ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не се нормални нашиве телевизии, МТВ бе кретени зошто го прекинавте пресот на премиерот, а ниедна друга не го пренесува
 
D

Daedalus

Гостин
Ако му го слушавте говорот на Грујо пред 5 минути, последната реченица му беше...
„Сите што блабла вчера пробуваа да набацат поени блабла, ќе завршат како терористите.“
Сеа на нет за 10 мин. ќе се напраи скандал и ќе има по портали,
„Груевски се заканува со убиство на сите неистомисленици?“
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ova bese lekcija za Makedonskiot narod da ne se pali mnogu na politika!Sekoja nasa megusebna netrpelivost vednas ke bide iskoristena od nasite neprijateli.Steta so ovaa lekcija povtorno ja platifme so mnogu zrtvi!:(
Кои се нашите непријатели, поточно?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Се појавија и првите сведоштва за битката.

.........го видов колегата како е погоден и лежи во локва крв...местото беше под рафален и пеколен оган...довикна за помош...се решив да тргнам кон него со уште двајца колеги, тие ме покриваа со стрелба а јас тргнав кон него..успеав да стигнам, да го качам на грб и под жесток оган да го извлечам, притоа бев и самиот ранет, вели еден од полицајците........

.......бев во борбеното возило и дејствував цело време..од толку што стрелавме кабината на возилото се наполни со гасови кои ме зашеметуваа но продолжив да дејствувам. Покрај пукањето кон терористите успеав и да разурнам неколку ѕидови и да обезбедам пробив на колегите, вели друг полицаец.......


Според сведоштвата некои од повредените полицајци одбивале да бидат повлечени од битката и останале да се борат, а оние кои биле однесени во болниците откако им била укажана помош инсистирале да се вратат и да им се придружат повторно на своите колеги.
Полицајците велат дека се високо мотивирани и дека не може ништо д аги поколеба кога е во прашање Македонија.

Терористичката група како што дознаваме планирала и напад на цивилни објекти и предизвикување на огромна штета со цел привлекување на внимание и сеење страв меѓу населението. Потенцијално жариште во Република Македонија биле училишта, градинки, пазари, масовни спортски настани, трговски центри, прометни улици. Под закана биле и државни институции и објекти. Сузбивањето на терористичката група практично спаси многу цивилни жртви и недолжни граѓани.

АЛАЛ ДА ВИ Е ВЕЛИКАНИ!!
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Eve vaka. Ke kazam javno deka 100% od izborite sum glasal za kopitata sto se na vlast. E sega posle otkrivanjeto skoro na celiot kriminal od strana na Zaev sto go napravija ovie bezrbetnici.. kazi mi koj e edinstveniot izlez od situacijata da ne odgovaraat a sepak da gi zadrzat milionite sto gi ukrale? Zar seuste ocite ne.vi se otvoreni deka vo ovaa prokleta drzava se e izrezitano i prethodno skroeno? Za se uste mislite deka sve ova sr slucilo spontano radi krevkata situacija vo drzavava? NE! Ovie sto se na vlast se najgolemite teroristi i kopilinja sto nr samo na drzavata.. na generacii i generacii posle nas mamata im ja ebaa.
2001 zlatni deca zosto zaginaa? Za albanec minister za odbrana? Za skopje 2014? Za kopileto mijalkov sto ja kupi pola makedonija?
Ovie kopilinja se speemni na SE, ali vlasta da ja dadat NE! Najgolemiot problem e sto nema na kogo da ja dadat.
I sega ke mi kazes deka svarno napadot bil od teroristi? Koja e celta? Sto sakaat tie teroristi? Nemojte vo situacijava da gi mesate Albancite zosto nemaat pojma so ova.. a kopilinjava na vlast za da si gi isperat govnata ko sto rekov prethodno se spremmi na se. od narodot zavisi dali nedtoto ke zavrasi kako ljuBco 2. Teraat nakaj toa.
Извини брат ептен грешиш ај сетете се што се случувало во 1996-8 година кога Бранко го изгуби на изборите и победија Љубчо ,а што правеше Бранко го објавува аферата,,големото уво;; оти не им одговарало политиката на Љубчо и министерот Груевски истото како Заев што прави сега и што се случило во 2001 ај сетете се и филмувај малку, минатото се повторува ;)
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Најискрено да кажам, говорот на Груевски денес беше професионален и државнички. Одлично изведено, повик за единство, благодарност до градоначалникот на Куманово, без дневнополитички поделби, без меѓуетнички поделби.

Само една замерка, премиерот кажа дека акцијата е изведена и планирана најдобро, а од друга страна кажа дека оваа е истата група од Гошинце, зарем не можеше истава група порано да биде лоцирана надвор од населено место. Но да не шпекулирам, веројано ќе има одговори на овие прашања во текот на деновиве.
 
Член од
11 октомври 2009
Мислења
79
Поени од реакции
30
Груевски многу сигурен дека се е завршено
 

Kajgana Shop

На врв Bottom