Прашање за Христијанството III

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кој аргументи ги наведе? Приказната за двете чичиња кои патуваат низ различини пејазижи и еден на друг не си веруваат за тоа што виделе?
Аргумент е логичка конструкција, дефинирана од очигледноста на изјавата. На пример мојот став дека верувањето не е е знаење, не е факт, бидејќи не се базира на објективни заклочоци и сознанија. Или мојот став дека неможеш да имаш сознанија за нешто за кое е неопходно искуство и практична инволвираност, дека неможеш истото да го негираш, промовираш или оценуваш.
Што се однесува до приказната, таа приказна е метафора чија поента е дека една состојба може да биде перцепирана од различни перспективи. Ограниченоста да се разбере, доведува до твојов случај, каде тие различни перцепции се прогласуваат за погрешни, за лажни, за невистинити и покрај тоа што отсликуваат иста ситуација, иста "вистина".
Овие примери, каде неможеш да разграничиш алегорија од аргумент, совршено го оталикуваат твојот интелектуален капацитет.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Аргумент е логичка конструкција, дефинирана од очигледноста на изјавата.
Верата не е логичка категорија, туку надлогичка и надразумна. Да беше логичка, досегашните философи ќе ни понудеа барем една конечна вистина, макар и философска.[DOUBLEPOST=1433368964][/DOUBLEPOST]
На пример мојот став дека верувањето не е е знаење, не е факт, бидејќи не се базира на објективни заклочоци и сознанија.
Твоајот став е само твој став, не мора да е точен, уште помалку да е вистинит.
Верувањето и тоа како е знење, оти во мојата вероисповест, верувањето најчесто му претходи на знаењето.
„Објективните„ заклучоци и сознанија се својствени за „објектите„: човекот е субјективно битите, склоно кон грешки и желба за високоумие, кое редовно завршува во самоизмама.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Да: модерната медицина со сета своја немоќ се впушта и во фаќање за сламка...
Која црна немоќ бре греото една? Таа иста "немоќ" за само еден век го удвои човечкиот просечен животен век од 30 на 70! Ако медицината е немпќна, зошто одиш на лекар кога ќе се разболиш? Зошто користиш здравствена заштита?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Или мојот став дека неможеш да имаш сознанија за нешто за кое е неопходно искуство и практична инволвираност, дека неможеш истото да го негираш, промовираш или оценуваш.
.
Твојот став (пак...) е само твој став.

Стекувањето искуствата е тежнеењето од субјектите кои сметаат дека само искуството нуди точно и/или вистинито сознание.

На верата не и‘ требаат само искутва, оти верните веруваат „на збор„ и на туѓи, пред се‘, лоши и погрешни иксуства, како и на оние правилните и вистинските.

Ако секој субјект почне да осознава само искуствено, и денес ќе бевме во каментото доба...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Верата не е логичка категорија, туку надлогичка и надразумна. Да беше логичка, досегашните философи ќе ни понудеа барем една конечна вистина, макар и философска.
Однапред одлучуваш што може а што неможе да биде вистина, и потоа тврдиш дека никој не ја кажува вистината, бидејќи кажаното не ти одговара на твоето верување.
„Објективните„ заклучоци и сознанија се својствени за „објектите„: човекот е субјективно битите,
:pos::pos::pos::pos:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што се однесува до приказната, таа приказна е метафора чија поента е дека една состојба може да биде перцепирана од различни перспективи. Ограниченоста да се разбере, доведува до твојов случај, каде тие различни перцепции се прогласуваат за погрешни, за лажни, за невистинити и покрај тоа што отсликуваат иста ситуација, иста "вистина".
Овие примери, каде неможеш да разграничиш алегорија од аргумент, совршено го оталикуваат твојот интелектуален капацитет.
Ај напни го својот (верајатно, мнооогу висок) интелектуален капацитет и напиши една вистина...
Вечноста е пред тебе, а јас сум трпелив и ќе чекам да прочитам која е вистината.[DOUBLEPOST=1433369398][/DOUBLEPOST]
Која црна немоќ бре греото една? Таа иста "немоќ" за само еден век го удвои човечкиот просечен животен век од 30 на 70!
Греото, човековиот живот не е продолжен ради медицината...Исто како што не беше скратен заради немањето струја и „Интернет„ во Средниот век.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Твојот став (пак...) е само твој став.

Стекувањето искуствата е тежнеењето од субјектите кои сметаат дека само искуството нуди точно и/или вистинито сознание.

На верата не и‘ требаат само искутва, оти верните веруваат „на збор„ и на туѓи, пред се‘, лоши и погрешни иксуства, како и на оние правилните и вистинските.

Ако секој субјект почне да осознава само искуствено, и денес ќе бевме во каментото доба...
Така е. На пример за да знаеш што е секс, не ти треба искуство, потребно е само верување што е сексот. Ако некој дознае што е секс преку искуство а не преку верување во нечие тврдење за тоа што е истиот, тогаш тој е во камено доба.[DOUBLEPOST=1433369464][/DOUBLEPOST]
Греото, човековиот живот не е продолжен ради медицината...Исто како што не беше скратен заради немањето струја и „Интернет„ во Сердниот век.
Не бе ич не е.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако медицината е немпќна, зошто одиш на лекар кога ќе се разболиш? Зошто користиш здравствена заштита?
Затоа што дарот за лечење е од Бога даден, а не од медицината и затоа што сме смртни, а Бог и за тоа води сметка, греотоооо...ете затоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Затоа што дарот за лечење е од Бога даден, а не од медицината и затоа што сме смртни, а Бог и за тоа води сметка, греотоооо...ете затоа.
Дарот за лечење?! И баба Рада има дар да лечи, и оџата од битола имал дар да лечи, ама ни едниот ни другиот не се дел од медицината и науката! Зошто користиш медицински услуги кога нели според тебе медицината е немоќна?!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дарот за лечење?! И баба Рада има дар да лечи, и оџата од битола имал дар да лечи, ама ни едниот ни другиот не се дел од медицината и науката!
Сам на себе га убијал...

Токму тие се живи докази дека медицината не е „виша сила„ која создава доктори, туку дека дарот за лечење им е даден по друг основ.[DOUBLEPOST=1433370024][/DOUBLEPOST]
Зошто користиш медицински услуги кога нели според тебе медицината е немоќна?!
Медицината токму за тоа постои: да ја лечи распадливата и кон смрт склона човекова природа, а не за да си постои ради самата себе..Ц,ц,ц...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Сам на себе га убијал...

Токму тие се живи докази дека медицината не е „виша сила„ која создава доктори, туку дека дарот за лечење им е даден по друг основ.
Даден им е ним толку колку тебе што ти е даден разум.[DOUBLEPOST=1433370302][/DOUBLEPOST]
Медицината токму за тоа постои: да ја лечи распадливата и кон смрт склона човекова природа, а не за да си постои ради самата себе..Ц,ц,ц...
Абе ај?! Стварно? А јас мислев дека постои за да се фаќа за сламки како што е јогата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Даден им е ним толкму колку тебе што ти е даден разум.
И јас истово го велам за тебе: по што си ти повеќе во право до мене?
Имаш „став„ дека си во право, така?...[DOUBLEPOST=1433370394][/DOUBLEPOST]
Абе ај?! Стварно? А јас мислев дека постои за да се фаќа за сламки како што е јогата.
Јогата и медицината имаат заедничко колку што имаат заедничко лагата и вистината.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И јас истово го велам за тебе: по што си ти повеќе во право до мене?

Имаш „став„ дека си во право, така?...
Шириш лаги и глупости за метода која не ја познаваш и немаш искуство во истата. Метода која јас ја практикувам и изучувам, метода за која имам и практично и теориско познавање.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Шириш лаги и глупости за метода која не ја познаваш и немаш искуство во истата. .
Ич не се секирај: искуства имаат други кои се откажале од јогата и тие се појќе од доволни.[DOUBLEPOST=1433370619][/DOUBLEPOST]
Метода која јас ја практикувам и изучувам, метода за која имам и практично и теориско познавање.
И јас го велам истово за мојата вера...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Јогата и медицината имаат заедничко колку што имаат заедничко лагата и вистината.
Кога сме кај лагата и вистината, еве нешто за твоите лаги. Примери каде јогата се користи во медицината:
http://directory.soldotnachamber.com/list/member/the-center-for-practical-medicine-yoga-den-3768
http://www.barnesandnoble.com/w/yoga-as-medicine-timothy-mccall/1103672358?ean=9780553384062
http://www.drmccall.com/reviews.html[DOUBLEPOST=1433370981][/DOUBLEPOST]
Ич не се секирај: искуства имаат други кои се откажале од јогата и тие се појќе од доволни.
Лажеш. Подли и глупи лаги за наводни индивидуи што се откажале, небаре станува збор за дрога или алкохол! Провидна и бедна кампања на лаги и клевети!
И јас го велам истово за мојата вера...
Верата нема ништо со искуството. Ти можеш да веруваш дека јогата е се и сешто, јас не верувам, јас ја практикувам. Јас знам што е таа, немам потреба да верувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom