестовите англиски од претходните години да ми ги прати бидејќи не ми отвара матура.гов. Многу ве молам стварно[DOUBLEPOST=1434142664][/DOUBLEPOST]Дебре луѓе значи стварно ве молам сигурно некој од вас ги има
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Јас есејот Македонски дали имав и 360 збора преку сила,а цел живот на писмена сум мислела есеи и никогаш сум немала проблем со инспирација, дури сум ја молела професорката да прогледа низ прсти на вишокот 100 збора... Ми е гајле, се што требаше , се опфатив. Башка и на крај го пишував,а многу галама имаше, среќа и толку што имам.
А најзезнато прашање според мене тоа од Ж.Чинго со одликите на Исак , а претходно имаше за особини кај Мерсо и според некоја логика у главава особини би било внатрешно,одлики најверојатно надворешни и си пишав јас тоа со коси раменици глупости, затоа што не знаев на каква одлика се мисли.... Ама се на се , очекував потежок тест,а се паднаа глупости и испогрешив од брзање.

А англиски, дали знае конкретно некој да ми каже што треба да учам за писмата ? :D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Јас есејот Македонски дали имав и 360 збора преку сила,а цел живот на писмена сум мислела есеи и никогаш сум немала проблем со инспирација, дури сум ја молела професорката да прогледа низ прсти на вишокот 100 збора... Ми е гајле, се што требаше , се опфатив. Башка и на крај го пишував,а многу галама имаше, среќа и толку што имам.
А најзезнато прашање според мене тоа од Ж.Чинго со одликите на Исак , а претходно имаше за особини кај Мерсо и според некоја логика у главава особини би било внатрешно,одлики најверојатно надворешни и си пишав јас тоа со коси раменици глупости, затоа што не знаев на каква одлика се мисли.... Ама се на се , очекував потежок тест,а се паднаа глупости и испогрешив од брзање.

А англиски, дали знае конкретно некој да ми каже што треба да учам за писмата ? :D
Ништо не се знае, и не верувам дека ќе се пробијат. Инаку 360 збора се тас таман, немаш потреба од грижа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom