Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Еве токму ова е спорниот член од законот за гражданство на кој се повикува министерството во соопштенијата за преписки вратени на дополнителна проверка:

§ 2.
По смис'ла на този закон:

1. "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин.

На кандидатите по преписки извадени за доп'лнителна проверка, с'гласно приложенија спис'к в срок до 13 јули 2015 г. се предоставја в'зможност да представјат документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт "б'лгарин" - § 2, т.1 от ДР на ЗБГ.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Jas go dobivproiskodo bez poteklo no najdov za na intervju i bev vo 2014
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
од тие на форумов што биле на интервју 2014 ме интересира кога аплициравте за произход пред или после јануари 2014, дали сите што аплицирале после јануари 2014 задолжително покажале стар документ при поднесување на документи за произход и дали на произходот пишуваше врз основа на што е изваден?.....поздрав
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
од тие на форумов што биле на интервју 2014 ме интересира кога аплициравте за произход пред или после јануари 2014, дали сите што аплицирале после јануари 2014 задолжително покажале стар документ при поднесување на документи за произход и дали на произходот пишуваше врз основа на што е изваден?.....поздрав
Произходот издаден од агенцијата не е стар документ. Кога ќе се каже стар документ се мисли на венчаница, крштеница или воена книшка обично од периодот 1941-1945 од твоите претци, врз основа на кои бараш тебе да ти се издаде произход.

Ако мислиш на произход издаден на твој родител од страна на агенцијата, на старите произходи пред 2012 год. не пишува врз основа на што е издаден и тоа е причината зошто многу се заглавени во постапката за добивање државјанство. Не верувам дека таков произход ќе ти заврши работа во агенцијата, а уште помалку во министерството, сега се бараат стари документи од (пра)баба/дедо.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Пред некој ден дознав дека таткото на мојата прабаба(фактички мојот прапра дедо) бил во бугарска војска 4-5 години.Знам само име и одприлика дека служел за времето на Првата СВ.Ова ме наведува на помислата дека барем 1 од нашите предци во минатото имал некаква врзка со бугарската држава и колку само малку знаеме за нашите предци.И да сакаш да најдеш некаква информација за предците или да си го проучиш семејното стебло(како што им проучуваат на светски познатите личности 4-5 века наназад) нема да можеш.
Ајде.....нека ги направат измените во законот што поскоро,ако не ќе треба да барам дополнителна и подетални информации за прапрадедоми.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
proveriv direkno vo ministerstvoto i mi rekoa da sum cekal
trebalo da dostavis molba kade sto ke napises deka gi zamoluvas dokolku nesto nee vo red so tvojata prepiska(ke go napises brojot na prepiskata i godinata)da ti ispratat meil(ke si go napises i meilot) ili pak da ti se javat na mob(i mob go pisuvas)zatoa sto i jas bev ko tebe od avgust mesec na posrednikot mu ja dadov bg voena kniska i do mart cekav nemase nisto i otidov vo ministerstvoto i mi rekoa da sum cekala,ispadnav od ministerstvoto i mu kazav na noviot posrednik deka mi rekoa da cekam i togas on rece daj ke napiseme molba i odi predaj ja molbata,i utredenta odma dobiv meil od ministerstvoto deka treba da dostavam dopolnitelni dokumenti koga im vrativ na meilot deka veke ima dostaveno voena kniska kako dopolnitelen dokument naredniot den veke mi se javija i na mob i mi kazaa deka proverile no nema nikakov dopolnitelen dokument i mi rekoa ako sum vo moznost da dostavam sto poskoro dodeka ne me odbile,i taka i napraviv,voj pat sama i licno si gi dostaviv dopolnitelnite.
 
Член од
9 април 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
trebalo da dostavis molba kade sto ke napises deka gi zamoluvas dokolku nesto nee vo red so tvojata prepiska(ke go napises brojot na prepiskata i godinata)da ti ispratat meil(ke si go napises i meilot) ili pak da ti se javat na mob(i mob go pisuvas)zatoa sto i jas bev ko tebe od avgust mesec na posrednikot mu ja dadov bg voena kniska i do mart cekav nemase nisto i otidov vo ministerstvoto i mi rekoa da sum cekala,ispadnav od ministerstvoto i mu kazav na noviot posrednik deka mi rekoa da cekam i togas on rece daj ke napiseme molba i odi predaj ja molbata,i utredenta odma dobiv meil od ministerstvoto deka treba da dostavam dopolnitelni dokumenti koga im vrativ na meilot deka veke ima dostaveno voena kniska kako dopolnitelen dokument naredniot den veke mi se javija i na mob i mi kazaa deka proverile no nema nikakov dopolnitelen dokument i mi rekoa ako sum vo moznost da dostavam sto poskoro dodeka ne me odbile,i taka i napraviv,voj pat sama i licno si gi dostaviv dopolnitelnite.
jas otidovsam bez znaenje na posrednikot,koga vlegov sluzbenickata mi go pobara brojceto i odma na kompjuter i ispadna moeto dosie i ona mi kaza deka se e vo red i deka se dostaveni dokumentite ama deka imalo mnogu hora i da sum bil strpliv i da sum gledal na internet, ama mnogu vreme cekam
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.862
Поени од реакции
15.813
Пред некој ден дознав дека таткото на мојата прабаба(фактички мојот прапра дедо) бил во бугарска војска 4-5 години.Знам само име и одприлика дека служел за времето на Првата СВ.Ова ме наведува на помислата дека барем 1 од нашите предци во минатото имал некаква врзка со бугарската држава и колку само малку знаеме за нашите предци.И да сакаш да најдеш некаква информација за предците или да си го проучиш семејното стебло(како што им проучуваат на светски познатите личности 4-5 века наназад) нема да можеш.
Ајде.....нека ги направат измените во законот што поскоро,ако не ќе треба да барам дополнителна и подетални информации за прапрадедоми.
Нашите ( а и ех ЈУ) матични служби не водеа семејни стебла; кај нас се е лук и вода, оставински постапки се водат кому иде, тие наследници што покренуваат можат да кажат дека нема друг. Затоа ние имаме проблем при наследување на имот во странство, бараат папирологија што тука не се води.
Туку дедоми е осуден во Грција 1946 како пријател на Блгарија, а всушност само поради тоа што не го сменил презимето; тој отишол на пат во Софија за време на ВВ2; ( отишол во главната команда на Вермахтот со потврдата што ја добил од германската војска за одземена стока... се работело за голема вредност ), а кога се вратил грчките кодоши го етикетирале дека е блгарски симпатизер. Е сега ако извадам копија од грчката пресуда дали тоа е доказ за бугарски корени ?.
( А многу повредно е да можам да најдам спискови на Вермахтот за запленета стока во ВВ2, бидејќи Ципраз ја актуализира воената штета на Германија спрема Грција и грчките граѓани)
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Го чекам стенограмот да искочи па точно ќе се знае. По претходните разговори на комисијата и на нив им се брза бидејќи јасно кажуваат дека сакаат да расчистат со старите и пренатрупани предмети. Но и со измените ќе нема недоречености со кои ке се толкува законот кој како ќа му текне и да заврши кавгата помеѓу ДАБЧ и ПРАВОСУДИЕ.
Vcera deckoto sto go pusti pdf dokumentot -Obracanje na direktorot na DABC, Boris Vangelov do pretsedatelot na КОМИСИја ПО ПОЛИТИКИТЕ ЗА Б'ЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА, Rumen Joncev, sve kazuva !

Ostanuva da se vidi dali site nie 20000 i povece... ce treba da vadime nov proishod ili kakva god forma na molba bi bilo obracanjeto za reizdavanje na proishod ili bi se prodolzila procedurata do tamo kade sto zastana, so direktna objava na broevi na protokoli.
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
vaka moze za sovet jas za proizhod podnesov noemvri 2014 uste ne mi e izlezen :( bev so kopija od pasos od brat i sea neznam so da pravamm treba nanovo da se podnesuva aj ako moze sovet ??
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Vcera deckoto sto go pusti pdf dokumentot -Obracanje na direktorot na DABC, Boris Vangelov do pretsedatelot na КОМИСИја ПО ПОЛИТИКИТЕ ЗА Б'ЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА, Rumen Joncev, sve kazuva !

Ostauva da se vidi dali site nie 20000 i povece... ce treba da vadime nov proishod ili kakva god forma na molba bi bilo obracanjeto za reizdavanje na proishod ili bi se prodolzila procedurata do tamo kade sto zastana, so direktna objava na broevi na protokoli.
Јас го пуштив другар. Има волја за решавање на проблемите.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
zdravo lorena mene me interesira nesto,jas preku posrednik dadov dokument da mi podenese za dopolnitelna proverka,mi veli deka go podnel go dal originaot,odnosno prvo pred edna godina vnese kopii a sega me laze deka trebalo da go vnese originalot i kao go vnesol, i ne mi e jasno zasto mi e vraten na dopolnitelna proverka koga jas odnosno toj imase vneseno dokument ,nesto mi e sumnivo,dali nekoj znae i drug da mi objasni sto e problemot,posto imam vreme da vnesam nov dokument imam vojna kniska od dedo mi,sega neznam so da pravam ovaj me laze posrednikot,da ne se sekiram,i ako sakate da mi kazete so treba drugi dokumenti da odnesam i sam da si ja vnesam kniskata od dedo mi,fala odnapred pozdrav
Појди лично и лично ти предај го документот. Посредниците лажат. Мојот посредник ме мафтаже 1 година со други документи а кога појдов лично ми објаснија што фали.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
jas otidovsam bez znaenje na posrednikot,koga vlegov sluzbenickata mi go pobara brojceto i odma na kompjuter i ispadna moeto dosie i ona mi kaza deka se e vo red i deka se dostaveni dokumentite ama deka imalo mnogu hora i da sum bil strpliv i da sum gledal na internet, ama mnogu vreme cekam
Istoto i so mene bese i mene mi go pobara kartonceto i proveri na kompjuter i rece da cekam ama utredenta mi pratija meil ti napisav sto i kako mi pisaa.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom