Прашање за Христијанството III

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Жената во минатото имала големо значење???
Не ме заебавај. Па не смеела да гласа, немала право на образование, биле сметани за поглупави од мажите итн.
Кое влијание може да го имала?
Била користена само како помошник на мажот.
Тоа со распадот на браковите е последица од друга работа.
Па може немала право на гласање,ама сите го знаеме воведот во Тројанската војна и дека таа војна не е почната од тепачка на гласачко место во Грција во тоа време туку заради Елена која пребегнала во Троја.
Само што ти не ме разбра,одма се фаќате за овие вечни неправди немала право на глас и образование,јас ти зборам од аспект на доминација во заедницата која се вика брак.Ја знаеш онаа анегдота... мажот го измислил точакот,локомотивата,струјата,компјутерот,интернетот,жената ја измислила љубовта и добила се.
На тоа алудирам само што ти слабо читаш меѓу редови.. а и ја знаеш онаа,Заради жена и држава се продава.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ме интересира болдот.
Дали тоа значи дека секс пред брак е допуштен се додека нема љубов мегу учесниците у сексот.
Бидејки сепак љубовта е духовна а сексот е само физички.
Одговорот го дадов во контекст од прашањето од кајганџиката па на тоа и се однесуваше телесната чистота, како споредна во однос на духовната.
Тоа не значи дека Црквата допушта „сексање„ пред и без брак, оти тоа е блуден чин и спаѓа во групата „смртни гревови„.
Тоа што незаконитиот телесен контакт е само телесен/материјален не е причина за негово оправдување, оти човекот беше створен како единство меѓу душата и телотото, така да човековото битие се разгледува интегрално а не „на делови„, каде секој човеков дел „си ги бара своето„. Токму затоа, на човекот ќе му се суди „интегрално„: и на душата и на телото, оти беа створени истовремено, а станаа разделиви токму ради гревот (Адамов).
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.292
Поени од реакции
8.904
Тоа не значи дека Црквата допушта „сексање„ пред и без брак, оти тоа е блуден чин и спаѓа во групата „смртни гревови„.
Oвде би те дополнил, за да не го доведеш читателот во заблуда. Кога ние христијаните викаме брак, под тоа го подразбираме само оној брак што како Света Тајна е извршен и склучен исклучиво во Православната Црква. Секој друг брак што не е склучен на овој начин е блуд.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Oвде би те дополнил, за да не го доведеш читателот во заблуда. Кога ние христијаните викаме брак, под тоа го подразбираме само оној брак што како Света Тајна е извршен и склучен исклучиво во Православната Црква. Секој друг брак што не е склучен на овој начин е блуд.
Се согласувам: подразбирам дека бракот треба да е благословен од свештенството а не (само) од матичарот, нели...
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Ако можеш да најдеш, скенирај и прикачи овде делови од „Слово за празниците“ од Кирил Пејчиновиќ.
Таму многу убаво е објаснето што се христијански обичаи, а што фолклор и празноверие.
Делото на пеподобниот Кирил е возобновено од тетовско-гостиварскиот митрополит Јосиф. Возобновено е ’’Огледало’’.
http://tge.mk/wp-content/uploads/2014/03/Ogledalo.pdf
http://tge.mk/wp-content/uploads/2014/07/Spisanie-Ogledalo-TGE-2.pdf
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Делото на пеподобниот Кирил е возобновено од тетовско-гостиварскиот митрополит Јосиф. Возобновено е ’’Огледало’’.
http://tge.mk/wp-content/uploads/2014/03/Ogledalo.pdf
http://tge.mk/wp-content/uploads/2014/07/Spisanie-Ogledalo-TGE-2.pdf
Изгрев,

посочи ни каде е набавливо ова списание во печатена форма...
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Па може немала право на гласање,ама сите го знаеме воведот во Тројанската војна и дека таа војна не е почната од тепачка на гласачко место во Грција во тоа време туку заради Елена која пребегнала во Троја.
Само што ти не ме разбра,одма се фаќате за овие вечни неправди немала право на глас и образование,јас ти зборам од аспект на доминација во заедницата која се вика брак.Ја знаеш онаа анегдота... мажот го измислил точакот,локомотивата,струјата,компјутерот,интернетот,жената ја измислила љубовта и добила се.
На тоа алудирам само што ти слабо читаш меѓу редови.. а и ја знаеш онаа,Заради жена и држава се продава.
Да да сигурно поради Елена. Во време кога жените се продавале и купувале.
Елена е само искористена за оправдување на амбициите на еден крал ;).
Али поради интерес на дискусијата да речеме дека е така како што викаш.
Тоа само покажува дека и на жената и се потребни повеке од еден партер за да знае што сака.
Ако она си го одбрала мажот тогаш немало да дојде до швалерација од нејзина страна ;).

Анегдотата ти е точна. Али само затоа што мажите имаат некоја глупа способност да ги идеализираат жените, што у никој случај не е љубов. Знаеш како Мартин Идн.[DOUBLEPOST=1424030649][/DOUBLEPOST]
Одговорот го дадов во контекст од прашањето од кајганџиката па на тоа и се однесуваше телесната чистота, како споредна во однос на духовната.
Тоа не значи дека Црквата допушта „сексање„ пред и без брак, оти тоа е блуден чин и спаѓа во групата „смртни гревови„.
Тоа што незаконитиот телесен контакт е само телесен/материјален не е причина за негово оправдување, оти човекот беше створен како единство меѓу душата и телотото, така да човековото битие се разгледува интегрално а не „на делови„, каде секој човеков дел „си ги бара своето„. Токму затоа, на човекот ќе му се суди „интегрално„: и на душата и на телото, оти беа створени истовремено, а станаа разделиви токму ради гревот (Адамов).
Зошто???
Во минатото не било проблем бидејки се стапувало во брак на многу мала воздраст.
Али денес.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Зошто???
Во минатото не било проблем бидејки се стапувало во брак на многу мала воздраст.
Али денес.
„Многу мала возраст„ е неодреден термин. Според уставот од српската Црква, најниска возраст која е допуштена за стапување во брак е 16-тата година, иако световнатс власт нема да допушти брак под 18 годишна возраст.

Тоа што во некое не така минати времиња, а верувам дека сеуште има живи сведоци за нив, луѓето навистина стапувале во брак на пониска возраст, тоа се времиња во кои склопувањето брак се случувало со посредници, каде најчесто родителите им ги одбирале сопружниците на своите деца. Воедно, стапувањето во брак на допуштена возраст, значело и можност за пречување на блудот: самиот види што се случува денес, кога блудното однесување во пубертетскиот период значи и редово несакано забременување, кое се „решава„ со абортус, односно чевекоубиство.

„Денес„ живеемне во „модерни„ времиња, во кои се‘ е допушетно, со претходно релативизирање на вистината и шутирање на традицијата од нашите животи, со цел истата да не ни прави „сопки„ со „слободното„ однесување...
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Да да сигурно поради Елена. Во време кога жените се продавале и купувале.
Елена е само искористена за оправдување на амбициите на еден крал ;).
Али поради интерес на дискусијата да речеме дека е така како што викаш.
Тоа само покажува дека и на жената и се потребни повеке од еден партер за да знае што сака.
Ако она си го одбрала мажот тогаш немало да дојде до швалерација од нејзина страна ;).

Анегдотата ти е точна. Али само затоа што мажите имаат некоја глупа способност да ги идеализираат жените, што у никој случај не е љубов. Знаеш како Мартин Идн.[DOUBLEPOST=1424030649][/DOUBLEPOST]
Зошто???
Во минатото не било проблем бидејки се стапувало во брак на многу мала воздраст.
Али денес.
Бидејќи ни тргна за жениве и со гревовиве,од досада ги вртам каналвие и гледам ова што е за деца натпреварување од Пинк.Повеќето се девојчиња и пази сеа,една 12 години пишала ,,Имам 9 симпатии'',другата 13 години пишала ,,Имам 10'',трета 5 и така натаму.Тоа е страшно,дете 12 години има 10 симпатии,во мое време на 12 години беревме тутун,работеве од мрак до мрак,овие сега имаат по 10 симпатии а на 15 години имаат по 30 дечковци,и нормално секс од љубов со најмалце двајца.Сакам да кажам,тоа е логиката на реченицата што ја болдирав,знам дека пишува жена а не девојче но поентата ми е,гледаш како денешните супер интелегетни деца од 10 години буквално бараат ШТО САКААТ.

А друга, по мене страшна логика исто денеска што ја сретнав на еден од ТВ каналите,жена 40,50 години,детето го родила на скромни 21на година,поради компликации сега е ментално хендикепирано,сеуште иде на хемотерапии поради рак кој го има(она),сега еве треба да излезе во продажба нејзина книга со еротски содржини.Овде е страшен делот кога рече ,,Кога се случи се тоа,се распрашував да не е некоја карма,ама не било,сфатив дека е судбина''.Сакам да кажам,она Буда што го рекол дека ,,Незнаењето е најголемото зло на светот'' и не им текнало да отвори Библија и да види што пишува во Римјаните 6:23 и Исаија 59:2.

Tака да супер ти е логиката,само што е некако смртоносна.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Бидејќи ни тргна за жениве и со гревовиве,од досада ги вртам каналвие и гледам ова што е за деца натпреварување од Пинк.Повеќето се девојчиња и пази сеа,една 12 години пишала ,,Имам 9 симпатии'',другата 13 години пишала ,,Имам 10'',трета 5 и така натаму.Тоа е страшно,дете 12 години има 10 симпатии,во мое време на 12 години беревме тутун,работеве од мрак до мрак,овие сега имаат по 10 симпатии а на 15 години имаат по 30 дечковци,и нормално секс од љубов со најмалце двајца.Сакам да кажам,тоа е логиката на реченицата што ја болдирав,знам дека пишува жена а не девојче но поентата ми е,гледаш како денешните супер интелегетни деца од 10 години буквално бараат ШТО САКААТ.

А друга, по мене страшна логика исто денеска што ја сретнав на еден од ТВ каналите,жена 40,50 години,детето го родила на скромни 21на година,поради компликации сега е ментално хендикепирано,сеуште иде на хемотерапии поради рак кој го има(она),сега еве треба да излезе во продажба нејзина книга со еротски содржини.Овде е страшен делот кога рече ,,Кога се случи се тоа,се распрашував да не е некоја карма,ама не било,сфатив дека е судбина''.Сакам да кажам,она Буда што го рекол дека ,,Незнаењето е најголемото зло на светот'' и не им текнало да отвори Библија и да види што пишува во Римјаните 6:23 и Исаија 59:2.

Tака да супер ти е логиката,само што е некако смртоносна.
Мене кога ми е досадно, ни на крај памет не ми паднало да читам статуси на 12 годишни девојчиња.....дали е тоа затоа што не сум христијанин?[DOUBLEPOST=1424038094][/DOUBLEPOST]
А друга, по мене страшна логика исто денеска што ја сретнав на еден од ТВ каналите,жена 40,50 години,детето го родила на скромни 21на година,поради компликации сега е ментално хендикепирано,сеуште иде на хемотерапии поради рак кој го има(она),сега еве треба да излезе во продажба нејзина книга со еротски содржини.Овде е страшен делот кога рече ,,Кога се случи се тоа,се распрашував да не е некоја карма,ама не било,сфатив дека е судбина''.Сакам да кажам,она Буда што го рекол дека ,,Незнаењето е најголемото зло на светот'' и не им текнало да отвори Библија и да види што пишува во Римјаните 6:23 и Исаија 59:2.
Замисли да им текнало да отворат и да видат што пишува во Битие 19:36.....
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Мене кога ми е досадно, ни на крај памет не ми паднало да читам статуси на 12 годишни девојчиња.....дали е тоа затоа што не сум христијанин?
Прво не читам статуси туку телевизијата го прикажува тоа што они го напишале во нивната биографија,треба да мижам кога камерата го прикажува нечиј екран на член од жирито што го чита истото и цел аудиториум со него ?
Второ,прашањето ти е од личен апсект а не од верски(Христијански).Ти мисли го одговорот.[DOUBLEPOST=1424038310][/DOUBLEPOST]
Мене кога ми е досадно, ни на крај памет не ми паднало да читам статуси на 12 годишни девојчиња.....дали е тоа затоа што не сум христијанин?[DOUBLEPOST=1424038094][/DOUBLEPOST]
Замисли да им текнало да отворат и да видат што пишува во Битие 19:36.....
А за Битието,па нека отворат,и нека видат дека изопаченоста нивна иде накај тоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А за Битието,па нека отворат,и нека видат дека изопаченоста нивна иде накај тоа.
Изопаченост? Па нели Бог од сите луѓе, само Лот го најде за подобен да биде спасен од двајцата ангели(одкако ја понуди сопствената ќерка да биде силувана наместо нив)? Од каде сега неговите постапки да биле изопаченост?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Изопаченост? Па нели Бог од сите луѓе, само Лот го најде за подобен да биде спасен од двајцата ангели(одкако ја понуди сопствената ќерка да биде силувана наместо нив)? Од каде сега неговите постапки да биле изопаченост?
Чекај сега,ти ја судиш добротата на Лот или го судиш чинот ,,Ајде да го опиеме нашиот татко со вино, па да легнеме со него и да зачуваме потомство од нашиот татко!'' ?

Ај одлучи се па кажи.А и не знам кај прочита ти дека јас реков Лот имал било каква изопаченост,ти тоа традициолано,фантазии си праеш,измислуваш реченици.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
и не знам кај прочита ти дека јас реков Лот имал било каква изопаченост,ти тоа традициолано,фантазии си праеш,измислуваш реченици.
Ова чија реченица е:
А за Битието,па нека отворат,и нека видат дека изопаченоста нивна иде накај тоа.
?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.292
Поени од реакции
8.904
Отвори и види што пишува во Битие 4:23-24.

Го пишува ова:

23. И им рече Ламех на жените свои, Ада и Села: „Чујте го гласот мој, жени Ламехови; послушејте ги зборовите мои: ќе убијам човек, кој ќе ме рани, и младич, ако ме удри.
24. Ако Каин ќе се одмазди седумпати, Ламех ќе се одмазди седумдесет и седумпати!”

Спореди ги зборовите на Ламех со зборовите на Господ oд Битие 4:15:

15. А Господ Бог му рече: „Тоа нема да се случи; оти, кој ќе го убие Каина, седумпати ќе се казни!” И му стави Господ Бог знак на Каина, за да не го убие никој, кој ќе го сретне.

Каков заклучок можеш да изведеш одовде?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom