Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Prociti sine u objavata sto pise ili ako ne znaes na bugarski google translate

Plus objavata e od 06.02.2015 ako e za tebe nekolku meseci bravo a i ne si za tuka
Денеска Јулијан Ангелов од патриотичниот фронт бил во министерството за правосудие да види зошто и понатаму се прекратуваат преписки,но не знам што конкретно било договорено,што му било кажано. Денеска во разговор со еден посредник си муабетевме и вика кај него тројца биле прекратени пред две недели. Од тие тројца денеска еден од прекратен преписката го сменила статусот во нормална процедура,а не однел никакви документи... И он не знае која е причината(n)
Zajacki citaj sto e informacija, a ti ako sakas da ti objavam od 2011god, koga pisuvase deka za edna god se zema Bg drzavjanstvo! Bidi vo tek so vremeto!
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Дечки, да ве замолам за помош. Само Ве молам без кавга, ги прочитав претходните постови, не го пронајдов тоа шо ми треба. Вака, дедо ми служел во Горна Џумаја (денешен Благоевград, 1942-1944, пронајдов и која ПЕХОТНА РОТА е бил... разменив 3-4 мејла со овие од Воен Архив, и сега на крај ми бараат: "Уважаеми г-н ....,
За да изв'ршим издирване за Вашија дјадо xxxxx е необходимо да уточните XXX-та пехотна рота К'М КОј ПЕХОТЕН ПОЛК И ДРУЖИНА Е С'СТАВНА ЧАСТ.
ДВИА"
Барав на нет, ама не успеав да пронајдам податок. Ќе ве замолам ако некој знае како може да дојдам до тој податок (во кој ПОЛК и ДРУЖИНА бил), ќе ми биде од голема помош. Пасошот го чекам од 2012-та, сега во Јануари ме прекратија со документи од прв братучед. Ова ми е последна шанса.. Ви благодарам и со среќа на сите :)
 

ʞönig

Миле... ми текна!
Член од
29 декември 2014
Мислења
131
Поени од реакции
614
Конечно, денес процедурата ми се смени од дополнителна проверка во задолжителна.

Први документи поднесов на 05.03.2012, на интервју некаде крај на јули 2012. Таман да го земам државјанството, новата влада со турчиштата во неа ја отежнаа процедурата за нас православните по раѓање.

Во ноември 2013 бев вратен на дополнителна процедура.
Истиот месец поднесов само изводи од родител и дедо.

Септември 2014 поднесов и фотокопија од пасош и лична карта (бугарски) од вујко, како најблизок роднина кој има бугарско државјанство.

Денес 11 март:
bgc.png
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Jas denes bev vo bg vo ministerstvoto za pravosudie da vidam dal mojot posrednik gi dostavil dopolnitelnite dokumenti(bidejki veke 7meseci nema promena na statusot,seuste sum vo dopolnitelna)i za zal ne dobiv odgovor,taa na salter mi rece deka treba da si cekam koga i rekov vo red ke cekam no me interesira dali se dostaveni i dal ima nekakov problem so dokumenti mi rece ako ima nesti ke mi pratele meil,taka da za djabe otidov sepak ne doznav dal posrednikot ja dostavil bg voena kniska od dedo mi,ostanuva da cekam. :( :( :(
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
60
Поени од реакции
19
Ve molam za sovet i pomos voedno. Godinava me vratija na dopolnitelna i imam rok do 6ti April da podnesam dokaz za poteklo. Jas iznajdov od baba mi svidetelstvo za zavrsena 3ta godina gimnazija vo bitola vo 1942 god, svidetelstvoto e na bugarski, so bugarski pecati i kade sto stoi narodnost Bugarka. Ova sakam da go prilozam kako dokaz no nastanuva problem so prezimeto na baba mi. Vo toa vreme bugarite i dale drugo prezime a ne toa sto si go ima vo izvod na rodeni i so ova prezime osven vo skolski dokumenti ne se vodi nikade na drugo mesto. Ve molam kazete mi kako da dokazam deka stanuva zbor zza ista licnost. Citav predhodni komentari no i se rasprasav, notarialen akt so dva svedoci ne e veke validen dokument kaj nas i neznam sto da pravam a vremeto istekuva. Imam jas eden dokument nejzin od 1972 kade sto sama bara od togasno ministerstvo za pravda da i napravat ispravka na imeto i prezimeto i da se vodi pod edno, i tamu vo toj dokument ona spomnuva deka vo skolksi knigi bida vodena pod drugo prezime. Dali ova moze da bide dovolen dokument da se dokaze deka stanuva zbor za ista licnost?
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Ve molam za sovet i pomos voedno. Godinava me vratija na dopolnitelna i imam rok do 6ti April da podnesam dokaz za poteklo. Jas iznajdov od baba mi svidetelstvo za zavrsena 3ta godina gimnazija vo bitola vo 1942 god, svidetelstvoto e na bugarski, so bugarski pecati i kade sto stoi narodnost Bugarka. Ova sakam da go prilozam kako dokaz no nastanuva problem so prezimeto na baba mi. Vo toa vreme bugarite i dale drugo prezime a ne toa sto si go ima vo izvod na rodeni i so ova prezime osven vo skolski dokumenti ne se vodi nikade na drugo mesto. Ve molam kazete mi kako da dokazam deka stanuva zbor zza ista licnost. Citav predhodni komentari no i se rasprasav, notarialen akt so dva svedoci ne e veke validen dokument kaj nas i neznam sto da pravam a vremeto istekuva. Imam jas eden dokument nejzin od 1972 kade sto sama bara od togasno ministerstvo za pravda da i napravat ispravka na imeto i prezimeto i da se vodi pod edno, i tamu vo toj dokument ona spomnuva deka vo skolksi knigi bida vodena pod drugo prezime. Dali ova moze da bide dovolen dokument da se dokaze deka stanuva zbor za ista licnost?
Порано се случувале чести замени на презимињата. Мислам дека не би требало да има проблем доколку се совпаѓаат датумот на раѓање и матичниот број.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
60
Поени од реакции
19
epa nema maticen broj vo svidetelstvo, samo datum na raganje :([DOUBLEPOST=1426104054][/DOUBLEPOST]epa nema maticen broj vo svidetelstvo, samo datum na raganje :(
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
epa nema maticen broj vo svidetelstvo, samo datum na raganje :([DOUBLEPOST=1426104054][/DOUBLEPOST]epa nema maticen broj vo svidetelstvo, samo datum na raganje :(
naj ubo ke ti bidi da si prasas posrednik... ovde so i da ti kazat ne e sigurno deka ke ti uspej... posrednikot barem ke ti razjasni ubavo sto mozi da napravis so tvojot slucaj..
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Jas denes bev vo bg vo ministerstvoto za pravosudie da vidam dal mojot posrednik gi dostavil dopolnitelnite dokumenti(bidejki veke 7meseci nema promena na statusot,seuste sum vo dopolnitelna)i za zal ne dobiv odgovor,taa na salter mi rece deka treba da si cekam koga i rekov vo red ke cekam no me interesira dali se dostaveni i dal ima nekakov problem so dokumenti mi rece ako ima nesti ke mi pratele meil,taka da za djabe otidov sepak ne doznav dal posrednikot ja dostavil bg voena kniska od dedo mi,ostanuva da cekam. :( :( :(
Јас исто така не сакав посредникот да ги носи и сам ги однесов документите, но бидејќи и за мојот братучед он ја врши работата за него ги однесе посредникот, му рековме сакаме доказ, и кога се врати од бг од правосудието му дадоа исто такво картонче со истиот број на преписка дека ги доставил
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Najozbilno,neznaev deka mozelo taka inaku i jas ke go pobarav istoto,no veke bidna e sega se nadevav deka barem ke doznaam dali se dostaveni no ne mi kazaa,bese loso raspolozena taa na salter.:blablab:
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Конечно, денес процедурата ми се смени од дополнителна проверка во задолжителна.

Први документи поднесов на 05.03.2012, на интервју некаде крај на јули 2012. Таман да го земам државјанството, новата влада со турчиштата во неа ја отежнаа процедурата за нас православните по раѓање.

Во ноември 2013 бев вратен на дополнителна процедура.
Истиот месец поднесов само изводи од родител и дедо.

Септември 2014 поднесов и фотокопија од пасош и лична карта (бугарски) од вујко, како најблизок роднина кој има бугарско државјанство.

Денес 11 март:
Прегледај го приврзокот 116098
Еј браво,тогаш има надеж и за мене.И јас сум од 2012 година,значи скоро ќе биде.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
epa nema maticen broj vo svidetelstvo, samo datum na raganje :([DOUBLEPOST=1426104054][/DOUBLEPOST]epa nema maticen broj vo svidetelstvo, samo datum na raganje :(
Нема ништо чудно ако презимето има некоја претставка или наставка. Исто како што Србите додавале -ич на презимињата, постојат такви примери и со Бугарите. Зависи колкава е разликата во презимињата, ако е сосема различно презиме, тогаш може да ти ја отежни работата.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
denes dobiv na mel od voeniot arhiv ovaa rabota sto mislite ke go najdat li dedo mi ili e najden vo arhivot
Уважаеми господине,
Молја, посочете Вашите имена и точен поштенски адрес за кореспонденција, на којто да изпратим срешту заплаштане резултатите от изв'ршеното проучване.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom