Прашање за Христијанството III

Zbo

Член од
12 јануари 2014
Мислења
107
Поени од реакции
277
Не знам каде да прашам па морам на оваа тема!
Ме интересира името на манастир кој се наоѓа на скопска црна гора, каде што има монахињи? Благодарам
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
пишува дека невина затруднила што медицински таа теза е поддржана со тоа што неопходно е ејакулација и овулација односно сперма која треба да дојде во контакт со јајце клетка што незначи дека во конкретниот случај со дева Марија морала да има пенетрирање туку сосема можно е да имало 'инвитро' со што е запазена честа на девата Марија.




Односно сума сумару поради тоа што немало пенетрирање невиноста е запазена тоа не значи дека дева Марија не била невина/виновна.Ако спермата дошла во контакт со вагината и со самото тоа здрав сперматозоид дошол во контакт со јајце клетка самото тоа е доволно за зачнување/плод и веројатно е дека така можеби било во случајот со невината дева Марија освен нели ако господ на некој божествен само нему познат начин ја изработил некако...:noze:

п.с.
@Самрак
stop whining For Godsake Just MAN-UP
Морам вака аудио-визуелно да ти прикажам што е инвитро.
https://www.youtube.com/watch?v=GeigYib39Rs

А друго,нема никакво црно пенетрирање на ништо и никого.Едноставно се создал.[DOUBLEPOST=1429301345][/DOUBLEPOST]
пишува дека невина затруднила што медицински таа теза е поддржана со тоа што неопходно е ејакулација и овулација односно сперма која треба да дојде во контакт со јајце клетка што незначи дека во конкретниот случај со дева Марија морала да има пенетрирање туку сосема можно е да имало 'инвитро' со што е запазена честа на девата Марија.




Односно сума сумару поради тоа што немало пенетрирање невиноста е запазена тоа не значи дека дева Марија не била невина/виновна.Ако спермата дошла во контакт со вагината и со самото тоа здрав сперматозоид дошол во контакт со јајце клетка самото тоа е доволно за зачнување/плод и веројатно е дека така можеби било во случајот со невината дева Марија освен нели ако господ на некој божествен само нему познат начин ја изработил некако...:noze:

п.с.
@Самрак
stop whining For Godsake Just MAN-UP
Морам вака аудио-визуелно да ти прикажам што е инвитро.
https://www.youtube.com/watch?v=GeigYib39Rs

А друго,нема никакво црно пенетрирање на ништо и никого.Едноставно се создал.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Не знам каде да прашам па морам на оваа тема!
Ме интересира името на манастир кој се наоѓа на скопска црна гора, каде што има монахињи? Благодарам
„Св. Илија„ се вика црковниот храм, а манастирот е во с. Чардак.[DOUBLEPOST=1429301715][/DOUBLEPOST]
пишува дека невина затруднила што медицински таа теза е поддржана
Каква црна медицина: зборуваме за натприродно зачнување, не за природно, не за неприродно („ин витро„ и томе слично).
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Zbo
M

mar30

Гостин
Морам вака аудио-визуелно да ти прикажам што е инвитро.
https://www.youtube.com/watch?v=GeigYib39Rs

А друго,нема никакво црно пенетрирање на ништо и никого.Едноставно се создал.[DOUBLEPOST=1429301345][/DOUBLEPOST]
Морам вака аудио-визуелно да ти прикажам што е инвитро.
https://www.youtube.com/watch?v=GeigYib39Rs

А друго,нема никакво црно пенетрирање на ништо и никого.Едноставно се создал.
Во наводници - сомнителен.
Англиски: allegedly Албански: në thonjëza, i dyshimt
Употреба: Иронично

Во наводници се пишуваат и зборовите кажани во спротивна смисла, во иронија.
На пр.: Тој е многу „добар“. (лош)

Јасно е или треба цртање?

Каква црна медицина: зборуваме за натприродно зачнување, не за природно, не за неприродно („ин витро„ и томе слично).
ти онака од навика сакаш да агитираш дискусиите во темава да се водат стрикно од
"духовен аспект" а притоа секое логично/научно гледиште го ставаш под богохулење така ли ве учат на богословски?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Во наводници - сомнителен.
Англиски: allegedly Албански: në thonjëza, i dyshimt
Употреба: Иронично

Во наводници се пишуваат и зборовите кажани во спротивна смисла, во иронија.
На пр.: Тој е многу „добар“. (лош)

Јасно е или треба цртање?



ти онака од навика сакаш да агитираш дискусиите во темава да се водат стрикно од
"духовен аспект" а притоа секое логично/научно гледиште го ставаш под богохулење така ли ве учат на богословски?
Немој аман ти да ме описменуваш,знам ја многу добро за што и како се употребуваат ама твоето ''ИНВИТРО'' со тоа со Дева Марија е како да споредиш нуклеарна физика со правење бурек...................
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
ти онака од навика сакаш да агитираш дискусиите во темава да се водат стрикно од
"духовен аспект" а притоа секое логично/научно гледиште го ставаш под богохулење така ли ве учат на богословски?
Црковното учење е пред се‘ учење од духовно-разумна природа, а не од природонаучна па така и се гледаат нешата: преку духовната „оптика„ а не преку умно-сетилната.

Зачнувањето Христово е чудо: настан од натприродно потекло, а не настан кој се толкува медицински. Доколку зачнувањето Христово беше природно, никој здрав во умот не би морал да верува во сосема природен настан, а уште помалку би верувал во поголемото чудо, а тоа е воскресението Христово, на кое се потсетивме пред некој ден.

Патем кажано, немам ништо со богословскиот факултет, оти мојата професија е световна.
 
M

mar30

Гостин
Немој аман ти да ме описменуваш,знам ја многу добро за што и како се употребуваат ама твоето ''ИНВИТРО'' со тоа со Дева Марија е како да споредиш нуклеарна физика со правење бурек...................
Ја само мислев да ти поможам да сванеш божјата снага со која дедо боже може да напраи жена истовремено да е ем трудна ем невина,друга работа е тоа што ти тоа го компарираш со бурегџилница што не е убаво.

Црковното учење е пред се‘ учење од духовно-разумна природа, а не од природонаучна па така и се гледаат нешата: преку духовната „оптика„ а не преку умно-сетилната.
ова е дефиниција за психичка пореметеност во која умно сетилната реалност се игнорира за сметка на духовната ад либитум во која нема нешто што е невозможно а притоа нема пореба од некаква научна/умствена логика бидејки нема и простор за таква кохезија помегу ум и неум.
Црковното учење е пред се‘ учење од духовно-разумна природа, а не од природонаучна па така и се гледаат нешата: преку духовната „оптика„ а не преку умно-сетилната.

Патем кажано, немам ништо со богословскиот факултет, оти мојата професија е световна.
то световна или не не праи разлика важно е да се има добар финансиски тарифник кој е дефиниран со одредени цени што колку чини а второ степено е колку и дали духовно има у самата суштината.

btw на кој облак се наога правосланиов богословски факултет?
 
Последно уредено од модератор:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
ова е дефиниција за психичка пореметеност во која умно сетилната реалност се игнорира за сметка на духовната ад либитум
Горниов став е апла пример за неписменлак: не разликуваш што е „небесно„ а што е „овосветовно„.

Диадох вели дека човекот е способен за примање на два типа вистини: небесните и световните. Јасно е дека првата ти фалиТ....[DOUBLEPOST=1429311528][/DOUBLEPOST]
то световна или не не праи разлика важно е да се има добар финансиски тарифник кој е дефиниран со одредени цени што колку чини а второ степено е колку и дали духовно има у самата суштината.
Колку пари арчиш годишно за бензин?[DOUBLEPOST=1429311558][/DOUBLEPOST]
btw на кој облак се наога правосланиов богословски факултет?
На глупаво прашање се дава глупав одговор.
 
M

mar30

Гостин
Горниов став е апла пример за неписменлак: не разликуваш што е „небесно„ а што е „овосветовно„.

Диадох вели дека човекот е способен за примање на два типа вистини: небесните и световните. Јасно е дека првата ти фалиТ....

[DOUBLEPOST=1429311528][/DOUBLEPOST]

Колку пари арчиш годишно за бензин?[DOUBLEPOST=1429311558][/DOUBLEPOST]

На глупаво прашање се дава глупав одговор.
1.nebesna ili besna vistina fakt e deka racionalno naucno ne mozesh da go objasnish medicinskiot fenomen deva Marija.
2.sto e ustvari nebesna vistina?dedo mraz e nebesna vistina kako sto e za drugi seks so 70 nevini nikoj ne moze da dokaze deka ne e taka zatoa toj svet tvoj kade sto se e vozmozno odlicni si parira so poremetena psiha koja nema kapacitet za normalna percepcija na nestata.
3.benzin se razbira no najlesno hierarhiata vo MPC se prinetuva po vozniot park koj pogolem dzip toj poblizu do dedo boze.
4.konkretniot fakultet tolku e digan u nebesa sto covek ke se zamisli na koe nebo go kacile.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
1.nebesna ili besna vistina fakt e deka racionalno naucno ne mozesh da go objasnish medicinskiot fenomen deva Marija.
.
А ти не можеш научно да го побиеш.[DOUBLEPOST=1429361079][/DOUBLEPOST]
2.sto e ustvari nebesna vistina?
Учењето кое Христос ни го донесе од Небесата.[DOUBLEPOST=1429361137][/DOUBLEPOST]
dedo mraz e nebesna vistina
Да, за пореметините и тоа е вистина...[DOUBLEPOST=1429361221][/DOUBLEPOST]
odlicni si parira so poremetena psiha koja nema kapacitet za normalna percepcija na nestata.
Јас сум убеден дека токму ти си психички саглам. Кажи ми, колку кваркови има во Вселената?[DOUBLEPOST=1429361258][/DOUBLEPOST]
3.benzin se razbira no najlesno hierarhiata vo MPC se prinetuva po vozniot park koj pogolem dzip toj poblizu do dedo boze.
.
Колку рече дека арчиш за бензин годишно?...
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ја само мислев да ти поможам да сванеш божјата снага со која дедо боже може да напраи жена истовремено да е ем трудна ем невина,друга работа е тоа што ти тоа го компарираш со бурегџилница што не е убаво.
Не се брукај аман..
 
Член од
19 април 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Me interesira tokolku ima nekoj konkreten odgovor so fakti. Pri vleguvanjeto vo crkva dali treba da bideme celosno pokrieni,vklucivajki ja i glavata? Bidejki znam vo odreneni manastiri uste na vlezot ti davaat marama i dolga suknja. Zosto vo nasite crkvi ne e taka, zosto povekjeto od zenite vleguvaat i necisti so dobieno, mnogumina i ne znaat, zosto popovite vo crkvite ne ne naucat, ili dali.ima nekoj pisan pravilnik vo crkvata ili vo noviot zavet sto ukazuva na ova
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Me interesira tokolku ima nekoj konkreten odgovor so fakti. Pri vleguvanjeto vo crkva dali treba da bideme celosno pokrieni,vklucivajki ja i glavata? Bidejki znam vo odreneni manastiri uste na vlezot ti davaat marama i dolga suknja. Zosto vo nasite crkvi ne e taka, zosto povekjeto od zenite vleguvaat i necisti so dobieno, mnogumina i ne znaat, zosto popovite vo crkvite ne ne naucat, ili dali.ima nekoj pisan pravilnik vo crkvata ili vo noviot zavet sto ukazuva na ova
Да жените во храмот треба да се покриени онака како што е во тие манастири. Некои помесни цркви(руската на пример многу строго држат на тоа и се почитува).
Жените со месечен циклус смеат да пристапуваат во храмот. Ова е утврдено уште од светиот Григориј Велики.
http://dveri.bg/afup
http://www.pravoslavieto.com/docs/povedenie_v_hrama.htm
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Me interesira tokolku ima nekoj konkreten odgovor so fakti. Pri vleguvanjeto vo crkva dali treba da bideme celosno pokrieni,vklucivajki ja i glavata? Bidejki znam vo odreneni manastiri uste na vlezot ti davaat marama i dolga suknja. Zosto vo nasite crkvi ne e taka, zosto povekjeto od zenite vleguvaat i necisti so dobieno, mnogumina i ne znaat, zosto popovite vo crkvite ne ne naucat, ili dali.ima nekoj pisan pravilnik vo crkvata ili vo noviot zavet sto ukazuva na ova
Треба да жените да носат марами на глава,тоа е заповед од Стариот Завет кој Бог му го дал на Мојсеј,и треба да носат пристојна облека а не мини сукњи и танги во црква како што многу пати сум ги видел и ги гледам.. е сеа зошто поповите не одвојат една недела да кажат како треба да се облакаме за во црква и да се однесуваме не знам, А ТРЕБА ДА ОБЈАСНАТ.
 
Член од
19 април 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Треба да жените да носат марами на глава,тоа е заповед од Стариот Завет кој Бог му го дал на Мојсеј,и треба да носат пристојна облека а не мини сукњи и танги во црква како што многу пати сум ги видел и ги гледам.. е сеа зошто поповите не одвојат една недела да кажат како треба да се облакаме за во црква и да се однесуваме не знам, А ТРЕБА ДА ОБЈАСНАТ.
Vo pravo si. A dali vo noviot zavet, bidejki spored crkvata samo toj e priznat, stariot e naveden samo poradi istoriskot znacenje i najavata za Hristos, ima pisani fakti za ova? I kako moze so mini suknji, i tanga fa vleguvaat, osobeno za pogolemite praznici, zosto nema nekakva zabrana za toa. Me intereserira i drugo,kaj muslimanite ima tocno vreme koga da se molat. Zosto gamijata se slusa glasno i sekoj znae koga e vreme na molitva. Kaj hristijanite toa e den nedela,spored noviot zavet,spored stariot zavet toa e sabotata,sto retko koj odi vo crkva sekoja nedela, bidejki toj.den realno sme doma i nie e za perenje,cistenje itn.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom