Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    710

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.353
Мапа од битките во Дебалцево -

Сега па ваква мапа има,а на милитаримапс има скроз трета мапа.Три различни мапи кои си немаат врска една со друга.
Само Господ знае каква е правата ситуација на фронтот кај Дебалцево. Единствено што се знае со 100% сигурност е дека Украинците сеуште го држат Дебалцево.Другото се е калакурница.

Сега најдов и ваков пост. Ако може некој на руски ова да провери дали е добро преведено во кратки црти.


http://u-96.livejournal.com/4098171.html
According to sep insider sources, Debalsevo operation was atrociously planned (if planned at all), tanks, infantry and even units acted without coordination, suffered heavy losses. No reserves left.
Battalion "August" stupidly lost all it's tanks, commander arrested. Reports about full liberation of Uglegorsk is lie.
Исто така има многу информации дека најновата мобилизација на Украинците иде лошо и дека многу луѓе ја избегнуваат.
Овие денови кружат многу информации што е вистина,а што не ќе треба да пројде некое време за да видиме.


edit

И четврта мапа
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.040
Поени од реакции
22.396
"http://u-96.livejournal.com/4098171.html
According to sep insider sources, Debalsevo operation was atrociously planned (if planned at all), tanks, infantry and even units acted without coordination, suffered heavy losses. No reserves left.
Battalion "August" stupidly lost all it's tanks, commander arrested. Reports about full liberation of Uglegorsk is lie."

Не знам за останатиот дел од постот но болдираниот не е точен бидејќи и Украинците рекоа дека го изгубија Углегорск. Имаа контра офанзива но не беше успешна.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.353
"http://u-96.livejournal.com/4098171.html
According to sep insider sources, Debalsevo operation was atrociously planned (if planned at all), tanks, infantry and even units acted without coordination, suffered heavy losses. No reserves left.
Battalion "August" stupidly lost all it's tanks, commander arrested. Reports about full liberation of Uglegorsk is lie."

Не знам за останатиот дел од постот но болдираниот не е точен бидејќи и Украинците рекоа дека го изгубија Углегорск. Имаа контра офанзива но не беше успешна.
Знам тоа и јас. Него за остатокот ако може некој да потврди што пишува.
Инаку контранападот мислам дека најмонгу го направија за да ги извлечат тие што останаа позади колку што можев да разберам. Наводно после повлекувањето од Улегорск останале 70 души опколени таму.
Мада може и памтам нешто лошо.Кој ќе ги знае што се се случува таму. :toe:
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
844
Поени од реакции
214
Украински граѓани на военна возраст (т.е. тези кои са на 18-60 години) ке могат да патуваат во странство само со документ коj го издава воениот комесариат.
Процентот на оние украинци кои са мобилизирани и сакаат да одат на фронт е само 20%.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Украински граѓани на военна возраст (т.е. тези кои са на 18-60 години) ке могат да патуваат во странство само со документ коj го издава воениот комесариат.
Процентот на оние украинци кои са мобилизирани и сакаат да одат на фронт е само 20%.
Они ја здувнаа више, кај агресорот. Читав сабајлето еден линк од Украинска статистичка агенција, дека има над два и пол милиони Украинци во Русија, од кои ПОЛА се машки кои ја избегнаа воената должност. Паметни се дечките, не треба да се иде у војна. И тие што ќе ги фатат нека одберат воен суд побрзо, одколку да загинат. Никогаш не знаеш може ќе ја нема Украина да ги суди.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.171
Поени од реакции
18.094
Сеа уште рамковен,и борбата за права може да заврши :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.927
Поени од реакции
33.008
Процентот на оние украинци кои са мобилизирани и сакаат да одат на фронт е само 20%.
Кој нормален сака да иде на фронт... па уште и да за да гине за туѓи империјалистички цели (и локални олигархиски профити).
 
?

..........

Гостин
Postojano бомбандирање на Доњецк врз цивилни реони од страна на УА...
Преговорите во Минск завршија неуспешно.
2.jpg
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
155
Поени од реакции
46
Хммм... новодојденец во дискусијата, и тоа таков со интересна позадина. Се надевам нема да бидам погрешно разбран ако те прашам:

- Дали истово (од твојава изјава) како за Украина важи и за Палестина (онаа од 1967ма)?
1- Украина е независна и суверена земја како и сите независни и суверени земјии во светот..
2- Палестина не е држава.
3- Сите руски терористи треба да бидат елиминирани од независна и суверена Украина
4- Украина има апсолутно право да го заштити суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.927
Поени од реакции
33.008
ОК јасно. Не го задржував здивот дека ќе слушнам објективност.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.689
Поени од реакции
6.010
Пошо не можам да го прикачам како медиа, морам само линкот да го постирам
https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1422579428&v=KwlMtJA0bJQ&x-yt-cl=85114404#t=311
На видеоото е прикажано со што е гранатиран врз Горлвока.
Плус и некоај еднициа италијнакса ќе идела на обука во Киев дза украинската армија.
И после тие фашисти ќе имаат лице да зборат против Русија ида воведуваат санкции.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
mf

Нели и jас тоа казвам - има уште 2,4 милиарди.
А и Jотингер го рече летото:
"Долговите на " Нафтогас Украина" кон "Гаспром" се неспорни и сега изнесуваат 5,3 милијарди. долари, посочи и Јотингер, кој исто така, инсистираше на Украина да се издолжи на "Гаспром".
http://novinar.bg/news/evropa-mozhe-da-ostane-bez-gaz-prez-zimata_NDc1Mzs5OQ==.html
Кој дел од "во моментов се на суд" не го разбираш? Судот ќе одлучи кој кому должи. Украина се обврза дека ќе ја почитува одлуката, исто и Русија. Двете земји и претходно имале спорови во врска со доставка и плаќање на гас и истиот суд решавал за тие прашања.

Процентот на оние украинци кои са мобилизирани и сакаат да одат на фронт е само 20%.
Целта на последната мобилизација беше 50 000. Досега се мобилизирани 46 000 од кои 20% се доброволци т.е сами се пријавиле и сакаат да одат на фронт.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom