Колкава е потрошувачката на гориво на вашиот автомобил?

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Како бе два пати, мисли малку.. Поминувам 250 км со 10 литра се додека не згаси колата. Потоа го полнам резервоарот до горе, поминувам 250 км и гледам дека просечната потрошувачка првиот пат кога ми згасна со сегашната потрошувачка на борд компјутерот е иста за тие км. Не е виша математика мајко му...
Уште малце ќе ти искочи дека колата сама создава гориво. Ја со дизел 1.5 не сум направил таква потрошувачка.
 
A

Avenger99

Гостин
Уште малце ќе ти искочи дека колата сама создава гориво. Ја со дизел 1.5 не сум направил таква потрошувачка.
:facepalm: Со што автомобил не си направил таква потрошувачка? За 10 литри гориво со 250 км поминати излегува дека потршувачка е 4 литри на 100 км.. Се работи за Пежо 308 1.6 еХДИ 2015 година која троши екстремно малце гориво.. Користен беше и Cruise Control над 70 км на автобпат..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.376
Поени од реакции
7.493
Како бе два пати, мисли малку.. Поминувам 250 км со 10 литра се додека не згаси колата. Потоа го полнам резервоарот до горе, поминувам 250 км и гледам дека просечната потрошувачка првиот пат кога ми згасна со сегашната потрошувачка на борд компјутерот е иста за тие км. Не е виша математика мајко му...
Чекај сеа пак се буниш :icon_mrgr:
Од каде знаеш дека си поминал првиот пат 250 километри со 10 литра?

А после кога си поминал 250 километра после полнењето на резервоарот, со борд компјутерот мереше? :bravobe:
 
A

Avenger99

Гостин
Чекај сеа пак се буниш :icon_mrgr:
Од каде знаеш дека си поминал првиот пат 250 километри со 10 литра?

А после кога си поминал 250 километра после полнењето на резервоарот, со борд компјутерот мереше? :bravobe:
Побогу човече, како бе како знам дека сум поминал 250 км првиот пат :D Ваљда не мерев со метро ебате, гледав на километражата :pos: А после кога видов дека иам поминато 250 км видов дека просечната потрошувачка на борд компјутерот е иста со пресметаната потрошувачка од првиот пат. Ме чудиш со прашањава искрено :D
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.376
Поени од реакции
7.493
Побогу човече, како бе како знам дека сум поминал 250 км првиот пат :D Ваљда не мерев со метро ебате, гледав на километражата :pos: А после кога видов дека иам поминато 250 км видов дека просечната потрошувачка на борд компјутерот е иста со пресметаната потрошувачка од првиот пат. Ме чудиш со прашањава искрено :D
Ме чудиш со нелогичните објаснувања, прашањето е јасно како си знаел дека колата има потроено токму 10 литра на 250 километра. Тоа шо си видел на кимометражата е океј, ама нема ли таа кола резерва? А тука велиш си ставил 10 литра па после ти изгасила колата (у случај да не ти изгасила колата два пати без гориво) :вонзем:


Ај едно инфо плус, :D

Колку бризини има колата и како ти беше наштелуван Cruise controlot?
 
A

Avenger99

Гостин
Ме чудиш со нелогичните објаснувања, прашањето е јасно како си знаел дека колата има потроено токму 10 литра на 250 километра. Тоа шо си видел на кимометражата е океј, ама нема ли таа кола резерва? А тука велиш си ставил 10 литра па после ти изгасила колата (у случај да не ти изгасила колата два пати без гориво) :вонзем:


Ај едно инфо плус, :D

Колку бризини има колата и како ти беше наштелуван Cruise controlot?
Така, го извадив горивото и ставив само 10 литра. Незнам што не ти е јасно тука.. Еднаш само ми изгасна колата кога ги потроши тие 10 литри гориво.
6 брзини има колата иначе, и како мислиш како ми беше наштелуван Cruise control? Во зависност од брзината дозволена на автопат така и го местев.. Ако на тоа мислиш..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.376
Поени од реакции
7.493
Така, го извадив горивото и ставив само 10 литра. Незнам што не ти е јасно тука.. Еднаш само ми изгасна колата кога ги потроши тие 10 литри гориво.
6 брзини има колата иначе, и како мислиш како ми беше наштелуван Cruise control? Во зависност од брзината дозволена на автопат така и го местев.. Ако на тоа мислиш..
Сам го извади горивото? И како?
 
