ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

А

Атлантист

Гостин
Ова е од Газпром, официјална мапа:


Moра гасоводот да минува низ Македонија, каде иначе?
Бугарија веќе се изјасни НЕ (откога америте им ја сменија владата). Низ Албанија никако не може, прво тие се најлојалните амерички вазали на Балканот, второ трошоците и планинските предели го прават гасоводот низ албанска територија невозможен.
Гасоводот Турски Тек, ако се гради - мора низ Македонија да поминува.

Зошто иначе мислиш дека сме мета на обоена револуција, и нарачани квази-етнички судири? Мислиш во нормални услови, дека некој надвор му е гајле кој е на власт во ваква мала држава како Македонија?
Мапава го покажува Турскиот тек, односно она што Русите имаат намера да го изградат.
За понатаму не ги интересира, гасот ќе го донеста до тука. Ова во многу се разликува од јужниот тек каде Гаспром имаше намера да ја изгради целата траса до крајните потрошувачи.
Дали ќе поминува низ Македонија зависи од оние за кој што е наменет гасот, читај Германски, Австриски, Итајански итн. фирми кои што ако имаат интерес треба да ја довршат трасата до крајните потрошувачи. Така да остави ги теориите на заговор за подфорум мистерии, ние можеме а и не мораме да бидеме транзит за гасот, а потрошувачи никакви не сме.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.086
можеби лошо изведена акција,но повеќе и мене ми мириса на предавство бидејќи мешана полиција има веќе години наназад и цинкарат одма.
Вчера прочитав дека сите што биле на терен или поголемиот дел биле од Скопје и не го познавале многу многу теренот,немале ни време да го научат.
И Албанец загинал и сега што правиме.Ти реков на ФБ детално еве и овде на македонските Албанци не им одговара војна.Не гледи ти Плисат и косовските Албанци што објавуват чити ги нашите Албанци.Се најавува денес протест у Тирана и Приштина пред македонските амбасади и чити доле што пишат локалните наши Албанци кои го обвинуват Ахмети за оваа ситуација.И јас не ги сакам али треба да сме реални.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Тогаш официјално учествувале 15.000 војници!? (арачиново) и 350 терористи - епилог 2 загинати наши полицијаци непознат број терористи убиен а другите однесени со автобус. Целосно се согласувам. Затоа треба да се почека крајот и да ги видиме сите елементи и бројки.
Еве бројките кажуваат се. Кога ќе се спореди арачиново и ова со куманово јас не знам како може да не бидеме критички настроени се работи за многу ранети и 6-7 заганати.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
И Албанец загинал и сега што правиме.Ти реков на ФБ детално еве и овде на македонските Албанци не им одговара војна.Не гледи ти Плисат и косовските Албанци што објавуват чити ги нашите Албанци.Се најавува денес протест у Тирана и Приштина пред македонските амбасади и чити доле што пишат локалните наши Албанци кои го обвинуват Ахмети за оваа ситуација.И јас не ги сакам али треба да сме реални.
па јас не посочив на сите,туку на поголемиот дел кој сеуште живеат во филмот голема албанија
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Еве бројките кажуваат се. Кога ќе се спореди арачиново и ова со куманово јас не знам како може да не бидеме критички настроени се работи за многу ранети и 6-7 заганати.
Затоа што акцијата не е завршена а терористите не се изнесени со автобус (сеуште). Не знаеме колку загинати има на другата страна. Сите сакаме да се убијат 100 терористи а на нашите да им фали влакно ама не е возможно тоа. Успешноста не се мери со бројот на жртвите (иако и тоа влијае нормално).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.450
Поени од реакции
31.353
Не ми пречи никој што критикува, ама твоево критикување е смешно и вреѓа интелигенција, таков си ти како производ готов напраен за некого да вреѓа. Ти форумскиот живот го помина тука промовираш дебилни теории на заговор и да збориш како иде армагедон ако паднат твоите. Ми е гајле мене за опозицијата, у сите текстови таа ти е на таргет у 80% од пишаното.
Тежнееш ти кон некоја објективност, ама векови си од истата оддалечен, немаш мајндсет таков не се труди.
Без навреди, ама прво треба да постои интелигенција, за да можам да ја... ахем... навредам. ;)

И кои се тие „моите„ кога постојано ги критикувам сите нивоа на власт во ова општество? Прашањето е, зошто тебе те фаќа таков немир, таква когнитивна дисонанца, за да ме напаѓаш на лична основа - иако постојано пишувам дека бајатите политички опции треба да се тргнат од власт, но притоа да не се враќаат други стари бајати опции... Си ја имаш ти мувата на капата, повеќе е од очигледно.


На крајот на краиштата, кој тоа тебе те смести во центарот на универзумот - за да го оценуваш мојот светол форумски лик и дело?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
I kako ke se dokazi koj prv pukal,objasni podetalno?:cautious:
Па тоа е тешкото...не е ни важно сега да се тераат овие дискусии, само му реплицирав на џиткундо пошто прокоментира за тоа. Ќе биде добро ако нема цивилни жртви, еве засега нема официјална информација (вчера се шпекулираше за семејство).

Далеку сум од експерт за вакви работи, ама не можам да си објаснам како има 7 загинати и над 30 повредени...добиле ли луѓето на терен точни информации од надлежните (убк, јавна безбедност...)?
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
261
Значи а слушнеш терористички напад на балканов и по дифолт мора да се албанци. Како бре мајката други нации не прават вакви глупости? И после ќе јадат трици за соживот... Наши луѓе гинат, ѓубрињава или ќе ги фатат или живи ке се предадат, и во најдобар случај ќе им дадат доживотна, најверојатно по 20 години, судејќи по фактот колку е “либерално“ нашево судство.
Предлагам да се формира единица составена од лица примени по рамковен, и да се праќаат секаде каде има вакви терористички напади. И онака 90% од тие што се примаат не направиле ни по 10 склека на тестовите, да не мислат само дека ќе шетаат и пуштаат стомаци во полиција. Ако веќе толку се залагаат за соживот да ги пуштаме во први борбени редови и нека пробааат вербално да ги убедат терористите да се предадат, ако не можат да ги убедат, нека го јадат они први бе, нели за тоа ги плаќаат?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Тогаш официјално учествувале 15.000 војници!? (арачиново) и 350 терористи - епилог 2 загинати наши полицијаци непознат број терористи убиен а другите однесени со автобус. Целосно се согласувам. Затоа треба да се почека крајот и да ги видиме сите елементи и бројки.
Не е фората загинатите туку епилогот од акцијата.Во Арачиново тие 2 и сите загинати претходно во 2001 отидоа залудно.Доколку ја завршат акцијава и ги збришат терористиве акцијата ќе биде успешна. Жал ми е за сите загинати и нивните фамилии,али работата што ја избрале е таква.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Затоа што акцијата не е завршена а терористите не се изнесени со автобус (сеуште). Не знаеме колку загинати има на другата страна. Сите сакаме да се убијат 100 терористи а на нашите да им фали влакно ама не е возможно тоа. Успешноста не се мери со бројот на жртвите (иако и тоа влијае нормално).
(ВИДЕО) Генерал Николовски за Канал 5: Некој полицајците ги изложи како живо месо

Генералот во пензија Илија Николовски гостуваше вчера во живо во вестите на Канал 5.

Разговорот беше поставен на сајтот на телевизијата, па исчезна, но се појави верзија на Јутјуб снимана со мобилен телефон.

Видеото се шири на социјалните мрежи и еве ги ставовите на генералот:

 
E

Epsilon

Гостин
Значи а слушнеш терористички напад на балканов и по дифолт мора да се албанци. Како бре мајката други нации не прават вакви глупости? И после ќе јадат трици за соживот... Наши луѓе гинат, ѓубрињава или ќе ги фатат или живи ке се предадат, и во најдобар случај ќе им дадат доживотна, најверојатно по 20 години, судејќи по фактот колку е “либерално“ нашево судство.
Предлагам да се формира единица составена од лица примени по рамковен, и да се праќаат секаде каде има вакви терористички напади. И онака 90% од тие што се примаат не направиле ни по 10 склека на тестовите, да не мислат само дека ќе шетаат и пуштаат стомаци во полиција. Ако веќе толку се залагаат за соживот да ги пуштаме во први борбени редови и нека пробааат вербално да ги убедат терористите да се предадат, ако не можат да ги убедат, нека го јадат они први бе, нели за тоа ги плаќаат?
Алал да ти е во вакви моменти што успеа да составиш ваков мизерен коментар.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Мало ретро - 2001 година - после првите вакви судири, Мендух Тачи дел од владеачката коалиција изјави дека во Липковско има група бандити со кои власта треба да се справи. беа упатувани повици за мир, месното население не знаеше ништо ни кои се тие луѓе ни што се и сите бевме зачудени што се случува бидејќи 2 години претходно примивме илјадници косовари тука без проблем а етничките односи беа смирени бидејќи за првпат двете партии кои се сметаа за националистички беа заедно во коалиција. После 2 месеца негде почнаа интензивни судири.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Баш коа дестабилизација највише им одговара на ВМРО-предавничка и ДУИ, , терористите баш тогаш најдоа да удрат.
Баш сега точно у моментот коа кулминираше незадоволството и во првиот случај баш пред референдумот.
Пред 14 години кога се случи истово, дојде до смена на нивната власт...

Да се предизвика воен судир со цел тргање на луѓето од протестите е бајаги преголем влог, за било која политичка опција на власт.
Но обратниот процес за доаѓање на власт еднаш веќе беше успешно спроведен.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
Помина цел ден од нападот во Куманово, премиерот на Република Македонија и врховниот командант на воените сили и претседател на земјава, се MIA, ни трага ни глас и од двајцата, дали е ова нормално после атак на државата ?!?!
Хорхе го гледам вчера присутен на парадата во Русија, освен ако таа слика не е од 3 часот сабајле пред нападот, а во Русија тогаш било дење и пукало сонце, тогаш нема апсолутно никаква логика он прво да чекал фотка па да се враќа назад, уште сабајлето во 4 после еден телефонски повик и негово будење, он требал да се упати назад кон Македонија, а не да чека да го фотографираат.
Сериозно, кој кур бе ало ?
(ВИДЕО) Генерал Николовски за Канал 5: Некој полицајците ги изложи како живо месо

Генералот во пензија Илија Николовски гостуваше вчера во живо во вестите на Канал 5.

Разговорот беше поставен на сајтот на телевизијата, па исчезна, но се појави верзија на Јутјуб снимана со мобилен телефон.

Видеото се шири на социјалните мрежи и еве ги ставовите на генералот:

5ка го бришеа видеово, го криеа ама џаба, не е ова 2001, денес во ера на Интернет не можат вакви работи да им поминат на гадовите, какви смрдежи еј, телевизиско дно се овие, дури бетер се и од Сител во тој контекст.

едит, според сител, бројот на загинати наши полицајци се искачил на 8. :place:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom