Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
21 април 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Не ја чував внатре... од кога ја зедов многу се митареше и мораше надвор... :unsure:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Не ја чував внатре... од кога ја зедов многу се митареше и мораше надвор... :unsure:
Hranata ima udel vo kvalitetot na krznoto. Kolku e stara i so sto ja hranis? Genetikata isto igra uloga. Jas xuvsm labrador nadvor stalno ima vlakna no glavno se dve sezoni. I jas koristam furminator oti mojava tesko go frla vlaknoto.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.437
Поени од реакции
29.971
http://www.newscientist.com/article/dn17003-fluorescent-puppy-is-worlds-first-transgenic-dog.html

Fluorescent puppy is world's first transgenic dog

A cloned beagle named Ruppy – short for Ruby Puppy – is the world's first transgenic dog. She and four other beagles all produce a fluorescent protein that glows red under ultraviolet light.

A team led by Byeong-Chun Lee of Seoul National University in South Korea created the dogs by cloning fibroblast cells that express a red fluorescent gene produced by sea anemones.





 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.868
Дали може некој да ми каже колку грама храна треба да се дава на кучето во зависност од тежината. На една лименка од Мик Свети Николе за храна за кучиња прочитав такво нешто али одамна и не ја запамтив табелата. Фала ви однапред.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.337
Поени од реакции
4.774
Дали може некој да ми каже колку грама храна треба да се дава на кучето во зависност од тежината. На една лименка од Мик Свети Николе за храна за кучиња прочитав такво нешто али одамна и не ја запамтив табелата. Фала ви однапред.
Секоја храна си има различна табела во зависност од состојките кои се употребени за производство на истата. Неможеш да ја рамниш Педигре со Оријен (ова како пример ти го давам).
колку е поквалитетна храната помала количина е потребна за кучето, а воедно и помалку суплименти треба да му даваш.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.868
Секоја храна си има различна табела во зависност од состојките кои се употребени за производство на истата. Неможеш да ја рамниш Педигре со Оријен (ова како пример ти го давам).
колку е поквалитетна храната помала количина е потребна за кучето, а воедно и помалку суплименти треба да му даваш.
Јас мислев на домашна храна зошто моето куче е старо цели 15 години и од мала одбиваше секаква храна па затоа не ја храниме со купечка. Најчесто ја храниме со коски, паштета, салама, грбчиња купечки ако е тоа битно за тоа колку треба да и се дава во грамажа.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.337
Поени од реакции
4.774
Јас мислев на домашна храна зошто моето куче е старо цели 15 години и од мала одбиваше секаква храна па затоа не ја храниме со купечка. Најчесто ја храниме со коски, паштета, салама, грбчиња купечки ако е тоа битно за тоа колку треба да и се дава во грамажа.
Па ти праша за од лименка на Мик што е далеку од домашна храна. Јас ти одговорив за таквите табели дека неможе таа да ти биде репер за тоа колку да му даваш да јаде. Иначе колку што јас знам се дава 10-15гр месо на килограм телесна маса.
Пример ако кучето ти е 10кг тешко треба да му дадеш помеѓу 100-150гр месо + ориз/палента/качамак + зеленчук/овошје
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.868
Па ти праша за од лименка на Мик што е далеку од домашна храна. Јас ти одговорив за таквите табели дека неможе таа да ти биде репер за тоа колку да му даваш да јаде. Иначе колку што јас знам се дава 10-15гр месо на килограм телесна маса.
Пример ако кучето ти е 10кг тешко треба да му дадеш помеѓу 100-150гр месо + ориз/палента/качамак + зеленчук/овошје
Ок фала те прашав за лименката на Мик зошто на друго место немав досега сретнато таква табела и целта на прашањето ми беше општо колку треба да се дава зошто кај луѓето има колку е доволно калории во денот и колку еден оброк треба да има калории всушност со тоа и колку грама да тежи храната на еден оброк.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.394
Поени од реакции
3.262
Дали има некој на форумов кој што чува куче од тип среден-голем раст во стан гарсониера - двособен ??
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Дали има некој на форумов кој што чува куче од тип среден-голем раст во стан гарсониера - двособен ??
Јас чувам куче со среден раст (57 цм) во мал стан, не двособен, но собите се прилично мали. Потребна е редовна прошетка и истрчување барем 2 пати на ден. Ако веќе земаш куче за во стан би ти препорачала да земеш некоја помрзлива раса. Јас имам Ердел териер којшто пука од енергија и не само што надвор се истрчува 3 пати минимум на ден по саат време, а и плус добива прошетка од саат и пол, туку и збеснува по стан.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.394
Поени од реакции
3.262
Јас чувам куче со среден раст (57 цм) во мал стан, не двособен, но собите се прилично мали. Потребна е редовна прошетка и истрчување барем 2 пати на ден. Ако веќе земаш куче за во стан би ти препорачала да земеш некоја помрзлива раса. Јас имам Ердел териер којшто пука од енергија и не само што надвор се истрчува 3 пати минимум на ден по саат време, а и плус добива прошетка од саат и пол, туку и збеснува по стан.
Тоа е проблемот што јас сакам Лабрадор. Имам парк преку пат не е тоа проблем. Не сакам да го запустам кучето, станот е нешто како соба и пол , со ходник и затворен балкон од 10тина метри. Колку кошта да имаш куче во МК? Храната?
BTW фала на брзиот одговор
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Тоа е проблемот што јас сакам Лабрадор. Имам парк преку пат не е тоа проблем. Не сакам да го запустам кучето, станот е нешто како соба и пол , со ходник и затворен балкон од 10тина метри. Колку кошта да имаш куче во МК? Храната?
BTW фала на брзиот одговор
Нема да претставува проблем, Лабрадорите и не се толку бесни како Ердел Териер. @SaltNPepa има Лабрадорка па би можела да те советува повеќе од мене.

Цените на Лабрадорите се движат од 50 евра (тие се најчесто без педигре) до 250 евра, чинам. Знам дека PlayFull team одгледувачницата имаат одлични Лабрадори, од Скопје се ако точно памтам.

Цената на храната зависи од формулата. Јас ти препорачувам од Брит и Фармина да земеш. Како за почеток, испробај ја Brit- Care- Puppy all breed- Lamb & rice. Јас на мојата таа и' ја давав едно време. Како и да е, немаше најдобри резултати од храната, односно од ни една храна за кучиња немаше убави резултати. Затоа почнав да и' готвам пилешко, ориз и зеленчук. Значи ти треба 50% месо, 25% житарици и 25% зеленчук и овошје. Калциум нема потреба да купуваш, давај му лушпи од јајце. Мојата ги обожава. Не му давај свинско во никој случај. Од свинското може чир во желудникот да им се појави.

Квалитетот на храната еднинствено ќе го препознаеш кај реакциите кај кучето на истата. Обилен и течен измет, прекумерно митарење и неквалитетно влакно е одлика на НЕКВАЛИТЕТНА ХРАНА.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.394
Поени од реакции
3.262
@Papillon.Papi фала ти на советите. Јас не сум МК, привремено живеам надвор од МК затоа те прашав да направам компарација и да видам каде ми одговара повеќе.
Фала ти во секој случај.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@Papillon.Papi фала ти на советите. Јас не сум МК, привремено живеам надвор од МК затоа те прашав да направам компарација и да видам каде ми одговара повеќе.
Фала ти во секој случај.
Во стан слободно чувај го, само убаво изморувај го, ќе имаш среќен пес. Било кое куче што не е изморено и истрчано е машина за уништување.

За храна, јас брит за лабрадор не препорачувам, едноставно брендот се нема добро покажано кај расава. Кучето гладно нема да биде сигурно, но потенцијалот што ќе го носи нема максимално да го покаже. Доколку можеш да си дозволиш, храни Про План, ако не Хуссе, мене ми се покажа како одлична замена за Про Планот. Ако имаш време додека е во раст, комбинација домашно и Хуссе го дадоа ова...
DSC_0165.jpg
Ова е инаку Оли, не сте го одамна виделе :D
@AleksandarC. не се пофалил :D

Доколку било што те интересира, слободно пиши ми. Добредојде во фамилијата на Лабрадорџии!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom