Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Краен рок за гласање на измените е 4ти Април. Тогаш ќе се знае дали ќе не биде или не.
А што содржат измените на законот во кратки црти некој да напише?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
А што содржат измените на законот во кратки црти некој да напише?
Ги проширува и олеснува начините на докажување бугарско потекло и добивање потврда за истото (удостоверение на б'лгарски произход), без што не може да се аплицира за бугарско државјанство (пасош).
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Кoгa се рaзпрaшувaте пo aрхивите вo БГ зa предците им ги дaвaте мaкедoнските имињa пр.: прaдедo Трaјaн Мaркo Стефaнoвски или ги мењaвaте нa бугaрски Трајан Марков Стефанов... позз
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Ги проширува и олеснува начините на докажување бугарско потекло и добивање потврда за истото (удостоверение на б'лгарски произход), без што не може да се аплицира за бугарско државјанство (пасош).
Имам веќе аплицирано од 2013, бројот ми излезе ама ми бараат потекло нели како на сите и сега ме интересира доколку нема можност за докажување на потекло со документ од некој некој дедо прадедо, дали ќе има можност да се докаже или поднесе некој друг документ за процедурата да продолжи односно да ми дадат државјанство.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Знае некој кога ќе биде во Скопје и каде?


Ќе пишува на ѕидот на неговиот профил. Сега е објавено за утре во Штип. Јас го прашав кога ќе дојде и ми одговори во порака со датум, место и час.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
edna informacija do site sto predado baranja vo vojniot arhiv posle 13 april ke pocne so normalna rabota eve sto ima novo vo vojniot arhiv

Новини

На вниманието на потребителите на архивна информација
10.03.2015

УВАЖАЕМИ ЧИТАТЕЛИ,

В дирекција „Д'ржавен военноисторически архив” – В. Т'рново ште б'де изв'ршена паспортизација на фондовата наличност на 1-во архивохранилиште, считано от 11.03.2015 г. до 13.04.2015 г. През посоченија период потребителите на архивна информација нјама да могат да използват документи от това архивихранилиште.
taka da tie sto pisale mel do vojniot arhiv da ne se brzaat i da ne pisuvaat dzabe do kaj im e predmetod da ne se blamiraat pred nadleznite trepenie samo posle 13 april si doaga vo normala sve
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Дечки,, Петар Колев ќе биде во обиколка на Македонија следните неколку дена. Еве што постираше на својот профил на фејсбук

Почитувани пријатели,
следните неколку дена ке бидам на својата редовна обиколка во МАКЕДОНИја. Ке се обидам да поминам максимален број населени места со цел да се сретнам со вас и да можеме да разговараме .Кој има интерес, нека ми напише тука, за да му кажам кој ден ке бидам во неговиот град за да можеме да се видиме.
Многу голем дел од вас ми пишуваат во ФБ на мене и моите колеги, поставувајки ред прашанја. Затоа решив да дојдам и да се видиме и поразговараме на следните неколку теми:
1. Парламентарната дејност на ПФ
2. Новија доклад на ЕП и официалното признание на европскиот парламет за постоенје на македонски грагани со б'лгарско национално с'мос'знаие. Ке ја дискутираме и дејносто на нашиот евро-пратеник г-н Ангел Джамбазки.
3. Проблемите св'рзани с б'лгарско гражданство и можните решение.
4Предстојашти случуванја и дејност.
kade ima postirano koj mu e fb kot ili drugo pozz
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Ne tocno jas dostaviv orginal i mi pobaraa kopija se potpisa na kopijata i pecat stavi i mi go vrati orginalot od dopolnitelniot dokument .[DOUBLEPOST=1426513878][/DOUBLEPOST]
Normalno orginalot go sporedi so kopijata
I jas kopija zaverena vo Bg na notar, a orginali na uvid i mi gi vrati orginalite.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
edna informacija do site sto predado baranja vo vojniot arhiv posle 13 april ke pocne so normalna rabota eve sto ima novo vo vojniot arhiv

Новини

На вниманието на потребителите на архивна информација
10.03.2015

УВАЖАЕМИ ЧИТАТЕЛИ,

В дирекција „Д'ржавен военноисторически архив” – В. Т'рново ште б'де изв'ршена паспортизација на фондовата наличност на 1-во архивохранилиште, считано от 11.03.2015 г. до 13.04.2015 г. През посоченија период потребителите на архивна информација нјама да могат да използват документи от това архивихранилиште.
taka da tie sto pisale mel do vojniot arhiv da ne se brzaat i da ne pisuvaat dzabe do kaj im e predmetod da ne se blamiraat pred nadleznite trepenie samo posle 13 april si doaga vo normala sve
може ли да го објасниш на кратко.што значи ова???
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
може ли да го објасниш на кратко.што значи ова???[/quote
eve ti prevod

Вести

Вниманието на корисниците на архивите информации
10.03.2015

Почитувани читатели, Во дирекција "Службен военноисторически архива" - В. Трново ќе биде извршена паспортизација на акции достапност на 1-во архивохранилиште, почнувајќи од 11.03.2015 година до 13.04.2015 година Во наведениот период корисниците на архивски информации нема да можат да го користат документи од тоа архивихранилиште.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Член од
18 септември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
8
Имам сознание дека еден мој дедо (на мојот дедо , брат) служел војска во бугарија , но немам никаков документ . Читав на форумов дека можат да се најдат некои податоци за тоа во Велико Трново Бугарија . (ова го читав мислам во старата тема ... па сега не знам дали сеуште постои ) . Дали е вистина тоа , и дали таквите документи можат да помогнат за добивање ан државјанство ? Ако некој го поминал ова нека опиши подетално, дали треба да се појди лично , колку се чека , колку чини и сл.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Имам сознание дека еден мој дедо (на мојот дедо , брат) служел војска во бугарија , но немам никаков документ . Читав на форумов дека можат да се најдат некои податоци за тоа во Велико Трново Бугарија . (ова го читав мислам во старата тема ... па сега не знам дали сеуште постои ) . Дали е вистина тоа , и дали таквите документи можат да помогнат за добивање ан државјанство ? Ако некој го поминал ова нека опиши подетално, дали треба да се појди лично , колку се чека , колку чини и сл.
Во моментот се прават различни дејности во архивот и до 13.04 нема да е можно пребарување во овие архиви. Таму може да се најдат документи и уверенија за служба во б'лгарската војска за различни периоди од историјата. Такви документи можат да ти бидат важни за докажуване на произход. За да најдеш дали има твој роднина треба да знаеш неговите имена, годините во кои е бил на служба, местото, полк и рота. Пишуваш имејл и те ти враќаат дали са најдели нешто. Ако са најдели се плаќа за испраќање на документите по поштата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom