Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ve molam za sovet i pomos voedno. Godinava me vratija na dopolnitelna i imam rok do 6ti April da podnesam dokaz za poteklo. Jas iznajdov od baba mi svidetelstvo za zavrsena 3ta godina gimnazija vo bitola vo 1942 god, svidetelstvoto e na bugarski, so bugarski pecati i kade sto stoi narodnost Bugarka. Ova sakam da go prilozam kako dokaz no nastanuva problem so prezimeto na baba mi. Vo toa vreme bugarite i dale drugo prezime a ne toa sto si go ima vo izvod na rodeni i so ova prezime osven vo skolski dokumenti ne se vodi nikade na drugo mesto. Ve molam kazete mi kako da dokazam deka stanuva zbor zza ista licnost. Citav predhodni komentari no i se rasprasav, notarialen akt so dva svedoci ne e veke validen dokument kaj nas i neznam sto da pravam a vremeto istekuva. Imam jas eden dokument nejzin od 1972 kade sto sama bara od togasno ministerstvo za pravda da i napravat ispravka na imeto i prezimeto i da se vodi pod edno, i tamu vo toj dokument ona spomnuva deka vo skolksi knigi bida vodena pod drugo prezime. Dali ova moze da bide dovolen dokument da se dokaze deka stanuva zbor za ista licnost?
Ако баба ти е почината, тогаш ке одиш во матичната служба каде е родена ако немаш умреница и ке извадиш нова. Потоа со татко ти или мајка ти зависно по кого ти е баба ке одиш во подрачната евиденција на министерството за правда каде е родена и се вади уверение дека таа и таа особа е истата без разлика на презимето. Потоа се легализира уверението и се поднесува во амбасада или во министерството во Бугарија.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Кога веќе станува збор за презимиња, ќе се надоврзам со мојот проблем: Во бугарскиот документ што го набавив од Бугарскиот архив, прадедо ми е запишан Стојан, роден 1895, со татко Трајан Петков. Во македонски документ прадедо ми го пишува Стојан Петковски, роден 1891. Дедо ми се презива Трајановски, а во умреницата му пишува дека татко му (прадедо ми) се вика Стојан Трајановски, што е тотална грешка, веројатно некој матичар во минатото го запишал така презимето оти сметал дека се подразбира дека е исто со тоа на синот! Дали може да се побара во матично да се смени тој податок?

прапрадедо: Трајан Петков, со син Стојан, 1895
прадедо: Стојан Петковски, 1891
дедо: Петар Трајановски, татко Стојан Трајановски
татко: Татко Трајановски, татко Петар Трајановски
јас: Honkonk Трајановски, татко Татко Трајановски
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Нај ми е тежко като гледам, че всички които подават документи за б'лгарско гражданство го правјат от немотија, от недоим'к, от икономически причини, а не заштото се чувстват б'лгари.
Да, многу луѓе го прават од тие причини. Моите се малку поинакви, но темата е друга.

А разликата в годините ? Дали става в'прос за с'штија човек ?
Да, 100% за с'штија човек, во архивскиот документ пишува и имиња на неговите татко, браќа и сестри кои ги знаев и претходно. Всушност така и ги убедив луѓето од архивот дека документот што го нашле е точно за човекот што го барам.
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
denes dobiv na mel od voeniot arhiv ovaa rabota sto mislite ke go najdat li dedo mi ili e najden vo arhivot
Уважаеми господине,
Молја, посочете Вашите имена и точен поштенски адрес за кореспонденција, на којто да изпратим срешту заплаштане резултатите от изв'ршеното проучване.
Јас добив ваков ист маил пред 2-3 недели. Но, бидејќи помина многу време и не добив никаков одговор повторно им напишав, за да знам до каде е работата. Ми одговорија дека се уште не знаат, зошто штотуку го разгледуваат тој фонд ;). Оттука, не мора да значи дека пребарувањето завршило за дедо ти. Сепак, дај Боже да го најдат тоа што го бараме! ако има новини кај мене,ќе напишам овде статус
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Јас добив ваков ист маил пред 2-3 недели. Но, бидејќи помина многу време и не добив никаков одговор повторно им напишав, за да знам до каде е работата. Ми одговорија дека се уште не знаат, зошто штотуку го разгледуваат тој фонд ;). Оттука, не мора да значи дека пребарувањето завршило за дедо ти. Сепак, дај Боже да го најдат тоа што го бараме! ако има новини кај мене,ќе напишам овде статус
В мејла којто е цитирал се казва, че сакат да им изпрати адреса си, за да получи документите.си които е барал.
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
znae li nekoj dai ima novi vrateni ili pusteni zasto 10 dena nekako nema nisto novo.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Sakam da te podrzam na ovaa tema kaj mene slicen slucaj pa treba i drzavata bg nesto da napravi da bideme patrioti za pocetok neka ni dadat drzavjanstvo po brza postapka pozzz
cul te gospod druze ..
ama nekako tesko odi namesto za nas da bide pobrzo rabotite se do trt zakocija sto ke bide koj ti znae.. za nikoj nema pravda pa i za nas cekame si ko nekoj kreteni nekoj 2 nekoj 1 godina vekeistorisko stana i zagrizuvacko sto i da reces kakvi pretpostavki statistiki da kazeme nema fajde od toa nisto veke... bar da imase nekakov zakon pa da znaevme aha eve vaka ke bide ke cekam ama ono koga ke vides ne se ni pridrzuvaat ni kon zakon ni kon red na brojki se e taka ispomesano :( :mad: zivci veke ne ni ostanaja.
znae li nekoj dai ima novi vrateni ili pusteni zasto 10 dena nekako nema nisto novo.
druze nisto novo nema tamn pocnaa se izraduvavme da pustaat sekona nedela bar imavme nesto od nesto nadez sega pak zastoj probuvav so brojkite od 16000+ sve e zadolzitelna mislam deka ne se ni pregledani a ne pa da pustaat.. veke nemozam ni nekoj red na broevi ni statistiki da pravam ..toa e.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
22
Другари денеска ми потпишаа указ,сакам следната недела да одам по гражданство,препорачајте стабилен посредник,и колку отприлика наплакаат од гражданство до пасош:)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Другари денеска ми потпишаа указ,сакам следната недела да одам по гражданство,препорачајте стабилен посредник,и колку отприлика наплакаат од гражданство до пасош:)
Ајде со среќа, да ни се врати :)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
cul te gospod druze ..
ama nekako tesko odi namesto za nas da bide pobrzo rabotite se do trt zakocija sto ke bide koj ti znae.. za nikoj nema pravda pa i za nas cekame si ko nekoj kreteni nekoj 2 nekoj 1 godina vekeistorisko stana i zagrizuvacko sto i da reces kakvi pretpostavki statistiki da kazeme nema fajde od toa nisto veke... bar da imase nekakov zakon pa da znaevme aha eve vaka ke bide ke cekam ama ono koga ke vides ne se ni pridrzuvaat ni kon zakon ni kon red na brojki se e taka ispomesano :( :mad: zivci veke ne ni ostanaja.

druze nisto novo nema tamn pocnaa se izraduvavme da pustaat sekona nedela bar imavme nesto od nesto nadez sega pak zastoj probuvav so brojkite od 16000+ sve e zadolzitelna mislam deka ne se ni pregledani a ne pa da pustaat.. veke nemozam ni nekoj red na broevi ni statistiki da pravam ..toa e.
Ете експресно те демантираа. Ти другпат не чекај толку побрзо пожалисе.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Ете експресно те демантираа. Ти другпат не чекај толку побрзо пожалисе.
Hahaha do toa ke da e ja tamn izgubi nadez op izraduva se posle nekolku minuti od postov posle mene ..ono toj e no coment :) ako treba da se zalam za da izlavat sekon den ke se zalam keski :D
Btw a tamn sakav da ti pisav do kade si so tvojte statistiki :)
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Другари денеска ми потпишаа указ,сакам следната недела да одам по гражданство,препорачајте стабилен посредник,и колку отприлика наплакаат од гражданство до пасош:)
Со среќа! Ај сеа уште кажи колку време чекаше за потписот од коа ти ја уважија молбата
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Другари денеска ми потпишаа указ,сакам следната недела да одам по гражданство,препорачајте стабилен посредник,и колку отприлика наплакаат од гражданство до пасош:)
Ај со среќа.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Hahaha do toa ke da e ja tamn izgubi nadez op izraduva se posle nekolku minuti od postov posle mene ..ono toj e no coment :) ako treba da se zalam za da izlavat sekon den ke se zalam keski :D
Btw a tamn sakav da ti pisav do kade si so tvojte statistiki :)
Види баш ме збунија и мене ама изгледа се навратија на старите соопштенија кој донел документи донел кој не незнам што со нив. Или варијанта два Ангелов од Вмро влезе со мешана комисија во правосудие од Герб и други се надевам дека можеби ќе има надеж на подобро и дека се стопирани со разгледување за да не прекратуваат повеќе. Незнам само претпоставки.....врз база на случувањата.....
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
22
Со среќа! Ај сеа уште кажи колку време чекаше за потписот од коа ти ја уважија молбата
Дополнителни документи однесов 01 септември,крајот септември се врати статусот во регуларен,07јануар одобри советот,денеска ми потпишаа указ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom