Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Еве ја например ја частев девојка ми денес пица - и на враќање у такси се гаѓавме со пари кој да го плати таксито пошто инсистираше да плати барем нешто .... каков сељак неваспитан сум ја :(
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.649
Поени од реакции
13.112
Еве ја например ја частев девојка ми денес пица - и на враќање у такси се гаѓавме со пари кој да го плати таксито пошто инсистираше да плати барем нешто .... каков сељак неваспитан сум ја :(
„Сељак“ си затоа што си се гаѓал со пари а не дека си се понудил.:icon_mrgr:

Целата работа како што погоре сфатив е гестот, не тоа кој колку ќе даде. Збориме за една пица, не за акт на спонзорирање. Погоре прочитав поумерена слика на актот што е целата поента во муабетот. Како сакаш сврти го, машкото треба да се понуди да плати. И не буквално секогаш, но гестот уште повеќе ако е што посуптилен е целата поента. Не сеа да се праиме на Тошо и да праќаме ракии на секоја цура што ја свиѓаме на шанк, него при вечера со девојка (секако ако иницијација е на дечкото/годишнини) дечкото да ја плати вечерата. За такви мали работи збориме. Пошо реално, бидувањето во сериозна врска е еден вид на тест на подготвеност за нешто што подоцна се крунисува со брак. А во брак се има врска и обврска. Ќе продолжам малце офтопик.
Голем процент од мажите кои не работат и се во брак се всушност несреќни. Викаш демек ај да бидам тој среќлија цурата да работи а јас да седам дома и да чувам деца. Во такви ситуации е само привидно покажување на вештачка среќа. Реално маж кој не работи е склон кон депресија и црни мисли, бидејќи самиот се осеќа дека не придонел нешто во општеството кое го гради. Секако тука има искључоци, ако и само ако неговата целосна енергина се трансформира покрај во одгледување на децата и разни хобија додека жената р`мба некаде. Историски само погледнете како половата разлика се адаптирала во мнозинство, па ќе ви стане јасно. Секогаш постојат исклучоци но нивната „среќа“ се брои во промили. Со доведување на женските права само се поместија границите на жената да може и таа да допринесе во општеството = полова еднкавост во некогашниот свет на мажите.
Актот на спонзорирање е заостаната работа до 19ти век додека жената не можела сама да си приушти затоа што законот не и` дозволувал да работи. Актот на џентлменство е сосема нешто друго. Денес е погрешно сфатено бидејќи машката страна го прави тоа за да очекува нешто за возврат додека женската страна го одбива бидејќи очекува нешто да врати. А се работи за многу мала ствар и ако машкото нема никакви други „интенции“ (прости Крејзинлав за изразов) освен да си помине убаво на вечерата тогаш се работи за нешто што другата страна не го сфатила/му придонела преголемо значење.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Уживаат, па дури и кога не им се сака, ама јебига, платил сматки, плати па клати. :pos:
Хахах! Така е! Јас сум како ЕВН - додека не видам платена сметка, сексот е исклучен! :facepalm:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.393
Плаќање според можностите, не поради полот.
Зошто? Зошто мажот е тој што ќе биде обврзан да плаќа? Зарем жената не е способна сама да си ја плати сметката?
Моите двајца бивши беа студенти и деца на самохрани мајки. Јас бев вработена. По која логика беа обврзани тие да плаќаат и каков човек ќе бев јас ако лежев на тоа уво дека тие се тие што треба да платат затоа што се машки? И двајцата уште од старт си ги научив да не се стегаат пред мене, океј е да немаш пари, ќе плати оној кој има во моментот, ако сме во криза и двајцата, ќе си седиме дома и ќе си гледаме филмови. Сепак најбитно е да бидеш со партнерот, а не каде ќе бидеш. Истото важело и за годишнини(муабетот на девојката во темата за љубовни совети).

Е сега, секоја чест на кавалерите кои поназад се изјаснија и покажаа дека имаат манири во врска со плаќањето. И јас го правам истото и покрај тоа што сум женско, си го почастил некој затоа што сакаш да го имаш во друштво, само поради таа причина дозволувам да ме почестат, не поради тоа што сум жена! Од истата причина сакам да почестам и јас.
Ќе ви споделам уште еден личен пример, кој ме направи да се чувствувам како најголемо гомно на светов. Требаше да се видам со еден другар. Во меѓувреме отвориле некој нов ресторан во кој сакав да отидам. Му предложив да одиме таму, рече дека немал пари за на тоа место. Кој ти спомна нешто за парите? - прашав. Океј, отидовме, седевме што седевме и доаѓа ред за плаќање. Човекот културно тргна да ја пати вкупната сметка, го заправ и тргнав јас да платам. Стоиме и двајцата пред келнерот и му нудиме пари. Го замолив келнерот и инсистирав јас да платам. Има потреба да спомнам од кого ги зема парите? Народов треба да олади малку со некои размислувања!
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Машкото треба да плаќа секогаш, и доколку женската го сака ќе дозволи да биде маж, ако нема пари за во кафана варените гевреци ќе ги плати. Може да има исклучоци каде што женската ќе плати сметка, ама исклучоци не треба да биде постојано.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Abe ja sum kao demek - independent girl. Uvek se nudam ja da si platam. Demek - jas vadam novcanikot i glumam "Eve ti za mene" - sakam da platam! And then you get that look from the guy - abe priberi parite ne glumataj. I vikas "Sto be?"
"Parive, za charity nesto?" poso prvite dami se bavat so charity a pretsedatelite shaking hands with businessmen. Ete, taka treba da bide.
Sum platila nekolku pati, nothing special, labavo e premnogu i dobiva eden smek na prijatelsko kafe. Ne e loso.
Ama koa ke mi kaze "Abe sedi tamu, independent girl, vidi kolku ti e bolje ja koa ke platam i pokraj tvoite dobrotvorni prilozu". Oh, yes! :-D :-D
Toa e gest so mi vika "Mozes ti i sama, znaeme, ama koa si so mene, relax samo." Toa go baram.
Zenskive kolku sakaat neka zborat "Ne mora maskoto sekogas da plakja, bla bla gluposti" vi se svigjaat vakvi mazi, nezavisni, sigurni, silni. Kogo lazete so muabetov deka ne treba maskoto da plakja?
Rado bi otisle so nekoj sto plakja, otkolku so nekoj sto ne plakja.
Sekoja normalna podobroto go odbira.
Ne vikam ne, ok e i zensko da plati, koga i e merak, ama vistinski maz, sekogas, plakja.
Po pravilo nie zenite uopste i ne treba da se baftame so finansii i pari, treba da davame edna dusa na vrskata, da ja osloboduvame tenzijata, da nosime pozitivna energija, odmor da sme, a ne tuka smetki da plakjame. Sram ve bilo deckovci nezahvalni. We can give you so much happiness. Ama ne dozvoluvate, ne bilo pravilo maskoto da plakja. Epa ako ne e pravilo maskoto da plakja, togas ne e pravilo ni deka zenata treba da cisti, da ne ja boli glava navecer, da bide sredena i slicno. Ew.
Epa ne plakjajte, klosari! :-D
Ke vi se vrati! :-D
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.109
Поени од реакции
4.964
Џеси и лангелина ај ако сакате опишете што лилности сте онака кога излегувате да знам да избегнувам.
Не дека ми е проблем да плаќам не верувам дека сум дозволил да плати девојче некад ама такви сакам да избегнувам луѓе со мислења и очекувања како вас па ако сакате да ми помогнете.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Вистинскиот маж секогаш плаќал :aplauz:
Вистинската жена секогаш седи во кујна ? дава кога ќе му се присака на вистинскиот маж? :facepalm:

Како бе може да одредувате степен на машкост и кој е маж а кој не е од тоа дали има да ве части или не?

И после не ви е јасно како процветуваат бизнисите со секс играчки и зашто завршувате сами со по 1 мачка (пошто со такви размислувања, ни мачките не ве сакаат)
И да, се е океј - како што викаат, за секое лонче има капаче и ќе си најдете некое такво лигле што ќе го погоди Амор со љубовната стрела и ќе ви иде и ќе ви ги исполнува сите желби, ќе ви плаќа кафиња со другарките за да седи со вас, ќе ви прави president/lady businessmen муабети и така ...

Ама прекинете да серете дека тоа е вистински маж или џентлмен - тоа е ЛИГУШ кој би напраил све за да не ве изгуби ради Х причини (прва сте му, добро пушите итн. итн)

И најсмешниот дел, очекувате да ви плаќаат Х работи за да за возврат од вас добијат љубов/секс/внимание .... Имаше еден збор за такви дами ....ама не ми текнува, ај ако ви текне просветлете ме :pos:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Po pravilo nie zenite uopste i ne treba da se baftame so finansii i pari, treba da davame edna dusa na vrskata, da ja osloboduvame tenzijata, da nosime pozitivna energija, odmor da sme, a ne tuka smetki da plakjame. Sram ve bilo deckovci nezahvalni. We can give you so much happiness. Ama ne dozvoluvate, ne bilo pravilo maskoto da plakja. Epa ako ne e pravilo maskoto da plakja, togas ne e pravilo ni deka zenata treba da cisti, da ne ja boli glava navecer, da bide sredena i slicno. Ew.
Извини рибо :cool:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Девојчето многу подобро ги разбира машко женските односи отколку сите вие другите заедно.

Мажи што се борат за феминизам. Бљах... :pov:
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Мене ми е акт на џентлментство кога дечкото плаќа прво кафе. Има процедурален денс, Ја ќе си платам, Не не ја плаќам, Нема шанси ќе делиме.. И тако даље, ама ако момакот инсистира и ја плати сметката, во моите очи вредноста му се покачува.
И пред да ме напраите golddigger, да ве потсетам дека никој не се обогатил од 100чето шо не го дал за кафе -.- Ова со плаќањето на прв дејт ми е исто као потстанување коа девојката доаѓа/станува, испраќање до такси и кога ти е во спротивна насока и така натаму. Манирите зборуваат за личноста.
Не знам зашо одма лепите етикети дека ако девојки дозволуваат да им биде платено кафето на дејт се ефтини или циции или не знам шо -.- Има јасна линија меѓу doing the dance и барање спонзор.
Коа искачам на кафе со дечкото, делиме, плаќа тој што има или части тој што му е мерак дента ради Х причина. Првите неколку кафиња however, не прифаќаше ни мојот дел да си го платам камо ли цела сметка. И ова е сосема во ред, излегувањето на состанок со некој не треба да биде поле за војна меѓу половите ебате, Хех јас ја платив сметката да му ја видевте фацата, му покажав дека сме рамноправни. Жити се.
Ај маживе океј, веќе неам никакви очекувања пошо 90% од нив биле доволно пати откачени и наместо да ја бараат грешката во себе се тешат со тоа zenite se kurvi brat samo za pari ne sakaat, па некако се изземаат од тоа да се понудат да ја платат сметката. Ефтино али whatever helps you sleep at night.
Ама жениве не ги сфаќам. Демек јака поента ќе напраиш ако не му дозволиш на дечкото да плати прво кафе, ќе покажеш дека си самостојна и независна и дека не ти треба маж да те финансира..
Според мене, убава вредност е тоа. Однесување како gentleman/gentlewoman. И двете страни имаат придобивки, и нема потреба таа релација неминовно да се поистоветува со полова супериорност.
 
C

Castiel

Гостин
Мене ми е акт на џентлментство кога дечкото плаќа прво кафе. Има процедурален денс, Ја ќе си платам, Не не ја плаќам, Нема шанси ќе делиме.. И тако даље, ама ако момакот инсистира и ја плати сметката, во моите очи вредноста му се покачува.
И пред да ме напраите golddigger, да ве потсетам дека никој не се обогатил од 100чето шо не го дал за кафе -.- Ова со плаќањето на прв дејт ми е исто као потстанување коа девојката доаѓа/станува, испраќање до такси и кога ти е во спротивна насока и така натаму. Манирите зборуваат за личноста.
Не знам зашо одма лепите етикети дека ако девојки дозволуваат да им биде платено кафето на дејт се ефтини или циции или не знам шо -.- Има јасна линија меѓу doing the dance и барање спонзор.
Коа искачам на кафе со дечкото, делиме, плаќа тој што има или части тој што му е мерак дента ради Х причина. Првите неколку кафиња however, не прифаќаше ни мојот дел да си го платам камо ли цела сметка. И ова е сосема во ред, излегувањето на состанок со некој не треба да биде поле за војна меѓу половите ебате, Хех јас ја платив сметката да му ја видевте фацата, му покажав дека сме рамноправни. Жити се.
Ај маживе океј, веќе неам никакви очекувања пошо 90% од нив биле доволно пати откачени и наместо да ја бараат грешката во себе се тешат со тоа zenite se kurvi brat samo za pari ne sakaat, па некако се изземаат од тоа да се понудат да ја платат сметката. Ефтино али whatever helps you sleep at night.
Ама жениве не ги сфаќам. Демек јака поента ќе напраиш ако не му дозволиш на дечкото да плати прво кафе, ќе покажеш дека си самостојна и независна и дека не ти треба маж да те финансира..
Според мене, убава вредност е тоа. Однесување како gentleman/gentlewoman. И двете страни имаат придобивки, и нема потреба таа релација неминовно да се поистоветува со полова супериорност.
со ова потполно се согласувам....и јас секогаш се нудам да платам и инсистирам на прво кафе особено кога јас сум ја поканил на кафе...а и понатаму не ми е проблем воопшто да почастам....не гледам никаков проблем доколку девојката има желба мене да ме почасти за да и дозволам...

Мубаетот започна пошо имаше пишано дека е МАЖ е мора да плати...значи тој беше аргументот... плаќањето нема апсолутно никаква врска со тоа кој колку е маж...може некој да те части ( не зборам лично за тебе него општо) со парите од тато и мама и цело време така...и кај му е машкоста тука? само доста не ја сфаќаат поентата на муабетот...[DOUBLEPOST=1425732331][/DOUBLEPOST]
Хахах! Така е! Јас сум како ЕВН - додека не видам платена сметка, сексот е исклучен! :facepalm:
сексот е исклучен и кога нема да ти ги почасти другарките...
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
со ова потполно се согласувам....и јас секогаш се нудам да платам и инсистирам на прво кафе особено кога јас сум ја поканил на кафе...а и понатаму не ми е проблем воопшто да почастам....не гледам никаков проблем доколку девојката има желба мене да ме почасти за да и дозволам...

Мубаетот започна пошо имаше пишано дека е МАЖ е мора да плати...значи тој беше аргументот... плаќањето нема апсолутно никаква врска со тоа кој колку е маж...може некој да те части ( не зборам лично за тебе него општо) со парите од тато и мама и цело време така...и кај му е машкоста тука? само доста не ја сфаќаат поентата на муабетот...[DOUBLEPOST=1425732331][/DOUBLEPOST]
сексот е исклучен и кога нема да ти ги почасти другарките...
Што е проблематично не сфаќам? Да, плаќа пошо е маж. Ја не плаќам пошо сум жена. Цел пост ми е за тоа.
 
C

Castiel

Гостин
Што е проблематично не сфаќам? Да, плаќа пошо е маж. Ја не плаќам пошо сум жена. Цел пост ми е за тоа.
Не плаќа пошто е маж. Плаќа пошто сака да те почасти. Нема апсолутно никаква врска со машкоста тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom