Прашања за Исламот III

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Nikakov posrednik ili pomirutel pomegu boga i covekot kako sin bozji i ednakov na boga ili toj posrednik sopreduvajki go kako bog , kako sto pavle go opisuva vo
Прво послание на светиот апостол Павле до Тимотеја
5. Зашто еден е Бог, и еден е Посредникот помеѓу Бога и луѓето – Човекот Христос Исус,

ili p[omirutel.
Соборно послание на светиот апостол Павле до Римјаните
Оти, ако како непријатели, се помиривме со Бога преку смртта на Неговиот Син.

Muhamed,,a,s e samo izvestuvac i opomenuvac ne e sin bozji ne e posrednik vo molitvata na covekot,bog e sekogas blisku , nitu e pomiritel koj ke ne pomiruva so boga ,nitu ke gi nosi grevovite na drugite luge so cel da bide posrednik so boga za da im se oprostat grevovite na lugeto , nitu pak i isus e toa sto tie go opisuvaat. bog nikogas ne e im e nepriatel na lugeto kako sto pavle toa go kazuva , toj e sekogas vo mir so niv otkako gi sozdal.
Ако Мухамед не е посредник, зошто Бог лично не му укаже на секој човек што и како треба да прави? Како може да кажеш дека не е посредник, кога се што ти практикуваш и знаеш за исламот доаѓа од него?! Ако тоа не е посредништво, тогаш што е?
Пази, ти самиот кажа дека никаков вид на посредник не е потребен помеѓу бог и човекот, твои зборови:
zosto bog da ima posrednik? nikakov vid na posrednik ili pomirutel ne e ptreben pomegu boga i covekot
[DOUBLEPOST=1429649751][/DOUBLEPOST]
sto ke bide so toa dete sto ne e krsteno ? kakva vina ima toa dete za da ne bide spaseno?
Сура 16:93
Аллах да сакаше, сигурно, ќе ве направеше една заедница, но Аллах скршнува во заблуда кого сака и упатува кого сака. Да, вие ќе бидете прашани за она што го работевте!

Ако Алах намерно остава некого во заблуда, зошто потоа да бара одговорност од таквиот човек, кога самиот вели дека ако сакал сите ќе ги направел една заедница?!
Каква вина има оној што намерно бил оставен во заблуда?
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
[DOUBLEPOST=1429649751][/DOUBLEPOST]
Сура 16:93
Аллах да сакаше, сигурно, ќе ве направеше една заедница, но Аллах скршнува во заблуда кого сака и упатува кого сака. Да, вие ќе бидете прашани за она што го работевте!
.

"Da Allah ho}e, u~inio bi vas sljedbenicima
jedne vjere ali On u zabludu stavlja onoga
koga ho}e, a na pravi put ukazuje onome
kome On ho}e; i vi }ete doista odgovarati za
ono {to ste radili." /
93
Uzvi{eni ka`e: "...da Allah ho}e, u~inio bi vas",
o ljudi, "sljedbenicima jedne vjere", kao {to ka`e:
"Da Gospodar tvoj ho}e, na Zemlji bi, doista,
svi bili vjernici" (10:99), tj. u~inio bi vas
ujedinjenim i ne bi u~inio me|u vama razila`enja,
mr`nje i neprijateljstva,
"...ali On u zabludu stavlja koga ho}e, a na
pravi puta ukazuje onome kome On ho}e." 427
Zatim }e vas pitati na Sudnjem danu za sva va{a djela,
za koja }e vas nagraditi odgovaraju}om kaznom ili
nagradom, do najmanje sitnice. Zatim Uzvi{eni
upozorava Svoje robove o kori{tenju i upotrebi
zakletvi za me|usobnu prevaru i spletkarenje, kako se
ne bi pokliznula noga nakon {to je ~vrsto stajala, kao
kod onog koji je bio na Pravom putu, pa skrenuo sa
njega, skrenuo sa puta upute uslijed krive zakletve
koja odvra}a od Pravog puta, jer nevjernik - kada vidi
da ga je vjernik koji mu se obavezao a zatim ga
prevario - ne}e imati povjerenja u njegovu vjeru, pa
se uslijed toga odvratio od ulaska u islam, pa zbog
toga Uzvi{eni ka`e:
"...i da ne biste nesre}u iskusili zato {to ste od
Allahova puta odvra}ali, a patnja velika vas
jo{ ~eka"
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
@closse, дали откако првпат ја прочита Аl-Baqara, многу се исплаши?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
.

"Da Allah ho}e, u~inio bi vas sljedbenicima
jedne vjere ali On u zabludu stavlja onoga
koga ho}e, a na pravi put ukazuje onome
kome On ho}e; i vi }ete doista odgovarati za
ono {to ste radili." /
93
Uzvi{eni ka`e: "...da Allah ho}e, u~inio bi vas",
o ljudi, "sljedbenicima jedne vjere", kao {to ka`e:
"Da Gospodar tvoj ho}e, na Zemlji bi, doista,
svi bili vjernici" (10:99), tj. u~inio bi vas
ujedinjenim i ne bi u~inio me|u vama razila`enja,
mr`nje i neprijateljstva,
"...ali On u zabludu stavlja koga ho}e, a na
pravi puta ukazuje onome kome On ho}e." 427
Zatim }e vas pitati na Sudnjem danu za sva va{a djela,
za koja }e vas nagraditi odgovaraju}om kaznom ili
nagradom, do najmanje sitnice. Zatim Uzvi{eni
upozorava Svoje robove o kori{tenju i upotrebi
zakletvi za me|usobnu prevaru i spletkarenje, kako se
ne bi pokliznula noga nakon {to je ~vrsto stajala, kao
kod onog koji je bio na Pravom putu, pa skrenuo sa
njega, skrenuo sa puta upute uslijed krive zakletve
koja odvra}a od Pravog puta, jer nevjernik - kada vidi
da ga je vjernik koji mu se obavezao a zatim ga
prevario - ne}e imati povjerenja u njegovu vjeru, pa
se uslijed toga odvratio od ulaska u islam, pa zbog
toga Uzvi{eni ka`e:
"...i da ne biste nesre}u iskusili zato {to ste od
Allahova puta odvra}ali, a patnja velika vas
jo{ ~eka"
Ова не е одговор на моето прашање, ајде уште еднаш:
Ако Алах можел доколку сакал од сите луѓе да направи една заедница и ако Алах намерно ги остава во заблуда оние што не биле на прав пат, која вина ја имаат тие луѓе?! Нели да сакал, сите ќе биле една заедница?! Значи не се затоа што тој несака! Тогаш зошто им суди?
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Ова не е одговор на моето прашање, ајде уште еднаш:
Ако Алах можел доколку сакал од сите луѓе да направи една заедница и ако Алах намерно ги остава во заблуда оние што не биле на прав пат, која вина ја имаат тие луѓе?! Нели да сакал, сите ќе биле една заедница?! Значи не се затоа што тој несака! Тогаш зошто им суди?
Da sakase Allah ke ve upatese site i ke ve napravese eden narod edna zaednica no on subhanehy skrsnuva vo zabluda kogo saka od onie za koi znae deka i davaat prednost na zabludata, a upatuva kogo saka , i toa onoj za kogo znae deka i dava prednost na vistinata.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Da sakase Allah ke ve upatese site i ke ve napravese eden narod edna zaednica no on subhanehy skrsnuva vo zabluda kogo saka od onie za koi znae deka i davaat prednost na zabludata, a upatuva kogo saka , i toa onoj za kogo znae deka i dava prednost na vistinata.
Сурата јасно и недвосмислено вели - Да сакаше, сите ќе бевте една заедница! Значи заблудата кај луѓето постои затоа што Алах сакал да постои! Тогаш која вина ја имаат тие луѓе?! Зошто да им суди, кога тој сакал да бидат во заблуда?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Сурата јасно и недвосмислено вели - Да сакаше, сите ќе бевте една заедница! Значи заблудата кај луѓето постои затоа што Алах сакал да постои! Тогаш која вина ја имаат тие луѓе?! Зошто да им суди, кога тој сакал да бидат во заблуда?
Ова го одговорив уште на првите страници од оваа тема, па после тоа за овие 450 страници 10 пати го преџвакуваше истото прашање, again and again... само за да добиеш одговор каков што ти сакаш да добиеш.
Заборави ја таа варијанта. :)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
closse напиша:
Аrgumentum ad baculum (со ќотек против аргументите) или Повикување на сила

Тоа е логичка грешка која настанува кога силата, принудата или заканата со сила се користи како средство на убедување.

Веднаш во Втората глава (Крава) имаш:

2. Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima koji se budu Allaha bojali;

7. Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je koprena; njih čeka patnja golema.

10. Njihova srca su bolesna, a Allah njihovu bolest još povećava; njih čeka bolna patnja zato što lažu.

21. O ljudi, klanjajte se Gospodaru svome, koji je stvorio vas i one prije vas, da biste se kazne sačuvali;

24. Pa ako ne učinite, a nećete učiniti, onda se čuvajte vatre za nevjernike pripremljene, čije će gorivo biti ljudi i kamenje.

Закани, закани и само закани. Со Куранот на муслиманите им се втерува страв во коските. Или со други зборови им се кажува: Или ќе веруваш во она што ти го кажувам, или ќе зажалиш што си се родил.

Има три степени на служење на Бог. Степен на роб - му служи на Бог од страв, степен на надничар - му служи на Бог за плата(награда) и степен на син - му служи на Бог од љубов.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Сурата јасно и недвосмислено вели - Да сакаше, сите ќе бевте една заедница! Значи заблудата кај луѓето постои затоа што Алах сакал да постои! Тогаш која вина ја имаат тие луѓе?! Зошто да им суди, кога тој сакал да бидат во заблуда?
Ова го одговорив уште на првите страници од оваа тема, па после тоа за овие 450 страници 10 пати го преџвакуваше истото прашање, again and again... само за да добиеш одговор каков што ти сакаш да добиеш.
Заборави ја таа варијанта. :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ова го одговорив уште на првите страници од оваа тема, па после тоа за овие 450 страници 10 пати го преџвакуваше истото прашање, again and again... само за да добиеш одговор каков што ти сакаш да добиеш.
Заборави ја таа варијанта. :)
Не е точно, ако си одговорил, повели постирај го одговорот.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
@Hattab1, истото прашање и за тебе. Дали кога првпат почна да ја читаш Втората Сура те обзема неискажлив страв? Сериозен сум, не иронизирам.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Аrgumentum ad baculum (со ќотек против аргументите) или Повикување на сила

Тоа е логичка грешка која настанува кога силата, принудата или заканата со сила се користи како средство на убедување.

Веднаш во Втората глава (Крава) имаш:

2. Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima koji se budu Allaha bojali;

7. Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je koprena; njih čeka patnja golema.

10. Njihova srca su bolesna, a Allah njihovu bolest još povećava; njih čeka bolna patnja zato što lažu.

21. O ljudi, klanjajte se Gospodaru svome, koji je stvorio vas i one prije vas, da biste se kazne sačuvali;

24. Pa ako ne učinite, a nećete učiniti, onda se čuvajte vatre za nevjernike pripremljene, čije će gorivo biti ljudi i kamenje.

Закани, закани и само закани. Со Куранот на муслиманите им се втерува страв во коските. Или со други зборови им се кажува: Или ќе веруваш во она што ти го кажувам, или ќе зажалиш што си се родил.

Има три степени на служење на Бог. Степен на роб - му служи на Бог од страв, степен на надничар - му служи на Бог за плата(награда) и степен на син - му служи на Бог од љубов.
Погрешно си го сфатил "стравот" кој овде сакаш да го претставиш како закана.
Та нели кога луѓето се плашат од нешто/некого, бегаат од тоа нешто бидејќи човечката природа е да бега, да се одалечува од она од што се плаши?
Зошто во овој случај е обратно?
Тие ајети што ги цитираше, повеќето се за неверниците и мунафиците(лицемерите), Куранот е исто така полн со ајети за милост и прошка, многу повеќе од тие за казна.. но ти тоа никогаш нема да го цитираш затоа што не ти одговара.
“O robovi Moji koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će, sigurno, sve grijehe oprostiti. On, doista, mnogo prašta i on je milostiv.” (Ez-Zumer, 53.)

"Ja cu sigurno oprostiti onome koji se pokaje i uzvjeruje i dobra djela cini, i koji zatim na Pravom putu istraje." (Ta-Ha, 82)

“A ako budete tražili oprosta, Allah će vam se sigurno smilovati.”(Prijevod značenja En-Neml, 46.)

Allah je prema ljudima zaista vrlo blag i milostiv.
(En-Nisa, 99)

A Allah vas na sebe podsjeća i Allah je milostiv prema svojim robovima. (Ali 'Imran, 39)


итн итн итн...
[DOUBLEPOST=1429825960][/DOUBLEPOST]
@Hattab1, истото прашање и за тебе. Дали кога првпат почна да ја читаш Втората Сура те обзема неискажлив страв? Сериозен сум, не иронизирам.
Веќе ти одговорив... а и понатаму ќе ти одговарам, таа сура е за тебе да те обземе страв бидејќи не веруваш во Аллах, не си го прифатил Исламот за да се спасиш.
:)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
Погрешно си го сфатил "стравот" кој овде сакаш да го претставиш како закана.
Та нели кога луѓето се плашат од нешто/некого, бегаат од тоа нешто бидејќи човечката природа е да бега, да се одалечува од она од што се плаши?
Зошто во овој случај е обратно?
Тие ајети што ги цитираше, повеќето се за неверниците и мунафиците(лицемерите), Куранот е исто така полн со ајети за милост и прошка, многу повеќе од тие за казна.. но ти тоа никогаш нема да го цитираш затоа што не ти одговара.
Зошто мислиш дека не ми одговара? Сум цитирал и позитивни ајети од Куранот. Зарем очекуваш овде да ја постирам целата Сура и да добијам казна за спамирање?
Стравот не се сфаќа, стравот се чувствува. Луѓето ако МАЛКУ се плашат од нешто/некого можат да побегнат, но ако МНОГУ се исплашат од нешто/некого ќе им се одземат нозете од страв, и нема ни да се помрднат.
И како може да бидат овие ајети за неверниците кога пишува дека:

Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima koji se budu Allaha bojali;

Самиот гледаш дека Книгава е наменета за муслимани. Сигурно не очекуваш Куранот да го читаат и да се раководат според него многубошците и незнабошците? Или сакаш да кажеш дека во овој ајет Аллах не се обраќа кон муслиманите, туку кон сите останати!?

“O robovi Moji koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će, sigurno, sve grijehe oprostiti. On, doista, mnogo prašta i on je milostiv.” (Ez-Zumer, 53.)

"Ja cu sigurno oprostiti onome koji se pokaje i uzvjeruje i dobra djela cini, i koji zatim na Pravom putu istraje." (Ta-Ha, 82)

“A ako budete tražili oprosta, Allah će vam se sigurno smilovati.”(Prijevod značenja En-Neml, 46.)
Allah je prema ljudima zaista vrlo blag i milostiv.
(En-Nisa, 99)

A Allah vas na sebe podsjeća i Allah je milostiv prema svojim robovima. (Ali 'Imran, 39)


итн итн итн..
.
Милоста Аллахова мене ми е толку неубедлива и контрадикторна. Во Куранот, во огромен број ајети заедно се споменуваат стапот и морковот во рацете на Аллах, што не значи дека е милостив, туку дека е дресер.

Веќе ти одговорив... а и понатаму ќе ти одговарам, таа сура е за тебе да те обземе страв бидејќи не веруваш во Аллах, не си го прифатил Исламот за да се спасиш.:)
Зошто да ме обземе страв:)?

Зарем Мухамед не рекол:„Кој повреди некој од луѓето на Книгата (Евреите и христијаните), како да ме повредил мене лично“?

Аl-Baqara 2:62

One koji su vjerovali, pa i one koji su bili jevreji, kršćani i sabijci - one koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela činili - doista čeka nagrada od Gospodara njihova; ničega se oni neće bojati i ni za čim neće tugovati! -

не веруваш во Аллах, не си го прифатил Исламот за да се спасиш.:)
Mислиш дека ќе се спаси оној кој го следи Мухамед, а го отфрла Исус? Дај одвој од твоето драгоцено време и објасни ми мене, неукиот, дали треба да има некаква дилема помеѓу тоа да се угледаш на Исус Христос, Неговиот карактер и Неговите дела и Него да Го следиш или на Мухамед, неговиот карактер и неговите дела и него да го следиш.
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Mислиш дека ќе се спаси оној кој го следи Мухамед, а го отфрла Исус? Дај одвој од твоето драгоцено време и објасни ми мене, неукиот, дали треба да има некаква дилема помеѓу тоа да се угледаш на Исус Христос, .
Spasot e vo islamot, ke se spasi onoj koj gi prifaka i Muhamed i Isus i site drugi bozji verovesnici a nie muslimanite gi prifakame site bozji verovesnici bidi siguren i poveke od vas go sledime verovesnistvoto na Isus(Isa,a,s) otkolku vie
Lugeto koga se oddalecuvale od vistinskata vera bog im ispraka novi verovesnici i kako posleden e ispraten Muhamed,a,s kako milost kon site svetovi , vozviseniot bog so nego gi zavrsi blagodetite sprema lugeto i so nego verata ja usovrsi, posle nego se do kijametot nema da ima drug verovesnik i nema potreba od drug verovesnik bideiki negovata poraka e internacionalna i gi opfaka site vreminja i mesta .
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
Spasot e vo islamot, ke se spasi onoj koj gi prifaka i Muhamed i Isus i site drugi bozji verovesnici a nie muslimanite gi prifakame site bozji verovesnici bidi siguren i poveke od vas go sledime verovesnistvoto na Isus(Isa,a,s) otkolku vie
Lugeto koga se oddalecuvale od vistinskata vera bog im ispraka novi verovesnici i kako posleden e ispraten Muhamed,a,s kako milost kon site svetovi , vozviseniot bog so nego gi zavrsi blagodetite sprema lugeto i so nego verata ja usovrsi, posle nego se do kijametot nema da ima drug verovesnik i nema potreba od drug verovesnik bideiki negovata poraka e internacionalna i gi opfaka site vreminja i mesta .
Не ги прифаќате сите.

Зошто не ги прифативте тие после Мухамед, како што се Џозеф Смит, Чарлс Тејз Расел, Елен Вајт, Бахаулах, Eмануел Сведенборг, Алистер Кроули итн?

Зошто не ги прифативте тие пред Мухамед, а после Исус, како што се Мани и Маздак?


Евангелиe по Лука

16:16 Законот и Пророците беа до Јована; а оттогаш царството Божјо се благовестува и секој со усилие влегува во него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom