ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
P.S. Со оглед на тоа како сме поделени, овие уапсениве треба само да кажат дека Заев или Груевски ги платил и ќе се потепаме меѓу себе.
Ако сме реални и без политички размислувања, нема шанси ова што се случи да е на било каков начин организирано или подржано од власта или опозицијата, нема толку болни умови ни таму. Некој друг само многу добро ја искористи целата тензична ситуација и удри кога државата е во најголемата политичка криза последнив 15 години.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ако сме реални и без политички размислувања, нема шанси ова што се случи да е на било каков начин организирано или подржано од власта или опозицијата, нема толку болни умови ни таму. Некој друг само многу добро ја искористи целата тензична ситуација и удри кога државата е во најголемата политичка криза последнив 15 години.
Па поише као некој црн хумор го искористив. Верувам дека мнозинството луѓе се разумни.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ако сме реални и без политички размислувања, нема шанси ова што се случи да е на било каков начин организирано или подржано од власта или опозицијата, нема толку болни умови ни таму. Некој друг само многу добро ја искористи целата тензична ситуација и удри кога државата е во најголемата политичка криза последнив 15 години.
Не бе,не се до толку способни за нешто олку големо ни тие ни тие.
Говорот на телото кај шу праиш и заев покажува многу.
Првата кога вчера даваше изјава на прес беше како ебена од 10 црнци,претепана целата и запрепастена.
Овој другиот тотално изненаден од тоа што се случува,не знае што да каже
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не бе,не се до толку способни за нешто олку големо ни тие ни тие.
Говорот на телото кај шу праиш и заев покажува многу.
Првата кога вчера даваше изјава на прес беше како ебена од 10 црнци,претепана целата и запрепастена.
Овој другиот тотално изненаден од тоа што се случува,не знае што да каже
Политичарите се глумци не заборавај. Сепак, и јас не верувам во такво нешто иако можно е и несвесно да одиграат за некој друг со нивни погрешни проценки и потези.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.658
Поени од реакции
14.519
Политика ве отрула бе, мозоците ви ги исуши. Политичарите треба да се СПАСАТ од народот, а не едни од други, затоа што сите они се на иста страна.

Голем пораз доживеавме вчера реално, и нормално е да има мислења во секоја насока (дури и како она моето дека свесно се фрлени во оган полицајците), кога нити премиерот, нити претседателот ги нема да дадат изјави.

Ете наводно подолго време знаеле кои им се противниците, знаеле дека се платеници (ете и под претпоставка дека се платени од сосема други структури), знаеле дека се бореле во Сирија, Косово и во 2001 во Македонија, знаеле дека истите подготвуваат напади врз институции во Македонија и што направиле? Пратиле џандари со факинг МАРИЦИ, да се борат со овие платеници.
Абе не ме заебавај бе, абе пукам од нервоза кога ќе видам како си загинаа еден куп луѓе, а никој не се запрашува што куров ми изиграваат политичарите во државава.
Со истите тие марици се шетаат по населби и денгубат легитимирајќи копиљаци низ маало, и сега истите тие ги пратиле да се борат со ЛУЃЕ КОИ СЕ ЗАКАНА ЗА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА.
МВР напаѓа со фактор изненадување. Очигледно ништо од факторот на изненадување со оглед на бројот на загинатите.
Ако имале претходни сознанија во која куќа се кријат терористите, логично е да им ебеш матер на сите што се во куќата. Па не паднале од Марс они во куќата, сигурно имале огромна логистика. Земи гранатирај ги, разнеси ги како пилци, а не да жртвуваш еден куп луѓе.
Најстрашното е што група од 70 души ти влегува на ТВОЈА територија, доаѓа на непознат терен, ти внесува еден куп оружје или пак се снабдува преку одредени канали, се вгнездува во ЦЕЛА населба во голем град како што е Куманово, на 5 минути од Центарот на градот и ти им дозволуваш да ти направат упориште од кое два дена ќе ти водат битка со цело МВР.
Абе има ли некој асален да превземе одговорност бе? Јавна тајна е дека праќале џандари кои се примени од курсевите од изминатиов период, џандари што се квалификувале со правење склекови, без никакво искуство. Тоа е СВЕСНО фрлање во оган и ништо друго. Гордана нека излезе на терен да се бори, или децата нека си ги пратат крвта да им ја ебам нивна, а не да испогинат еден куп (за жал, наивни) луѓе кои не знаат во што се впуштиле.

Свикај ја армијата ако е алармантна ситуацијата. Абе не може 70 луѓе да ти парираат на цело МВР ДВА ДЕНА... Не може едноставно. Особено откако се предале нивни членови, сигурно можеш да дознаеш многу работи од нив. Притисни ги, измачувај ги, нека кажат се копилињата, сигурно ќе ги издадат плановите на останатите и упориштата. Ако не признава, утепај го на лице место. Не можат да се кријат под превезот на борци за човекови права, а и реално е да се каже дека Албанците во Македонија се усрани до максимум и на никој не му одговара да војува.
На крај краева во влада го имаш факинг Али Ахмети. Он ако не знае што се случува, кој ќе знае?
Ама побитна е власта...

И на крај ќе поставам едно прашање кое сите често го поставуваат.
Дали политичарите би биле толку бескрупулозни за свесно да пратат невини луѓе во оган.
За мене нема дилема, за пари се ќе направат, и никакви крокодилски солзи не може да го сменат моето мислење.
Господ ќе ви суди.

Нека почиваат во мир погинатите...
Дај бе пишувај само за спорт, не лупетај глупости ццц

И ти, и тие што ти лупале лајкови кои фаци сте бе ало
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
http://tocka.com.mk/1/159007/albanskite-teroristi-se-zakanuvaat-celosna-vojna-vo-makedonija-pocnuvame-na-12-maj
Албанските терористи се закануваат: Целосна војна во Македонија, почнуваме на 12. мај!
Србиве се најголеми гомнари во целиот случај, така да не верувај ништо на српски портали.
Они од страна си коментираат на страни као УЧК со „Мртав албанец, добар албанец“.
Сакаат да предизвикаат војна за потоа од страна да навијаат.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ооооо, аман, не е ГТА ова па да укуцаш чит и да изебеш мајка на се живо и диво околу тебе. Не знам колку пати да се напише зошто не може набрзина да се реши ситуацијава...[DOUBLEPOST=1431254732][/DOUBLEPOST]
Зоте, треба репорт да ти мавам на мислењата од сега или што е работата? Не шири дезинформации и страв аман бе, АМАН. Нема истрели од Арачиново, немаше ни вчера, а пак се објавуваше дека има. Бооооооооо каков народ сме. :yid:
Кој шири дезинформации? Дај бер смири страсти културно си прашав, сакам да сум инфирмиран што се случува.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Кој шири дезинформации? Дај бер смири страсти културно си прашав, сакам да сум инфирмиран што се случува.
нема ништо во арачиново,ме имформираше девојка што живее на километар од таму
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.338
Поени од реакции
6.891
Ајде еве да не тропам на празно, некој склопил многу поубаво од мене



И еден статус од фб кој го пренесувам во целост пошо не е паблик
8 pripadnici na bezbednostite sili mrtvi, nad 30 raneti i neindetifikuvan broj na mrtvi i povredeni civili. I samo edno prasanje, zosto? So koja cel, dali nivnata smrt i zrtva ke ima smisla posto nema nisto pobolno od besmislena smrt.

Vo odnos na akcijata, iako sum daleku od strucen na taa tema mora da se dadat slednite odgovori:

1. Koја pricinata za ogromniot broj na zrtvi od strana na policijata? Imajki vo predvid deka brojot na policiski specijalni sili e okolu 800, koj dozvoli da stradaat 5% od niv vo samo edna akcija. Imajki vo predvid deka gubitocite od armiska i policiska strana vo konfliktot vo 2001 bea 72ca, ocigleden e disproporcionalniot broj na zrtvi vo samo edna akcija.

2. Koj e brojot na civilni zrtvi? Ova mora da se odgovori vednas posto spekulaciite za ova bolno prasanje stvaraat ogromen broj na frustracii i potencijal za vlosuvanje na sitacijata.

3. Akcijata veke trae okolu 31 cas. So ogled na toa deka akcijata se vodi vo vtoriot najgolem makedonski grad i vo gusto naselena naselba sto znaci deka so sekoja minuta se zgolemuva moznost za civilni i policiski zrtvi, dali toj sto ja isplaniral akcijata bil svesen deka tolku ke trae akcijata ili napravil pogresna procenka ili pak teroristite imale insajdersko info so sto bile vo moznost da gi znaat cekorite na policijata?

4. So ogled na toa sto vcera okolu pladne pristignalo zasiluvanje na policijata koja veke 8 sati se borese so teroristite, dali nekoj napravil losa procenka na brojkata na teroristi, nivnata opremenost i resursite potrebni za nivno sovladuvanje?

Slava im na mrtvite i socuvstvo do nivnite familii, ova ne mozevme ni da go zamislime vo najlos kosmar pred samo 48 sati. Za da ne bide nivnata smrt besmislena, vo ovaa drzava more da se naucime na snosenje na odgovornost. Ne sekoj moze da bide minister, direktor, rakovoditel, lider i sekoj mora da go snosi svojot del od odgovornosta za funkcijata sto ja izvrsuva. Mesto denes da zborime za napredok, integracija, povisok standard, nie se vrakjame kon filmovi koi sto site mislevme deka se daleku zad nas.

Nikoj ne saka konflikt vo Makedonija, nitu makedonci, nitu albanci, nitu srbi, nitu romi, site sakaat da ziveat mirno i prosperitetno. I iako site sme spoteni vo momentot, da ne se lazeme, ako potrae ovaa situacija moznost za pogolema tragedija i konflikt ke se zgolemuva od cas vo cas. Dokazano e deka narodite koi sto ziveat na Balkanot se podlozni na propagandi, dezinformacii i spekulacii i site onie koi sto sakaat destabilizacija se svesni za toa i znaat koi alatki treba da se upotrebat.

Zatoa situacijata vo Kumanovo mora da se resi vednas, da se dadat odgovori na site gorenavedeni prasanja vednas i sekoj od nas da si ja prezeme odgovornosta sto mu ja nosi funkcijata. Samo taka ke sprecime ponatamosna destabilizacija i ke mozeme da se posvetime na idninata. Sekoj drug ishod ke bide katastrofalen za sekoj gragjanin na ovaa drzava.

Едит: Не сум глупа па да помислам дека сите заедно ја поминале границата, само еве излегуваат имиња кои се познати од конфликтот во 2001, па и да се дрзнале легално да ја поминат границата тоа одма треба да вклучи некаков аларм кај нашиве.
Не им треба нив граница за да влезат во Македонија.

Иначе, пред едно 4-5 години, вујко ми работеше во 5-та полициска, во Автокоманда и кажуваше дека во турскиот колеџ има околу 30 муџахедини, дека ги знаат и ги пратат ама дека не смеат да ги чепнат се додека овие не направат некоја беља. Се знае дека нив ги штитат Американците и дека работат само по нивна наредба. Никој, ни Грујо, ни Заев, ни Ахмети и Тачи не можат да направат ваква работа, поготово кога се работи за терористи од Косово. Само кога Америка има потреба се активираат они. Не за џабе Америка го штити долот од Косово што граничи со Македонија.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
879
Поени од реакции
951
да потсетам дека нашите “сојузници“ од НАТО наредија да се расформира регрутната војска,а со тоа автоматски границата остана во рацете на полицијата,сите караули се напуштија и остана на патролирање од граничната полиција која може само да послужи да алармира,а не и да спречи поголеми вооружени групи

со тоа многу полесно се овозможуваат вакви сценарија
Секој
Се слушаат истрели од Арачиново

Некој во близина да потврди?
Нема истрели Сега од таму поминав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom