Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Ova denes mi stigna po meil od veliko trnovo,ama ne mi e jasno,prvo treba da im ispratam meil so podatoci kade da go dostavat pismoto vo slucaj da go pronajdat a otkako ke im ispratam podatoci za adresa oni po meil ke mi kazat kade i kolku da uplatam ili gresam,nekoj neka mi objasni ako znae.
Уважаема госпожо,

Молја, да ни информирате за ТРИТЕ ИМЕНА НА ПОЛУЧАТЕЛја И ТОЧЕН ПОштЕНСКИ АДРЕС, на којто да изпратим резултатите от проучването, след като сте ни предоставили посочените по-горе данни.
Необходимо е да удостоверите родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
8
Во моментот се прават различни дејности во архивот и до 13.04 нема да е можно пребарување во овие архиви. Таму може да се најдат документи и уверенија за служба во б'лгарската војска за различни периоди од историјата. Такви документи можат да ти бидат важни за докажуване на произход. За да најдеш дали има твој роднина треба да знаеш неговите имена, годините во кои е бил на служба, местото, полк и рота. Пишуваш имејл и те ти враќаат дали са најдели нешто. Ако са најдели се плаќа за испраќање на документите по поштата.
Во ред , значи го знам името , пезимето , годината , сега ќе се потрудам во кое место бил и што бил на служба ..... ако е толку неопходно . Кој меил е достапен т.е некоја официјална страна на архивот на која ќе најдам некаков контакт ??
http://www.archives.government.bg/tda/cva.php@cat=228 ова го најдов ама не знам дали е тоа .. Дали само во Белико Трново можат да се најдат документи од ваков карактер ?
Или можеби има и други архиви во кои може да се најде нешто ?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Во ред , значи го знам името , пезимето , годината , сега ќе се потрудам во кое место бил и што бил на служба ..... ако е толку неопходно . Кој меил е достапен т.е некоја официјална страна на архивот на која ќе најдам некаков контакт ??
http://www.archives.government.bg/tda/cva.php@cat=228 ова го најдов ама не знам дали е тоа .. Дали само во Белико Трново можат да се најдат документи од ваков карактер ?
Или можеби има и други архиви во кои може да се најде нешто ?
Сѐ што прашуваш го има на темава, кажано е многу пати. Прелистај ги малце страниците наназад, премногу се повторуваат работите. Плус имаш време, архивот ќе паузира до 13-ти април со услуги за странки.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Сѐ што прашуваш го има на темава, кажано е многу пати. Прелистај ги малце страниците наназад, премногу се повторуваат работите. Плус имаш време, архивот ќе паузира до 13-ти април со услуги за странки.
Mene denes mi odgovorija od arhivot znaci sepak ne pauziraat,denes sme 17mart ama ete rabotat mi pratija meil.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Mene denes mi odgovorija od arhivot znaci sepak ne pauziraat,denes sme 17mart ama ete rabotat mi pratija meil.
Не, тоа не значи дека не паузираат. Архивот сам објави дека ќе паузира, и тоа треба да се каже, за да не се наполни темата со коментари од типот "waaaaaaaaa, цел месец помина, уште ми немаат пишано од архивот, да не знае некој зошто?". Ти пишаа тебе и не значи дека така ќе биде со сите.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Не, тоа не значи дека не паузираат. Архивот сам објави дека ќе паузира, и тоа треба да се каже, за да не се наполни темата со коментари од типот "waaaaaaaaa, цел месец помина, уште ми немаат пишано од архивот, да не знае некој зошто?". Ти пишаа тебе и не значи дека така ќе биде со сите.
Jas samo kazav deka mene mi pisaa iako objavija deka ke pauziraat a dali i na drugite ke im pisat toa neznam :)
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Kako sto gledam tesko odi procedurava i ja sum preku konzulat uste nemame zemeno proishod a i mali se sansite sega za sega eve 1,5 godina cekame eden proishod.
Tuku da prasam nesto, znae li nekoj dali moze da se raboti so Makedonski pasos vo Svedska ili Norveska i kako odi procedurata dali vredi da se proba dodoeka go cekame BG pasosot ako voopsto go docekame. Takvi glasini slusnav deka ako si najdes rabota vo Svedska so Makedonski pasos mozelo da se dobie dozvola za rabota ako nekoj tocno znae nesto neka pise ako znae nekoj so raboti ili rabotel tamu so MK pasos.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ќе има промени и тоа со сигурност.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Kako sto gledam tesko odi procedurava i ja sum preku konzulat uste nemame zemeno proishod a i mali se sansite sega za sega eve 1,5 godina cekame eden proishod.
Tuku da prasam nesto, znae li nekoj dali moze da se raboti so Makedonski pasos vo Svedska ili Norveska i kako odi procedurata dali vredi da se proba dodoeka go cekame BG pasosot ako voopsto go docekame. Takvi glasini slusnav deka ako si najdes rabota vo Svedska so Makedonski pasos mozelo da se dobie dozvola za rabota ako nekoj tocno znae nesto neka pise ako znae nekoj so raboti ili rabotel tamu so MK pasos.
имам двајца тука што ги познавам,едниот со мак.паспш го вратија од швајцарија а другиот исто со мак.пасош од холандија им рекле СО МАК.ПАСОШ НЕМОЖЕ ДА СЕ РАБОТИ ТУКА...
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
имам двајца тука што ги познавам,едниот со мак.паспш го вратија од швајцарија а другиот исто со мак.пасош од холандија им рекле СО МАК.ПАСОШ НЕМОЖЕ ДА СЕ РАБОТИ ТУКА...
Информирајте се подобро, не тресете од ракав вакви работи. Со македонски пасош има повеќе бирократски процедури за да може да се работи, ама не е точно дека "не може да се работи". Има и луѓе со квалификации и искуство, и за нив нема врска каков пасош имаат.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Информирајте се подобро, не тресете од ракав вакви работи. Со македонски пасош има повеќе бирократски процедури за да може да се работи, ама не е точно дека "не може да се работи". Има и луѓе со квалификации и искуство, и за нив нема врска каков пасош имаат.
ТОГАШ БАТЕ ЛУГЕТО ШТО МИ СЕ КОМШИИ МЕ ИЗЛАЖАЛЕ......
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom