ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Модератор со лав/сонце од виргина и крст на челото (Bratot) ми ги избришал мислењата, oфтопик биле, небаре на 330 страни се дискутира за техникалии за и околу "нападот" во Гошинце. Неговите акции ги пријавив, па да видиме дали и остатокот од менаџментот е портокалово обоен или е независен форумов од политички влијанија. Двата поста имаа над 50 допаднати мислења, големиот брат не сака бранувања а :). Се гледаме во недела а и во понеделник, до тогаш слободно банирај како што веќе и си се заканил по ПП. Толку од мене на темава.
Не ти се заканува, тоа е автоматска порака која се испраќа кога ќе ти се доделат казнени поени кои во твојот случај се 0 (нула) и се како предупредување за офтопик. Да не се бришеа мислења темава ќе броеше 660 страни не 330.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Леле колку ќе се чуствуваш глупо после бомбата за Смилковско. Од сега се смеам. Ќе ти дојде да си напишиш во потпис јас сум глуп како тапан.
Види јас немам суета во мене, и секогаш тоа што сум го згрешил сум го излижал назад, поготово за работите кои се однесуваат на Македонија. А што се однесува до Смилковци, тука и те како сакам да ја знам вистината, доколку се разликува од таа официјалната. И тука и јас ќе сакам да летаат глави, ако убијците не се оние за кои се тврдеше. Не само што сакам, инсистирам да се објави бомбата! Единствено таа бомба е таа што ме интересира.[DOUBLEPOST=1431692340][/DOUBLEPOST]
Па зошто тогаш тврдиш дека сега безбедносниот систем ни е растурен, а тогаш не бил. Можеби едноставно и тогаш и сега не сме биле 100% ефикасни, т.е. системот не бил поставен на здрави основи.

Иако реалноста знаеш и сам дека е поинаква.
Реалноста што ја знам јас доста се разликува од таа која ви се презентира. Земи прочитај на пример како се прави безбедносна нестабилност. Тоа што ни се дешава е школски пример. Прво политичка па после безбедносна дестабилизација. Едното иде со другото. Впрочем го имаш примерот од 2001 кој е речиси идентичен.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ех, каму да ги имаше повеќемина таквите како него...
Убедливо најголем дел од рајата сте таквите како тебе, и тие од спротивната страна кои целосно некритично ја подржуваат корумпираната гарнитура што е на власт. Исто како што вие целосно го подржувате Зајков без реално да размислите кој стои зад неговите марионетски конци. Гледано одстрана, скоро па исти сте и двете групи - ги гледате само работите што 100% во одат во прилог, и сите други се или противнички плакатолепачи, или „теоретичари на завери“.

Малкумина сме ние, кои двете актуелни политички опции ги гледаме критички и се обидуваме да ги согледаме работите во целост и барем пар потези унапред.
Но ако навистина го мислиш тоа што си го напишал погоре: Која е логиката да се организираат крвави воени судири во Куманово, за да се „убеди“ така мал процент од популацијата?
Јас сакам Заев да оди во затвор, не знам од каде ти е идејата дека го поддржувам. Ама на Груевски и компанија никогаш нема да им ги простам овие 9 години...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Не, само сакам да ти кажам дека ставот само нека нема војна, во ситуација кога државата е урнисана на сите можни начини е смешен. И е дефетистички, и значи пикање на главата во песок. Мене не ме интересира политика, само војна да нема. Е не може така. Всушност може, ако си полтрон и амеба.
Можеби личи на таков каков што кажуваш. Најверојатно, не викам не. Ама тоа не значи дека е таков или дека треба да престанам да го кажувам. Јас тој став го образложив многу пред да почнат бомбите, тоа ми е да речеме единствениот аргумент и тоа е тоа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Ова е таа шизофренија што систематски се шири:

Ахмети ни кажа нешто уште пошокантно – набрзо по почетокот на борбите, претставник на групата му се јавил и од него барал коридор групата безбедно да го напушти Куманово! Зошто тоа не било дозволено? Ќе немало жртви, или барем не толку. Ако им било до борба, ќе се бореле после во некоја ливада. Али Ахмети вели дека не можел да им даде беса, бидејќи се сомневал дека ќе бидат убиени. Но, зошто „институициите“ не прифатиле драмата да заврши мирно, без или со минимални жртви?


http://plusinfo.mk/vest/25940/ahmeti-gi-nateral-teroristite-da-se-predadat-sega-go-tera-i-zaev-da-se-predade
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Мене ме интересира што мислат албанците за овој Зекири или како и да се презива, новинаров што води на АлСат, со долгата коса...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Лошиот чичо Модератор пак ќе напомени:

Ако имате искрени намери да дискутирате за настанот, слободно, макар тоа да вмешувало теории за вината на одредени политичари или надворешни фактори.
Ви беше дадена дозвола за ругање на политичари во врска со начинот на кој е спроведена акцијата или според нивните реакции за истата.
Ова е последната граница до која може да се иде.

Но на темава нема да оставам простор за партиска кооперација, реклама за партиските митинзи на 17 и 18, за спроведување предизборна кампања и меѓусебно прозивање.


Од овој момент натаму, сите кои ќе продолжат да одат контра ќе почнам со делење вистински казни, наместо опомени без поени.
За оние кои очекуваат да бидат привилегирани на форумов, па со тоа ќе ги игнорираат овие опомени ќе следува забрана за тема.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Мене ме интересира што мислат албанците за овој Зекири или како и да се презива, новинаров што води на АлСат, со долгата коса...
За некој работи (ај да не велам за све) е многу реален и искрен. За сите црни работи што се случија во македонија преку алсат највистинито и најточно ги интерпретира.

Ти што мислиш за него?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
За некој работи (ај да не велам за све) е многу реален и искрен. За сите црни работи што се случија во македонија преку алсат највистинито и најточно ги интерпретира.

Ти што мислиш за него?
Искрено немам мислење, затоа и пишав. Не знам дали и ако да, за кој политички блок одработува. Знам дека АлСат како телевизија е телевизија која ја гледаат и доста македонци зошто мислат дека е една од најобјективните телевизии.
Стварно немам мислење...
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Искрено немам мислење, затоа и пишав. Не знам дали и ако да, за кој политички блок одработува. Знам дека АлСат како телевизија е телевизија која ја гледаат и доста македонци зошто мислат дека е една од најобјективните телевизии.
Стварно немам мислење...
Многу пати има кажано дека не партизиран,дека независно и за доброто на сите работи.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Али Ахмети кажа нешто многу вистинито а тоа беше за тие помладите борци,рече тоа се млади луѓе кои најверојатно не ни знаат за што се борат,туку од рекла казала муабети како албанците се репресирани и такви срања и наводно да помогнат..Епа такви се 100% од луѓето од Косово,Албанија и дијаспората која коментира по интернетов..Има и од тука,не дека не.Сите коментират респект за храбрите што сакаа да им помогнат на албанците во Македонија..
Имаат страшна национална пропагандна машинерија,од која може дури и Грујо да се школува.

Пред тоа кога кажуваше за тие 22 души што се предале,иако останале уште неколкумина кои се плашеле да се предадат да не бидат убиени.Повторно Ахмети се договорил за да се предадат,и кога тие 4-5 души излеголе,двајца-тројца (не беше сигурен) што биле скриени на друга страна пукале и убиле двајца специјалци.Тоа се двајцата скопјани кои загинаа саботата изутрина.
Приказната некако се поклопува со убистово на Ндрецај,Ризај и на тој од Скопје.Нели овој избеганиов кажа дека Нато бил ранет а Ризај бил жив .Само на овие досега ги кажаа дека се загинати,а ништо чудно и да ги свиткале отпосле бидејќи кукавички застрелале двајца специјалци и раниле уште неколкумина.

Јас имам другарче кое беше таму,и ми кажа дека баш тие последните кои не се предале им нанесоле сериозни штети на специјалците.Ете двајца убиени,и неколкумина ранети.Биле скриени на 4-ти спрат.


Ама се уште не ми е јасно,еве уште малце цела недела ќе помине а МВР не излага со јасни и прецизни информации.Дали кријат или лажат не знам,ама уште не кажаа колкумина биле.Да не беше Алсат со информациите за приведените,немаше ни да дознаеме.Една недела не можат да им го откријат идентитетот на 10-на загинати,иако МВР официјално излезе со изјава дека биле 14.Како може ваква служба да направи такви грешки и мене не ми е јасно.Тој Нато имал и лична карта со него,а тие 4 дена "не можеа" да го докажат неговиот идентитет.

Штом и после нецела недела дена не излегоа со официјално што и како,не верувам дека некогаш ќе дознаеме.Ќе остане на рекла казала.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
На Груевски повеќе апсолутно никој не му верува во врска со настаните во Куманово. Еве ја изјавата на италијанскиот амбасадор во врска со ова:

„Не сакам ни да помислам дека една влада е способна намерно да даде толку висок данок во крв“. „Секако дека информациите што беа дадени од страна на извршната власт се нетранспарентни и збунувачки, и ниту една аутопсија не беше направена до овој момент“, изјавил италијанскиот амбасадор за италијанскиот дневен весник Пиколо.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.904
Поени од реакции
31.850
Јас сакам Заев да оди во затвор, не знам од каде ти е идејата дека го поддржувам. Ама на Груевски и компанија никогаш нема да им ги простам овие 9 години...
Гледаш дека сепак во нешто се сложуваме... Но нејсе, сеедно дигресираш.
Да те потсетам, ти изјави дека крвавите настани во Куманово се наменети за нас, партиски неопределените и/или за нас „теоретичарите на заговори“.

На тоа јас те прашав прашање за кое не добив одговор: „Која е логиката властите да организираат крвави воени судири во Куманово, за да се придобие така мал процент од популацијата?“
Прашувам затоа што ете, кажуваш дека сум манипулиран - па ме интересира која е логиката позади таквото размислување. Можеби си во право, и секоја можност сметам дека треба да се разгледа и обмисли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom