Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
''1. Произход од Државната агенција на б'лгарите в чужбина се добива:
- со предок, потомок или роднина по вкрстена линија до втор братучед
- со документ од БКК (не се знае дали потоа од БКК ќе се бара образложение)
- со документ од Бугарската православна црква
- со писмена декларација според чл.39 ал.1 во врска со чл.43 од Административнопроцесуалниот кодекс Ова е таа изјава што се воведува со најновиве измени, со чија помош е можно да се земаат во предвид вашето име и презиме и на вашите предци, но и сите факти кои сакате да ги наведете за кои не постои дефиниран образец или формулар. Ова има големо значење за луѓе кои немаат никакви документи, ниту роднини со бугарско државјанство.''


Новиот закон не се однесува само на баратели од Мкд, туку и од Србија, Молдавија и Украина. Затоа се става и докажување со декларација, и познавање на јазик.
За нас е лесно да се докаже, по дефолт, ама за нпр. Украина, со 60 милиони, сите со слични имиња и презимиња на бг, мора да се воведат дополнителни мерки.

Намера е да се даваат државјанства, затоа што до 2050 г. населението ќе падне до 4 милиона, голем дел не-бугари, и ова е начин да се подобри демографската структура.
Иако сега ретко кој останува во Бг, за 10-15 години, ако економски зајакнат, може да се промени тоа, и доста да останат.
Значи, промени ќе има, олеснувања ќе има, посебно што програмата е прифатена од сите партии на власт.
Треба уште малку да се издржи.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Новиот закон не се однесува само на баратели од Мкд, туку и од Србија, Молдавија и Украина..
Давам појаснувања за исклучиво македонски потреби, ама знам дека законот не се однесува само на нас. Иако мислам дека потајно во голема мера се мислело на барателите од Македонија кога се формулирале законските измени, бидејќи сме потенцијална демографска вакцина која не е за потценување - околу 1,2-1,3 милиони души, тоа е повеќе од сите Бугари во Србија, Украина и Молдавија заедно. Освен тоа, Бугарите од Украина, Молдавија, а и некои од Србија, имаат дури и државни документи за својата етничка припадност, во тие држави се признати малцинства, имаат свои општини и настава по бугарски јазик. Во советските пасоши дури и ја пишувало народноста, така што олеснувањето со дополнителните документи е најмногу заради македонските баратели. Не го кажуваат тоа јавно од претпазливост. Едно е што не сакаат да им даваат повод на разни Јанковци и Миленковци да лаат на таа тема, но повеќе е заради тоа што бугарската јавност веќе почнува да станува поделена околу тоа дали да им се дава државјанства на Македонците. Причината ја знаеме - идиотите како оној кој се откажал од бугарското државјанство откако добил словенечко!!! :mad:
 
Последно уредено:
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Немам многу време да се навраќам да читам постови, ке може линекој да ми објасни постапка за бугарски пасош што се треба од 0 до крај благодарам
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Луѓе, по не знам кој пат го прашувам ова, ако може да ми пише во ПП некој од вас што контактирал со некој архив од Бугарија. Не мора да сте завршиле работа, доволно е само да сте оствариле контакт. Јас уште пред неколку дена им пишав e-mail на Државниот архив, ама уште немам никаков одговор од нив. :unsure:
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Луѓе, по не знам кој пат го прашувам ова, ако може да ми пише во ПП некој од вас што контактирал со некој архив од Бугарија. Не мора да сте завршиле работа, доволно е само да сте оствариле контакт. Јас уште пред неколку дена им пишав e-mail на Државниот архив, ама уште немам никаков одговор од нив. :unsure:
Јас контактирав со Државниот воен архив ако има некакво значење ова,ми вратија повратно дека треба да им кажам име ,презиме,место на живеење,полк.Од сите овие полк,дружина не знам и не им вратив повратно уште шетам по net барам кој полк бил во тоа време.Ако ти помогна нешто ова.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Јас контактирав со Државниот воен архив ако има некакво значење ова,ми вратија повратно дека треба да им кажам име ,презиме,место на живеење,полк.Од сите овие полк,дружина не знам и не им вратив повратно уште шетам по net барам кој полк бил во тоа време.Ако ти помогна нешто ова.
Штом ти вратиле, ми помага. Уште да ми кажеш точно на која мејл адреса си им пишал, па да видам дали сум се обратил на таа што треба.

http://www.archives.government.bg/6-ЦДА
На овој линк го даваат овој мејл: cda@archives.government.bg

http://www.archives.government.bg/10-За_контакт
Јас пишав на овој овде: daa@archives.government.bg
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Na sajtot od ministerstvoto za pravda nema objaveno nisto novo.Dali nekoj ima informacija kolku pati sovetot po drzavjanstvo se sostanuva vo mesecot.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Немам многу време да се навраќам да читам постови, ке може линекој да ми објасни постапка за бугарски пасош што се треба од 0 до крај благодарам
да не сакаш и чајче со мед?
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
A sto ke bide so nas koi sme odnele dokument od prv bratuced isme na dopolnitelna,ke mora li sve jovo nanovo ili ke nastavime
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
dvia@archives.government.bg
Еве некоја началничка е Д.Вачева
Штом ти вратиле, ми помага. Уште да ми кажеш точно на која мејл адреса си им пишал, па да видам дали сум се обратил на таа што треба.

http://www.archives.government.bg/6-ЦДА
На овој линк го даваат овој мејл: cda@archives.government.bg




http://www.archives.government.bg/10-За_контакт
Јас пишав на овој овде: daa@archives.government.bg
[DOUBLEPOST=1423585959][/DOUBLEPOST]Ако знае некој кој полк ,дружина бил во Штипско и околијата од 1935-1940?Не оставив страна не прочитана ,а можеби и незнам кај да барам,ако може помош.[DOUBLEPOST=1423586089][/DOUBLEPOST]Уведомјаваме Ви, че за издирване на исканата информација относно службата на Вашија родственик в б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
> - трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
> - кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в б'лгарската армија;
> - в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
> Молја, да ни информирате за ТРИТЕ ИМЕНА НА ПОЛУЧАТЕЛја И ТОЧЕН ПОштЕНСКИ АДРЕС, на којто да изпратим резултатите от проучването, след като сте ни предоставили посочените по-горе данни.
> Необходимо е да удостоверите родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.
> Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
> Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”.
>
> Д. Вачева,
> Началник на отдел "ИАДИТ"
Ова е повратниот e-mail.
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
Bas ima mnogu lugje sto se na doplnitelna koje sme odnele poteklo si nekoje se uste stoi nepromenet statust skoro 4 meseci od odneseni dukomenti za dokazivanje poteklo sto li se dešava Niko ne zna.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Немам многу време да се навраќам да читам постови, ке може линекој да ми објасни постапка за бугарски пасош што се треба од 0 до крај благодарам
ti treba posrednik... i taka sam nema da se snajdis
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom