Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.080
Поени од реакции
2.040
Ова што го збориш ми е повеќе од рекла казала него што си доживеал,инаку како би знаел во раните фази на Југославија како било?
Баш ме интересира црно на бело некој податок за кредитите на Југославија и нејзината задолженост како причина за распадот.
Југославија се распаднала во војна,поради национализам и неуспешен обид за Југославизација на народите. Има еден куп земји во кој се живеело и сеуште се живее позадолжено и полошо финансиски па сеуште постојат.
Убаво ти било и тоа не ти е реален живот? Не е ни чудо што до тука ни е стигната државата, народ кој убавото не му е реално политичариве да сакаат не можат да најдат. Тоа е реален живот кој го има во одредени делови во светот а го имало и во Југославија,ова сеа е сон али за жал кошмар.
Се е на место,Југославија пред да се распадне имаше долг 20 миљарди долари,а денес сите бивши Ју републики имаат над 100 миљарди евра и ништо не е изградено.Словенците пред распадот имаа поголема плата отколку денес ,доказ колку се отидени напред.Со Ју пасшот можеше да одиш каде сакаш освен прекуокеанските држави денес нашиот е безвреден.Работниците работеа само 8 саати и во раб.време имаа храна,се одржуваа работнички спортски игри итн. а денес работат од јутра до сутра без плата.Тогаш народот немаше право да гласат а денес иако имат право да гласат тое е ГОЛА ВОДА ,се лажираат изборите.
Во тоа време факултетите беа многу квалитетни денес секое село имат факултет,90 посто од тие што завршуваат факултет во Охрид,Струга,Кичево ,Прилеп ,Тетово,Штип се исто како да завршиле 4 оделение во Арачиново
Едино во таа Ју ми недостигаше Македонска репрезентација во сите спортови.[DOUBLEPOST=1434146742][/DOUBLEPOST]
А ова да го додадам: Дедо ми имал дуќан (бакалница) пред војната 1941, за време на војната, и по војната. И му дошле од државата и „во името на народот“ му го одзеле и го направиле државен. Од јад, ќе умрел. Е тој период, кога се одземало (дрпало, крадело..) имало раст... се создавале нови државни вредности. Ама кога веќе немало што да се одзема, немало ни раст.
А ова да го додадам: Дедо ми имал дуќан (бакалница) пред војната 1941, за време на војната, и по војната. И му дошле од државата и „во името на народот“ му го одзеле и го направиле државен. Од јад, ќе умрел. Е тој период, кога се одземало (дрпало, крадело..) имало раст... се создавале нови државни вредности. Ама кога веќе немало што да се одзема, немало ни раст.[/quote]

Дали ти кажале дека во тоа време да си бил бакалџија требало да си соработник со окупаторите, со шајкачите и татарите,а секако да имаш и слики од Цар Борис или Караџорџевиќ
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Од арно никој не бега. Саглам дом и фамилија не се растура! Така бидна и со СФРЈ. Бог да ја прости!
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Грците очигледно немале "големата среќа" да бидат комунистичка држава.
Колку ли повеќе развиени би биле сега? Па Западна Европа? Турција?
Колку подобро би живееле тогаш?
Ех, можат само да завидуваат на Југославија и сите други таканаречени "комунистички" држави во Европа.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
не бе сега е поарно ти само уживај :icon_lol:
За разлика од СФРЈ, уживам. Имам повеќе слобода, имам поголема можност да заработам. Во СФРЈ не можеше да се регистрира приватен бизнис освен занаетчиски дуќан. Нешто малку почна во времето на Анте Марковиќ ама сето тоа беше многу матно. А ако сакаш и чекаш место со „клати врата-земи плата“, е батка, умре тоа време. Во приватна компанија како вработен ќе мораш да си ја заработиш платата.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
За разлика од СФРЈ, уживам. Имам повеќе слобода, имам поголема можност да заработам. Во СФРЈ не можеше да се регистрира приватен бизнис освен занаетчиски дуќан. Нешто малку почна во времето на Анте Марковиќ ама сето тоа беше многу матно. А ако сакаш и чекаш место со „клати врата-земи плата“, е батка, умре тоа време. Во приватна компанија како вработен ќе мораш да си ја заработиш платата.
Hahahahaaa...Bajkeru dali si svesen deneshnava administracija kolku ima takvi koj zimaat plata a nitu klatat vrata?
Veruvam deka vo vremeto na SFRJ si nemal shansi da uzhivash posho si bil mal :motorce: za takvi raboti i otvaranje na biznis......
Togash vo SFRJ toj shto rabotel imal zasluzhena plata i platen odmor +K15 da ne zaboravime!!!
Dodeka denes se ubivash od rabota a neznaesh koga i kolku ke dobiesh lichen dohod-(plata):motorce:
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
За разлика од СФРЈ, уживам.
Ах бре Додевски, какво е тоа уживање со кликање по реклами за 0,02 долари од клик?

Инаку, последниве месец дена тестирам една платформа која за да почнеш да заработуваш, воопшто не мораш да инвестираш. Влегуваш, се зачленуваш, нормално потребно е да имаш акаунт кај некоја интернет банка како PayPall, Payza, Solid Trust Pay... и почнуваш да кликаш на 10 линка во 24 саати. После првото искликување на овие 10 линка се квалификуваш за кликање на кеш-линкови кои дневно можат да донесат и од 0,2$ со тоа што во тек на 24 саати знаат да се појавуваат и почесто па поради тоа за да ги искористам максимално јас влегувам по два пати на ден, еднаш претпладне и еднаш навечер после 22:00. Инаку останатото си е исто како и кај други вакви сајтови со тоа што цената на еден пакет е исто, околу 50$, но овде профитот е помал, изнесува само 10% и е многу побрз, доаѓа за 45 дена! Исто така, овој бизнис е повеќе ориентиран кон работа со реферали па така она што вашите реферали го заработуваат од кеш-линковите го имате и вие во износ од 100%! Не сум успеал сеуште да дојдам до сознание колкав е профитот од профит-шерингот и пакетите на рефералите и дали го има, но знам дека следува и до тоа добар профит. Ако сте заинтересирани, можете да се зачлените ОВДЕ НА ОВОЈ ЛИНК
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Ах бре Додевски, какво е тоа уживање со кликање по реклами за 0,02 долари од клик?
Не баш „информатичар“ т.е. најчесто некое дете кое се запишало на Информатика а не го завршило факултетот дали поради тоа што сметало дека е препаметно и научило се на интернет или сака повеќе да си игра игри или нашло работа додека било на факс и учењто на предмети кои му се ирелеванти со тоа што го работи му изгледа губење време. Се поставува овде и прашањето на квалитетот на информатичкото образование во МК. Како и да е...знам јас само дестина луѓе (а не се дружам многу во тие кругови) што си фриленсаат од дома за странски фирми нешто програмерство и сите си земаат под 1000 еврејчиња месечно. Ми тупеа сега за хонорари како ќе пријавуваат дали може некои и воопшто да ги пријават зошто се во некоја административна дупка парите. А тие што кликаат за 1-2 центи се во главно дечиња со основно или средно без никакво образование. ДО таму е стигната работа што деца акоунти или козметикс од своите игри си продаваат и змеаа за некој ситен џепарац т.е. плата на една чистачка. Дури и комшиката од каршија нашла некоја сајт и како вредна домачица готви слика и дава рецепти се за една плата...Неверојатно е што може да најдеш на нет и како може со мизерни квалификации и крајно несериозна работа да собереш барем еден минималец ако не и многу повеќе. И тоа се во Македонија за која многу фирми не ја ставаат на листа на услуги и неможе да се заработува преку нет.
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
За разлика од СФРЈ, уживам. Имам повеќе слобода, имам поголема можност да заработам. Во СФРЈ не можеше да се регистрира приватен бизнис освен занаетчиски дуќан. Нешто малку почна во времето на Анте Марковиќ ама сето тоа беше многу матно. А ако сакаш и чекаш место со „клати врата-земи плата“, е батка, умре тоа време. Во приватна компанија како вработен ќе мораш да си ја заработиш платата.
ЦЦЦЦЦЦЦЦ. Не знам што се случува со вас бе луѓе. Стварно не ми е јасно како сте се уште убедени дека овој систем е подобар? Викаш дека сега имаш поголема можност за заработка,така? Епа нормално Мандрак,секој ќе има можност за поголема заработка ако има во банка едно 50 000 евра па да си започне со приватен бизнис. Ама луѓево на денешницава немаат ни 2 денари заштедено,така да ... Истотака, викаш дека во приватна компанија како вработен ќе мораш да си ја заработиш платата. А за каква ПЛАТА правиме муабет ? Велешката е 10 - 12 000 денари.Некаде и помалку.А и во другите градови не е нешто за фалење работава. Тато со југословенската плата заштедил и за куќа и за кола и за одмори се имало и како крал живеел.Се тепале кој да плати кога идела сметката во кафана.Сега за леб се нема бе човече. Луѓево од стресови изумреа пошто немаат ни сметките да си ги платат.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.080
Поени од реакции
2.040
ЦЦЦЦЦЦЦЦ. Не знам што се случува со вас бе луѓе. Стварно не ми е јасно како сте се уште убедени дека овој систем е подобар? Викаш дека сега имаш поголема можност за заработка,така? Епа нормално Мандрак,секој ќе има можност за поголема заработка ако има во банка едно 50 000 евра па да си започне со приватен бизнис. Ама луѓево на денешницава немаат ни 2 денари заштедено,така да ... Истотака, викаш дека во приватна компанија како вработен ќе мораш да си ја заработиш платата. А за каква ПЛАТА правиме муабет ? Велешката е 10 - 12 000 денари.Некаде и помалку.А и во другите градови не е нешто за фалење работава. Тато со југословенската плата заштедил и за куќа и за кола и за одмори се имало и како крал живеел.Се тепале кој да плати кога идела сметката во кафана.Сега за леб се нема бе човече. Луѓево од стресови изумреа пошто немаат ни сметките да си ги платат.
10-12000 треба да добиваат тие што се под бирото а не да работиш 30 дена за тие пари.Оваа влада ја врати Мак 40 год назад во сите свери на животот.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
10-12000 треба да добиваат тие што се под бирото а не да работиш 30 дена за тие пари.Оваа влада ја врати Мак 40 год назад во сите свери на животот.
Greshish ohrid66... ovaa vladeacka garnitura ja vrati makedonija najmalku 100 godini nanazad,pred 40 god se ziveeshe mnogu podobro vo site sveri odkolku denes, imashe pari za se shto ke zamislish.................
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.080
Поени од реакции
2.040
Greshish ohrid66... ovaa vladeacka garnitura ja vrati makedonija najmalku 100 godini nanazad,pred 40 god se ziveeshe mnogu podobro vo site sveri odkolku denes, imashe pari za se shto ke zamislish.................
Геро знам дека си добар прогнозер ,што мислиш уште колку денови му остануваат на Пастирот?
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Геро знам дека си добар прогнозер ,што мислиш уште колку денови му остануваат на Пастирот?
Баш ме интересира што ќе ти се десеше ова прашање да го поставеше во времето на Тито :D
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Ах бре Додевски, какво е тоа уживање со кликање по реклами за 0,02 долари од клик?
Не ми е тоа единствен бизнис во животов. Имам и други приходи. Ова ми е уновчено слободно време од околу 5 минути дневно кое ми носи 10 и 20% профит од инвестицијата за време во кое ниту една банка не би ми дала толкава камата кога парите би ги штедел. Кликањето е квалификација за учество во поделбата на профитот на компанијата, арно ама не треба да си само информатички писмен туку малку од малку треба да ги познаваш и финансиските текови за да сфатиш како се создава профитот, Да бевме сега во СФРЈ за вакво нешто ќе сонувавме само![DOUBLEPOST=1434233117][/DOUBLEPOST]
Не баш „информатичар“ т.е. најчесто некое дете кое се запишало на Информатика а не го завршило факултетот дали поради тоа што сметало дека е препаметно и научило се на интернет или сака повеќе да си игра игри или нашло работа додека било на факс и учењто на предмети кои му се ирелеванти со тоа што го работи му изгледа губење време. Се поставува овде и прашањето на квалитетот на информатичкото образование во МК. Како и да е...знам јас само дестина луѓе (а не се дружам многу во тие кругови) што си фриленсаат од дома за странски фирми нешто програмерство и сите си земаат под 1000 еврејчиња месечно. Ми тупеа сега за хонорари како ќе пријавуваат дали може некои и воопшто да ги пријават зошто се во некоја административна дупка парите. А тие што кликаат за 1-2 центи се во главно дечиња со основно или средно без никакво образование. ДО таму е стигната работа што деца акоунти или козметикс од своите игри си продаваат и змеаа за некој ситен џепарац т.е. плата на една чистачка. Дури и комшиката од каршија нашла некоја сајт и како вредна домачица готви слика и дава рецепти се за една плата...Неверојатно е што може да најдеш на нет и како може со мизерни квалификации и крајно несериозна работа да собереш барем еден минималец ако не и многу повеќе. И тоа се во Македонија за која многу фирми не ја ставаат на листа на услуги и неможе да се заработува преку нет.
Кога човек вакви умови чита, ќе се запраша дали некогаш воопшто се обиделе да го употребат макар интернетот за неговата основна функција поради која најголемиот дел корисници го употребуваат - информирањето.
Ако некогаш воопшто си прочитал за начините на кои може да се заработи на нет, тогаш нема да помислиш да пишуваш вака. Денес постојат многу начни на кои може користејки го интернетот како комуникациско средство да се заработи, достапни за луѓе со различни можности. Значи, не е само фриленсањето или популарно нареченото кликање за пари кое всушност не носи голема добивка доколку не се инвестира во краткорочни акции кои носат профит, туку постојат и разни маркетиншки активности за кои се плаќа, како и тргување на меѓународните берзи со валути, валутни парови, разни стоки, благородни метали и берзански индекси. Арно ама, кога им робуваш на стереотипите од СФРЈ, толку можеш да видиш, не повеќе од тоа![DOUBLEPOST=1434233545][/DOUBLEPOST]СФР...кога муабетиме за комуникациите, се сеќавам дека за најобична рачна радиостаница од типот на токи-воки која работеше на "CB" опсегот мораше да се обезбеди торба документи, меѓу другото и уверение дека не си осудуван како и мислење од МВР(тогашно СВР) дека си подобен да користиш радио-уред, се е повеќе од јасно каква држава беше тоа. Некои се жалат дека сегашнава влада била „режим“, ама не им е јасно каков режим во вистински смисол на зборот беше СФРЈ која толку ја воздигнуваат на ниво небаре е древниот Вавилон :)
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.190
Поени од реакции
8.391
Не ми е тоа единствен бизнис во животов. Имам и други приходи. Ова ми е уновчено слободно време од околу 5 минути дневно кое ми носи 10 и 20% профит од инвестицијата за време во кое ниту една банка не би ми дала толкава камата кога парите би ги штедел. Кликањето е квалификација за учество во поделбата на профитот на компанијата, арно ама не треба да си само информатички писмен туку малку од малку треба да ги познаваш и финансиските текови за да сфатиш како се создава профитот, Да бевме сега во СФРЈ за вакво нешто ќе сонувавме само!
Така е, за да се заебаваш со кликање реклами за 0,2 долара треба next to Ворен Бафет генијалец да бидеш. Ова со кликањево по реклами го работат неколку средношколци што ги познавам, ќарот е појачан џепарац за викенди (~3000 ден. месечно).

Да ти беше тебе толку јако и да беше толку јак бизнисмен, ич немаше со глупости како кликање реклами да се замараш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom