Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Дечкoтo мoј пoднесе дoпoлнителен дoкумент Сведителствo oд дедo сo нaзнaкa бугaрин нa бугaрски јaзик oд 1941гoд. Еве веќе 2 месеци и 2 недели и сеуште е стaтусoт вo дoпoлнителнa прoверкa.
Штo знaчи немa прaвилa зa кoлку време ќе се смени ??:(
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
Има два предлог закони за изменување на законот за блгарите в чужбина, едната е да може да се докажува потекло со документ од бугарски клуб, а вториот е со проширување на кругот на роднините. Сепак мое мислење е дека ќе треба да помине уште најмалку еден месец додека да се спроведе во пракса. Инаку јас бев на интервју на 17.01.2014 година, и сеуште статусот ми стои задолжителна. Прашував неколку посредници и ми кажаа да не се грижам, и доколку бидам вратен на дополнителна проверка со новиот закон сигурно ќе поминам.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Дај цитирајте извор вие што кажувате дека е изгласана измената на законот.
Убаво си пишавме дека слушнавме (разбравме, некој предадел усна информација), а не прочитавме.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Убаво си пишавме дека слушнавме (разбравме, некој предадел усна информација), а не прочитавме.
На веб страната на народното собрание фино си пишува дека предлог измените не се изгласани. Освен ако ти и твоите посредници имате способност да гледате во иднината,тогаш се извинувам.
 
Член од
31 мај 2013
Мислења
3
Поени од реакции
4
Dobro decki znae li nekoj Sto se slucuva so tie Sto imame brojce uste od 14 02 2013,mi pisuva deka e vratena za povtorna proverka,Ne znam na Sto sum Sega,ke mi baraat li dopolnitelni dokumenti?[DOUBLEPOST=1428046229][/DOUBLEPOST]
Да али сепак тој закон нас најмалку требаше да не опфати и на крај целата работа излезе хаотична и контрадикторна.самата нивна политика....... повеќе од јасно дека сите наши баби/дедовци учеле во таа фамозна 41' на нивниот јазик ете ако воопшто може да се нарече тоа некаков си корен, ама отиди најди го тој документ освен тој што стварно имал среќа па успеал во подрум, заборавен од памти век да го пронајде некако.......и да не можат наши луѓе ни до происход да стигнат сега, а со еден куп блиску роднини со бг државјанство............... Само мене едно не ми е јасно, чак и сега другарче што беше интервју ми ја кажа истата слика од порано : а тоа е еден куп Косовари коиј доаѓаат со преведувачи на самото интервју и стварно не ми е јасно како и сега успеваат да се протнат у целиот овој застој.
Pari verojatno...zatoa I zaglavivme site,u pm Ne mozam vise[DOUBLEPOST=1428046372][/DOUBLEPOST]
Има два предлог закони за изменување на законот за блгарите в чужбина, едната е да може да се докажува потекло со документ од бугарски клуб, а вториот е со проширување на кругот на роднините. Сепак мое мислење е дека ќе треба да помине уште најмалку еден месец додека да се спроведе во пракса. Инаку јас бев на интервју на 17.01.2014 година, и сеуште статусот ми стои задолжителна. Прашував неколку посредници и ми кажаа да не се грижам, и доколку бидам вратен на дополнителна проверка со новиот закон сигурно ќе поминам.
Jas pominav uste na 14 02 2013 I imam brojce,Ama ete pisuva vratena za dopolnitelna proverka,I status skvo,I mene mi vika posrednikot ke dobies nema gajle,Ne znam veke Sto da mislam
 
Член од
7 март 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
cestito Lorena. Jas istovremeno dobiv status kako i vas odnosno istiot den so ogled deka nemat izdadeno protokol kade vidovte deka e potpisan ukazot ili direkno vo tresenje prepiski.Blagodaram.
 
Член од
30 март 2015
Мислења
24
Поени од реакции
9
Imam edno prasanje decki.dali vazi i za 2013 godina zakonot .za da mozamdopolnitelnpo dokumenti da se dostavat.za Bugarsko Drzavljanstvo.intervju imam dadeno na 14.01.2013 Falla[DOUBLEPOST=1428057261][/DOUBLEPOST]ili en vazi
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Imam edno prasanje decki.dali vazi i za 2013 godina zakonot .za da mozamdopolnitelnpo dokumenti da se dostavat.za Bugarsko Drzavljanstvo.intervju imam dadeno na 14.01.2013 Falla[DOUBLEPOST=1428057261][/DOUBLEPOST]ili en vazi
На што си?
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
E
На веб страната на народното собрание фино си пишува дека предлог измените не се изгласани. Освен ако ти и твоите посредници имате способност да гледате во иднината,тогаш се извинувам.
Едно прашање:Дали документите кои ги достави и потоа беше прекратен си ги побара назат или се изгубени?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom