Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
ОТКРИЕНА ЕДНА ТАЈНA: ШТО НАВИСТИНА СЕ СЛУЧУВА ВО ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА ВО МАКЕДОНИЈА?
Криминалци, наместо во затвор, биле вратени назад во матичните земји без никакви консеквенции (последици).

http://think.mk/pregled/otkriena-edna-od-najgolemite-tajni-shto-navistina-se-sluchuva-vo-vojnata-vo-2001-godina-vo-makedonija
за да не го снема линкот по некое време




ОТКРИЕНА ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ТАЈНИ: ШТО НАВИСТИНА СЕ СЛУЧУВА ВО ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА ВО МАКЕДОНИЈА?
Криминалци, наместо во затвор, биле вратени назад во матичните земји без никакви консеквенции (последици).

Најозлогласена криминална фигура од врвот на ЕУЛЕКС бил францускиот министер Бернард Кушнер, кој активно ја прикривал трговијата со органи, но и други вакви дела на УЧК.

Според текстот кој го објави српски портал, се наведува дека Западот институционално и политички ги прекривал злосторствата на УЧК, но истите директно биле снабдувани со диверзантски средства, посебно со електроника, од базата на КФОР.

Исто така, во текстот ЕУЛЕКС се обвинува за директно учество во трговија со луѓе кои биле присилени на сексуална работа, посебно присилна проституција.

Кога детективот Келок побарал налози за апсење на членовите на ЕУЛЕКС, тој бил спречен во тоа, а истовремено истите криминалци биле дискретно отстранети од Косово и вратени во своите матични земји без никакви легални консеквенции (последици).



На фотографијата погоре се наоѓа Командант Хоџа, со припадниците на својата бригада која под негова команда изведувала терористички дела на територијата на Македонија, со Американска воена подршка.

За тоа колку далеку оделе западните спонзорства на тероризмот на Балканот докажува и случајот на убиството на англискиот новинар Керим Лотон во селото Кривек на македонско-косовската граница кон крајот на Март 2001 година, кои терористите од 112-тата муџахединска бригада ладнокрвно го убиле. Тоа била бригата наоружана со најмодерните американски оружја, но имале подршка и од 17 американски воени советници, кои биле во состав на таа терористичка единица која била опколена од силните македонски безбедносни сили, а потоа очајнички се обидувала да се пробие преку границата и да замине назад на Косово.

Иронично, но во косовското село Кривек тогаш престојувал англискиот новинар Керим, работејќи на редовен медиски прилог (детектив Келок верува дека и овој новинар, како и другите новинари и во тоа време ја имал улогата на известувач – во овој случај за британскиот МИ16), била испратена американска воена единица од составот на КФОР да го спречи продорот на терористите назад на Косово, за и самата да дојде до минофрлачки оган, под кој веќе се наоѓале терористите.

При тој оган е убиен новинарот Керим и уште двајца ивили, три американски војници и десетици цивили кои биле тешко ранети.

Тогаш ЦИА, во соработка со американската команда за специјални дејствија на Балканот, во тоа гранично подрачје испратила ескадрила воени хеликоптери со 80 воени падобранци од составот на 502 батаљон, да извршат екстракција на терористите и 17-те американски советници, се со цел да ја прекрие вистината на овој инцидент и американското известувачко-диверзантско учество.

Во продолжение можете да го погледнете промотивното видео на УЧК, односно на командант Хоџа, кој се наоѓал на платениот список на ЦИА. ЦИА и другите западни служби денес практично стојат позади сите исламски екстремисти, против кои наводно се борат.


Важно е да се спомене дека на чело на оваа таканаречена 112-та муџахединска бригада бил озлогласениот команданд на УЧК и терористот Семадин Џезар, познат и како Командант Хоџа. С. Џезар во тоа време бил на платениот список на ЦИА и германскиот БНД, и бил асоциран со Ал Каеда (Осама Бин Ладен_ и поминал разни тренинзи во терористичките муџахедински кампови во Авганистан и Чеченија, а сето тоа под спонзорство на ЦИА.

Трајче Брлев
Новинар
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
за да не го снема линкот по некое време
како и другите новинари и во тоа време ја имал улогата на известувач – во овој случај за британскиот МИ16),

Трајче Брлев
Новинар
Мала исправка можеби печатна грешка, MI-6 (Military Intelligence, Section 6) - Secret Intelligence Service НЕ ПОСТОИ MI16!
 
Член од
17 март 2014
Мислења
19
Поени од реакции
2
Не можам да најдам никаде им пишав на фб не ми вратија.Прашав другар,ми рече дека такви календари давале само на тие што се дел од единицата.Ако има некој било каква информација порврзана со календарите и бил благодарен да ме информира. :) фала
 
Член од
25 септември 2014
Мислења
264
Поени од реакции
394
Не можам да најдам никаде им пишав на фб не ми вратија.Прашав другар,ми рече дека такви календари давале само на тие што се дел од единицата.Ако има некој било каква информација порврзана со календарите и бил благодарен да ме информира. :) фала
Каков календар ти треба?Од која единица?Знам дека им даваат по неколку само на припадниците на единицата.
Не можам да најдам никаде им пишав на фб не ми вратија.Прашав другар,ми рече дека такви календари давале само на тие што се дел од единицата.Ако има некој било каква информација порврзана со календарите и бил благодарен да ме информира. :) фала
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
259
Поени од реакции
381
Припадниците си го плаќаат календарот, што значи дека е само за интерни потреби.Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom