Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 мај 2015
Мислења
16
Поени од реакции
18
Aпсолутно не е точно.....на дечко ми, ги примија документите од чичко ( прв братучед на татко му ) поткрепено со плус документ од БКК......моментално сменет му е стаутсот што апсолутно не е гаранција дека ќе добие происход. Али моето искуство, кажува дека секако примаат за примање во ДАБЧ
Кога ги примиле? Јас во Февруари кога поддавав во ДАБЧ, пред мене имаше една девојка од источна Македонија што 15 мин се расправаше на шалтер, пробуваше со документи од чичко и (брат на татко и) кој имал бугарски пасош и бил во Австрија да поддаде и не и даваа бројче, таа ја викаат сребрена лоза, и во тој момент неважеше....
И рекоа, дај документи од златна лоза - татко мајка, баба дедо, прадедо прабаба... итн , чичко,вујна,стрико,братучед, брат/сестра .... не им даваа бројче, само 2 недели рок да достават документи во ДАБЧ за потекло.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Кога ги примиле? Јас во Февруари кога поддавав во ДАБЧ, пред мене имаше една девојка од источна Македонија што 15 мин се расправаше на шалтер, пробуваше со документи од чичко и (брат на татко и) кој имал бугарски пасош и бил во Австрија да поддаде и не и даваа бројче, таа ја викаат сребрена лоза, и во тој момент неважеше....
И рекоа, дај документи од златна лоза - татко мајка, баба дедо, прадедо прабаба... итн , чичко,вујна,стрико,братучед, брат/сестра .... не им даваа бројче, само 2 недели рок да достават документи во ДАБЧ за потекло.
kumot moj podnese pred nedela dena i isto go ne mu gi zedoja so brat sto ima pasos zatoa sum siguren deka ne primaat a so soptugata podnesovme mart nea ne i gi zedoja mu rekoja za dve nedeli da podnesi od prava linija
jas imav od dedo pa mi gi zedoja
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Кога ги примиле? Јас во Февруари кога поддавав во ДАБЧ, пред мене имаше една девојка од источна Македонија што 15 мин се расправаше на шалтер, пробуваше со документи од чичко и (брат на татко и) кој имал бугарски пасош и бил во Австрија да поддаде и не и даваа бројче, таа ја викаат сребрена лоза, и во тој момент неважеше....
И рекоа, дај документи од златна лоза - татко мајка, баба дедо, прадедо прабаба... итн , чичко,вујна,стрико,братучед, брат/сестра .... не им даваа бројче, само 2 недели рок да достават документи во ДАБЧ за потекло.

Okolu sredina/kraj na fevruari ni se predadeni dokumentite. Prvo bevme prekrateni zosto na vreme ne odnesovme vo septemvri i posle so povtorno predavanje, bea prifateni.
 

GoranX

Евреин
Член од
16 септември 2011
Мислења
66
Поени од реакции
9
Oд втoр брaтучед пo мaјкa кaкo се сметa? Дaли дa oднесaм тaкви дoкументи сегa?
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Мене бројот ми е од 2013,вратена сум на дополнителна проверка лани во септември. Бидејќи неможам да најдам никакви документи во декември доставив само пасош и извод од брат ми(ниту тој нема документ). Денеска гледам бројот ми е вратен во задолжителна постапка.. Многу не сум во тек а и немам време да читам назад во форумот може ли некој да ми каже дали тоа значи дека сигурно ке добијам државјанство или можеби повторно ќе ме вратат или прекратат?
Дечко ми исто така однесе од брат. Беше вратен во процедура, пред месец ипол молбата му ја одобрија, сега чека потпис од Вицепрезидента. Кога носеше документи, еден дечко зеде државјанство исто така со документи од брат. Мое мислење е дека одобруваат на тој начин. Сепак, секој со својата среќа...
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Дечко ми исто така однесе од брат. Беше вратен во процедура, пред месец ипол молбата му ја одобрија, сега чека потпис од Вицепрезидента. Кога носеше документи, еден дечко зеде државјанство исто така со документи од брат. Мое мислење е дека одобруваат на тој начин. Сепак, секој со својата среќа...
Точно така.Во министерството за правда ги примаат документите од брат,сестра,братучеди за тие што се вратени на дополнителна,а на почеток на процедурата т.е. во ДАБЧ сеуште не.Ако убаво ги разгледате броевите од 2012 кои се прекратени кај некои броеви измеѓу сеуште стои сатус дополнителна и не се прекратени.Многу веројатно е тука да се доставени такви документи.Мое мислење е дека промените на законот ќе бидат во тој правец.Јас го зедов пасошот но мојата сопруга нема отпочнато процедура,но има брат кој има бугарско државјанство.Така да и јас ги чекам измените на законот.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.809
Поени од реакции
4.280
Дечки најдов дома од дедоми 2 документи едниот е осигурителна книжка бугарска а другото е свидетелство за свето крштение (православна црква во н.р македонија пишува) може да ми помогнат овие 2 документи за да аплицирам за пасош ???

Фала
 
Член од
22 мај 2015
Мислења
16
Поени од реакции
18
Точно така.Во министерството за правда ги примаат документите од брат,сестра,братучеди за тие што се вратени на дополнителна,а на почеток на процедурата т.е. во ДАБЧ сеуште не.Ако убаво ги разгледате броевите од 2012 кои се прекратени кај некои броеви измеѓу сеуште стои сатус дополнителна и не се прекратени.Многу веројатно е тука да се доставени такви документи.Мое мислење е дека промените на законот ќе бидат во тој правец.Јас го зедов пасошот но мојата сопруга нема отпочнато процедура,но има брат кој има бугарско државјанство.Така да и јас ги чекам измените на законот.

Шо викаат бугарите тукнататака те сватив до негде нешто, али да... муабетот ми е за на почеток за поддавање зборев, и случајот што го наведов од Февруари 2015та беше за прво поддавање во ДАБЧ, и ова мислење го имам утврдено + со тоа што слушав бугарите што зборувааат надвор, луге имаше доста и со разговорите што ги слушав потврдија истото што се деси со девојката внатре и службеникот како што и кажа на шалтер во ДАБЧ, а со предходните случаеви кој се за дополнителна проверка не сум запознат, можда за тие случаеви поминуваат такви документи, поздрав.[DOUBLEPOST=1432815954][/DOUBLEPOST]
Do site pametnjakovci koi sto ste vraboteni vo DABC i MVR vo BG, i sto gi znaete i vo son da ve skornat mozete da odgovorite do kade se stasani i koi zakoni se glasaat. E sea prasanjeto mi e: neli glasese zakonot deka dokolku roditel ima moze i deteto avtomacki da dobie drzavjanstvo ili pa drugiot nacin bese samo so dopolnitelni dokumenti: krstenici, svidetelstva, voeni kniski itn. Mozese samo da dobiesh drzavjanstvo ili proishod,. E sega GLAVNOTO sto site serete i plukate nekoj ako kaze deka i ako ne e izglasan zakonot sepak e olesnata procedurata da moze od brat na brat i od prv bratuced na bratuced, licno poznavam najmalku 4 primeri koi veke zele drzavjanstva na tie nacini, sega ne mi e jasno dali tajno go izglasaa pa od vas ekspertite tajno go krijat jas pojma nemam ! Pozz i gledajte si go patot a ne samo da plukate ako nekoj si go kaze svoeto mislenje bidejki vie ste eksperti i seznajkovci!!!

Oд разговориве кој се водат тука логички по мое мислење лека полека сваќаме дека случаите кој се вратени на дополнителна проверка од пред 2 минимум години да земеме пример 2013 врват со документи однесени и од сребрена лоза....
За новите поддавања директно во ДАБЧ со такви документи не ти даваат бројче и немаш ПРОЦЕДУРА!
Еве лично јас сум пример што сакате да ви кажам, мајка ми е родена во Бугарија, доставив македонски извод на кој пишува дека е родена во Бугарија, не добив бројче затоа што документот не бил бугарски , и не пишува националност бугарска, е сега... ти даваат ливче 2 недели рок да си најдеш да си доставиш БУГАРСКИ ДОКУМЕНТ ако немаш ЧАО! Јас извадив за
мајка ми бугарско удостоверение од општината кај што беше родена, тој документ е прифатен и дадено ми е бројче да следам на ДАБЧ страната.
МАЈКА - читај поимов!!!! А не ми кажувате чичковци вујковци братучеди....
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Шо викаат бугарите тукнататака те сватив до негде нешто, али да... муабетот ми е за на почеток за поддавање зборев, и случајот што го наведов од Февруари 2015та беше за прво поддавање во ДАБЧ, и ова мислење го имам утврдено + со тоа што слушав бугарите што зборувааат надвор, луге имаше доста и со разговорите што ги слушав потврдија истото што се деси со девојката внатре и службеникот како што и кажа на шалтер во ДАБЧ, а со предходните случаеви кој се за дополнителна проверка не сум запознат, можда за тие случаеви поминуваат такви документи, поздрав.[DOUBLEPOST=1432815954][/DOUBLEPOST]


Oд разговориве кој се водат тука логички по мое мислење лека полека сваќаме дека случаите кој се вратени на дополнителна проверка од пред 2 минимум години да земеме пример 2013 врват со документи однесени и од сребрена лоза....
За новите поддавања директно во ДАБЧ со такви документи не ти даваат бројче и немаш ПРОЦЕДУРА!
Еве лично јас сум пример што сакате да ви кажам, мајка ми е родена во Бугарија, доставив македонски извод на кој пишува дека е родена во Бугарија, не добив бројче затоа што документот не бил бугарски , и не пишува националност бугарска, е сега... ти даваат ливче 2 недели рок да си најдеш да си доставиш БУГАРСКИ ДОКУМЕНТ ако немаш ЧАО! Јас извадив за
мајка ми бугарско удостоверение од општината кај што беше родена, тој документ е прифатен и дадено ми е бројче да следам на ДАБЧ страната.
МАЈКА - читај поимов!!!! А не ми кажувате чичковци вујковци братучеди....
а ти па со која дискусија се умеша тука, нели читаш неколку страници уназад, на некои лица е одобрено на некои не е одобрено од брат братучет и тн, немие јасно што тропате само глупости, останува да почекаме летово за најавените измени па ќе видиме што ќе биде, а ако продолжи како досега ќе си споделуваме различни искуства...
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Кога ги примиле? Јас во Февруари кога поддавав во ДАБЧ, пред мене имаше една девојка од источна Македонија што 15 мин се расправаше на шалтер, пробуваше со документи од чичко и (брат на татко и) кој имал бугарски пасош и бил во Австрија да поддаде и не и даваа бројче, таа ја викаат сребрена лоза, и во тој момент неважеше....
И рекоа, дај документи од златна лоза - татко мајка, баба дедо, прадедо прабаба... итн , чичко,вујна,стрико,братучед, брат/сестра .... не им даваа бројче, само 2 недели рок да достават документи во ДАБЧ за потекло.
Истото се случи и кога јас поднесов во ДАБЧ, само што типот беше земал копија од пасош на брат, и не го пуштија на шалтерот, и му дадоа 2 недели време да однесе дополнителен документ. Тие некое што поминале со копија од пасош од брат/сестра очигледно се постари случаеви и ете решиле да ги пуштат. Новите што сеа аплицираат со копија од пасош бугарски на брат/сестра не поминуваат !
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
вака дечки,,пред некое време се натегавте со фалсификати,,,е сега постарите рекле очајни времиња очајни мерки.....ми се вртат некои фикс размислувања/идеи.,,.,.некои велеа оргинални документи ги вракаат на лице место,,така ли??епа вака,,ако некој на пример КРЕСКО РОКЕРОСКИ набави оригинал фалс воена книшка и ја завери на нотар (заверена копија) !!!!ме интересира што мислите!!!!!!
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
I tamu situacijata e haoticna, eve sega vmro na karakacanov mu dava rok na bojko borisov do 1juli da im ispolni predizbornite vetuvanja megju koi i zakonot za drzavjanstva inaku ke ja prekrati podrskata i ke izleze od koalicija. Uste toa treba....
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
I tamu situacijata e haoticna, eve sega vmro na karakacanov mu dava rok na bojko borisov do 1juli da im ispolni predizbornite vetuvanja megju koi i zakonot za drzavjanstva inaku ke ja prekrati podrskata i ke izleze od koalicija. Uste toa treba....
брату не не плаши аман,,не не тормози,,уште тоа фали работава да тргне на подобро!!!
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
брату не не плаши аман,,не не тормози,,уште тоа фали работава да тргне на подобро!!!
Daj boze, zar jas sakam? Ama spodeluvam najnovi informacii na forumot i moze nekoj ke saka da bide vo tek so nastanite
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
епа дами и господо ОФИЦИАЛНО сум прекратен (09423/2012),,,,,..,,....,,..,жими се најмило АМЕРИКА е полесна за влез отколку европа кај тие АЛЧНИ И САМОЖИВНИ копилиња,мојот прв братучет замина лани ноември во америка искрено неможев да поверувам но ВИЗАТА му ја дадоја тукутака САКАШ,,НАТИ несе ни надеваше дека ке му дадат.....поголемиот дел од роднините ми живеат во европа а братучедите во АМЕРИКА,за европа велат МНОГУ ЛАДНИ ЛУГЕ + како што напишав горе,а за АМЕРИКА топли дарежливи луге,но јас не им верувам се додека не почуствувам самиот на сопствена кожа какви се..не ми замерувајте но лут сум многу и исплашен,.,.,..,несакам веке ни секунда да седам овде со бомбите на грујото и зајкото во оваа БЕДОТИЈА И МИЗЕРИЈА....само едно знајте ервропа ке се растури АМЕРИКАНЦИТЕ никогаш не згрешиле во ништо како што велат европа е рецепт за катастрофа не за успех,системот е неодржлив....извинете што е долго изгледа емоциите кајмене надвладеаја,,и за крај сите вие што сте го извадиле бугарскиот и сте тргнале на пат со срека ГОСПОД да ви даде успех и здравје,а вие другите што сте го извадиле само за во ФИОКА---------СРАМОТА заради вас некој друг што сака нешто да направи и постигне во животот НЕМОЖЕЛ....и за крај во позитивна смисла ---ФАЛА И ЕБЕТЕСЕ//////ТЕНКИЈУ ЕНД ФАКЈУ..................крај
Еми,необходими документи като доказателство за блгарски произход на в'зходјашт :)т.е политика и се е можно.Момчета това е,блгарска работа,познати се по нивната превртлива политика,не е ова од сега,2013 што почна да се случува,туку е од многу одамна,но ова си е само повторување.Да ти пукне филм од тој бг пасош,да знаев никогаш немаше да аплицирам,3 години чекам,на крај и документ доставив и уште сум статус кво.Само ми е мака за луѓево што чекаа и ги заебаа,за време,пари,нерви,со прекратувањата,но тоа е,има и др. алтернативи.Поздрав и не се притеснјавај :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom