ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Чоек ти не си ме ни прочитал. Јас ти кажав иформација која можеш да ја провериш, која можам да ја докажам, можат многу луѓе да ја потврдат, а ти ја игнорираш. Власта очекуваше безбедносна дестабилизација, ако постапеше така како што тврдиш, ќе беше ли тоа одговорно кон Македонскиот народ? Баш според мене Грујо во ситуацијава постапи трезвено, а Заев беше магарето. И мислам дека Заев го има веќе сватено ова ама касно.

Нејсе, очекувам да излезе со свое видување на работите, баш ме интересира што ќе рече.
Чекај, ти всушност тврдиш дека Груевски е свесен дека треба да поднесе оставка и да оди во затвор, но тоа го одложува заради безбедносната криза? Демек, откако ќе ги потепа надворешните и внатрешните непријатели, ќе поднесе оставка и ќе се пријави пред органите на прогонот? :)

Тоа би бил настанот на векот во Македонија, само што веројатноста тоа да се случи е помала од онаа Пелистер да ја освои Лигата на Шампиони во фудбал. :icon_lol:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.115
Поени од реакции
6.766
Според дипломатските извори на Либертас.... оваа акција е false flag за да му даде изговор на Грујо да го бомбардира независен Косоварстан.
Крајниот план е создавање на нова држава нешто као ГРУСИС, ГРУСИД, Г.Д. во која ќе владееле законите на Вемеријатот.

Ова во контекст со муабетите од типот 9/11 во вемеро верзија.
ај банирај се сеа или бриши си го мислењето почесен ССовецу
 

eternum

-- 21 incoming ? --
Член од
27 јуни 2007
Мислења
1.025
Поени од реакции
1.150
Што е кретенско?! Потенцирај ми.

Кретенското е тоа "Ние од СДСМ", "Ние од ВМРО" .... Деновиве се дига на протести угнетениот народ, а тоа што на едните им е во прилог а на другите по зло, не значи дека големиот дел од свесните ѓраѓани се политички обоени. Не не' мешајте ни во едното ни во другото дувло, ние сакаме цивилизирано живеалиште.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://www.bbc.com/news/world-europe-32680904
Macedonia blames Kosovans for deadly Kumanovo clashes
Macedonian police killed in clashes with 'terrorists'

Неверојатно добар wording, за некого.
во наводници терористи...
ццц, ова се им се диктира
Опа, исто како 2001, пак угнетени албанци, пак истите слики на запалени и изрешетани куќи на „македонските окупатори“, пак трогателни слики на детски играчи, утре очекувам и деца и мајки како плачат угнетени од славомакедонските фашисти, познат рецепт, многу познат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Што не влегоа македонците во влада и парламент многу порано, имаше подрастични работи, ај по ред, на пример атентатот 1995..
http://fokus.mk/politicharite-ja-napravija-makedonija-mafijashka-drzhava/
- Кулминација на рекомпонирањето на институциите претставуваше атентатот врз тогашниот претседател КироГлигоров. Извршителите и мотивот останаа непознати до денес, иако по настанот започнаа најобемните полициски истражни дејствија за што се заведе оперативната акција „Автомобил“. Крајниот резултат се сведе на три фиктивни и индикативни, но непотврдени верзии: наводна вмешаност на бугарската корпорација „Мултигруп“, потоа таканаречената „Братиславска врска“ со српско-албанска комбинација и на крајот дека во атентатот се инволвирани српски, односно југословенски воено-разузнавачки структури.

Од денешна дистанца јасно е дека атентатот имаше политичка димензија и во него веројатно се инволвирани странски и домашни елементи. Сомнително е тоа што излезе дека немало никакви оперативни сознанија за можност од евентуален атентат, иако претходно по стоеја одредени навестувања и индиции. Такви беа, на пример, упатувањето на заканувачки писма до претседателот или пак кражбата од магацини на АРМ на далечински управувачи за активирање на експлозив.

Круна на неодговорноста и нефункционирање на институциите беше одлуката на Собранието на Република Македонија да го одбие предлогот од опозицијата да се формира Анкетна комисија во врска со атентатот. Овој терористички атак врз претседателот навестуваше натамошна криминализација на државата.

Кога ќе видам дека си ме цитирал, буквално се чуствувам како лепра да сум добил.

Инаку, се согласувам, требаше на почетокот на приватизацијата уште да се испотепаат неколку арамии, па веројатно помалку ќе се крадеше. Ама сега е малку касно за тоа. Македонците во овие две децении покажаа и докажаа дека се мочковци без преседан во историјата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Чекај, ти всушност тврдиш дека Груевски е свесен дека треба да поднесе оставка и да оди во затвор, но тоа го одложува заради безбедносната криза? Демек, откако ќе ги потепа надворешните и внатрешните непријатели, ќе поднесе оставка и ќе се пријави пред органите на прогонот? :)

Тоа би бил настанот на векот во Македонија, само што веројатноста тоа да се случи е помала од онаа Пелистер да ја освои Лигата на Шампиони во фудбал. :icon_lol:
Не го реков тоа, туку реков дека уште поголемо предавство би било да ја остави државата на цедило доколку знаел дека го очекува еден ваков настан.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Не би биле кај што сме ако нашиве амеби не ја користат секоја ситуација за политички поени. На двете страни мислам,да ти се згади од пишувањето овие 2 дена.
Стварно не ми е јасно колку треба да им е испран мозокот за на некој да му поскауваш смрт? Каде отиде човечноста? :facepalm:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.115
Поени од реакции
6.766
За мене 8 души и 37 повредени не е успешна мисија .Требаше во првиот упад да се пушти и армија ако треба , нашиве излеа незнаеле со какви терористи си имаат работа
дека е преголема загубата и те како е, дали можело да се преговара , да се притиснат да мора да се предадат или поинаку да се изведе акцијата да се обезбедат полициските службеници кои ја вршат и да не гинат залудно- не знам...........армијата не смее да се користи во вакви случаи зошто е противуставно..........
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не го реков тоа, туку реков дека уште поголемо предавство би било да ја остави државата на цедило доколку знаел дека го очекува еден ваков настан.
ОК, и мислиш дека откако ќе среди се, ќе поднесе оставка? :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.962
Поени од реакции
15.979
Тој отспротива е новинар, Р.Рамадани не е никаков командант..Сликата е објавена чисто колку да си имат фидбек полтроните за случувањата и да се праат слепи со сила
Поранешниот претседател на Македонија и лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски се појави во јавноста, објави порталот prvi.mk. Гостите во ресторанот Тиволи во Старата скопска чаршија, го забележале и фотографирале Црвенковски во друштво со политичкиот аналитичар, Рамадан Рамадани. Веднаш до „Тиволи“ е ресторанот „Шкупи“, кој важи за главно сврталиште на функционерите и раководството на ДУИ
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Груевски, човек кој стои позади ова сценарио. Имам многу причини да верувам дека ова е испланирано од негова страна. Планирај, глуми, лажи ама не одземај човечки животи. Ова е уште еден обид да се скрене јавното внимание, да се прикријат сите криминални работи што ги имаат направено. Доста е веќе, Македонија е свесна, народот е свесен. А тие што веруваат дека Заев го поттикнал ова, ве жалам, ве жалам истото како што и тие што мислат дека ова е масло на терористи, албанци за создавање на голема албанија. Зашто ова се се случува во Куманово каде локалната власт е од СДСМ? Зашто прво Гошинце? Зашто МВР правеше вежби со хелихоптер на тој реон?
Овие прашања ги знам, ги знам одговорите. Овие прашања ги поставив само да ги прочита некој и да се запраша сам себе, што се случува. Да размисли со логика, да размисли со здрава глава.
Луѓе вие што викате дека не е наместено, затоа што погинале полицајци, ве жалам. Само колку луѓе се погинати за политички цели, дали го знаете тоа? Никој не знае.

И ве молам, немојте да ме убедувате за други ставови, преку кур ми е веќе од диктатура и молк.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Што се случува со Македонија? Ќе се затрие државата. Погледнете што покажува бугарско бТВ.
http://www.btv.bg/video/shows/120-minuti/videos/za-kogo-bie-kambanata.html
Сепак има доза на вистина. Во репортажата се покажуваат паралелите меѓу Македонија и Бугарија и сличностите во начинот на кој функционира државата. Навистина ситуацијата е доста слична. Види Македонија, мисли за Блгарија.
 
Последно уредено:

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Да почиваат во мир жртвите. Колку и да се влее омраза луѓето ќе продолжат да живеат во разбирање и мир. Македонија ја чека подобро, како што се вели "секое зло за добро". :)
Вие, загрижените блгари, си ја уредивте политиката во вашата земја шо се фативте за Македонија и случувањата вон вашата земја?
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Вие, загрижените блгари, си ја уредивте политиката во вашата земја шо се фативте за Македонија и случувањата вон вашата земја?
Јас како личност немам право да се интересирам за тоа што се случува во Македонија ли???
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
6 души кои загинаа и 30 повредени според мене се дел од првото влегување во акцијата , терористите ги начекале и за жал се деси најлошото . Дали им било јавено или не незнае никој , но за мене првиот упад е сомнителен, ова е половичен успех бидејки 8 луѓе загинаа , ни влегоа 40 души како од шала а Јанкуловска после Гошинце изјави можеме да бидеме мирни .
На интенрет читам информации дека 1 бил од косово а 29 што се предале биле од тука. Има официјално за ова негде?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
ОК, и мислиш дека откако ќе среди се, ќе поднесе оставка? :)
Јас прво би го сачекал Зајко да даде изјава, али очигледно искористил џокер повикај пријател, па го пратил Бане кај Рамадани да види дали стварно ја заебале работата. Искрено твоето сценарио е многу посреќно за Македонија и би бил среќен таква да е работата ама мислам дека не е така едноствано како во главата на Заев што беше.

И доколку тоа што го тврдам јас се покаже како вистина, тогаш и не би сакал Грујо да даде оставка бидејќи алтернативата е очајна.[DOUBLEPOST=1431294141][/DOUBLEPOST]
Сепак има доза на вистина. Во репортажата се покажуваат паралелите меѓу Македонија и Бугарија и сличностите во начинот на кој функционира државата. Навистина ситуацијата е доста слична.
Немаш право.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
879
Поени од реакции
951
дека е преголема загубата и те како е, дали можело да се преговара , да се притиснат да мора да се предадат или поинаку да се изведе акцијата да се обезбедат полициските службеници кои ја вршат и да не гинат залудно- не знам...........армијата не смее да се користи во вакви случаи зошто е противуставно..........
Ако имале информации колку луѓе има наоружување и сл работи загубите би биле многу помали и поефикасно завршена работата.Немаше сигурно да трае 30 саати.Бродец беше една успешна акција со минимум загуби.Еден лесно повреден мислам дека беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom