Прашања до Атеистите II

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.213
Поени од реакции
16.711
Тоа едноставно не е можно.
Атеист не може да биде кум на венчавка, може само да биде прв сведок при склучување на граѓански брак.
Значи, институцијата кум, постои само при венчавка, а не при склучување на граѓански брак.

Тоа што луѓето обавезно го употребуваат изразот кум за првиот сведок, тоа е сосема друга работа.

Инаку првиот сведок, може да биде (и најчесто е) и кум (секако доколку има венчавка).

Тој што е кум на децата, не мора да е и истиот кум при венчавањето (но најчесто е)
Секој кој е крштеван и уредно поседува документ како доказ за своето крштавање, може да биде кум при венчавка во црква, дури и да е атеист. Доволно е само да ги обави ритуалите на венчавката, а никој не го прашува ниту е посебно заинтересиран за неговата вистинска религиозна определба. Освен ако не се водиш според тоа дека крштавањето во некоја од црквите на МПЦ по автоматизам го прави човека православен.

Дали ова е правилно или не, не знам, веројатно не е, но има еден куп луѓе, атеисти по убедување кои се кумови во црква.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Тоа едноставно не е можно.
Атеист не може да биде кум на венчавка, може само да биде прв сведок при склучување на граѓански брак.
Значи, институцијата кум, постои само при венчавка, а не при склучување на граѓански брак.

Тоа што луѓето обавезно го употребуваат изразот кум за првиот сведок, тоа е сосема друга работа.

Инаку првиот сведок, може да биде (и најчесто е) и кум (секако доколку има венчавка).

Тој што е кум на децата, не мора да е и истиот кум при венчавањето (но најчесто е)
Неможе атеист да биде кум од морални или технички причини?
Сите сме крстени или сме правеле сунет (барем поголемиот дел од нас), и со тоа имаме право да бидеме кумови старосватови и остала родбина.
А од морален гледан аспект не гледам проблем бидејки тоа не докажува дали веруваш во нешто или не!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.281
Секој кој е крштеван и уредно поседува документ како доказ за своето крштавање, може да биде кум при венчавка во црква, дури и да е атеист. Доволно е само да ги обави ритуалите на венчавката, а никој не го прашува ниту е посебно заинтересиран за неговата вистинска религиозна определба. Освен ако не се водиш според тоа дека крштавањето во некоја од црквите на МПЦ по автоматизам го прави човека православен.

Дали ова е правилно или не, не знам, веројатно не е, но има еден куп луѓе, атеисти по убедување кои се кумови во црква.
Во ред ова, точно ти е. Јас земав начелно дека атеистот не е крштеван. (иако многумина биле крстени како мали)
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Во ред ова, точно ти е. Јас земав начелно дека атеистот не е крштеван. (иако многумина биле крстени како мали)
Има многу атеисти крстени (пример јас)...Али тоа е направено несвесно, без наше знаење...А и да е со наше знаење, јас можам да направам и сунет и да се обрежам и да давам курбан на пагански богови, али тоа не ме прави верник :)
Сепак атеист е човек кој што не верува во религија и нешто надприродно, а не човек кој што нема морал и не почитува традиција!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.281
Сепак атеист е човек кој што не верува во религија и нешто надприродно, а не човек кој што нема морал и не почитува традиција!
Во ред, јас пак ќе напоменам дека при моето излагање, начелно земав дека атеист не е крстен, што во пракса не е така. Моето излагање се однесува само на некрстените атеисти.
Не гледам каде имплицирам дека атеистите се без морал.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Во ред, јас пак ќе напоменам дека при моето излагање, начелно земав дека атеист не е крстен, што во пракса не е така. Моето излагање се однесува само на некрстените атеисти.
Не гледам каде имплицирам дека атеистите се без морал.
Те разбирам што сакаш да кажеш. Меѓутоа 90% од атеистите или се крстени или правеле некои други обреди предходно (несвесно). Само таа теза ти ја побивам дека не е по дифолт некрстен ако е атеист :) :) :) Нешто слично е и со агностиците!
Иначе прашањата за моралот не ги постави ти, се извинувам ако ме разбра погрешно. Тоа беше наменето за постовите предходно, пошто имаше некој бош муабет дека атеистите немаат морал :):noze::smirce:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.281
Само таа теза ти ја побивам дека не е по дифолт некрстен ако е атеист
Не ми е теза. Во мојот одговор тоа го поставив како параметар по кој ќе одговарам.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Не ми е теза. Во мојот одговор тоа го поставив како параметар по кој ќе одговарам.
Неможеш нешто такво да земеш како параметар пошто воопшто не држи вода!
Атеист не е припадник на одредена група со одредено верување кое ти го наметнуваат од мал, туку атеист е припадник на група која не верува во такви нешта и по свои убедувања.
Зошто не го земеш ова како параметар???
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.281
Во ред е. Мислам дека се разбравме.
Атеист може да биде кум на венчавка. Но, мора да биде крстен (исто како и тие кои се венчаваат).
Додека при склучување на граѓански брак, кум не ни постои. Постои само прв и втор сведок.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Хаха и што сеа кога бевте комунистичка држава немавте ли кумови? :)
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Атеисти, абе Исус да не бил атеист.
Зошто рекол:
„Од пепел сме створени и во пепел ќе се претвориме“
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Да ама Исус и си зборел со самиот себе на "the other side" :P
Значи не го знаеш одговорот на прашањето за пепелот.
Не се плашете од „замки“ толку многу,мајке му, ако имате аргументи од што се плашите да дадете одговор.Нели вие атеистите сте полни со аргументи и можете во секој момент да ги заебавате религиозните.Или Дарвин ве излажа дека сте мајмуни па затоа не давате одговор, се плашите да не си ја зачувате лозата....хе хе
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Значи не го знаеш одговорот на прашањето за пепелот.
Не се плашете од „замки“ толку многу,мајке му, ако имате аргументи од што се плашите да дадете одговор.Нели вие атеистите сте полни со аргументи и можете во секој момент да ги заебавате религиозните.Или Дарвин ве излажа дека сте мајмуни па затоа не давате одговор, се плашите да не си ја зачувате лозата....хе хе
Одговорив како што го разбрав прашањето.
Ти извади цитат од Исус јас извадив цитат од Исус.
Каде ке оди дискусијата ако само вадиме цитати без да наведеме образложение за истите.
Дај појаснување на прашањето за друг одговор.
ПС. Коментарот тие малце... поише контрадикторен. Генерално земено се плашиш од нешто што не го знаеш или рабираш. Така да соодветно на твојот пост е јасно дека се плашиме бидејки Дарвин нели не излажал. Колку може МАЈМУН сепак да разбира нешто, дај помогни малце...отворисе конечно.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Одговорив како што го разбрав прашањето.
Ти извади цитат од Исус јас извадив цитат од Исус.
Каде ке оди дискусијата ако само вадиме цитати без да наведеме образложение за истите.
Дај појаснување на прашањето за друг одговор.
ПС. Коментарот тие малце... поише контрадикторен. Генерално земено се плашиш од нешто што не го знаеш или рабираш. Така да соодветно на твојот пост е јасно дека се плашиме бидејки Дарвин нели не излажал. Колку може МАЈМУН сепак да разбира нешто, дај помогни малце...отворисе конечно.
Лордче, абе прашањето е просто, еве го пак...
Дали Исус бил атеист? Пепелта е за вас атеистите, за нас религиозните има вечен живот.
И Чита ќе го разбереше...хе хе

Твојот цитат е за никаде,и Баба Ванѓа вели дека човекот ќе научи да комуницира со Бог 4.500 г.Е сега, некој порано некој покасно. Мајмуните нема никогаш да научат.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom