Прашање за Христијанството III

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
Не, кажи ми ти мене како истава дилема не ти е јасна и ја поставуваш во темата за ислам, а овде изведуваш ментални гимнастики, мешаш восоци, сонца и разно разни тракатанци?
Нема тука дилема. Една работа е да тврдиш дека ти (Аллах) си го создал пеколот и во исто време постојано да повторуваш дека си милостив, а сосема друга работа е ако ти не си го створил пеколот (Господ), туку пеколот произлегол како резултат од природата на побунетите ангели кои самите го создале со своето богоотстапништво.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Нема тука дилема. Една работа е да тврдиш дека ти (Аллах) си го создал пеколот и во исто време постојано да повторуваш дека си милостив, а сосема друга работа е ако ти не си го створил пеколот (Господ), туку пеколот произлегол како резултат од природата на побунетите ангели кои самите го создале со своето богоотстапништво.
Истата ситуација е. Стихот што го посочив јасно вели - "...што беше создаден за ѓаволот и неговите ангели..." Создаден за некого и создаден од некого, се две различни нешта, а ти се обидуваш да ги поистоветиш.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
Истата ситуација е. Стихот што го посочив јасно вели - "...што беше создаден за ѓаволот и неговите ангели..." Создаден за некого и создаден од некого, се две различни нешта, а ти се обидуваш да ги поистоветиш.
А тој оган го создал кој? Образложи го својот заклучок поткрепен со стихови од Светото Писмо.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
closse напиша:
dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuvaa ona sto go slusa ?

Ова прашање претпоставувам само ти го разбираш. :misticen:
i sega sto zakluci dali svetiot duh prozborel?
neli veli ;
Vo Evangelie spored Jovana 16 vo biblijata deka utesitelot sto ke dojde ќе ве упати во секоја вистина; но од себе нема да зборува, а ке говори што чуе,..........
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Преку тебе, еве на пример.;)
hehe tolku tesko tie da ni kazis deka svetiot duh zboruval ?
ili zboruval ili ne zboruval?
;) posto tie tesko da odgovoris sega i pocna da me navreduvas, sakas da kazis deka svetiot duh preku mene prozborel? hehe ,,
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
hehe tolku tesko tie da ni kazis deka svetiot duh zboruval ?
ili zboruval ili ne zboruval?
Ај прво кажи што теологумена сакаш да решиш, вака неможам да ти помогнам, ту мач конфјуз.:confused:
;) posto tie tesko da odgovoris sega i pocna da me navreduvas, sakas da kazis deka svetiot duh preku mene prozborel? hehe ,,
Ја би се радувал мене вака да ме навредуваат, сепак опрости!:smirce:
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Ај прво кажи што теологумена сакаш да решиш, вака неможам да ти помогнам, ту мач конфјуз.:confused:
Pa da me udostois so odgovor dali svetiot duh zboruval i go kazuval toa sto go slusal? zatoa spored ova evangelie koe go citav vo oci mi padna pa zatoa i te prasav ?
isus vlei;
utesitelot spored vas svetiot duh ke ja kazuva vistinata i nema da govori od sebe ke govori sto ke cue
pa zatoa i jas ve prasav dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuva ona sto go slusa ?

sto e toa sto ne mozes da razberes vo ova prasanje?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
sto e toa sto ne mozes da razberes vo ova prasanje?
Бесмислено е, во контекст на христијанското учење, а не гледам што би ти значело и на тебе?!
Пневматологијата во Христијанството е од суштинско значење од православна перспектива.
Со претходните одговори што ти ги дадов пробав да те насочам во некоја логика, но ти си упорен во бесмислието или неможеш да ја изразиш својата недоумица...
Обиди се да го средиш прашањето, од која перспектива прашуваш, што не ти е јасно, 2-3 збора пиши но да се смислени итн., со среќа! (y)
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
.
Обиди се да го средиш прашањето, од која перспектива прашуваш, што не ти е јасно, 2-3 збора пиши но да се смислени итн., со среќа! (y)
Prasanjeto e kristalno jasno eve poftorno ke ti go postavam no ti si vo dvoumenje ne znaes sto da odgovoris a odgovorot e lesen ili DA ILI NE

Spored evangelie na jovan 16 isus im se obraka na apostolite deka ako on ne si zamine (spored vas svetiot duh) nema da dojde pri nim a ako on si zamine ke im go prati,
I im veli deka toj (spored vas svetiot duh) ke gi upati vo sekoja vistina, pa prodolzuva i im veli na apostolite no toj sto ke vi go pratam (spored hristijanstvoto svetiot duh) od sebe nema da zboruva a ke govori sto ke slusne.


jas te prasauvam
'dali svetiot duh zboruval i go kazuval toa sto go slusal?
posto Isus im veli na apostolite deka utesitelot sto ke im go prati nema od sebe da zboruva a ke govori sto ke cue.

poradi ova jas ve prasav

dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuva ona sto go slusa ?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Prasanjeto e kristalno jasno eve poftorno ke ti go postavam no ti si vo dvoumenje ne znaes sto da odgovoris a odgovorot e lesen ili DA ILI NE

Spored evangelie na jovan 16 isus im se obraka na apostolite deka ako on ne si zamine (spored vas svetiot duh) nema da dojde pri nim a ako on si zamine ke im go prati,
I im veli deka toj (spored vas svetiot duh) ke gi upati vo sekoja vistina, pa prodolzuva i im veli na apostolite no toj sto ke vi go pratam (spored hristijanstvoto svetiot duh) od sebe nema da zboruva a ke govori sto ke slusne.


jas te prasauvam
'dali svetiot duh zboruval i go kazuval toa sto go slusal?
posto Isus im veli na apostolite deka utesitelot sto ke im go prati nema od sebe da zboruva a ke govori sto ke cue.

poradi ova jas ve prasav

dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuva ona sto go slusa ?
„А кога ќе дојде Он, Духот на вистината, ќе ве упати во секоја вистина; но од Себе нема да зборува, а ќе говори што чуе, и ќе ви ја каже иднината“ (Јован 16:13).
Нема тука препишување својства, Св. Дух тоа го прави, бидејќи САКА да го прави.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
„А кога ќе дојде Он, Духот на вистината, ќе ве упати во секоја вистина; но од Себе нема да зборува, а ќе говори што чуе, и ќе ви ја каже иднината“ (Јован 16:13).
Нема тука препишување својства, Св. Дух тоа го прави, бидејќи САКА да го прави.
:):):)
Znaci svetiot duh go pravi toa bideiki saka da go pravi toa,
Znaci svetiot duh ne zboruval sam od sebe i govorel sto ke cue ?znaci svetiot duh imal svojstvo da zboruva i da govori sto ke cue ?;) bil obdaren so sluh i so govor?
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
:):):)
Znaci svetiot duh go pravi toa bideiki saka da go pravi toa,
Znaci svetiot duh ne zboruval sam od sebe i govorel sto ke cue ?znaci svetiot duh imal svojstvo da zboruva i da govori sto ke cue ?;) bil obdaren so sluh i so govor?
Детерминизмот кон Бог, што се обидуваш да го наметнеш, според православното христијанство е идолатрија.:popce:
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Детерминизмот кон Бог, што се обидуваш да го наметнеш, според православното христијанство е идолатрија.:popce:
Ednostavno ne znaes sto da odgovoris, paga vo voda seto toa sto zborot utesitel go etiketirate kako svetiot duh
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018

Kajgana Shop

На врв Bottom