A

Avenger99

Гостин
Така го стави цревото во местото кај шо се става гориво и шмукаше?
Еднаш шмукаш и после само повлекува.. Ај сеа да не ти објаснувам како се краде гориво :D Или никогаш не си преточувал вино? :D
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.376
Поени од реакции
7.493
Еднаш шмукаш и после само повлекува.. Ај сеа да не ти објаснувам како се краде гориво :D Или никогаш не си преточувал вино? :D
УУУ кој ти продаде пежо наменето за авганистански пазар? :pos::facepalm:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.497
Поени од реакции
79.651
Читам и се чудам на бројките кои се споменуваат во врска со градска потрошувачка...5,9 па 6,9 па 4,9.....Да не меревте со лонче за кафе или за млеко,па ги извадивте овие потрошувачки,а?

Прочитав погоре еден нормален пост каде се советува да се наполни резервоарот до горе па се помине 200км,па се дополни,па пак 200км па пак се дополни и една проста математика и ете ги бројките.....

Дај не се залажувајте себеси прво а и останатите на форумот.Никој не е глупав и секој има возило......

Мој тест на две возила и тоа едното градско возило а другото средна класа.Одговорот следи...
1.Спарк Модел 2013 со 7000км поминати.Мотор 1.0 16В 68КС.Градска потрошувачка со клима точно 7 литри.....
2.Ланцер 1.8 со 60 000км поминато.Мотор 1.8 со типтроник менувач.Градска со клима точно 10 литри......

Не е мерено на борд компјутер иако двете коли го поседуваат,туку со полнење на резервоарот до капаче......

Реално без лажење и мафтосување........Па ајде да видиме сега кој измислува...
Aygo 2008

Секое полнење бензин од 2008 до сега мерено.
Бензин само од Лукоил, речиси цело време. Го пунам до врв, ресетирам травел метер и на следно полнење пресметувам. Така 7 години на секое полнење (дали два три пати немам мерено/пресметувано само). А има и доста други кои мерат според тоа колку ќе помине километри додека првата цртка не почне да трепка (нормално тоа само за споредба помеѓу сопственициве на истиов модел).
Сервисирано само у Тојота.

Возење според напатствија од енглески Тојота форум, за тоа како најмалку да ти троши.

Градска, од Тојота официјално пише дека троши 5,5


Мене ми троши од 5,2 до 6,9. Со тоа што у ептен лето измерувам 5,2. А у ептен снегови 6,9. У поголемиот дел од годината троши од 5,5 до 5,8.

У Тојота не ми веруваат дека толку ми троши, али болдот е доста биден, а ја сум приметил дека и бензинот од Лукоил ми е бољи, од другите.


Надвор од град, каква е потрошувачката, не сум мерел баш колку и како што треба.
 
Последно уредено:

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Aygo 2008

Секое полнење бензин од 2008 до сега мерено.
Бензин само од Лукоил, речиси цело време. Го пунам до врв, ресетирам травел метер и на следно полнење пресметувам. Така 7 години на секое полнење (дали два три пати немам мерено/пресметувано само). А има и доста други кои мерат според тоа колку ќе помине километри додека првата цртка не почне да трепка (нормално тоа само за споредба помеѓу сопственициве на истиов модел).
Сервисирано само у Тојота.

Возење според напатствија од енглески Тојота форум, за тоа како најмалку да ти троши.

Градска, од Тојота официјално пише дека троши 5,5


Мене ми троши од 5,2 до 6,9. Со тоа што у ептен лето измерувам 5,2. А у ептен снегови 6,9. У поголемиот дел од годината троши од 5,5 до 5,8.

У Тојота не ми веруваат дека толку ми троши, али болдот е доста биден, а ја сум приметил дека и бензинот од Лукоил ми е бољи, од другите.


Надвор од град, каква е потрошувачката, не сум мерел баш колку и како што треба.
Постиснат од Енглез Нема. Јас со Јарис имам извадено 5.5 во град ама без гужва и сите семафори сум ги фатил на зелено.
Не е лошо тоа како цифра.
Фијат Сеиченто на една роднина во град троши 7.5 литри а на отворено 5.5 литри ама 899 кубика мотор :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Што како? Како го извадив? Со црево во канта.
Решетка на резевоарот нема ли?Кај мене на Фиатот од 1997 година има решетка,и неможеш цревото да го пикнеш ни 30 сантиметри надоле,а не па не Пежо од 2015 година..И не е убаво колата скроз без гориво да ја оставаш..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.497
Поени од реакции
79.651
Постиснат од Енглез Нема. Јас со Јарис имам извадено 5.5 во град ама без гужва и сите семафори сум ги фатил на зелено.
Не е лошо тоа како цифра.
Фијат Сеиченто на една роднина во град троши 7.5 литри а на отворено 5.5 литри ама 899 кубика мотор :)
Јарис е со истиот мотор, али потешка е колата. Така да логично би било повеќе да троши. Така и си пишува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom